سرویکالژیا چیست؟ ۲۰۲۱

سرویکالژیا اصطلاحی است که برای توصیف درد شدید در ناحیه کمر و پهلوها به خصوص گردن به کار می رود. به طور خلاصه ، این نام پزشکی گردن درد است. همچنین به گردن سفت و دردناکی معروف است که انعطاف پذیری خود را از دست داده است. بسیاری از کارشناسان گزارش می دهند که تقریباً همه (یعنی ۹۵ درصد افراد) که ۶۵ سال سن دارند حداقل یک مورد حمله سرویکالژیا را تجربه خواهند کرد.

سرویکالژیا ، گاهی اوقات ممکن است بسیار شدید باشد ، اما معمولاً در ناحیه ای که درد رخ می دهد احساس می شود.  این برخلاف دردهای ناشی از دیسک ، به عنوان مثال ، هنگامی که یک ریشه عصبی نخاعی تحریف شده حواس گرانشی ، الکتریکی یا مشابه را به مسیر عصب می فرستد. این نوع درد اغلب به دور از ضایعه احساس می شود ، اصطلاحی که به محل مشکل یا مشکلی که باعث درد می شود ، اشاره دارد.

سرویکالژیا چیست؟

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است ، اختلال در قدرت و انعطاف پذیری ماهیچه های گردن می تواند به سرویکالژیا منجر شود.  اساسا سرویکالژیا گردن درد یا دردی است که در ستون فقرات گردن رخ می دهد. ستون فقرایت گردن به عنوان ناحیه ای تعریف می شود که از اول مهره ستون فقرات تا هفتم امتداد دارد. اولین استخوان ستون فقرات شما در سطح گوش  و هفتمین در پایه گردن قرار می گیرد. ۷ استخوان اول ستون فقرات  استخوان هایی هستند که گردن را تشکیل می دهند. اول به دنده وصل شده است و با ستون فقرات قفسه سینه که مربوط به قسمت های فوقانی و قسمت پشتی می باشد مرتبط است.

تشخیص:

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در کلینیک های توانبخشی طب فیزیکی آمریکای شمالی منتشر شد ، تعیین علت ساختاری سرویکالژیا اغلب دشوار است ، اما انجام این کار ممکن است به راهنمای انتخاب روش درمانی کمک کند. بنابراین ، توصیف کامل و دقیق از علائم هنگام صحبت با متخصص مفید است. پس از اتمام مصاحبه ، معاینه فیزیکی احتمالاً به تأیید تشخیص کمک خواهد کرد.

علائم:

در صورت وجود سرویکالژیا، علائم ممکن است شامل درد مداوم در گردن ، به خصوص درد شدید هنگام حرکت یا چرخاندن گردن ، تنش در عضلات کمر یا گردن ، سفتی ، سردرد یا عضلات گردن باشد. و این مناطق به لمس بسیار حساس هستند. ستون فقرات گردن میزبان اندام های حسی و اعصاب است ، به این معنی که سایر انواع علائم ممکن است ستون فقرات گردنی را همراهی کند. در مطالعات بین المللی  در سال ۲۰۱۶ ، مشاهده شد که سرگیجه با وزوز گوش در گوش بسیار شایع است. شکستگی و ترک گردن ، مشکلات شنوایی و علائم مربوط به سیستم قلبی عروقی همچنین ذکر شده است.

سرویکالژیا و وضعیت روانی:

در مطالعه ای که توسط مجله علمی علمی آکادمیک ۲۰۱۲ منتشر شده است ، اختلالات روانی ناشی از سرویکالژیا مورد بررسی قرار گرفته است که بیشتر آنها به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات گردنی بوده است. در این مطالعه ، وضعیت سرویکالژیا به عنوان یک سندرم بالینی که معمولاً با محدود کردن تحرک گردن و گسترش درد در یک یا هر دو بازو همراه است ، توصیف می شود. محققان معتقدند كه احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان ، همراه با گسترش درد است.

اما شکایات بیش از علائم جسمی است. تیم تحقیقاتی دریافتند که تغییر در خلق و خوی ، به ویژه اضطراب و افسردگی ، بخشی از تصویر بالینی است. آنها همچنین خاطرنشان كردند: هنگامی كه گردن درد در اسپوندیلوز گردن رخ می دهد ، احتمال اضطراب یا افسردگی بیشتر است.

سرویکالژیا چیست؟راه های پیشگیری:

توجه به شرایط خاص در زندگی روزمره برای جلوگیری از سرویکالژیا مفید است. برخی از راه های پیشگیری عبارتند از:

  • تمرینات مربوط به چرخش سر در جلوگیری از گردن درد مؤثر است. در این تمرین در حالت نشسته سر با سرعتی آهسته ۱۰ بار به جلو و عقب چرخانده می شود.
  • در موقعیت فوق ، سر به جلو و عقب خم می شود.
  • نفس عمیق بکشید و شانه ها را ۱۰ بار به سمت بالا و پایین حرکت دهید. یا به طور خلاصه ، حرکت کوچک و سریع شانه انجام دهید.
  • با حرکات دایره ای و سریع شانه ها را به جلو و عقب تمرین کنید.
  • پرهیز از یک سبک زندگی بی تحرک
  • از ایستادن در همان موقعیت برای مدت طولانی پرهیز کنید
  • جلوگیری از استرس
  • پرهیز از بار اضافی در گردن
  • خودداری از استفاده از بالش های خیلی سخت یا نرم که گردن را پشتیبانی نمی کند
  • جلوگیری از حرکات ناگهانی در گردن

درمان:

سرویکالژیا  ، همانطور که در بالا ذکر شد ، بخشی از بیان برای بسیاری از انواع گردن درد است. برای این منظور ، بسته به هدف دقیق ، ممکن است روش های درمانی متفاوت باشد. با این حال ، درمان سرویکالژیا معمولاً با شل کننده های عضلانی ، پماد و برای درد در شرایط بسیار دردناک با داروهای اضافی انجام می شود. رفتار درمانی برای کمک به مدیریت محرک درد و پاسخ آنها ، یک راه حل ممکن برای کمک به کاهش تاثیر و تثبیت ناحیه است.

اگر علائم همچنان ناراحت کننده باشد ، به خصوص اگر بیش از یک هفته به طول انجامد یا به طور جدی روال منظم را مختل می کند ، مهم است که در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید. نقشی که درمان های جامع می توانند در بهبود گردن درد داشته باشند ، قابل توجه است. طب سوزنی ، یوگای سبک ، پیلاتس سبک  به درمان سرویکالژیا کمک کرده است.

Source: www.bilgiustam.com