علت درد پشت زانو، درد زیر زانو و ورزش برای درمان درد پشت زانو

درد پشت زانو

درد پشت زانو نشانه چیست؟ علائم و علت درد زیر زانو، ورزش برای درمان درد پشت زانو، پشت ران، دیسک کمر، سیاتیک، گرفتگی رگ پشت زانو چپ و راست، درمان خانگی درد پشت زانو همگی از مباحثی هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

یک زانوی قوی قادر است فعالیت‌های مختلفی را با سهولت انجام دهد. گاهی اوقات ممکن است شما دردی در زانو یا اطراف آن تجربه کنید که می‌تواند به دلایل متداول زیادی باشد. به همین ترتیب موقعیت‌های زیادی وجود دارد که ممکن است شما در آن دردی در پشت زانوی خود حس کنید. این بیماری با نام «درد پشت زانو» شناخته شده است و دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به این بیماری شود.

معاینه مناسب و به موقع برای تشخیص درد پشت زانو ضروری است؛ درمان به موقع و مناسب می‌تواند تسکین‌دهنده باشد و از آسیب بیشتر زانو جلوگیری کند. لازم است به منظور درمان درد زانو و جلوگیری از بروز دردهای پشت زانو اطلاعاتی در مورد توان‌بخشی و ورزش‌درمانی داشته باشیم.

علت‌ها و دلایل درد پشت زانو


مفصل زانو بسیار پیچیده است، استخوان‌های بلند ران و پاها یک لولا شکل ایجاد می‌کنند که باعث حرکت مفصل زانو می‌شود. در اطراف زانو ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌هایی وجود دارد که از همه طرف مفصل زانو را محافظت و پشتیبانی می‌کنند، به طوری که مفصل زانو را پابرجا نگه می‌دارند و حرکت آن را راحت می‌کنند. غضروف بین مفصل مانند یک بالشتک عمل می‌کند و از اصطکاک، ضربه و هر آسیب دیگری به مفصل زانو جلوگیری می‌کند. هرگونه آسیبی به این ساختارها می‌تواند باعث درد و ناراحتی زانو شود.

درد پشت زانو

همان‌طور که دلایل زیادی برای درد جلوی زانو یا اطراف آن وجود دارد، دلایل متعددی نیز برای علت درد پشت زانو وجود دارد. بعضی از این دلایل عبارتند از:

بیکرز کیست (کیسه‌ای پُر از مایع که به پشت زانو حالت برآمدگی می‌دهد)

بیکرز کیست یک برآمدگی یا ورم متمرکز در پشت زانو است که به آن کیست رکبی یا کیست پشت زانو (کیسه‌ای وابسته به حفره پشت زانو) نیز می‌گویند. علت ورم پشت زانو التهاب آبیکس پشت زانو (واقع شده در حفره پشت زانو) رخ می‌دهد. التهاب آبیکس می‌تواند به تدریج یا بر اثر یک ضربه به پشت زانو اتفاق بیفتد. التهاب ناشی از مصدومیت یا ورم مفاصل باعث ایجاد مایع اضافی می‌شود، این مایع اضافی در اطراف زانو پخش می‌شود و باعث تورم آبیکس و در نهایت باعث درد پشت زانو می‌شود.

جراحات و صدمات

وارد شدن صدمات به بافت نرم اطراف زانو به خصوص در قسمت پشت آن، یکی از علل اصلی بروز عوارض درد پشت زانو است. در پشت زانو یک رباط صلیبی شکل (PCL) وجود دارد که مسئول حفظ استخوان پا در حرکات رفت و برگشتی است. این رباط صلیبی شکل می‌تواند در حین فعالیت‌های ورزشی و تصادف صدمه ببیند، به خصوص هنگامی که زانو در حالت خمیده است و ضربه به آن وارد می‌شود. کشش بیش از حد رباط زانو که معمولاً به آن رگ به رگ شدن زانو یا پارگی رباط می‌گویند، می‌تواند باعث درد پشت زانو شود که با علائم دیگری نیز همراه است.

پارگی مینیسک زانو

آسیب رایج دیگر که باعث درد پشت زانو می‌شود، پارگی منیسک زانو است. منیسک یک غضروف است که مفصل زانو را تراز می‌کند و شبیه یک بالشتک عمل می‌کند. منیسک به حالت C شکل است و در طول ضلع درونی و بیرونی مفصل قرار گرفته است. آسیب‌های منیسک با چرخش ناگهانی، حرکات قوی زانو و کشش بیش از حد غضروفی که از قبل صدمه دیده است اتفاق می‌افتد. هنگامی که هر دو طرف قسمت پشتی زانو آسیب یا صدمه ببیند، باعث ایجاد درد در پشت زانو می‌شود. این درد همراه با ورم زانو است و فرد قادر نیست زانوی خود را خم کند.

قسمت پشتی ران یک دسته عضله دارد که به آن عضلات پشت ران (همسترینگ) می‌گویند. در حین خم کردن زانو یا انجام حرکاتی که ناگهان سرعت حرکت افزایش یا کاهش یابد، ممکن است عضلات پشت ران آسیب ببینند و باعث درد پشت زانو شوند.

صدماتی که در حین حرکات خاص یا ورزش‌ها به استخوان وارد می‌شود، مانند شکستگی یا در برخی موارد آسیب به عصبی که از پشت زانو می‌گذرد، می‌تواند باعث درد پشت زانو شود.

التهاب مفاصل

شرایطی مانند التهاب مفاصل که ناشی از انحطاط یا دلایل دیگری است، می‌تواند منجر به تغییر ساختار استخوان شود. این عامل می‌تواند باعث ایجاد درد در مفصل زانو و اطراف آن ازجمله پشت زانو شود. این درد با تورم و سفت شدن پشت زانو همراه است.

