روش های درمان پوکی استخوان زانو

یک برنامه درمانی معمولی چیست؟

استئوآرتریت (OA) شایعترین اختلال مزمنی است که بر مفاصل تأثیر می گذارد. آرتروز زانو در زمان از بین رفتن غضروف بین مفاصل زانو اتفاق می افتد. این می تواند باعث درد ، سفتی و تورم شود.

پزشک شما گزینه های درمانی را توصیه می کند که می تواند به تسکین درد مفاصل و تورم شما کمک کند. این می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و به شما در حفظ فعالیت های روزمره کمک کند. هیچ درمانی برای استئوآرتریت وجود ندارد ، بنابراین مدیریت موثر بسیار مهم است.

گزینه های درمانی شما به تعدادی از عوامل منحصر به فرد در شما و نیازهای درمانی شما بستگی دارد. اینها شامل تاریخچه پزشکی ، میزان درد و تأثیر استئوآرتریت در زندگی روزمره شماست.

در بیشتر موارد ، درمان شامل ترکیبی از روشهای درمانی و همچنین تغییر سبک زندگی سالم است. آنچه در مورد هر گزینه درمانی باید بدانید در اینجا آورده شده است. حتما قبل از انجام هرگونه تغییر ، بزرگ یا کوچک ، در مورد برنامه درمانی تجویز شده خود با پزشک خود صحبت کنید.

روش های درمان پوکی استخوان زانو

عادت های سالم

داشتن عادات سالم و سبک زندگی سالم می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو مفید باشد. پزشک ممکن است پیشنهاد کند که تغییرات زیر را در برنامه درمانی خود بگنجانید.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش مهمترین عملی است که شما می توانید برای کمک به بهبود استئوآرتریت خود انجام دهید. نشان داده شده است كه افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو می توانند از ورزش منظم و متوسط ​​بهره مند شوند.

ورزش منظم می تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

کاهش وزن ، که می تواند فشار را بر روی مفاصل شما کمتر کند.

دامنه حرکات در مفاصل را حفظ کنید.

قدرت عضلات را بهبود بخشید.

درد مفاصل و تورم را کاهش می دهد.

اکثر کارشناسان؛ ورزش هوازی با تأثیر کم مانند دوچرخه سواری ، پیاده روی یا شنا را توصیه می کنند. ایروبیک در آب گزینه خوب دیگری است. این نوع تمرینات فشار را بر روی مفاصل کاهش می دهد در حالی که تمام مزایای ورزش هوازی را فراهم می کنند.

سوار شدن به دوچرخه ثابت یکی دیگر از گزینه های خوب است ، زیرا باعث کاهش فشار مفاصل زانو می شود. همچنین به حفظ قدرت در عضلات چهار سر و عضله همسترینگ کمک می کند.

اگر استئوآرتریت شما شدید است ، ممکن است نیاز باشد از تمریناتی با تأثیر زیاد مانند دویدن یا ایروبیک جلوگیری کنید. حتما در مورد بهترین برنامه تمرینی مناسب با پزشک خود صحبت کنید.

وزن سالم خود را حفظ کنید

اگر اضافه وزن دارید ، از دست دادن حتی مقدار کمی وزن می تواند برای بهبود استئوآرتریت شما سودمند باشد. کاهش وزن می تواند فشار روی مفاصل شما را کاهش دهد و به نوبه خود علائم شما را کاهش دهد.

برای حفظ وزن سالم، علاوه بر تغذیه سالم، ورزش منظمی را نیز داشته باشید. در اینجا چند نکته برای یک رژیم متعادل آورده شده است:

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما از میوه ها، سبزیجات، پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها تشکیل شده است.

مصرف قندها ، چربی های اشباع شده و نمک را محدود کنید.

سعی کنید در هفته دو وعده ماهی مصرف کنید.

از مصرف غذاهای سرخ شده خودداری کنید.

گوشت قرمز را بیش از دو بار در هفته میل نکنید.

کشش

کارهای کوچکی وجود دارد که می توانید هر روز برای کمک به مدیریت استئوآرتریت خود انجام دهید. به عنوان مثال ، روزتان را با تمرینات کششی یا یوگا شروع کنید. این می تواند به شل شدن مفاصل شما کمک کند و باعث کاهش یا جلوگیری از ایجاد علائم در طول روز می شود.

داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویز شده برای تسکین درد

بسیاری از افراد مبتلا به استئوآرتریت برای تسکین درد و کاهش علائم داروهایی مصرف می کنند.

برخی از داروهای OTC ممکن است درد خفیف را تسکین دهند ، مانند:

استامینوفن (تیلنول). این اغلب برای مبتلایان به درد استئوآرتریت خفیف تا متوسط ​​است. عوارض جانبی شایع شامل تهوع و درد معده است.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). اگر مصرف استامینوفن تسکینی ندارد، ممکن است یک NSAID مانند ناپروکسن (Aleve) یا ایبوپروفن (Motrin) را نیاز داشته باشید.

اگر علائم شما شدید باشد، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

مهار کننده COX-2. مهارکننده های COX-2 خطر کمتری برای معده دارند ، اما ممکن است باعث مشکلات جدی قلبی شوند.

