اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو

 

اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی یا اوزون درمانی روشی است که از اوزون استفاده می نماید. اوزون یک گاز بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است.

بعضی محققان معتقدند که اوزون اثرات درمانی دارد و درمان با اوزون برای بیش از ۱۵۰ سال مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است.

یک لایه اوزون در استراتوسفر زمین وجود دارد. هدف اصلی آن حفاظت از زمین در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است که بیشتر آن جذب می شود.

در پزشکی، اوزون تراپی برای ضد عفونی کردن و درمان شرایط مختل کننده سلامت با ضد عفونی ناحیه اطراف آن، بهبود مصرف و استفاده بدن از اکسیژن و فعال سازی سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از گاز به عنوان یک درمان پزشکی غیر معمول است، بنابراین تکنیک های خاصی وجود دارد که در اوزون تراپی از آن استفاده می شود. اوزون می تواند در هنگام استنشاق سمی باشد.

اوزون تراپی برای درمان دردهای عضلانی و مفصلی بسیاری استفاده می شود. یکی از کاربردهای رایج اوزون، درمان زانو درد است. درد زانو ممکن است به علت های متفاوتی ایجاد شده باشد.

 

اوزون برای درمان آرتروز زانو

استئوآرتریت یا آرتروز یک بیماری دژنراتیو رایج مفصلی است. با توجه به اثرات اوزون (O3) در تعادل سلولی و اثرات ضد التهابی آن در مطالعات متعددی اثربخشی اوزون تراپی برای درمان آرتروز زانو بررسی شده است.

تزریق گاز اوزون به زانو باعث کاهش درد و بهبود عملکرد و کیفیت زندگی افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو می شود.

آرتروز زانو، یک بیماری به آرامی پیشرونده است که در طی آن غضروف مفصلی شکسته می شود. به طور معمول غضروف موجود در انتهای استخوان امکان حرکت صاف و بدون درد را فراهم می آورد. در آرتروز زانو غضروف نازک و نامنظم شده و موجب درد و سفتی مفصلی می شود. مفصل هایی در معرض آرتروز قرار دارند که به علت فعالیت مکرر یا وزن تحت فشار بالا هستند. هیپ، زانو، دست و ستون فقرات معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند. احتمال ایجاد آرتروز همچنین با افزایش سن بالا می رود.

آرتروز اغلب باعث درد شدید، ناتوانی، کاهش کیفیت زندگی و هزینه های اجتماعی و اقتصادی بسیاری می شود. محققان برای درمان آرتروز از تزریق گاز اوزون استفاده کرده اند و کاهش التهاب و افزایش تعادل رادیکال های آزاد در بدن بعد از تزریق به زانو ایجاد شده و در نتیجه درد زانو کاهش یافته و عملکرد و کیفیت زندگی بیمارانی که اوزون تراپی را انجام داده اند، بالاتر رفته است.

محققان در یک مطالعه ۹۸ نفر را مورد بررسی قرار دادند. شصت و سه شرکت کننده ۱۰ میلی لیتر تزریق اوزون را دریافت کردند و ۳۵ نفر ۱۰ میلی لیتر هوا را عنوان دارونما دریافت نمودند. همه شرکت کنندگان دارای پس زمینه های اجتماعی-اقتصادی مشابه بودند و تنها دو شرکت کننده (هر دو در گروه اوزون) مطالعه را تکمیل نکردند.

محققان ارزیابی های متعددی از شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه و پس از تزریق چهارم و هشتم و آخرین تزریق انجام دادند. محققان تغییرات در میزان درد، عملکرد، توانایی نشستن و ایستادن و راه رفتن؛ و همچنین شاخص های دیگر کیفیت زندگی را مورد بررسی قرار دادند.

تست زمانبندی برای ارزیابی مدت زمان مورد نیاز برای ایستادن، راه رفتن یه مسافت، بازگشت و نشستن شرکت کنندگان انجام شد، و تفاوت معناداری در نحوه عملکرد دو گروه در این آزمون وجود نداشت. با این حال این گروه تحت درمان اوزون تراپی، به طور قابل توجهی در آزمایشهایی که درد، عملکرد و سلامت کلی را اندازه گیری کردند، بهتر عمل کرده و در طول دوره مطالعه بهبود چشمگیری نشان دادند.

در نهایت ارزیابی کیفیت زندگی نشان داد که شرکت کنندگان در گروه اوزون تراپی در تمام زمینه هایی که به کیفیت زندگی مرتبط است، پس از تزریق چهارم بهبود قابل توجهی داشته اند.

محققان اذعان داشتند که با استناد به نتایج بدست آمده اوزون می تواند بهبود کیفیت زندگی را بالا برده، میزان درد را کاهش دهد و استقلال فردی بیشتری در فعالیت های زندگی روزانه به بیمار ارائه دهد. اوزون همچنین نیاز به جراحی جایگزین مفصل را به تاخیر انداخته و یا کلا برطرف می نماید. اوزون تراپی ابزاری است که به وسیله ی آن درمانگر می تواند به کاهش درد و یا کمک به کنترل درد زانو کمک نماید.

عملکرد اوزون پس از تزریق به زانو سبب می شود که بافت شروع به ترمیم و بهبود کند و حتی می تواند درمان کاملی برای درد زانوی شما باشد. اوزون تراپی جایگزینی مناسب و بی خطر برای عمل های جراحی زانو و تزریق استروئیدهاست. توجه داشته باشید که نباید اوزون را با استروییدها و داروهای کورتون اشتباه بگیرید. اوزون بخشی از طبیعت بدن است و می تواند سبب افزایش گردش خون، تحریک ترمیم بافت، دفع سموم و مزایای بسیار دیگری شود که طی آن درد زانو تسکین یافته و یا کاملا بهبود می یابد.

تزریق اوزون معمولا در چند جلسه تکرار می شود. هزینه اوزون تراپی بسته به مشکل شما و تعداد جلسات مورد نیازتان متفاوت بوده و باید در این باره با متخصص طب فیزیکی مشورت نمایید.

 

source: medicalnewstoday.com, rheumatology.org

جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته دیسک کمر، بیورزونانس درمانی، توانبخشی فعال، درمان پوکی استخوان، لیزر درمانی و ...

توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - دکتر امیرحسین یزدانی

دریافت مشاوره رایگان تلفنی:
۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است