پیچ‌ خوردگی مچ پا: درمان پیچ خوردن مچ پا و قوزک پا

پیچ‌ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یکی از رایج‌ترین صدمات وارده به مچ و قوزک پا است و می‌تواند پیچیده و به شدت دردناک باشد. هنگام ابتلا به پیچ خوردن مچ پا و قوزک پا، ما باید در مورد علل و انواع پیچ خوردگی، راه‌های درمان و آنچه در طول درمان و توان‌بخشی انتظار می‌رود انجام شود و همچنین راه‌های پیشگیرانه برای کمک به جلوگیری از صدماتی که ممکن است به مچ پا وارد شود اطلاعاتی داشته باشیم.

علت پیچ خوردن مچ پا


پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط مچ پا از شایع‌ترین انواع آسیب‌های وارده به مچ پا می‌باشد. در هر روز تقریباً مچ پای 25 هزار نفر پیچ می‌خورد، پیچ خوردگی مچ پا برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد؛ ورزشکار و غیر ورزشکار، کودک و بزرگ‌سال. این آسیب می‌تواند در هنگام پیاده‌روی در خیابان، قدم زدن در خانه یا در حال انجام تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های تناسب اندام رخ دهد. علت درد مچ پا می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

 • افتادن از لبه‌ی پیاده‌رو یا مکانی دیگر
 • پیچ خوردن یا تاب خوردن مچ پا در هنگام پیاده‌روی یا دویدن
 • پریدن از روی سگ، گربه، بچه یا مبلمان و وسایل خانه
 • فرود آمدن پس از پریدن درحالی که زاویه مچ پا اشتباه باشد
 • پیچ خوردن یا تاب خوردن مچ پا به دلیل پوشیدن کفش پاشنه بلند

پیچش مچ پا به داخل

موارد فوق نشان می‌دهد که چقدر راحت مچ پای افراد در هنگام انجام فعالیت‌های منظم و روزانه پیچ می‌خورد.

پیچ‌ خوردگی مچ پا2

علائم پیچ خوردگی مچ پا


علائم شایع و رایج پیچ خوردگی مچ پا عبارتند از:

 • وجود درد در یک طرف یا دو طرف مچ پا
 • وجود تورم در سرتاسر مچ پا که اغلب این تورم شدید و گسترده است
 • درد گرفتن مچ پا در هنگام لمس کردن آن
 • عدم توانایی در تحمل وزن یا حرکت دادن مچ پا
 • قرمز و کبود شدن پوست مچ پا
 • شنیدن صدایی شبیه صدای ضربه یا شکستگی در هنگام پیچ خوردگی شدید

اگر بلافاصله بعد از پیچ خوردن یا رگ به رگ شدن مچ پا هر کدام از این علائم رخ داد، احتمال اینکه مچ پا پیچ خورده باشد خیلی زیاد است. برای تشخیص صحیح و اطمینان از اینکه مچ پا پیچ خورده است یا نه، توصیه می‌شود که در اسرع وقت نزد دکتر بروید.

پیچ‌ خوردگی مچ پا 3

انواع و شدت پیچ خوردگی مچ پا


انواع پیچ خوردگی و درجاتی که به آن داده می‌شود عبارتند از:

