ارزیابی بیومکانیکال

ارزیابی بیومکانیکال شامل معاینه اندام های تحتانی، بررسی ساختار، نقاط قوت و ضعف آن ها است. پا یک عضو در بدن با ساختار بسیار پیچیده است. هر پا از ۲۸ استخوان مختلف، ۲۱۴ رباط و ۳۸ ماهیچه تشکیل شده است که به ما کمک می کند که هر روزه با پاهایمان قدم زده و وزن بدنمان را با آن ها حفظ کنیم.

در ارزیابی بیومکانیکال علاوه بر پاها، لگن و زانو و رابطه بین آن ها ارزیابی می شود. ارزیابی اندام های تحتانی بسیار مهم است. زیرا این اندام ها به هم نزدیک بوده و درد در یک ناحیه می تواند به دلیل ضعف یا مشکل ساختاری در مناطق دیگر بروز کرده باشد.

ارزیابی بیومکانیکال

ارزیابی بیومکانیکال چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

ارزیابی بیومکانیکال فرآیند تجزیه و تحلیل عملکرد اندام های تحتانی است. این ارزیابی با هدف تعیین ناهنجاری ها و شناسایی چگونگی رهایی بدن از این ناهنجاری ها انجام می شود. در واقع این ارزیابی به شما این امکان را می دهد که دلیل درد های خود را پیدا کنید. در این ارزیابی بعد از اینکه علت درد در اندام های تحتانی پیدا شد، پزشک انواع راه های درمان این درد ها را نیز به بیمار پیشنهاد می کند.

علاوه بر این، پزشکی که ارزیابی بیومکانیکال را انجام می دهد با سایر متخصصان پزشکی از جمله فیزیوتراپی ها، مراکز تصویربرداری، جراحان و غیره در ارتباط بوده و با توجه به نیاز بیمار، او را به یکی از این متخصصان ارجاع می دهد. در اکثر مواقع نیز عامل درد بسیار جزئی بوده و با تجویز راه های درمانی ساده تر مانند استفاده از کفش استاندارد و غیره درمان می شود.

فواید ارزیابی بیومکانیکال چیست؟

اکثر بیماران معمولا زمانی که در اندام های تحتانی خود به خصوص در پاها احساس درد می کنند، به پزشک عمومی یا فیزیوتراپی مراجعه می کنند. در حالی که لازم است در همان بار اول به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ارزیابی بیومکانیکال را برای شما انجام دهد.

ارزیابی بیومکانیکال درک کاملی را از مشکلات اساسی در اندام های تحتانی را برای شما فراهم می کند. بنابراین انجام ارزیابی بیومکانیکال باید اولین گام بعد از احساس درد در اندام های تحتانی باشد. زمانی که شما دردی را در پاها یا سایر اندام های تحتانی خود احساس می‌کنید که این دردها بدون هیچ عامل یا علت مشخصی بروز کرده اند.

در این صورت ارزیابی بیومکانیکال می تواند مفید واقع شود. درواقع ارزیابی بیومکانیکال نقطه شروع برای درک علت درد شما است. ارزیابی بیو مکانیکال این امکان را به پزشک می دهد که تشخیص دهد آیا درد شما نیاز به درمان داشته و یا اینکه نیاز به تحقیقات بعدی دارد یا خیر.

ارزیابی بیومکانیکال دقیقا چه کاری را انجام می دهد؟

ارزیابی بیومکانیکال به طور معمول بین یک تا دو ساعت طول می کشد. این ارزیابی اغلب در یک آزمایشگاه تخصصی انجام می شود. در این آزمایشگاه ها معمولا فیزیوتراپیست ها نیز حضور دارند تا نحوه قدم زدن و دویدن فرد را رصد کرده و مورد ارزیابی قرار دهند. معمولا طی این ارزیابی از بیماران خواسته می شود که شلوار تنگ یا شلوارک بپوشند تا حرکات پاها به راحتی قابل مشاهده و ثبت کردن باشد. قبل از شروع ارزیابی از بیماران راجع به تاریخچه پزشکی و علائمی که تا به حال مشاهده کرده اند سوال می شود.

ارزیابی بیومکانیکال به دو بخش اصلی تقسیم می شود. بخش اول، بخش استاتیکی است که در آن پزشک متخصص وضعیت اندام های تحتانی را ارزیابی می کند. این بخش همچنین شامل بررسی استخوان های کف پا، عملکرد مفاصل و غیره است. بخش دوم، بخش پویایی نامیده می شود. در این بخش از بیماران خواسته می شود که جلوی یک بیمار راه رفته و بدوند. این دوربین نوع راه رفتن بیمار را ضبط کرده و تجزیه و تحلیل می کند.