التهاب تاندون

ساختارهایی به نام تاندون وجود دارند که در سر ماهیچه‌های اصلی و وصل‌کننده قرار دارند. تاندون‌هایی که به ماهیچه‌های پشت ران و ماهیچه‌های ساق پا وصل می‌شوند، در پشت مفصل زانو قرار دارند. هنگامی که این تاندون‌ها متورم می‌شوند، پشت زانو درد می‌گیرد. محل‌هایی که التهاب تاندون رخ می‌دهد عبارتند از: التهاب تاندون عضلات دو سر ران، التهاب تاندون ماهیچه‌های پشت زانو و التهاب تاندون گاسترو که در پشت ساق پا واقع شده است.

دیگر شرایطی که می‌تواند باعث درد پشت زانو شود

برخی از شرایط دیگری که می‌تواند باعث درد پشت زانو شود ممکن است شامل این موارد باشد: اختلالات گردش خون در پا مانند ترومبوز عمیق ورید (لخته شدن خون در رگ) (DVT)؛ لنگی یا گرفتگی درد در پاها ناشی از جریان خون ناکافی. دیگر اختلالات استخوان و مفاصل مانند بیماری‌های استخوانی، تومورها و… که بر پشت زانو تأثیر می‌گذارند، می‌توانند باعث درد پشت زانو شوند.

کندرومالاسی یا نرمی کشکک زانو (نرمی غضروف زانو) عارضه‌ای است که در آن غضروف پشت کاسه زانو (کشکک) آسیب می‌بیند. برای درمان نرمی غضروف زانو معمولاً به بیماران توصیه می‌شود تا بیش از اندازه به زانو فشار نیاورند و از فیزیوتراپی استفاده کنند که در اکثر موارد به تسکین علائم، کمک قابل‌توجهی می‌کند.

عوامل احتمالی ایجاد درد پشت زانو

برخی از عوامل احتمالی در ارتباط با درد پشت زانو عبارتند از: صدماتی که قبلاً به زانو وارد شده است، چاقی و اضافه‌وزن، فشار بیش از حد روی زانو، نقص پا یا کف پا مانند کف پای صاف، وضعیت نامناسب، قدرت عضلانی ناکافی و عدم انعطاف‌پذیری مناسب.

درمان درد پشت زانو


تخصص ما در درمان درد زانو به شما کمک می‌کند که بدون نیاز به عمل جراحی از زانو درد راحت شوید. فیزیوتراپی پیشرفته در ترکیب با سایر راه‌های درمانی، راه‌حل کاملی برای درمان شماست. استفاده از زانوبندها و ارتوتیک‌های مخصوص (وسیله‎‌ای که زانو را راست نگه می‌دارد)، سبک زندگی شما را بهبود می‌بخشد و از دوباره صدمه دیدن زانو جلوگیری می‌کند.

روش درمان درد داخلی زانو و درد پشت زانو بر اساس دلیل بروز این درد است و این روش بسته به شرایط زمینه‌ای آن می‌تواند متفاوت باشد. صدماتی که باعث درد پشت زانو می‌شوند معمولاً با استراحت، یخ گذاشتن روی آن، ایجاد فشار روی آن، بالا بردن (فرمول R.I.C.E)؛ پوشیدن یک زانوبند و استفاده از داروها درمان می‌شود. گاهی اوقات نیز ممکن است برای درمان درد پشت زانو عمل جراحی نیاز باشد. دیگر عواملی که باعث درد پشت زانو می‌شوند عبارتند از وضعیت نامناسب استخوان و مفصل، تاندون و بافت نرم؛ با مراقبت و یا جراحی درمان می‌شوند. اختلالات عصبی و عروقی و تومورهایی که باعث درد پشت زانو می‌شوند باید توسط متخصصین مربوطه به درستی تشخیص داده و سپس درمان شوند.

دوره درمان درد پشت زانو

همان‌طور که دلایل درد پشت زانو متفاوت است، دوره درمان درد زانو نیز متفاوت خواهد بود. صدمات خاصی که باعث درد پشت زانو می‌شوند چند هفته طول می‌کشد تا درمان شوند، در حالی که کسانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز داشته باشند.

تمریناتی برای درد پشت زانو

برای اینکه دوباره بتوانید حرکات آزاد انجام دهید و از آسیب بیشتر زانوی خود جلوگیری کنید، فیزیوتراپی و ورزش‌های خاصی که توسط متخصص درمان‌های فیزیکی آموزش داده می‌شود را برای درمان درد پشت زانو دنبال کنید.

به‌طورکلی، گرم کردن صحیح و انجام ورزش‌های کششی قبل از ورزش یا دویدن مهم است. ورزش‌های کششی و مقاومتی برای عضلات پشت ران و ساق پا می‌تواند مفصل زانو را قوی کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری کند.

 • ورزش خوابیدن به پشت و حرکت پاشنه برای درد پشت زانو: بر روی پشت دراز بکشید و پاها را صاف کنید؛ پنجه پاها را به سمت جلو و عقب حرکت دهید تا کشش را در ساق پای خود حس کنید. سپس پاشنه پاها را حرکت دهید تا زانوها بالا بروند، آن‌قدر که زانوها خم شوند و پاشنه‌ها به بدن نزدیک شوند.
 • ورزش خم کردن زانو در حالت درازکش برای درد پشت زانو: روی معده بخوابید و پاها را صاف کنید، زانوها را به سمت بدن خم کنید، زانوها را در این حالت نگه دارید و دوباره آن‌ها را صاف کنید. می‌توان در این روش از وزنه استفاده کرد، اما این کار باید تحت نظارت انجام شود.
 • ورزش خم کردن زانو در حالت ایستاده برای درد پشت زانو: بایستید و پای خود را از پشت بالا ببرید تا زانو خم شود، قوزک پا را نگه دارید و پاشنه پا را به پشت خود بمالید. برای چند ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس پا را رها کنید. در اینجا نیز می‌توان از وزنه استفاده کرد. برای این کار توصیه می‌شود با یک متخصص مشورت کنید.

84 دیدگاه دربارهٔ «علت درد پشت زانو، درد زیر زانو و ورزش برای درمان درد پشت زانو»

 1. حمید بابازاده

  جناب دکتر با سلام و ادای احترام
  بنده سالهای پیش از پشت زانو ماشین به زانوهام زد نشکست ولی پشت زانوهام شدیداً آسیب دید بعد از چندسال درد از پشت زانوهام مخصوصا پشت میز میشنم پشت زانوهام شدیدا میسوزه اینگار سوخته ده جلسه ای بدستور پزشک فیزیو تراپی رفتم هیچ تاثیری نداشت الان هم واقعا پشت میز میشینم اذیتم میکند نه از راه رفتن خسته میشوم نه در هنگام راه رفتن زانوم درد میکنم فقط نرمی پشت زانوی پام احساس سوختگی و رنج میبرم خواستم از جنابعالی دستوری بگیرم راهی برای مداوا بهم نشون دهید چکار کنم …بی نهایت سپاسگذارم -حمید بابازاده

  1. دکتر یزدانی

   با سلام با روشهای نوین مثل بیورزونانس بهبود می یابید.

   1. سلام دکتر محترم من خانمی ۳۷ساله هستم ،چند هفته ای میشه که درد زانو دارم ،و تقریبا سه روز ه که درپشت زانوی راستم احساس درد میکنم به طوری که فکر میکنم زانوم قفل میشه و نمیتونم راست کنم ،و حالتی مثل خواب آلودگی و گزگز به پایین پاو انگشتان میزنه ،لطفا من رو راهنمایی میفرمایید باید چه کارکنم ،بسیار سپاسگزارم از جنابعالی

   2. سلام آقای دکتر من خانمی ۲۵ ساله هستم حدود۶ ماه درد پشت زانو هنگام بلند شدن از زمین دارم مثلا کوهنوردی یا دوچرخه سواری یا هنگام بالا پایین رفتن پله هیچ دردی ندارم ولی وقتی دراز بکشم یا مثلا رو زمین میشینم میخوام بلند شم درد میگیره دردش مثل حالت خواب رفتن پا چه دردی داره همون درد احساس میکنم ممنون از پاسخگویتون

  2. یک هفته پیش فکر میکنم فشارم برای اولین بار بالا رفت(چون نبض شقیقه هام میزد و کمی سردرد داشتم) در هر صورت از فرداش پشت پای چپم دردی ظاهر شد(نمیدانم این دو اتفاق ارتباطی با هم دارند؟ یا نه) آقای دکتر این در روزهای بعد بیشتر شد کارم هم روی صندلی اداری است لطفا راهنمایی بفرمایید

  3. بر رویه دو زانو نمیتونم بشینم وزنمو میندازم پشت زانوم درد میگرع پامو کامل صاف میکنم درد دارع ولی ب سختی صاف میکنم پشت زانو یعنی همین دو تاندون اصلیی دیه نمیدونم میسکه رباطه چیه

   1. دکتر یزدانی

    بادرود بایستی معاینه شوید و تشخیص دقیق داده شود و درمان انجام شود

 2. با سلام خدمت آقای دکتر/بنده حدود 3ماه است که درد شدیدی در پشت زانوی خود دارم و قادر به خم کردن زانو نمی باشم که در پیاده روی و موقع رانندگی درد آن تشدید می شود.به پیش پزشک ارتوپد رفتم عکس رادیولوژی گرفتم وعلت را ضعیف بودن مفاصل تشخیص دادندو کپسول سیلوکسیب و کلسیم و قرص ب1 تجویز به همراه ورزش در آب و تقویت عضلات .بعد از مدت 2هفته درد خوب شد ولی دوباره درد آن بازگشته و بسیار اذیتم می کند.لطا راهنمایی کنید.با تشکر

 3. سلام زن هستم با سن ۵۷ دردزیر زانو امانم رابریده قبلا هنگام را ه رفتن پشت پام وزیر زانو سنگین میشد با درد زیاد که باعث لنگیدنم میشد اما چند ماهی میشه که هنگام خواب ونشستن هم درد زیاد دارم که مرتب ماساژش می دم لطف کنید راهنمایم کنید

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   شما نیاز به معاینه فوری دارید. احتمالاً مشکلاتی در ناحیه کمر هست که به زانو فشار وارد میکنه. با روش بیورزونانس که جدیداً کار میکنه و توانبخشی فعال که تقویت تخصصی عضلات ستون فقرات و زانو هست میتونیم بهتون کمک کنیم
   تشکر

  2. سلام من ۳۱ سال سن دارم از زمان خدمت پشت زانو وزانوهام درد میکنه زیاد نبوده ولی الان یک ماهی میشه امونم رو بریده واقعا درد داره دیوونم میکنه ناگفته نمونه موقع خدمت از روی دیوار بلندی پریدم که ازهمونجا درد شروع شد اوایلش نمیتونستم پام بزارم زمین ولی رفته رفته بهتر شد ولی الان بعد از چند سال خیلی زیاد درد میکنه چند بار دکتر هم رفتم ولی فایده نداشته چند تا قرص وپماد دادن خوب نشده لطفا راهنمایی راهنمایی کنید ممنون