 • پیچ خوردگی متداول و عادی مچ پا: هنگامی که رباط‌های بیرونی مچ پا یا رباط جلویی ساق پا صدمه ببیند، یک پیچ خوردگی عادی رخ می‌دهد. این رباط‌ها برای برقراری ثبات در مچ پا مهم هستند و تاب خوردن یا غلتیدن مچ پا اغلب دلیل این نوع پیچ خوردگی است. پیچ خوردگی عادی معمولاً زمان نسبتاً کوتاهی برای توان‌بخشی و درمان نیاز دارد.
 • پیچ خوردگی بالای مچ پا: این نوع پیچ خوردگی هنگامی اتفاق می‌افتد که رباط بالای مفصل مچ پا، مجموعه‌ای که به آن «پیوند رباطی» می‌گویند، آسیب ببیند.
 • پیچ خوردگی مچ پا درجه 1: کشش خفیف و وارد آمدن برخی آسیب‌‌ها به رشته و الیاف رباط مچ پا باعث این نوع پیچ خوردگی می‌شود؛ در اینجا مقدار کمی حساسیت و تورم و مقدار کمی ناتوانی در حرکت مفصل مچ پا به وجود می‌آید. در این نوع پیچ خوردگی راه رفتن دردناک، اما ممکن است.
 • پیچ خوردگی مچ پا درجه 2: پاره شدن بخشی از رباط مچ پا دلیل این نوع پیچ خوردگی است. اگر مفصل مچ پا موردبررسی قرار گرفت و در جهت مشخصی حرکت داده شد، یک لقی و حرکت غیرطبیعی در مفصل آن احساس می‌شود. تورم و حساسیت متوسط، کاهش دامنه حرکت و بی‌ثباتی در مفصل مچ پا در پیچ خوردگی درجه 2 دیده می‌شود. راه رفتن دردناک است اما غیرممکن نیست.
 • پیچ خوردگی مچ پا درجه 3: پارگی کامل رباط مچ پا باعث این نوع پیچ خوردگی می‌شود. اگر مفصل مچ پا در حرکات مشخصی کشیده یا هل داده شد، یک حکت و لقی شدیدی در آن احساس می‌شود. در پیچ خوردگی درجه 3، تورم و درد زیاد و همچنین بی‌ثباتی قابل‌توجهی در مفصل مچ پا دیده می‌شود. در این نوع راه رفتن غیرممکن است.

پیچ‌ خوردگی مچ پا 4

درمان پیچ خوردگی مچ پا

درمان پیچ خوردگی مچ پا


درمان پیچ خوردگی مچ پا بسته به درجه پیچ خوردگی (همان‌طور که در بالا توضیح داده شد) متفاوت است. ما به شما توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت برای تشخیص پیچ‌خوردگی مچ پای خود به دکتر یزدانی مراجعه کنید. دکتر یزدانی در انتخاب بهترین شیوه درمانی نیز به شما کمک خواهد کرد.

برای درمان درد مچ پا راه‌های ساده‌ای وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را در خانه انجام دهید؛

 • تسکین درد، کنترل التهاب و مصرف دارو
 • استراحت، یخ گذاشتن، فشار وارد کردن، بالا بردن (I.C.E)

زمان لازم برای درمان و توان‌بخشی پیچ خوردگی مچ پا

برای درمان پیچ خوردگی مچ پا به ندرت به عمل جراحی نیاز می‌شود. بسته به درجه آسیب‌دیدگی ممکن است به شما توصیه شود یک وسیله پلاستیکی که قابل باز و بسته کردن است، مانند پوتین‌های ساقه بلندی که مخصوص پیاده‌روی است یا آتل هوایی بپوشید تا سلامتی خود را بازیابید. فرایند درمان حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد. حتی اگر رباط مچ پا به‌ طور کامل پاره شده باشد، در صورتی که به طور صحیح از حرکت آن جلوگیری شود و به موقع درمان شود، بدون عمل جراحی می‌توان آن را ترمیم و درمان کرد. توان‌بخشی نیز یکی از بخش‌های مهم دوره درمان در پیچ خوردگی مچ پا است. ورزش‌های تقویتی و کششی مچ پا تا حد زیادی می‌تواند درمان را بهبود بخشد و به شما کمک کند که به فعالیت‌های عادی خود برگردید. شما می‌توانید در طول سه مرحله معالجه، بهبودی خود را از بازیابید:

 • مرحله 1: استراحت کنید، از مچ پا محافظت کنید و با به کار گرفتن روند I.C.E برای یک هفته تورم منطقه آسیب‌دیده را کاهش دهید.
 • مرحله 2: در طول یک تا دو هفته دامنه حرکت، انعطاف‌پذیری و مقاومت مچ پا را به حالت عادی برگردانید.
 • مرحله 3: به آرامی و به‌تدریج انجام فعالیت‌هایی که به چرخش و پیچاندن مچ پا نیازی ندارد و همچنین تمرین‌های کششی را شروع کنید. هنگامی که درد مچ پا از بین رفت، می‌توانید انجام فعالیت‌های تقویتی را شروع کنید و فعالیت‌هایی مانند تنیس، بسکتبال و یا فوتبال را دنبال کنید. این مرحله بسته به نوع پیچ خوردگی ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد.

