ضربه به سر و گردن درد: گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن چقدر طول میکشد؟

ضربه به سر و گردن درد: گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن

ضربه به سر و گردن درد، رگ به رگ شدن و گرفتگی گردن چند روز طول میکشد؟؟ خطرات، علت و علائم آسیب رباط، پشت و مهره های گردن بر اثر تصادف، روش درمان آسیب گردن کودک و… همگی مباحثی هستند که در ادامه می خوانید.

آسیب شلاقی گردن زمانی رخ می دهد و سبب گردن درد می شود که گردن شخص با شدت و فشار زیادی به طور ناگهانی به سمت عقب و سپس جلو حرکت کند. این آسیب اکثرا پس از برخورد شدید در تصادفات اتومبیل اتفاق می افتد. این آسیب همچنین ممکن است در اثر حمله به فرد ، آسیب ورزشی و هنگام استفاده از برخی وسایل پارک های بازی ایجاد شود. آسیب شلاقی گردن زمانی رخ می دهد که بافت های نرم گردن شامل رباط ها و ماهیچه ها بیش از محدوده حرکتی طبیعی خودشان کشیده می شوند.

ممکن است علائم ناشی از آسیب شلاقی گردن ( یا کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن) تا مدتی پدیدار نشوند بنابراین باید تا چند روز پس از هر حادثه ای که برای گردن پیش می آید به حالت گردن توجه کنید و منتظر بروز علائم باشید.

کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن یکی از آسیب های غیر جدی گردن است اما در صورت عدم درمان رگ به رگ شدن گردن  و درمان می تواند به گردن درد مزمن تبدیل شود.

علت ها و دلایل رگ به رگ شدن گردن


آسیب شلاقی گردن زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه های گردن شما بر اثر تکان ناگهانی به عقب و جلو دچار کشیدگی عضلات گردن می شوند . حرکت شدید و ناگهانی همچنین باعث کشیدگی و پارگی تاندون ها نیز می شود.

علت رگ به رگ شدن گردن می تواند وابسته به عوامل مختلفی باشد از جمله:

 • تصادف ماشین
 • ضربه به سر و گردن درد ( ضربه زدن به شخص و تکان دادن شدید او)
 • ورزش های پر خطر و برخورد بازیکنان و وارد شدن ضربه به ورزشکار مانند فوتبال،بوکس و کاراته
 • اسب سواری
 • زمین خوردن با دوچرخه
 • زمین خوردن شخص به طوری که سر او اگهان به عقب پرتاب شود
 • ضربه به سر و گردن درد توسط جسمی سنگین

نشانه ها و علائم ضربه به سر و گردن درد


علائم ناشی از آسیب شلاقی گردن معمولا ظرف ۲۴ ساعت پس از حادثه ای که باعث آسیب شده است ، بروز می کنند. گاهی اوقات نیز ممکن است بروز علائم چند روز تا چند هفته طول بکشد. علائم شایع ناشی از این آسیب عبارتند از:

 • درد و خشکی گردن
 • سر درد گردنی ( به خصوص در قسمت پایین و پشت سر)
 •  سر گیجه
 •  سیلهی رفتن چشم ها
 •  خستگی مداوم

سایر علائم که کمتر شایع هستند و مربوط به مزمن شدن این آسیب می شوند عبارتند از:

 • مشکلات تمرکز و حافظه
 • شنیدن صدای زنگ در گوش
 • مشکلات خواب
 • کج خلقی شخص
 • گردن درد مزمن و درد در شانه و سر

در صورتی که پس از آسیب شلاقی گردن علائم، مانند درد به شانه ها و سر منتشر شدند و تکان دادن سر دردناک است و در دست ها احساس ضعف یا بی حسی می کنید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.
تشخیص

در موارد کشیدگی و آسیب خفیف یا متوسط شخص با انجام درمان های خانگی و مصرف داروهای غیر تجویزی و کمپرس سرد بهبود می یابد . اما در صورت مشاهده علائم زیر لازم است به پزشک مراجعه کنید:

 • درد و خشکی گردن که گاهی خوب می شود و دوباره شدت پیدا می کند
 • درد شدید گردن
 • احساس درد، بی حسی یا گزگز و سوزن سوزن شدن در شانه ها و دست ها یا پاها
 • وجود هر مشکلی در دفع
 • احساس ضعف در دست ها یا پاها

در بسیاری موارد آسیب شلاقی پس از تصادف اتومبیل رخ می دهد. لازم است پس از بروز حادثه به پزشک مراجعه کنید و او آسیب شما را در پرونده پزشکی ثبت کند و شخص مقصر در تصادف خسارت و هزینه های درمان را متقبل شود.