اسید هیالورونیک: از این اسید به عنوان نوعی مایع جایگزین مفصل استفاده می شود. این ماده به عنوان کمک فنر و روان کننده عمل می کند. پزشک شما اسید را در مطب تزریق می کند. حتما در مورد مزایا و خطرات احتمالی این تزریق با پزشک خود صحبت کنید.

درمان های جسمی برای توانبخشی

گزینه های درمانی مختلفی برای استئوآرتریت وجود دارد، از جمله روش های درمانی ، فیزیکی، شغلی و جایگزین. فیزیوتراپی از ورزش برای بهبود وضعیت عضلات و بهبود انعطاف پذیری و تحرک مفصل استفاده می کند. کاردرمانی به شما کمک می کند تا بتوانید فعالیتهای عادی خود مانند پیاده روی، حمام کردن و لباس پوشیدن را بهتر مدیریت کنید. ممکن است شما فقط به مدت کوتاهی به این روش های درمانی نیاز داشته باشید زیرا یاد می گیرید که با استئوآرتریت زندگی کنید.

روشهای درمانی جایگزین برای استئوآرتریت می تواند شامل ماساژ، هیدروتراپی و درمان های آرامش بخش باشد. طب سوزنی نیز ممکن است مفید باشد. شواهد نشان می دهد که طب سوزنی هنگام استفاده با داروهای دیگر یا در بعضی موارد به جای داروهای ضد درد ممکن است در کاهش علائم استئوآرتریت موثر باشد.

استروئیدهای تزریقی برای کاهش التهاب

گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیکواستروئیدهای تزریقی استروئیدهایی هستند که می توانند مستقیماً به مفصل تزریق شوند. از تزریق های استروئیدی برای تسکین موقت درد و کاهش التهاب استفاده می شود.

ممکن است خطر آسیب به غضروف شما وجود داشته باشد ، بنابراین اکثر پزشکان تزریق استروئید را به سه یا چهار بار در سال در هر مفصل محدود می کنند. تزریق طولانی مدت تریامسینولون استونید (Zilretta) فقط یک بار می تواند انجام شود. Zilretta فقط برای درمان استئوآرتریت زانو استفاده می شود.

مکمل ها

در افراد مبتلا به استئوآرتریت، مایعات موجود در مفصل زانو که روانکاری را برای مفاصل شما فراهم می کند، تخریب می شوند. مکملهای مخصوصی به طور مستقیم به زانو تزریق می شوند. آنها مایعی را با ماده ای مشابه ژل مایع موجود در مفاصل سالم جایگزین می کنند. این می تواند باعث خم شدن و روانکاری مفصل شود و باعث تسکین درد می شود.

جراحی برای ترمیم مفاصل

اگر درد مفاصل شدید دارید و با سایر روش های درمانی تسکین نیافته اید، جراحی ممکن است گزینه بعدی شما باشد. پزشک به شما کمک خواهد کرد که تصمیم بگیرید که آیا شما کاندید عمل جراحی هستید یا خیر.

روش های درمان پوکی استخوان زانو

متداول ترین گزینه های جراحی برای درمان استئوآرتریت زانو عبارتند از:

جراحی آرتروسکوپی: این یک روش کم تهاجمی است که برای ترمیم آسیب دیدگی مفصل استفاده می شود. افراد زیر ۴۰ سال معمولاً بهترین کاندیداهای آرتروسکوپی هستند. در بیشتر موارد ، تقریباً بلافاصله پس از انجام عمل ، علائم دردناک تسکین می یابد. با این وجود ، مطالعات نشان نداده اند كه آیا این جراحی مانع از آسیب بیشتر مفاصل خواهد شد یا خیر.

پوکی استخوان: این روش شامل برش استخوان برای کاهش فشار قسمت آسیب دیده مفصل و اصلاح تراز استخوان ها است. این روش درمانی معمولاً مخصوص افراد فعال زیر ۴۰ سال است که استخوان آنها در زاویه صحیح قرار ندارند. این نوع جراحی به طور معمول در جلوگیری از آسیب مفاصل مؤثر است.

تعویض مفصل: این یک روش پیچیده است که شامل جایگزینی قسمت های آسیب دیده زانو با قطعات مصنوعی است. تعویض مفصل بسیار مورد مطالعه قرار گرفته و ثابت شده است که باعث کاهش درد و بهبود تحرک و عملکرد روزانه می شود. با این حال ، این اتصالات از بین می روند زیرا آنها مصنوعی هستند. بسته به سن شما ، ممکن است یک عمل جراحی جایگزین مفصل دیگر ضروری باشد. در صورتی که به شدت اضافه وزن دارید و یا استخوان های ضعیفی دارید ، به طور کلی تعویض مفصل توصیه نمی شود.

بعد از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با پزشک خود در مورد روش های مختلفی که می توانید استئوآرتریت خود را مدیریت کنید صحبت کنید. این که آیا حالت شما خفیف ، متوسط ​​یا شدید است ، استئوآرتریت زانو می تواند پیشرفت کند و درد شما ممکن است با گذشت زمان بدتر شود. شروع درمان در مشاهده اولین علائم استئوآرتریت ممکن است باعث کند شدن یا کاهش درد بدتر شده در طول زمان شود.

با اجازه پزشک خود ، باید تمرین منظم ، متوسط ​​و ورزش های کششی را شروع کنید. فقط پزشک شما می تواند به شما بگوید چه درمانی برای شما مناسب است.

Source: www.healthline.com