   1. دکتر یزدانی

    با سلام
    باید معاینه بشید، احتمالاً غضروف زانوتون آسیب دیده و ارتوکین تراپی یک روش موثر هست که میتواند به شما کمک کنه

    1. سلام اقای دکتر .بنده خانومم.پشت چرخ صنعتی میشینم کار میکنم حدود ۲ماهه وقتی میشینم زمین موقع بلند شدن پشت زانوم میگیره درد میگیره ک توی راه رفتن لنگو لنگو راه میرم تا موقع ک ۵ دقیقه راه رفتن خوب میشه ولی تا میشینم میخوام بلندبشم باز پشت زانوم فقط پای چپم میگیره .چیکار کنم لازمه دکتر برم

  3. بهروز شریفی

   سلام آقای دکتر من یه پسر۴ ساله دارم که ۳ماه پیش از پشت زانو دردگرفت رفتیم پیش پزشک هم گفت هیچ مشکلی نداره تواین سه ماه هرازگاهی اون اتفاق افتاد ودوباره درست شدکه امروز از صبح دوباره این اتفاق پشت سر هم افتاده و دراز کشیده نمیتونه سرپا بایسته لطفا راهنماییم کنین که چیکارکنم

   1. دکتر یزدانی

    حتماً باید معاینه بشه شاید مشکلاتی از لگن باشد که به زانو انتشار پیدا میکند یا از کمر باشد

    1. سلام دکتر من ۳۴ سال سن دارم قد ۱۸۳ وزن ۸۷
     سال ۹۷ مینیکس زانوی راستمو عمل کردم و خیلی خوب بود در حدی که روز ۷ کیلومتر دونرم می رفتم و تا ابنکه سال ۹۹ مجبور به عمل دیسک کمرم شدم و اون هم خوب پیش می رفت و دردی نداشتم تا اینکه یک ماهی میشه سر پا بودم یهو احسال ول شدگی و در رفتگی در زانوم احساس کردم که از سمت راست زانوم احساس میکردم رگ پام یجا جمع میشه و زانوم سنگین میشه و باید یه کوچوالو ماساژ نرم میدادم دا اون حالت قده بخش میشد و عادی راه میرفتم الان این خوب شده ولی درد پشت زانو دارم دقیقه توی گودی که پام خوب صاف نمیشه اگر روی صدلی بشینم پاشم چند دقیقه صاف صاف نمیشه تا یخورده راه بدم و دردش تا مچ پام مخصوصا از پشت پاشنه می رسه چیکار باید کنم

     1. سلام به پزشک خودتون مراجعه کنید احتمالا دارو دریافت میکنید و فیزیوتراپی کمک تون میکنه

 4. سلام اقای دکتر من داشتم فوتبال بازی میکردم که بعداز چند تا شوت هم زدم بعد پشت زانو دیگه درد میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   راهنمایی شما بدون معاینه متاسفانه امکان پذیر نیست. متاسفانه درد زانو علت های مختلفی دارد که با معاینه درمان مشخص میشه
   تشکر

   1. سلام اقای دکتر من توفوتبال از پشت زانو ضربه شدید خوردم الان دوباره وقتی میرم فوتبال موقع کشیدن توپ پشت پام بد جور درد میگیره نمیتونم تکون بخورم بعد یک ساعت خوب میشه

  2. سلام زانوتون خوب شد مشکلش چی بود دقیقا منم بعدازشوت پشت زانوم درد میکنه

 5. سلام من ۱۹ سالم و پشت زانوم الان ۴ماه میشه درد میکنه واذیت میکنه من کار پشت میزی و متخصص هم رفتم قرص امپول معمولی نوشت و زیاد کارای نداره واقعا دارم اذیت میشم واقعا دیگ نمیدونم چیکار کنم کلی ورزش کششی وژل ضد درد استفاده کردم ممنون میشم کمکم کنید مرسی

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   شما حتماً باید معاینه بشید، شاید علت درد در زانو نباشد و در کمر یا در کوتاهی عضلات باشد، متاسفانه نمیتوان گفت درد زانو شما دقیقاً چه علتی دارد. ابتدا باید حتماً تشخیص صحیح داده بشه تا بتوان درمان درست را آغاز کرد.
   تشکر

 6. حسین جوانمرد

  سلام آقای دکتر ضمن تشکروسپاس از مقاله بسیا خوبتان.بنده حدودشش ماه پیش دچاار التهاب مفاصل انگشت شست هردوپا وسپس مچ دست شدم که حتی نمی توانستم استارت ماشین راروشن کنم یا درخانه رابازکنم وقادر به پیچاندن سویچ نبودم باتوجه به بالا بودن ازمایشEsR خون درمان ضد روماتیسم رایک دوره شروع کردم وتا حدی جواب داد الان فقط زانوی پای چپم مشکل داردوپشت زانوم ملتهب است وگودی پشت پام معلوم نیست ومشکل حرکتی دارم ونمیتوانم زانویم راخم کنم وشب هاموقع خواب باحرکت دادن بسیار دردناک است وبلندکردن پای چپم در هنگام حرکت خیلی مشکل شده است .باتشکر

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   درمان بیماری روماتیسم درمان دارویی هست که باید داروتون رو مرتب استفاده فرمایید تا درمان انجام بشه. تحت هیچ عنوان درمان رو قطع نکنید و به یک متخصص روماتولوژیسم مراجعه نمایید
   تشکر

  2. سلام آقای دکتر
   وقت بخیر
   من ۲۶ سالم هست خانم هستم. بعد از یک مسافرت که تو ماشین زیاد نشسته بودم بعد سه روز پاهام به شدت درد گرفت. اول زانو به پایین پا بود بعد شد از مهره های پایین کمر تا پایین پا و درد شدید پشت ساق پا.
   علتش چی میتونه باشه؟؟
   چون درد پشت ساق پا خیلی اذیتم میکنه که شبا هم نمیت نمیتونم از دردش بخوابم