در هنگام معاینه پزشک در مورد حادثه ای که باعث آسیب شده سوالاتی می پرسد (مانند این که چگونه و چه زمان حادثه رخ داده؟ در کجا درد را حس می کنید؟ درد چگونه است؟ تیر می کشد؟ درد مبهم است؟). سپس پزشک شما را معاینه فیزیکی می کند تا دامنه حرکتی گردن را چک کند و وجود التهاب را تشخیص دهد. در صورت نیاز ممکن است پزشک انجام عکس برداری رادیولوژی را تجویز کند تا مطمئن شود که درد گردن ناشی از مشکلات دیگری مانند آرتروز گردن نیست. برای تشخیص آسیب های احتمالی به بافت های نرم و زناب نخاعی یا شاخه های عصبی ممکن است انجام عکسبرداری MRI یا CT اسکن لازم باشد.

عوارض ضربه به سر و گردن درد

در صورت درمان صحیح افراد بسیار کمی هستند که عوارض طولانی مدت را پس از آسیب شلاقی گردن تجربه کنند . مدت زمان درمان بین چند روز تا چند هفته طول می کشد و معمولا اکثر افراد ظرف مدت سه ماه کاملا بهبود می یابند. برخی بیماران پس از آسیب شلاقی گردن تا سالها دچار گردن درد و سر درد مزمن می شوند. علت وجود این درد های مزمن ممکن است وارد شدن آسیب به مفاصل گردن ، دیسک های بین مهره ای و رباط های گردن باشد. هر چند در مواردی با این که هیچ کدام از آسیب های فوق رخ نداده شخص دچار گردن درد مزمن می شود که توضیحی برای آن وجود ندارد

درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

درمان آسیب شلاقی گردن ساده است. پزشک معمولا داروهای ضد درد مانند تینلول یا آسپرین تجویز می کند. در صورت وارد شدن آسیب شدید استفاده از مسکن های قوی تر و داروهای شل کننده عضلات برای رفع اسپاسم گردن لازم خواهد بود. علاوه بر تجویز داروی گردن درد (قرص گردن درد) انجام درمان های فیزیوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است. گذاشتن کمپرس سرد و انجام حرکات اصلاحی برای بازیابی قدرت عضلات گردن و انعطاف پذیری آن ها بسیار موثر است. لازم است همیشه سر و گردن خود را در حالت صحیح نگه دارید و تکنیک های شل کردن(ریلکس کردن) عضلات گردن را بیاموزید تا از تنش ماهیچه ای و گرفتگی عضله پیشگیری کنید و درمان گردن زودتر به انجام برسد.

ممکن است پزشک برای درمان گرفتگی رگ گردن و ثابت نگه داشتن گردن استفاده از گردن بند طبی را تجویز کند. البته گردن بند طبی نباید برای مدت بیشتر از سه ساعت متوالی در هر نوبت استفاده شود و به طور کلی برای بیش از چند روز پس از بروز حادثه استفاده شود.

درمان های جایگزین گرفتگی گردن

برخی از روش های درمانی جایگزین برای درمان کشیدگی و درمان گرفتگی رگ گردن عبارتند از:

    طب سوزنی (مطالعات بسیاری اثر بخشی این روش را در تسکین درد گردن نشان داده اند)
انجام درمان های دستی توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
ماساژ ( این روش برای درمان آسیب شلاقی گردن تنش و گرفتگی رگ گردن را بهبود می دهد)
تحریک عصبی عضلات گردن ( الکتروتراپی : اعمال جریان بسیار کم می تواند به کم کردن درد گردن کمک کند)