هنگامی که شما حدود یک هفته ورزش‌های کششی و ورزش‌های افزایش دامنه حرکت مچ پا را انجام دادید، مرحله بعدی رباط‌ها را تقویت می‌کند تا وقتی که فعالیت‌های منظم و روزانه خود را شروع کردید، از دوباره پیچ خوردن مچ پای شما جلوگیری کند. افرادی که مچ پایشان پیچ خورده است، احتمال وارد آمدن دوباره این صدمه در آینده برای آنها بیشتر است. بنابراین مطمئن شوید قبل از شروع دوباره فعالیت‌ها مچ پایتان به طور کامل درمان شده باشد. مرحله آخر بهبودی روی حفظ تعادل کار می‌کند. داشتن تعادل خوب و بهبودی کامل، شما را از پیچ خوردن دوباره مچ پا حفظ خواهد کرد.

بستن و باندپیچی کردن مچ پای پیچ خورده

یکی دیگر از راه‌های درمان پیچ خوردگی مچ پا بستن و نوارپیچی کردن آن است. بستن مچ پا نقش مهمی در درمان هم در مرحله اولیه و هم در مرحله آخر بهبودی، ایفا می‌کند. در طول چند روز اول می‌توان به منظور کاهش تورم و محافظت از ناحیه آسیب‌دیده، از باندهای فشارآور (که برای نگه داشتن مچ پا به یک تکه لاستیک مقاوم متصل می‌شود) و مچ‌بندها و استفاده کرد. از قوزک بندهای (پاشنه بندهای) نیز به منظور کاهش التهاب و درد پس از آسیب نیز بهره گفته می شود. در طول مراحل بهبودی، بستن مچ پا برای محافظت از ناحیه آسیب‌دیده و علاوه بر آن برای گرم نگه داشتن عضلات اطراف مچ پا مفید است. درنهایت بستن مچ پا می‌تواند برای کسانی که پیوسته در خلال ورزش کردن صدمه می‌بینند، مفید باشد. این روش یک محافظت و کمک اضافی برای مچ پا فراهم می‌آورد.

فیلم ورزش و حرکات اصلاحی پیچ خوردگی مچ پا:

تحرک و تمرینات کششی

اغلب پس از پیچ خوردن مچ پا، مفصل آن خیلی سفت و سخت می‌شود و دامنه حرکت مفصل به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

تمرینات حرکتی می‌تواند خیلی زود در مراحل درمان شروع شود، معمولاً از روز دوم در پیچ خوردگی‌های خفیف تا متوسط شروع می‌شود.

در مراحل اول باید از انجام حرکات جانبی جلوگیری شود به طوری که هیچ‌گونه کشش و استرسی به رباط‌های آسیب‌دیده وارد نشود. بعد از آن، وقتی که درد اجازه داد حرکات جانبی شامل حرکت جنبی و از پهلو می‌تواند انجام شود.

 • فعالیت خم کردن کف پا و مچ پا

پیچ‌ خوردگی مچ پا 5

 • فعالیت وارونه کردن و پیچش کف پا به طرف خارج

پیچ‌ خوردگی مچ پا 6

 • کشش گاسترو (کشش پشت پا)

پیچ‌ خوردگی مچ پا 7

 • کشش سولئوس

پیچ‌ خوردگی مچ پا 8

تمرینات تقویتی

تمرینات تقویتی مچ پا می‌تواند به محض اینکه درد فروکش کرد شروع شود. در مراحل اولیه تقویت کردن باید از هرگونه فعالیتی که شامل حرکات جنبی و از پهلو در مچ پا باشد، اجتناب شود.