  3. سلام آقای دکتر.طی تصادف رانندگی به زانوم فشار اومده .زانو و پشت زانوم درد میکنه.رفتم پیش دکتر ارتوپدی ولی چیز خاصی نگفت.گفت اگه خودت نیاز دیدی برو MRI.موقع راه رفتن سریع و استراحت کردن درد بیشتر خودشو نشون میده. ممکنه بخاطر کشیدگی یا پارگی تاندون یا مینیسک باشه؟

 7. هادی دودانگه

  سلام جناب دکتر.
  بنده 25 سال دارم و مدتی است که بعد از حدود بیش از 5 دقیقه نشستن روی زمین یا صندلی، وقتی که اقدام بلند شدن می کنم یک درد در پشت یا احتمالا داخل زانو سمت راست خود حس می کنم که باعث میشه 2 الی 3 ثانیه به صورت لنگان لنگان راه بروم. بعد از این زمان دیگه دردی حس نمی کنم و در صورت نشستن روی زمین و صندلی هم این درد را ندارم تا این که بخواهم دوباره بعد از 5 دقیقه اقدام به بلند شدن کنم..
  این درد را حدود ۳ ماه است که دارم و نه کمتر و نه بیشتر شده است
  خودم حدس میزنم این درد بخاطر آخرین باری است که در یک بازی فوتبال شوت زدم و احساس کردم پشت زانوم کشیده شد.
  باتشکر بفرمایید بنده باید چه اقدامی انجام دهم؟

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   باید معاینه بشید، ممکن هست مهره های کمرتون یه مقدار دچار بدی عملکرد شده باشند که با درمان دستی ستون فقرات بهبود پیدا میکنه
   تشکر

 8. باسلام و احترام و خسته نباشید، بنده ۳۵ سال سن دارم، بیست سال است که ورزش پرورش اندام انجام میدم، در حرکت ددلیفت سومو در ناحیه پشت زانو دچار مشکل شدم، همان روز دردی احساس نکردم و همه چیز بصورت عادی بود، اما صبح روز بعد تورم در جلوی زانو و درد در ناحیه پشت زانو شروع شد و خم کردن زانو برام مشکل هستش. قبلا هم این مشکل برای پای چپم پیش اومده بود و با مرور زمان درست شد، اما برای حرکات پا و از جمله اسکوات از قدرتم کم کرد. میترسم برای این پا هم همین مورد پیش بیاد. متاسفانه من در ایران زندگی نمیکنم. اگه امکان داره راهنمایی بفرمایید، با تشکر

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   نیاز به یک متخصص توانبخشی دارید، لطفا به یک متخصص توانبخشی مراجعه بفرمایید تا راهنمایی کنند
   تشکر

   1. سلام آقای دکتر من ۲۹ سال سن دارم چند وقتی هست که پشت زانوم موقع خم کردنش درد حس میکنم اما موقع راه رفتن و یا سرپا وایسادن اصلا درد نداره ولی امروز که یه خرده دویدم الان به شدت موقع خم کردن زانوم درد دارم ولی درد استخوانی نیست شغلمم مکانیک هست و ساعت زیادی سر پا هستم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

    1. دکتر یزدانی

     ولاً باید دستی رعایت اصول بهداشتی برای زانو رو انجام بدید استفاده از دستشویی فرنگی و صندلی موقع نشستن الزامی هست و عضلات چهار سر ران را باید دستی تقویت نمایید

 9. سیدحاتم زارع

  سلام. من 43 سالم، مدت 2 سال که پشت زانو راستم درد میکند ام آر ای دادم نظر دکتر خراشیدگی منیکس و نظر دکتر دیگر التهاب رباط است .چه آزمایشی بدم که مشخص شود درد من چیست حدود 2 ماه خیلی خوب بودم دوباره شروع شد.مرسی

 10. معصدمه

  سلام خسته نباشید
  من ۵۰ سال دارم زن هستم
  پشت زانو خیلی درد دارم هم موقعی ک خم میکنم و هم موقعی ک راه میرم موقعی ک راه میرم درد میکند باعث میشه ک نتونم راه برم یه وزن سنگینی به زانوم میوفته به پای چپ

 11. با سلام و خسته نباشید بنده 52 سال سن دارم و حدود 10 سال دچار دیابت نوع دو هستم . چند ماهه رگ های زیر زانو پاهام در قسمت ماهیچه دارای درد شدید میباشد که برخی مواقع بعد 20 دقیقه ایستادن درد رگ های زیر زانوی پاهام در قسمت هاهیچه خیلی زیاد میشه . و اگر پیاده روی زیاد داشته باشم این درد رگ ها زیر زانو پا خیلی زیاد میشود ایا مربوط به تخصص شما میباشد ؟ ممنون از وقت شما

 12. با سلام6 ماه هست که در در ناحیه زانو دارم و عمده ترین درد در ناحیه زانو به طرف داخل می باشد .و گرفتگی در پشت زانو و پشت ساق که احساس کوتاهی پا میشه و درد زیاد که با مسکن هم درمان نشده است. و این درد در سراسر استخوان پا تا نوک انگشتان ادامه دارد. درد در مغز استخوان احساس می شود.