17 دیدگاه دربارهٔ «ضربه به سر و گردن درد: گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن چقدر طول میکشد؟»

 1. داريوش

  سلام من ديروز از روي بارفيكس با پشت افتادم زمين و امروز در نواحي گردنم اسپاسم عضلاني دارم ميشه راهنماييم كنيد؟

 2. سلام خسته نباشین من 17 سالمه 1 سال هست که درد بین دو کتف بیشتر در سمت راست دارم وقتی گردنم را تکان مبدهم درد میگیرد و درد را به گردن و سردرد گوش درد منتقل میکند دکتر هم رفتم ام آر ای انجام دادم گفت مهره های گردن تا پایین ستون فقرات و کمر کاملا سالمه دوره مسکن هم نوشت درد آرم میشود و دوباره اوت میکرد راه هم میرم ستون فقراتم سمت چپ شدید درد میگیرد آمپول روباکسین هم زدم خوب نشدم بنظرتون چیکار کنم ابن شمارمه هرکی راهی میدونه تماس بگیره ممنون میشم 09044977951

  1. دکتر یزدانی

   باید معاینه بشید احتمالاً درگیری مهره های گردن دارید که با ام آر آی مشخص نمی گردد و فقط با معاینه مشخص می گردد و با درمان دستی بهبود می‌یابد

 3. بادبانی

  سلام دخترم روی کمرم پرید اما درد شدید روی گردن وپشت سرم احساس میکنم به دکتر مراجعه کنم یا نیازی نیست

  1. دکتر یزدانی

   حتماً به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید

 4. فرزانه

  سلام فردی که به طور ناگهانی سر و گردنش به سمت عقب کشیده می‌شود و همزمان زبان بیرون میاد آیا در حوزه کاری شما میباشد و درمان دارد؟

 5. سلام وقت بخیر، من چند روز پیش افتادم و پشت سرم محکم به دیوار برخورد کرد و از روز بعدش توی ناحیه گردن و شانه احساس درد میکنم و گاهی هم تیر میکشه. آسیب دیدگی از همین نوع شلاقی هست بنظرتون؟

  1. درود، اگر گردن درد شما افزایشی شد و طول کشید باید مورد معاینه قرار بگیرد. علت گردن درد شما می تواند آسیب شلاقی گردن و یا آسیب های دیگر باشد.

 6. سلام خسته نباشید من دوروز از هست که گردن درد دارم دوروز پیش تو باشگاه کشتی کشتی میگرفتم و یه فن خوردم که با سر خوردم زمین و گردنم ضربه ناگهانی دید هیچکدوم از علائمی هم که گفتید ندارم به جز درد در گردن و خشکی برای درمان چکار کنم؟

  1. سلام اگر با پماد و کمپرس سرد و گرم بعد از دو هفته همچنان اذیت هستید نیاز به مراجعه حضوری و در صورت لزوم عکس و … دارید

 7. بنده خدا

  سلام وقت بخیر من 14 سالمه و دیروز در باشگاه جودو وزنم افتاد روی گردنم و یک قرچ کرد
  الان همه ی جهات میتونم سرم رو خم کنم به جز پایین
  زیاد نمیتونم پایین رو نگاه کنم اگه زیاد نگاه کنم پشت گردنم درد میگیره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام جناب دکتر روزتون بخیر
  عذرمیخوام من دیشب بعداز مصرف نوشیدنی الکی (بار اولم بود) حدودا نیم ساعت بعدش کنترل خودمو از دست دادم ترک موتور بودم ک کم کم هوشیاریمو از دست دادم و رفیقم میگه ک با کف سر با زمین برخورد کردم و صدای بدی داده هیچ دردی تو ناحیه سر احساس نمیکنم فقط زیرفک و گلوم و پشت گردنم گزگز میکنه هیج جای کبودی هم روی گردنم نیست آیا مشکل خاصی هست یا خیر؟؟

 9. سلام و خسته نباشی
  من و شوهرم دعوامون شد و شوهرم گلومو فشار داد الان بر اثر فشار سمت راست گلوم درد میکنه طوری که نمیتونم آب دهنمو قورت بدم دردش به گوشامم میزنه چیکار بکنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن