گردن درد، علائم، علل و درمان

گردن یا ستون فقرات گردن یک شبکه هماهنگ اعصاب ، استخوان ها ، مفاصل و عضلات است. این قسمت وظیفه مهم ارائه پشتیبانی و تحرک برای سر را دارد ، اما گاهی اوقات می تواند دردناک شود. در این مقاله با موضوعات و شرایط مختلفی که می تواند باعث درد حاد و مزمن گردن شود آشنا شوید.

یک سری از مشکلات وجود دارد که باعث ایجاد درد در گردن می شود. تحریک مسیرهای عصبی در گردن می تواند باعث ایجاد درد در شانه ، سر ، بازو و یا دست شود. علاوه بر این ، تحریک نخاع می تواند باعث درد در پاها و مناطق دیگر در زیر گردن شود.

درد گردن معمولاً طی چند روز یا چند هفته از بین می رود ، اما دردی که ماه ها ادامه دارد می تواند یک دلیل اساسی پزشکی باشد که باید برطرف شود. در بعضی موارد ، مداخله زودهنگام ممکن است برای دستیابی به بهترین نتایج ضروری باشد.

گردن درد، علایم، علل و درمان

علائم درد گردن

درد گردن می تواند یک درد جزئی باشد و به راحتی نادیده گرفته شود و بعد از مدت کوتاهی درمان شود یا اینکه باعث مداخله در فعالیت های روزمره مانند توانایی لباس پوشیدن ، تمرکز یا خوابیدن شود گاهی اوقات درد گردن می تواند منجر به سفت شدن گردن و کاهش دامنه حرکت شود.

مدت زمان درد گردن معمولاً به شرح زیر است:

 • حاددردی که کمتر از ۴ هفته طول بکشد.
 • متوسط. دردی که ۴ تا ۱۲ هفته طول بکشد.
 • مزمن. دردی که ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد.

علت درد مزمن گردن

درد گردن ممکن است به صورت کشیده باشد (دردی که در گردن کشیده می شود) و یا ممکن است در یک نقطه احساس درد وجود داشته باشد . ممکن است احساس درد کم باشد اما در یک منطقه وسیع وجود داشته باشد. گاهی اوقات درد به سر نیز کشیده می شود و باعث سردرد می شود. در موارد دیگر درد می تواند با اسپاسم عضلات گردن ، اسپاسم قسمت پشت گردن یا اسپاسم عضلات اطراف تیغه شانه همراه باشد. به طور معمول ، درد یا احساس سوزن شدن ممکن است به سمت شانه ، بازو و یا دست شما کشیده شود.

در این مقاله در مورد همه چیز مرتبط با درد گردن گفته شده است ازجمله:

 • علائم درد گردن
 • تشخیص درد گردن
 • علل درد گردن
 • درمان درد گردن
 • جراحی برای درمان درد گردن

گردن درد، علائم، علل و درمان

ستون فقرات و گردن

ستون فقرات گردن از پایه جمجمه شروع می شود و از ۷ مهره تشکیل شده است که این مهره ها ازC1  تا C7 نام گذاری شده اند.  برخی افراد درد گردن را با درد ستون فقرات اشتباه می گیرند.

رباط ها ، ماهیچه ها و تاندون ها به تثبیت و حرکت ستون فقرات گردن کمک می کند. شایع ترین علت درد گردن زمانی اتفاق می افتد که به یکی از این بافت های نرم فشار بیش از حد وارد شود که این باعث سفت شدن عضله گردن نیز می شود. این نوع آسیب معمولاً طی یک یا دو هفته بهبود می یابد.

به استثنای نگه داشتن سر، ستون فقرات گردن  در درجه اول چرخش برای جمجمه را فراهم می کند ، کارهای سطوح ستون فقرات گردن را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

 • مهره ها مفاصل را به هم متصل می کنند و حرکت های رو به جلو ، عقب و پیچش را قادر می سازند.
 • بین مهره ها یک دیسک وجود دارد که فاصله و هماهنگی بین مهره ها را فراهم می کند.
 • ریشه های عصبی از نخاع شروع می شوند و از طریق شکاف های واقع در استخوان ها در سمت چپ و راست ستون فقرات خارج می شوند.

مشکلات گوناگونی در ستون فقرات گردن می تواند باعث تحریک ریشه عصبی یا نخاع شود و باعث طولانی تر شدن درد گردن و مشکل عصبی شود. برخی از مشکلات عبارتند از: تخریب دیسک که به عصب فشار می آورد ، یا یک استخوان خارجی که روی مفاصل صورت رشد می کند و به عصب می رود.

گردن درد، علائم، علل و درمان

دوره گردن درد

گردن درد یک مشکل شایع در بزرگسالان است ، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد.  طبق تحقیقاتی مشخص شد که حدود ۱۵% از آمریکایی ها گردن درد دارند که این درد به مدت ۳ ماه آن ها را درگیر می کند.

درد گردن می تواند به طور ناگهانی بر اثر مشکلی مانند آسیب دیدگی ایجاد شود ، یا ممکن است با گذشت زمان به آرامی رشد کند ،برای مثال در طی سال ها سایش و آسیب دیدگی گردن درد ایجاد شود.

معمولاً درد با مراقبت از خود مانند استراحت ، یخ گذاشتن روی ناحیه بهبود یابد. بعضی اوقات درمانهای پزشکی مانند دارو ، حرکات اصلاحی ، فیزیوتراپی یا تزریق درمانی لازم است. همچنین از درمان های طبیعی نیز می توان استفاده نمود. اگر درمان های غیر جراحی کمک کننده نیست ، ممکن است گزینه های جراحی در نظر گرفته شود. قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی ، مهم است که جراح به تمام سوالات بیمار پاسخ دهد. خطرات ، مزایا و گزینه های احتمالی این روش باید با دقت توضیح داده شود.

در صورت تداوم درد یا مداخله مشکل در فعالیت های روزمره ، مانند خوابیدن در شب ، باید با پزشک معالج صحبت شود.

گردن درد، علائم، علل و درمان

گردن درد یک مشکل جدی!

برخی علائم و نشانه های مرتبط با درد گردن می تواند سلامت ریشه عصبی را نشان دهد یا نخاع در معرض خطر باشد ، یا شاید یک بیماری زمینه ای یا عفونت وجود داشته باشد. این علائم و نشانه ها ممکن است شامل تب یا لرز ، درد یا احساس سوزن شدن در بازو یا پا ، مشکلات تعادل یا هماهنگی یا سایر علائم مشکل ساز باشد. برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی مؤثر باید با پزشک معالج صحبت شود.

درد شدید گردن ناشی از تروما ، مانند زمین خوردن یا تصادف اتومبیل ، نیاز به مراقبت اضطراری دارد.

Source: www.spine-health.com