چه عواملی باعث درد شدید پاها می شوند؟ ۲۰۲۱

احساس درد پاها بعد از تمرین طبیعی است و مورد انتظار است. با این وجود پاهایی که بدون هیچ دلیل مشخص احساس درد در پا ، سفتی و خستگی دارند ممکن است بیماری در رگها داشته باشند.

تعیین علت مشکل در یافتن درمان مناسب کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است برخی از داروهای خانگی برای رهایی از علائم وجود داشته باشد.

علل می تواند متفاوت باشد و پزشکان تلاش می کنند تشخیص کاملی را انجام دهند تا از درمان صحیح مطمئن شوند. در این مقاله ، به بررسی طیف وسیعی از این دلایل احتمالی ، همراه با گزینه های درمانی برای آنها می پردازیم.

چه عواملی باعث درد شدید پاها می شوند؟

علل درد پاها

درد در پاها می تواند نشانه تعدادی از شرایط یا اختلالات در بدن باشد.

رگهای واریسی

رگهای واریسی رگهایی هستند که از رگهای اطراف، ظاهری بزرگتر و گره دار دارند.

هرچه گردش خون ضعیف شود ، به دلیل عواملی مانند تأثیر گرانش و از دست دادن خاصیت ارتجاعی رگها ، خون در پاها جمع می شود.

وریدهای واریسی به دلایل مختلف ممکن است ظاهر شوند ، از جمله:

چاقی

سالخوردگی

عدم تعادل هورمونی ، مانند مواردی که در دوره عادت ماهیانه و یائسگی و بارداری وجود دارد.

افرادی که مشاغل آنها نیاز به ایستادن یا نشستن دارد.

عدم فعالیت بدنی واریس ممکن است منجر به مواردی مانند لخته شدن خون شود که به نوبه خود باعث تورم و درد می شود. آنها همچنین ممکن است بر زخمهای پوستی تأثیر بگذارند ، که بهبودی آن دشوار است.

عصبیت و سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار اغلب باعث احساس غیرقابل کنترل در پاها می شود که شامل لرز و بی حسی است.

بسیاری از افراد برای امتحان و تسکین علائم ، پاهای خود را تکان می دهند یا به پاهای خود ضربه می زنند.

نارسایی مزمن وریدی

درد پاها نیز ممکن است نشانه ای از نارسایی مزمن وریدی (CVI) باشد.

فشار جاذبه باعث می شود تا قلب برای پمپاژ خون مجدداً از پاها به قلب کار کند. پاها دارای یک سری دریچه های یک طرفه هستند که برای جلوگیری از ریزش خون ساخته شده اند.

رگ ها و دریچه ها در فرد مبتلا به CVI ضعیف می شوند ، که اغلب می تواند باعث شکایت از جمله خستگی ، دردپا ، تورم و رگ های عنکبوتی شود.

CVI ممکن است در افرادی که مدت طولانی ایستاده اند رایج باشد ، زیرا ایستادن می تواند فشار فوق العاده ای روی رگ ها در پاها ایجاد کند.

چند عامل خطر در CVI وجود دار،از جمله:

تغذیه ضعیف

وزن اضافی

شیوه زندگی کم تحرک

عدم ورزش

بارداری

سالخوردگی

بیماری شریانی محیطی

بیماری شریانی محیطی (PAD) نوعی بیماری قلبی عروقی است که می تواند روی رگ ها و شریان ها تأثیر بگذارد. با تشکیل چربی در دیواره شریان ها علائم شروع می شود و عبور خون را دشوار می کند.PAD در پاها شایع است ، در این مشکل گردش خون به پاها قطع می شود و باعث احساس درد و احساس درد در پاها می شود.

عوامل خطر برای PAD شامل مواردی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا ، سیگار کشیدن و دیابت است.

دردپا و چاقی

اضافه وزن یا چاقی ممکن است تعدادی از اختلالات دیگر را ایجاد کند که باعث ایجاد درد در پاها می شود ، اما درد پا نیز ممکن است موضوعی باشد که مستقیماً با وزن اضافی در ارتباط باشد.

تحمل وزن اضافی می تواند فشار بیشتری به مفاصل ، ماهیچه ها و تاندون ها در پا وارد کند ، به خصوص اگر فرد در طول روز به مدت طولانی ایستاده باشد.

یک فرد دارای اضافه وزن با سبک زندگی بی تحرک نیز ممکن است دچار مشکلات گردش خون شود که می تواند احساس درد در پاها نیز داشته باشد.

چاقی یک عامل خطر برای برخی از اختلالات دیگر است که باعث ایجاد درد در پاها نیز می شود. کاهش وزن ممکن است به کاهش علائم و بهبود سلامت عمومی کمک کند.