 13. پریسا الماسپور

  سلام
  من ۳۴ سالم و چند روزی هست که پشت هر دو زانوم وقتی که خیلی خم میمونه درد میگیره چه موقع خواب چه بیداری گاهی دردش به عضلات پام میرسه و درد دیر از بین میره و دوباره با خم موندن بیشتر از ۵ دقیقه زانو شروع میشه
  البته در راه رفتن مشکلی ندارم بیشتر موقع بلند شدن وخم کردن زانو مشکل دارم یا حتی نشتن زیاد توی ماشین
  (و البته وقتی زانومو خمو راست میکنم و یا ورزش پا که گفتید پاشنه پارو بالا وپایین میبرم توی جلوی هر دو زانوم یک کشیدگی و لرزشی حس میکم که حتی وقتی کسه دیگری هم که دست میزنه اونم حس میکنه ، و وقتی هم که پامو خم کنم و یک دفعه صاف کنم یه تقی صدا میده مثل قولنج شکوندن) البته این موارد داخل پرانتز که در آخر گفتم قبل از درد پشت زانو بود و آزاری برام نداشت
  نمیدونم علت خم کردن زانو و بعد درد، برای چیه چون اتفاق خواصی هم برام نیوفتاده البته چند وقتی بود اضافه وزن پیدا کردم البته چاق نه فقط اضافه وزن ، الان که پشت زانوم درد گرفته بازم کلی وزن کم کردم با قد ۱۵۵ اول به ۶۹ رسیدم و الان که چند روزی میشه پشت زانوهام درد گرفته به وزن ۶۴ رسیدم

  نمیدونم ربطی داره یا نه ولی هم زمان استخوان ته ستون فقرات ، که بهش میگن دونبالیچه درد شدیدی گرفته حتی درد دونبالیچمم علتی نداره ، که هر دو با هم نشتن و بلند شدن برام سخت کرده
  البته چند سالی میشه سنگ های کلسیومی دفع میکنم تقریبا دو ماهی یک بار
  آیا مشکلی هست یا درمانی داره
  ممنون ببخشید از پرحرفیم 🙏🙏

 14. سلام اقای دکتر .بنده خانومم.پشت چرخ صنعتی میشینم کار میکنم حدود ۲ماهه وقتی میشینم زمین موقع بلند شدن پشت زانوم میگیره درد میگیره ک توی راه رفتن لنگو لنگو راه میرم تا موقع ک ۵ دقیقه راه رفتن خوب میشه ولی تا میشینم میخوام بلندبشم باز پشت زانوم فقط پای چپم میگیره .چیکار کنم لازمه دکتر برم

 15. مجیدجوادی

  سلام وعرض ادب قبلا فوتبال بازی میکردم الان ۴۶سالمه زانو راستم درد میکنه چندهفته است دکترارتوپد رفتم فقط عکس نوشتند بعدش گفتند آرتروزهست باید ژل تزریق شود همراه با انجام PRP
  فعلا تزریق و PRPرو انجام ندادم دکتر دیگه رفتم گفت اول باید ام آر آی انجام دهید .دوتا سوال دارم درمان PRPچه قدرموثر هست؟؟؟بعدش عکس دقیق تر هست یا ام آر آی….؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…تشکر

 16. محمد رحمتی

  با سلام مردی ۴۸ ساله هستم بیست روز پیش دچار درد قفسه سینه شدم و آنژیو کردم متاسفانه یک رگ از قلبم مسدود شده بود و دو استنت گذاشتم از یک روز پیش ناخودآگاه دردی از پشت کمر احساس و کم کم تا زانوی چپم رسید و الان موقع دستشویی رفتن کنار زانو ودتقریبا زیر زانو به طرف بیرون درد شدید دارم لطفا راهنمایی بفرمایید ضمنا تا کنون زانو درد نداشته ام

 17. سلام آقای دکتر من یه دختر ۱۹ ساله ام چند وقت هست وقتی یه مقدار پیاده روی میکنم پشت زانوم درد میگیره بعد اون وقتی میخوام زانوم رو خم کنم درد میگیره.میترسم نکنه رباط پام پاره شده باشه…

 18. سلام آقای دکتر ، من زانوهام موقع راه رفتن یا نشستن هیچ مشکلی نداره ، اما زمانی که موقع ورزش کردن در بعضی حرکات خودِ زانو رو مستقیم روی زمین قرار میدم و فشار بدن روی زانو میفته ، یا مثلا چهار دست و پا یکی دو متر جلو برم ، روی زانو هام احساس درد و سوزش و سایش میکنم .به طوری که بعد چند ثانیه نمیتونم ادامه بدم ، درد انگار بیشتر در ناحیه ماهیچه یا پوست هست و روی استخوان نیست ، آیا از نظر شما مشکلی وجود داره ؟

 19. با سلام
  آقای دکتر ۱۴ ساله هستم و تقریبا یک هفته است که پشت زانوی من یکدفعه میگیرد و درد شدیدی ایجاد میکند و قادر به راست کردن زانوم نیستم
  لطف میکنید راهنمایی ام کنید
  ممنونم

 20. مهدی ستارزاده

  سلام آقای دکتر
  بنده نزدیک به ۶ ماه هست که درد پشت زانو دارم که صبح ها که از خواب پا میشم این درد انقدر زیاد هست که نمیتوانم از جا بلند شون چند دفعه هم به پزشک مراجعه کردم ولی هم چنان ‘این درد را دارم لطفا راهنمایی کنید سپاسگزارم

 21. سلام خسته نباشید ، من 25 سال دارم دیروز مسافت طولانی را بار سنگین دست گرفتم … و امروز احساس میکنم پشت یکی از زانو هایم در هنگام خم و راست کردن و راه رفتن درد می‌گیرد ، من متاسفانه كلا ورزش نميكنم ،و بخاطر كارم بيشتر زمان را نشسته هستم… خواستم ببينم گرفتگي هست و بهبود ميابد يا نياز به معاينه هست؟؟

 22. سلام و وقت بخیر خانوم ۴۸ ساله هستم دو سال پیش بر اثر افتادن تاندون پام رو گفتند آسیب دیده الان بعضی از مواقعه یه صدای بدی میده پام و بعدش درد میگیره علت چیه آقای دکتر

 23. سلام خسته نباشی من 30سال سن دارم در اثر حادثه ای زانو پای چپم به زمین بر خور کرد کوفتگی در زیر کشکک هست ولی درد در پشت داخل گودی زانوم شروع شد بعدش در ماهیچه پشت ساق دچار گرفتگی شده زانوم هم هم نمیشه تا آخر

 24. سلام وقت بخیر کاش پاسخم رو بدید..خانمی هستم سی و پنج ساله دو بار سزارین داشتم دیسک کمر خفیف..از درد پا عاجزم مخصوصا پشت زانو ها..احساس میکنم رگهام میسوزه..

