سندرم پلیکا در زانو (plica syndrome)

سندرم پلیکا در زانو (plica syndrome)

علل بسیاری برای ایجاد زانو درد وجود دارند، اما ممکن است درد زانوی شما نتیجه آسیب دیدگی بخش کوچکی از زانوی شما به نام پلیکا (plica) باشد.

 

پلیکای زانو و سندرم پلیکا

پلیکا یک چین خوردگی در بافت نازکی است که مفصل زانوی شما را پوشش می دهد. اکثر افراد چهار پلیکا در هر زانو دارند. پلیکاها به شما اجازه می دهند که به راحتی زانوی خود را خم کرده و آن را حرکت دهید.

یکی از این چهار چین یعنی پلیکای میانی، گاهی اوقات به علت آسیب دیدگی و یا استفاده بیش از حد از زانو، ملتهب می شود. این عارضه به عنوان سندرم پلیکا شناخته می شود. سندرم پلیکا می تواند در طول زمان در افرادی که می دوند، دوچرخه سواری می کنند، یا از دستگاه پله در باشگاه استفاده می نمایند، و یا در زمان انجام ورزش بیش از حد معمول اتفاق بیافتد. سندرم پلیکا همچنین می تواند پس از تروما و آسیب به زانوی شما، مانند ضربه زدن با زانو به داشبورد در حین یک تصادف اتومبیل ایجاد شود.

 

سندرم پلیکا در زانو (plica syndrome)

علائم

اگر دچار سندرم پلیکا شده باشید، زانوی شما ممکن است دردناک و متورم شود. زانو ممکن است قفل شود، گیر کند، گرفتگی داشته باشد، و یا صدا کلیک ایجاد کند.

افراد مبتلا به این وضعیت می گویند که زانوی خود را پایدار احساس نمی کنند. راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها با این وضعیت دردناک است. زانو دچار درد شده و ممکن است در شب و یا زمانی که فعال هستید این درد بدتر شود. ایستادن پس از مدت زمان طولانی نشستن، خم شدن یا اسکات زدن موجب ایجاد درد زانو می شوند.

 

تشخیص

تشخیص سندرم پلیکای زانو ممکن است دشوار باشد. نشانه ها مانند سایر مشکلات زانو هستند. به همین دلیل مهم است که برای پیدا کردن علت زانو درد خود به متخصص طب فیزیکی مراجعه نمایید.

متخصص زانو از شما سوالاتی راجع به احساس و علائمتان خواهد پرسید سپس برای مشخص کردن علت زانو درد معاینه فیزیکی را انجام می دهد. اگرچه عکس اشعه ایکس نمی تواند سندروم پلیکای زانو را نشان دهد، پزشک ممکن است برای رد کردن مشکلات دیگر زانو درخواست تصویربرداری اشعه ایکس دهد.

تصویرداری MRI می تواند مشکلات موجود در پلیکای زانو را نشان داده و در تشخیص دقیق بیماری به پزشک کمک نماید.

 

درمان

مشکلات پولیکای زانو معمولا بدون جراحی بهبود می یابند. شما نیاز به مدتی استراحت دادن زانوی خود و همچنین قرار دادن یخ بر روی آن دارید. متخصص زانوی شما ممکن است مصرف داروهای ضد التهابی و مسکن مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را پیشنهاد کند. همچنین حرکات کششی ماهیچه های پا به خصوص چهارسو و همسترینگ می تواند به شما کمک نماید. بعضی از تمرین های ورزشی می توانند در طول زمان به تقویت این عضلات کمک کنند تا از بازگشت مجدد مشکل جلوگیری شود. این تمرینات ورزشی شامل پرس مستقیم پا، مینی اسکات، راه رفتن، دوچرخه سواری و یا شنا است. شما می توانید به منظور دریافت یک برنامه خاص برای مدیریت درد زانوی خود از متخصص طب فیزیکی کمک بخواهید.

 

تزریق کورتیکواستروئید

اگر التهاب باعث شود در انجام تمرینات ورزشی به مشکل بربخورید، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواسترویید را به زانوی شما انجام دهد. این تزریق ممکن است درد را به طور کامل ناپدید نماید، اما ادامه دادن حرکات کششی و تمرینات حائز اهمیت بوده و برای درمان قطعی ضروری است. اگر این کار را نکنید، با قطع اثر کورتیکواستروئید درد زانوی شما باز خواهد گشت.

 

عمل جراحی

اگر مشکل بهبود نیابد، گام بعدی ممکن است عمل جراحی و احتمالا یک نوع جراحی به نام آرتروسکوپی باشد. جراح برش های کوچکی را ایجاد کرده و یک دوربین کوچک به همراه ابزار نازک را برای دیدن و برداشتن بافت آسیب دیده وارد زانو می کند. دکتر شما احتمالا پس از عمل فیزیوتراپی را پیشنهاد می کند.

ورزش می تواند در هنگام بهبود به درمان سفتی و تورم زانو کمک کند. ورزش همچنین باعث می شود که زانوی شما قوی تر شود.

ریکاوری پس از جراحی برای سندرم پلیکا به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله سلامت کلی شما و زانو آسیب دیده. برای مثال اگر جراحی در زانوی راست انجام دادید، ممکن است نیاز باشد تا حدود دو هفته برای رانندگی صبر کنید. اگر زانوی چپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است در طول سه تا چهار روز کاملا بهبود یابید.

در نظر داشته باشید که ممکن است نیاز باشد قبل از بازگشت به سطح منظم ورزش و فعالیت بدنی، چند هفته منتظر بمانید.

 

زندگی با سندرم پلیکا

درمان سندرم پلیکا معمولا با فیزیوتراپی و تمرینات خانگی آسان است. اگر به عمل جراحی نیاز دارید، این جراحی فرایند حداقل تهاجمی است و ریکاوری سریع تری نسبت به بسیاری از انواع دیگر جراحی زانو دارد. با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه درمان مناسب برای شما مشخص شود.

 

در آخر

اگر زانو درد دارید و مطمئن نیستید که علت آن چیست، به متخصص طب فیزیکی مراجعه نمایید. مدتی از انجام تمرینات ورزشی شدید چشم پوشی کنید. از یخ بر روی زانوها استفاده کنید و از زانوهایتان به خوبی مراقبت کنید، شما به این زانوها بری قوی و سالم ماندن نیاز دارید.

 

source: webmd.com, healthline.com


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است