نتایج ارزیابی بیومکانیکال به چه صورت است؟

بسته به اینکه ارزیابی بیومکانیکال چه نتیجه ای را برای شما نشان می دهد، انواع مختلفی از درمان ها را برای شما توصیه می کند. به عنوان مثال ممکن است پزشک برای افرادی که ساختار پای مناسبی در نتیجه این ارزیابی داشته اند، توصیه می کند که از کفش های مناسب و طبی استفاده کنند تا خطر ابتلا به مشکلات پا را کاهش دهد. معمولا کودکان جزو آن دسته از افرادی هستند که ارزیابی بیومکانیکال، ساختار مکانیکی پاهای آن ها را کاملا سالم نشان می دهد.

اگر نتیجه این ارزیابی، ساختار پاهای شما را ضعیف یا با انعطاف پذیری کم نشان دهد، پزشک به شما توصیه می کند که جهت تقویت اندام های تحتانی خود به فیزیوتراپی مراجعه کنید. همچنین ممکن است مراجعه به متخصص پوکی استخوان، پزشک ورزشی و یا روماتولوژیست توسط پزشک و در نتیجه ی ارزیابی بیومکانیکال به شما توصیه شود.

در برخی موارد ارزیابی بیومکانیکال به تنهایی کافی نیست. در این صورت پزشک بعد از انجام ارزیابی، شما را به مراکز تصویربرداری جهت انجام سی تی اسکن یا MRI ارجاع می دهد. در برخی مواقع ممکن است نتیجه ارزیابی، ضروری بودن عمل جراحی را نشان دهد. در این صورت پزشک شما را به تیم متخصص جراحی معرفی می کند.

از آن جا که ارزیابی بیومکانیکال حدود یک تا دو ساعت طول می کشد، در واقع در این مدت زمان، تیم پزشکی تمام آزمایش های مورد نیاز را انجام داده و در مورد نتایج و توصیه هایی که باید به بیمار بکنند بحث می کنند. بنابراین این یک ساعت می تواند برای تشخیص علت درد شما بسیار ارزشمند باشد.

ارزیابی بیومکانیکال

چه کسانی می توانند از ارزیابی بیومکانیکال بهره مند شوند؟

معمولا هنگامی که هر فرد و به هر دلیلی در اندام های تحتانی خود احساس درد یا هر نوع ناهنجاری کند می تواند جهت ارزیابی بیومکانیکال به پزشک متخصص مراجعه کند. از جمله این ناهنجاری ها شامل موارد زیر است:

  • بدن نامتقارن که بر نحوه قدم زدن یا ایستادن فرد تاثیر می گذارد.
  • ناهنجاری های جسمی که بر حرکات تاثیر می گذارد مانند یک پا کوتاهتر از پای دیگر
  • صدمات ناشی از ورزش یا حوادث
  • فشار طولانی مدت بر روی اندام ها به دلیل اضافه وزن که منجر به راه رفتن با وضعیت نامنظم می شود.
  • و سایر ناهنجاری در اندام های تحتانی که موجب اختلال در زندگی روزمره شما می شود.

علاوه بر موارد بالا که گفته شد، ارزیابی بیومکانیکال در موارد دیگری از جمله موارد زیر نیز توصیه می شود:

۱- افرادی که از دردهای مختلف در اندام های تحتانی رنج می برند که لازم است به طور دائم و طولانی مدت برطرف شود. نمونه هایی از این بیماری ها شامل درد در پاشنه پا، درد قوس پا، زانو درد و کمر درد است. این ارزیابی ها به ویژه در مواردی که درد خیلی شدید است، می تواند مفید واقع شود.

۲- ورزشکارانی که دارای صدمات مربوط به ورزش هستند. ارزیابی بیومکانیکال می تواند به ایجاد یک برنامه توان بخشی مناسب جهت رفع مشکل و بهبودی کامل کمک کند. این ارزیابی ها همچنین برای ورزشکارانی که صرف نظر از هر نوع آسیب، تمایل دارند که عملکرد خود را بهبود دهند، می تواند مفید باشد.

۳- افرادی که دارای کف پای صاف یا با قوس زیاد هستند. این وضعیت به دلیل توزیع نادرست وزن باعث ایجاد حس درد و ناراحتی می شود. افرادی که دارای کف پای صاف هستند به احتمال زیاد دچار ناهنجاری هایی مانند انگشتان چکش مانند خواهند شد. بهتر است کودکانی که این مشکل را دارند هرچه سریعتر جهت انجام ارزیابی بیومکانیکال اقدام کنند تا از مشکلات بعدی پیشگیری شود.

Source: www.londonfootandanklecentre.co.uk, www.docdoc.com.sg

جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته دیسک کمر، بیورزونانس درمانی، توانبخشی فعال، درمان پوکی استخوان، لیزر درمانی و ...

توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - دکتر امیرحسین یزدانی

دریافت مشاوره رایگان تلفنی:
۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است