  1. دکتر یزدانی

   شما نیاز تقویت عضلات محوری ستون فقرات خود دارید که تحت نظر مربی اختصاصی انجام می‌شود

   1. مهران امیری

    سلام. حدود یک سال است که پشت زانوم درد دارم البته موقع راه رفتن بیشتر میشه . البته بعد از فوتبال سالنی دچار شدم . باید MRI بگیرم

    1. دکتر یزدانی

     قبل از ام آر آی باید معاینه بشید و ممکنه بدون ام‌آر‌آی درمان شوید

     1. سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود یکسال عمل رباط aclومینیسک خارجی انجام دادم به روش پاتلا البته بار دوم عملم هست 10 سال پیش همین عمل را با مینیسک داخلی انجام دادم الان بعد از 1 سال پشت زانوم درد میگیره موقع را رفتن مخصوصا قسمت بیرونی زانو و البته جلوی زانوم هم یوقتایی درد میگیره احساسم میکنم موقع راه رفتن بازه حرکتی زانوهام فرق داره میخاستم نظر شما رو بدونم در این مورد ممنونم

     2. دکتر یزدانی

      با درود فقط عمل جراحی کافی نیست و شما نیاز به یک بازتوانی کامل برای تقویت عضلات و کاهش التهاب مفصل دارید

    2. دکتر یزدانی

     قبل از ام آر آی باید معاینه بشید و ممکنه بدون ام‌آر‌آی درمان شوید

 25. سلام19سالمه .من حدود سه ماه پیش در هنگام فوتبال زانوم اسیب دید وتا دوروز زانوم خالی میکرد ویکدفعه پام خم میشد و تا چند روز استراحت کردم زانوم دیگه خالی نمیکرد ولی یکم درد در قسمت پایینی زانوم دارم و در موقع فشار یکم درد میاد وتا امروز دکتر رفتم این قرص ها رو به من داد( قرصFASTRUN و قرص ملوکسیفار7.5 و پماد Nevex)
  ودر بیشتر مواقع مخصوصا صبح ها در زانوم احساس سنگینی میکنم بنظرتون علتش چی میتونه باشه ؟
  آیا با این قرص ها خوب میشم؟

  1. دکتر یزدانی

   رباط های اطراف زانو التهاب دارند و با درمان بایو رزونانس بهبود می یابید

 26. باران بهاری

  سلام اقای دکتر روز خوش
  من ۳۵ سال سن دارم الان سه چهارماهه در پشت زانوی چپم قسمت پشت ران دردی رو حس میکنم که مداوم نیست فقط موقع نشستن دو زانو حالت تشهد .و اگر کمی تشهد طولانی بشه مثلا ۶۰ ثانیه یا بیشتر پام خواب میره و موقع بلند شدن اذیت میشم ولی در طول راه رفتن و خوابیدن و .. درد ندارم
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر یزدانی

   احتمالاً به علت چاقی چربی و عضلات پشت پا شد و تحت فشار قرار می‌گیرد و سر می‌شود شما نبایستی روی حالت نشسته و دو زانو نماز بخوانید و و روی صندلی نماز بخوانید

 27. بهروز شریفی

  سلام آقای دکتر من یه پسر۴ ساله دارم که ۳ماه پیش از پشت زانو دردگرفت رفتیم پیش پزشک هم گفت هیچ مشکلی نداره تواین سه ماه هرازگاهی اون اتفاق افتاد ودوباره درست شدکه امروز از صبح دوباره این اتفاق پشت سر هم افتاده و دراز کشیده نمیتونه سرپا بایسته لطفا راهنماییم کنین که چیکارکنم که خوب بشه

  1. دکتر یزدانی

   حتماً باید معاینه بشه شاید مشکلاتی از لگن باشد که به زانو انتشار پیدا میکند یا از کمر باشد

 28. سلام من هجده سال دارم پسر هستم ودر فوتبال پشت زانو اسیب دیده و نمی توانم ب طور کامل پای خود را باز کنم و نمی توانم درسا راه بروم و پای خود را کامل به روی زمین بزارم راهنماییم می کنید؟

  1. دکتر یزدانی

   ورزشکار حرفه‌ای حتماً باید درمان را سریع شروع کند و به ورزش حرفه‌ای بازگردد با استراحت و درمانهای غیر علمی نمی توان ورزشکاران حرفه ای را به ورزش بازگرداند

 29. سلام من حدود ۳یا ۴ ماه پیش تو فوتبال یه ضربه به زانو من وارد شد و پشت زانوی من درد گرفت تا یکی دو هفته نمیتونستم زانوم رو راست کنم بعد خوب شدم تقریبا ولی الان دوباره این درد برگشته علتش چی میتونه باشه من دکتر رفتم گفت تاندون پات کش اومده ولی الان باز درد میکنه باید چیکار کنم

