بهترین پزشک متخصص ستون فقرات

rr

افرادی که دچار کمر درد یا گردن درد می شوند معمولا در ابتدا به پزشک عمومی مراجعه می کنند. این در حالی است که اکثر این بیماران نیاز به مشورت با یک متخصص ستون فقرات دارند.  متخصص ستون فقرات پزشکی است که علاوه بر دوره عمومی پزشکی ، چندین سال دوره ی تخصصی در تشخیص و درمان بیماری ها و اختلالات ستون فقرات را گذرانده است. اختلالاتی از جمله انحراف ستون فقرات ، آرتروز ستون فقرات ، پوکی استخوان ، بر آمدگی و بیرون زدگی دیسک کمر ، آسیب های ستون فقرات ، تنگی کانال نخاعی ، شکستگی ها و دفورمیتی های ستون فقرات ، تومور، عفونت و اختلالات مادر زادی .

چگونگی انتخاب یک  متخصص ستون فقرات خوب


بسیار مهم است که بیماران خودشان به اندازه کافی در روند درمان خود مشارکت و فعالیت داشته باشند. البته در برخی موارد شما خودتان پزشکتان را انتخاب نمی کنید اما در مواردی هم انتخاب با شماست . در ادامه توصیه های مهمی در رابطه با انتخاب متخصص خوب ستون فقرات ارائه می شود:

•    مطمئن شود که دکتر ستون فقرات مورد نظر مجوز لازم را دارد و آموزش های تخصصی را در این زمینه دیده است.لازم است پزشک متخصص ستون فقرات علاوه بر گذراندن دوره عمومی پزشکی حداقل به مدت یک سال به صورت تخصصی در زمینه ستون فقرات آموزش دیده است.

•    بهتر است پزشک متخصصی را انتخاب کنید که حداقل نیمی از زمان خود را به درمان بیماری های ستون فقرات اختصاص می دهد. پزشکی که به طور دائم با بیماری های ستون فقرات و درمان آن ها سر و کار دارد نسبت به پزشکی که گاها این کار را می کند، اطلاعات بیشتری در زمینه  ی فن آوری های و شیوه های نوین و به روز درمان این بیماری ها دارد.

•     سعی کنید پزشکی را انتخاب کنید که با او راحت هستید. پیدا کردن پزشکی که به او اعتماد دارید و با او احساس راحتی می کنید می تواند به اندازه تجربه کاری پزشک مهم باشد. بسیار مهم است که پزشک و بیمار رابطه خوبی با هم داشته باشند. موارد زیر را در نظر بگیرید.

علاوه بر  اینکه باید از مجوز طبابت پزشک خاطر جمع شوید، باید پزشکی را انتخاب کنید که با او راحت هستید. پیدا کردن پزشکی که بتوانید به او اعتماد کنید، به اندازه تجربه کاری پزشک اهمیت دارد. پزشک و بیمار باید رابطه خوبی با هم داشته باشند، پس سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا پزشک متخصص به همه ی سوالات شما جواب می دهد و در مورد بیماری یا مشکلی که دارید به شما اطلاعات می دهد؟

آیا پزشک متخصص به اندازه کافی برای شما وقت می گذارد؟

آیا دسترسی به پزشک آسان است و به راحتی می توانید به او مراجعه کنید؟

آیا پزشک ذهن بازی دارد و آیا به حرف های شما توجه می کند؟

آیا او از به کار گیری روش های درمانی جایگزین استقبال می کند؟

y
 
•    لازم است در مورد تجربه پزشک و همچنین آشنایی او با جدید ترین روشهای درمان اختلالات ستون فقرات با او مشورت کنید. می توانید از پزشک بپرسید چه مدت به انجام این کار مشغول بوده؟ چه عمل هایی را انجام داده؟ و این که آیا امکان دارد پزشک شما را به بیماران قبلی ارجاع دهد تا ان ها تجربیات خود را در اختیار شما بگذارند؟
•    حتما در مورد نوع بیمه درمانی خود با پزشک یا منشی مطب او صحبت کنید  تا بدانید آیا هزینه های درمانی را بیم متقبل می شود یا نه و این که بیمه هزینه چه مواردی را تا چه اندازه می پردازد؟

•    به پزشکی مراجعه کنید که یک منبع معتبر مانند پزشکان دیگر ، دوست ، اقوام یا بیماران قبلی او آن را معرفی کرده اند.

زنگ خطر


ملاحظات بسیاری هستند که باید هنگام انتخاب دکتر ستون ففرات به آن توجه داشته باشید. از انتخاب متخصص که دارای خصوصیات زیر باشد خودداری کنید:

-    شما را از درمان نا امید می کند

-    شما را از رفتن نزد متخصصان دیگر منع می کند

-    سعی می کند شما را متقاعد کند که تنها راه درمان جراحی است و باید جراحی کنید. به یاد داشته باشید که انجام جراحی نهایتا تصمیم و خواست بیمار است و پزشک تنها وظیفه دارد که اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهد تا بتواند به راحتی تصمیم بگیرد.

-    پزشکی که به خوبی به سوالات شما پاسخ نمی دهد و تمایلی به جواب دادن سوالات شما نشان نمی دهد

-    پزشکی که در مورد روش های درمانی ، هزینه های آن ، نحوه اثر بخشی آن و عوارض احتمالی و مدت زمان بهبودی اطلاعات کافی به شما نمی دهد

-    پزشکی که روش های درمانی غیر جراحی و طبیعی ( مانند حرکات اصلاحی یا درمان دستی) را نادیده می گیرد . به یاد داشته باشید که جراحی همیشه آخرین گزینه درمانی است که در نظر گرفته می شود. یعنی ابتدا تمامی روش های غیر جراحی به کار برده می شود و در صورتی که همگی نا موفق بودند جراحی مد نظر قرار می گیرد.

به کار گیری روش های جراحی بسته کمر


در صورتی که انجام جراحی توسط پزشک متخصص به شما پیشنهاد شده لازم است قبل از اقدام به جراحی کمی درباره جراحی ستون فقرات و روش های گوناگون آن تحقیق کنید. امروزه روش های بسیاری برای انجام جراحی کمر به روش بسته وجود دارد. روش جراحی باز کمر بسیار تهاجمی و پر خظر است ، نیاز به بستری بیمار برای چند روز دارد ، دوره توانبخشی طولانی دارد و احتمال بروز عوارض و پیامد های عمل را به همراه دارد.

از طرفی روش های جراحی بسته کمر بسیار کم خطر است ، نیازی به بستری کردن بیمار ندارد، دوره ریکاوری آن بسیار کوتاه است و عوارض ندارد. بهتر است در مورد به کار گیری این روش ها با پزشک متخصص خود مشورت کنید و از او بخواهید قبل از روش جراحی باز کمر این روش ها را به کار گیرد یا شما را به متخصصی معرفی کند که در انجام روش جراحی بسته کمر دانش و تجربه کافی را دارد.

جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته دیسک کمر، بیورزونانس درمانی، توانبخشی فعال، درمان پوکی استخوان، لیزر درمانی و ...

توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - دکتر امیرحسین یزدانی

دریافت مشاوره رایگان تلفنی:
۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است