درد پاها در دوران بارداری

احساس درد پا معمولاً در دوران بارداری تجربه می شود. این ممکن است به دلیل ترکیبی از وزن اضافی باشد که پاها باید آن را متحمل شوند و تغییرات هورمونی که یک زن در حین بارداری دارد. تغییر سطح هورمون ممکن است باعث افزایش احتباس آب و در عین حال کاهش جریان خون در رگها شود.

داروهای خانگی ممکن است به تسکین علائم کمک کنند. در بیشتر موارد ، این علائم بعد از بارداری محو می شوند.

افرادی که باید به درد پاها توجه کنند شامل موارد زیر می شود:

کسانی که اضافه وزن دارند.

کسانی که یک سبک زندگی بی تحرک دارند.

اگر سابقه خانوادگی با موضوعات وریدی داشته باشید.

علائم شایع

علاوه بر احساس درد در پاها ، ممکن است افراد متوجه سایر علائم در پاهای خود شوند. این علائم برای گزارش به پزشک مهم است ، زیرا ممکن است در تشخیص و درمان کمک کند.

علائم شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افتادگی یا بی حسی در پا

احساس درد در یک یا هر دو پا

احساس سرما یا سوزن شدن در پاها

در راه رفتن و ایستادن با مشکل روبرو می شوید.

ورم

رگه های عنکبوتی

تغییر رنگ در این ناحیه

درمان های خانگی درد در پا

برخی از عادت های روزانه و داروهای خانگی ممکن است در رفع علائم کمک کنند.

پاها را بلند کنید!

هنگامی که پاها بالا می رود ، بدن برای پمپ کردن خون و مایعات دیگر از پاها به سختی کار نمی کشد.

استفاده از صندلی چرخدار برای بالاتر بردن پاها از سطح قلب ممکن است به تازه کردن جریان خون در پاها و تسکین برخی فشارهایی که پاها در طول روز احساس می کنند کمک کند.

موقعیت را تغییر دهید!

مدت طولانی از نشستن یا ایستادن در یک موقعیت خودداری کنید ، زیرا این می تواند علائم را بدتر کند. تغییر موقعیت بدن ممکن است به تقویت گردش خون کمک کند.

جوراب های فشرده سازی بپوشید!

جوراب های فشرده سازی ممکن است به ترویج جریان خون در پا کمک کند. این امر به ویژه در افرادی که باید برای مدت زمان طولانی در محل کار نشسته یا ایستاده اند مفید واقع می شود.

مصرف سدیم را کاهش دهید!

کاهش مصرف نمک ممکن است باعث کاهش علائم و ناراحتی های ناشی از تورم در افرادی شود که پاهای آنها درد دارد و متورم است. پزشکان همچنین ممکن است توصیه کنند که برخی از افراد میزان مصرف آب خود را محدود کنند ، اما این اغلب به داروهایی که مصرف می کنند بستگی دارد.

سیگار کشیدن را ترک کن!

سیگار کشیدن می تواند بر گردش خون در بدن تأثیر منفی گذاشته و بر ایجاد علائمی مانند درد در پاهاتأثیر بگذارد. کاهش یا قطع این عادت ممکن است به کاهش یا جلوگیری از برخی علائم کمک کند.

از حمام گرم خودداری کنید!

گرما می تواند رگ ها را باز تر کند و این ممکن است جریان خون را در پاها کند تر کند. در حالی که خیساندن پاها در بعضی موارد ممکن است کمک کند اما ممکن است باعث شود در برخی افراد بدتر شود.

از دست دادن وزن

اضافه وزن یا چاق بودن یک عامل خطر در ایجاد درد در پاها است. کاهش وزن ممکن است به کاهش احتمال بروز این علائم کمک کند.

فعال ماندن!

افزایش سطح فعالیت روزانه ممکن است به کاهش تعدادی از عوامل خطر کمک کند. تمرینات خفیف تا متوسط ​​، مانند پیاده روی سریع ، دوچرخه سواری  یا شنا ممکن است به پمپاژ خون در بدن کمک کرده و فاکتورهای خطر دیگر مانند وزن و فشار خون را بهبود بخشد.

با ورزش منطقی باشید!

در حالی که ورزش برای بدن و ذهن عالی است ، اما بیش از حد می تواند باعث آسیب شود. برای جلوگیری از فشار بیش از حد افراد باید علاوه بر ورزش استراحت نیز داشته باشند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

گاهی اوقات احساس اینکه درد در پاها است طبیعی است و باعث نگرانی نمی شود. اما ، اگر این احساس از بین نرود یا در کنار علائم دیگری مانند درد و تورم رخ دهد ، ممکن است زمان مراجعه به پزشک برای تشخیص باشد.

پزشک در مورد علائم خاص و تاریخچه پزشکی سؤال خواهد کرد و آزمایشاتی را برای یافتن علت و توصیه به درمان انجام می دهد.

Source: www.medicalnewstoday.com