  1. دکتر یزدانی

   بادرود آسیب زانو در ورزشکاران شایع است و بایستی با بررسی بیشتر ماینه فیزیکی و انجام ام آر آی تشخیص دقیق انجام شود و درمان متناسب با آن انجام شود

 30. هانیه غلامی

  سلام وقت بخیر بنده 32 سال دارم چند ماهی است که زمانی که مدت طولانی می ایستم دچار زانو درد شدید می شوم و زمانی روی صندلی نشسته و اقدام به راه رفتن میکنم زانو درد شدیدی دارم و باعث میشه لنگ لنگان راه برم و بعد از چند ثانیه درد بهتر میشه و زمانی که زانو را خم و راست هم میکنم درد شدیدی را احساس میکنم و این درد بشتر در قسمت پشت زانو و قسمت بیرونی زانو می باشد و درد به صورتی هست که به ساق پا هم میزند
  ممنون میشم اگه بنده رو راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

  1. دکتر یزدانی

   بادرود این درد به خاطر ضعف عضلات حرکتی کمر و زانو و عدم هماهنگی آنها با هم است که با ورزش های تقویتی زانو و کمر بهبود یابید

 31. علی عسکربهاری

  سلام وقت بخیر دکتر جان خوبی عزیزم ببخشید که مزاحم شدم بنده یه مرد۵۵ساله هستم مشکل دیابت وفشارخون بالا هم دارم حالا به علت مصرف قرص هایی که برای کنترل فشار خون وقندخون مصرف میکنم هم معده ام هم کلیه هام دچار مشکل شده انددوروزه به اندازه ای گودی پشت زانوهایم درد داره که نمیتونم تکون بخورم آیا علت درد زانوهایم میتونه بخاطرنارسایی کلیه هام یا ورم معده باشه ممنونم اگر راهنمایی کنید

  1. دکتر یزدانی

   با درود ربطی به کلیه ها ندارد و باید معاینه دقیق انجام شود و درمان انجام شود

  2. دکتر یزدانی

   با درود ربطی به کلیه ها ندارد و باید معاینه دقیق انجام شود و درمان انجام شود

 32. سلام و عرض ادب خدمت شما. من رگ سیاتیکم بر اثر زمین خوردن اسیب دید الان تا کف پا درد دارم اما اون چیزی که داره خیلی اذیتم میکنه درد در پشت زانو و گرفتگی ساق پا هست. مراجعه به پزشک تا الان برام فقط به صورت مقطعی با کاهش درد همراه بوده ولی بعد از مدتی باز همه دردها شروع شد. ممنون از شما

  1. دکتر یزدانی

   درمان حتماً بایستی با ورزش مناسب ادامه یابد تا درد نکند جهت معاینه به مطب میتوانید مراجعه فرمایید

  2. دکتر یزدانی

   درمان حتماً بایستی با ورزش مناسب ادامه یابد تا درد نکند جهت معاینه به مطب میتوانید مراجعه فرمایید

 33. روح اله

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما
  من حدود چهار روز پیش در اثر برخورد کفش ایمنی به پشت زانو دچار کمی کبودی سیاه شدم که الحمدلله بهترم ولی صبح ها که میخوا م راه برم موقع بلند شدن زانو حالت قفلی و کمی درد دارم . میخوام ببینم چکار باید بکنم

  1. دکتر یزدانی

   بادرود نیاز به بررسی بیشتر و درمان متناسب با تشخیص دقیق را دارید

 34. با سلام و عرض ادب و احترام🌹🙌🏻
  خانمی ۳۶ ساله ام.حدودا ۵ ماه پیش متوجه عفونت روده شدم.۳/۵ کپسولهای قوی چرک خشک کن و مترونیدازول خوردم،متاسفانه خوب نشدم،حالا عفونت معده و ادراری هم گرفتم.دوباره دکتر عفونی چرک خشک کن خیلییی قوی کوآموکسی کلاو ۶۲۵ و کلاریسین بهم دادن! یه مدت شدیدا پشت ساق پاهام و از آرنج به پایین دستهام درد میکنه و بعضی وقتها بیحس میشه و گزگز میکنه.نوار عصب هم گرفتم هیچگونه مشکلی نداشتم! توی اینترنت خوندم که یکی از عوارض مصرف بیش ازحد چرک خشک کن باعث خطرات جدی مفاصل و تاندونیت میشه! من خیلییی نگرانم که خدایی نکرده تاندونهام و مفاصل و ماهیچه هام آسیب ببینن،چون الانم درد دارم و هنگام راه رفتن احساس کشیدگی پست ساق پا دارم.اگر لطف بفرمایید منو راهنمایی کنید یکدنیا ممنونتون میشم🌹🙏🏻

  1. دکتر یزدانی

   با درود می‌تواند نوروپاتی ناشی از مصرف داروها باشد که با روش هایتون تراپی می توان به شما کمک کرد

 35. سلام دکتر جان خوب هستین پشت نازنو هم درد می‌کنه اصلا نمیتونم راه برم باید چکار کنم ؟

  1. دکتر یزدانی

   درود و لبخند باید معاینه شوید و تشخیص دقیق برای زانو درد شما داده شود و بر اساس آن درمان شروع شوید.

 36. سلام و خسته نباشید خدمت شما . من اصن با زانوهام مشکلی نداشتم یک روز که کوهنوردی رفتم زانوهام به صخره خورد و اسیب دید بعد که خوب شدن طی دو هفته هم کشکک زانو و هم اطراف و زیر زانو بشدت درد میگیره ناگفته نماند که سیاتیک و دیسک کمر هم دارم حالا نمیدونم ایا علت همون ضربه بوده یا دیسک کمر . لطفا راهنمایی کنید چیکا کنم . و ایا با ورزش ناحیه اسیب ترمیم میشه؟ سپاسگزارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن