چرخش قدامی لگن ۲۰۲۱

چرخش قدامی (رو به جلو) لگن:

در واقع چرخش قدامی لگن درست تعریف و درک نشده است.
برای درک بهتر این وضعیت باید دانست که:
-غیرطبیعی نیست.
-یک تشخیص جهت شناخت درد نیست.
-باعث کمر درد نیست و در نتیجه نیاز به رفع آن نیست.

پس دقیقا چیست؟

این اصطلاح فقط لفظی برای اعلام وضعیت لگن است و به معنی داشتن عارضه ای خاص در فرد نیست.

برای بیشتر افراد (۸۵٪ از مردان و ۷۵٪ از زنان در یک مطالعه) داشتن چرخش لگن در حالت رو به جلو، موقعیتی "طبیعی" است. برخی حتی بیشتر اوقات لگن را در حالت کج شده خلفی نگه می دارند!

اما سوال مهمی که پیش می آید این است که پس چرا همه مقالات ، فیلم ها ، برنامه ها و ... ما را دعوت به اصلاح چرخش لگن و این وضعیت را حالتی ناهنجار (عارضه) معرفی می کنند؟!

پاسخ به این سوال ساده است:

-اگر به شما این گزاره تحمیل شود که "شیب لگن قدامی شما دلیل کمردرد است و باید برطرف شود" ، مطمئناً می خواهید با هر برنامه ای که پیدا کنید آن را برطرف کنید و این امر باعث می شود که افراد سودجو در این مسیر راحت تر به ذهن شما جهت دهند و فروش بهتری کنند!

اما امروز با حقیقت امر آشنا شوید:

چرخش قدامی لگن طبیعی است. گفتن این که "بد" است مانند این است که بگوییم خم شدن زانوی شما "بد" است .کاملا منطقی نیست...

با این حال باید توجه داشت که در بعضی از افراد ، کنترل نکردن این موقعیت (یا کنترل ضعیف در نحوه حرکت در این موقعیت) می تواند کمر را بیشتر تحریک کند.با توجه به این که نوع رفتار با این وضعیت در هر فرد به دلیل وجود تفاوت های ساختاری کاملا متفاوت است، به همین دلیل استفاده از برنامه هایی که به صورت روتین تعدادی پیشنهاد به شما می دهند مسمر ثمر نیست.

 

امیدواریم این توضیحات مختصر بتواند دریچه جدیدی در نگاه شما به مشکلات اسکلتی-عضلاتی ایجاد کند.

 

اغلب هیچ علائم خاصی در ارتباط با چرخش قدامی لگن وجود ندارد؛ اما ممکن است افرادی که بیشتر در این حالت هستند چند تغییر را احساس کنند:

-کوتاهی عضلات در ناحیه لگن و ران

-بد وضعیتی با انحنای پایین ستون فقرات و حالت بیرون زدگی شکم

باز باید خاطر نشان کرد که اگرچه درد ناحیه کمر، باسن یا زانوها اغلب به عنوان یک علامت گزارش می شود؛ اما چرخش لگن هرگز یک علامت برای تشخیص درد و شروع روند درمان نیست.

 

اما با این حال این سوال مطرح میشود که چه موقع باید برای این وضعیت به متخصص مراجعه کرد؟

اگر چرخش قدامی لگن در کودکان، نوجوانان یا افراد مسن رخ دهد مراجعه به پزشک متخصص ضروری است. کسانی که درد یا ناراحتی را تجربه می کنند یا متوجه پیشرفت چرخش لگن خود می شوند نیز باید از یک متخصص کمک بگیرند.

 

علل

چرخش قدامی لگن در اثر کوتاه شدن عضلات خم کننده مفصل ران ایجاد می شود. این امر منجر به افزایش انحنای قسمت پایین ستون فقرات و در نهایت قسمت فوقانی کمر می شود.

عضلات خم کننده مفصل ران عضلاتی هستند که استخوان ران را به لگن و کمر متصل می کنند. این عضلات برای دویدن ، لگد زدن یا خم شدن در ران استفاده می شوند.

در نهایت بهتر است که برای پیشگیری از ابتلا به این وضعیت بدنی به مقدار نشستن در زمانهای طولانی، مقدار فعالیت بدنی و قرار دادن بدن در حالت های نامتعارف دوری کنیم. البته باید خاطر نشان شد ژنتیک هم در افزایش این وضعیت موثر است.

 

Source:  www.asudclinic.com