قوز کمر

قوز کمر یک بیماری نسبتا شایع است که بیشتر در بزرگسالی و یا کهنسالی رخ می دهد. در حقیقت این عارضه یک نوع گرد شدن غیر طبیعی قسمت فوقانی کمر است. داشتن یک منحنی کوچک در قسمت بالایی ناحیه ی تحتانی امری کاملا طبیعی است اما قوز کمر یک منحنی عمیق تر بوده که نخاع را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند سبب ایجاد ناراحتی و یا بروز درد در سراسر بدن شود.

هرگونه ناهنجاری در ستون فقرات و یا ضعف های کمر مربوط به افزایش سن می تواند سبب ایجاد قوز کمر در افراد مختلف شود. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علائم ، دلایل و درمان این نوع عارضه بپردازیم و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

قوز کمر

علائم و نشانه های بیماری قوز کمر

علائم این نوع بیماری می تواند شامل کمر درد و سفتی در قسمت فوقانی کمر باشد. از جمله ی علائم اصلی گودی کمر ، وجود یک منحنی رو به جلوی غیر طبیعی در قسمت بالای ستون فقرات است. این امر سبب می شود که قسمت بالایی پشت دارای انحنا شده و در نهایت شانه ها به سمت جلو تمایل پیدا کنند.

در موارد خفیف این نوع عارضه ، منحنی ستون فقرات تغییر چندانی نداشته و وجود مشکل در آن قابل مشاهده نیست. در موارد شدیدتر نیز ممکن است که به نظر برسد که فرد در حال خم شدن به سمت جلو است. این عارضه غالبا بدون هیچ گونه علائم واضحی رخ می دهد اما به طور کلی می توان گفت که از دیگر نشانه های این بیماری موارد زیر هستند که عبارتند از:

 • کمر درد
 • سفتی در قسمت فوقانی پشت
 • عقب گرد
 • همسترینگ تنگ

علل بروز بیماری قوز کمر

ستون فقرات در بدن هر انسانی شامل استخوان هایی به نام مهره هاست که در بالای یکدیگر و به صورت پشت سرهم قرار می گیرند. این نوع ساختار در بدن بی نظیر و استثنایی است و به ستون فقرات امکان پشتیبانی از کل بدن و همچنین انعطاف پذیری را می دهد.

علاوه بر اینکه این مهره ها مزایای مخصوص به خود را دارند اما باید عنوان کنیم که این مهره ها بسیار آسیب پذیرند. در حقیقت قوز کمر زمانی اتفاق می افتد که مهره ها در قسمت فوقانی پشت که با نام ناحیه ی توراکس نیز شناخته می شود ، به شکل گوه قرار می گیرد. این امر سبب میشود که ستون فقرات بیش از حد معمول به سمت جلو خم شود.

در ضمن این عارضه ممکن است که به دلیل موارد زیر نیز رخ دهد:

 • وضعیت ناهنجار بدن
 • مسائل مربوط به رشد غیر طبیعی بدن
 • افزایش سن
 • شکل غیر طبیعی مهره ها

چه کسانی به قوز کمر مبتلا می شوند؟

همانطور که پیشتر مطرح شد این عارضه یک بیماری رایج است که بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. برخی از انواع قوز کمر ممکن است که از بدو تولد رخ دهد ، اما باید بدانید که احتمال بروز این عارضه بسیار نادر است. نشستن به طرز غیر صحیح و یا ایستادن به طرز نادرست ، یک عامل بسیار مهم در رخداد قوز کمر است.

این عارضه به خصوص برای افرادی شایع است که غالبا در حال کار با رایانه بوده و به طرز نادرستی در پشت آن قرار می گیرند.

انواع بیماری قوز کمر

انواع مختلفی از این نوع عارضه وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را مطرح کرده و مورد بررسی قرار می دهیم:

قوز کمر خلفی

یکی از شایع ترین انواع قوز کمر است که اغلب در نوجوانان رخ می دهد. هنگامی که ستون فقرات و ماهیچه ها به طور غیرطبیعی رشد می کنند این عارضه اتفاق می افتد. در ضمن بروز این بیماری ممکن است که نتیجه ی استقرار نادرست و یا غیر استاندارد باشد.

Scheuermann's kyphosis

یکی دیگر از انواع قوز کمر است که بیشتر در بزرگسالان رخ داده و در حالت کلی شدیدتر از قوز کمر معمولی بوده و فرد مبتلا به آن را بیشتر آزار می دهد. در حقیقت پزشکان نمی دانند که چه عاملی دقیقا سبب بروز چنین عارضه ای می شود.

قوز کمر مادرزادی

این عارضه در هنگام شکل گیری ستون فقرات در رحم رخ می دهد و سبب می شود که نوزاد در هنگام تولد با قوز کمر همراه باشد. در مورد این عارضه باید بگوییم که با افزایش سن قوز به سرعت بدتر شده و مشکلات عدیده ای را برای فرد مبتلا به آن ایجاد می کند.

قوز کمر

عوارض ناشی از بیماری قوز کمر

این بیماری همانطور که مطرح شد ، بیشتر سبب درد کمر در افراد مبتلا به آن می شود اما باید بگوییم که در موارد شدیدتر این بیماری سبب موارد زیر می شود:

 • بروز یک برجستگی و غیرقابل بازگشت در پشت
 • کمر درد مداوم
 • ضعف و یا بی حسی در بازو ها و پاها
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • درمان بیماری قوز کمر

به طور کلی پزشکان برای افراد مبتلا به این عارضه دو نوع درمان را در نظر میگیرند که شامل درمان با جراحی و درمان بدون جراحی است.

در مورد درمان قوز کمر بدون جراحی پزشکان و متخصصان جلسات فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات کمر و شکم پیشنهاد و توصیه می کنند. با این کار فشار وارد شده بر ستون فقرات به میزان قابل توجهی کاهش یافته و درد ناشی از وجود این عارضه تسکین می یابد. در ضمن فیزیوتراپی به بهبود وضعیت بدن کمک کرده و فرد را از بروز عوارض و مشکلات بعدی نجات می دهد.

به طور معمول پزشکان برای افراد مبتلا به قوز کمر خلفی ، درمان غیر جراحی را توصیه می کنند. در برخی از افرادی که مبتلا به قوز کمر Scheuermann هستند ، پزشک ممکن است که بریس نخاعی را توصیه کند. بریس ها از ستون فقرات پشتیبانی می کنند تا به حالت صحیح در آیند.

داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی می توانند به کاهش دردهای ناشی از این نوع عارضه کمک زیادی کند.

برای افرادی که به درمان های غیرجراحی پاسخ مثبتی نداده اند ، درمان این عارضه با کمک جراحی توصیه می شود. این افراد ممکن است که شامل کسانی باشند که به قوز کمر خلفی و یا Scheuermann مبتلا هستند.

انواع مختلفی از درمان جراحی برای بهبود قوز کمر وجود دارد که یکی از متداول ترین آنها جراحی فیوژن ستون فقرات است. این امر شامل جوشکاری چندین مهره با هم است تا در نهایت یک قسمت از استخوان تشکیل شود.

سایر روش های جراحی که برای درمان این عارضه مورد استفاده قرار می گیرند ، شامل قرار دادن میله ها و پیچ های فلزی و صفحات مختلف در ستون فقرات است. در واقع این موارد به تثبیت ستون فقرات و افزایش میزان همجوشی استخوان ها و مهره های کمر کمک می کند.

در ضمن این موارد سبب می شود که انحنای ستون فقرات کاهش یافته و استخوان ها و مهره ها به طرز صحیحی در کنار هم قرار گیرند.

در نهایت باید بگوییم که عارضه ی قوز کمر اگرچه بسیار آزار دهنده است و بر روی وضعیت کلی بدن تاثیر می گذارد ، قابل درمان بوده و اصلاح پذیر است. در واقع بهتر است که افراد با نشستن به طرز صحیح و موارد مراقبتی دیگر از بروز چنین مشکلی پیشگیری کنند.

همچنین افرادی که به این عارضه مبتلا هستند ، می توانند از فیزیوتراپیست خود بخواهند که به آنها تمریناتی را آموزش دهد که با استفاده از این تمرین ها بتوانند از پیشرفت این بیماری پیشگیری کرده و در نهایت درد ناشی از آن را تا حدی کاهش دهند.

Source: www.medicalnewstoday.com