 • مقاومت کردن در برابر خم شدن کف پا

پیچ‌ خوردگی مچ پا 9

 • مقاومت در برابر خم شدن مچ پا

پیچ‌ خوردگی مچ پا 10

 • پیچاندن کف پا و وارونه کردن آن به یک میزان

پیچ‌ خوردگی مچ پا 11

 • مقاومت در برابر وارونه کردن نامتعارف و بیرون از مرکز

پیچ‌ خوردگی مچ پا 12

 • بالا کشیدن ماهیچه ساق پا

پیچ‌ خوردگی مچ پا 13

تمرینات اساسی و کاربردی

تمرین‌های کاربردی به منظور وارد کردن نیرو و فشار به مچ پا شروع می‌شود. این تمرینات با ورز‌ش‌های معین و مخصوص و حرکات گرم‌کننده‌تر، تغییر جهات و حرکات جنبی و از پهلو انجام می‌شود.

 • لانگس

پیچ‌ خوردگی مچ پا 12

 • با پاشنه پا راه رفتن

پیچ‌ خوردگی مچ پا 14

 • قدم برداشتن به عقب

پیچ‌ خوردگی مچ پا 15

 • روی یک پا جستن (لِی لِی کردن)

پیچ‌ خوردگی مچ پا 16

 • پرش با طناب مقاومت

پیچ‌ خوردگی مچ پا 17

 • پرش از روی جعبه

پیچ‌ خوردگی مچ پا 18

 • تمرین ورزش چاه کندن

تمرینات ماساژی برای پیچ خوردگی مچ پا

تمرینات ماساژی به روش‌های مختلفی می‌تواند در درمان پیچ خوردگی مچ پا مؤثر باشد. در ابتدا می‌توان از ماساژ ملایم در اطراف مچ پا، ساق پا و عضلات ساق پا برای کاهش تورم استفاده کرد. این کار از حدود 3 روز پس از پیچ خوردن شروع می‌شود. هنگامی که درد فروکش کرد، می‌توان از تکنیک‌های عمیق‌تر برای کمک به نرم کردن ساق پا و عضلات آن استفاده کرد و دامنه حرکت را بهبود بخشید.

بعد از مرحله حساس و حاد، ماساژ اصطکاکی عرضی در جهت رباط می‌تواند در جلوگیری از تشکیل بافت اسکار (محل التیام زخم) کمک کند. این نوع از ماساژ عمیق می‌تواند از حدود هفت روز بعد از پیچ خوردن مچ پا یا بعد از اینکه درد فروکش کرد، شروع شود.

درمان حرفه‌ای

همان‌طور که در بالا ذکر شد، ما به شما توصیه می‌کنیم که برای داشتن مؤثرترین برنامه درمانی و توان‌بخشی به دکتر یزدانی مراجعه کنید. ایشان قادر است به طور صحیح آسیب را تشخیص دهد و به طور مؤثر مچ پا را درمان کند و زمان بهبودی را سرعت بخشد. وی همچنین یک برنامه تقویتی برای مچ پا و یک برنامه ورزشی اساسی برای بازیافتن سلامت کامل مچ پا طراحی می‌کند.

 • فراصوت (سونوگرافی):یکی از راه‌های درمان که ممکن است توسط پزشک انتخاب شود استفاده از برق‌درمانی مانند فراصوت است. انتقال امواج صوتی با فرکانس بالا به داخل بافت، در مراحل اولیه می‌تواند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کند. در مراحل بعد توان‌بخشی، امواج فراصوت یک اثر ماساژی خیلی کمی ایجاد می‌کنند که می‌تواند به تحریک جریان خون به ماهیچه‌ها کمک کند.
 • دارو: اگر شما بعد از آسیب دیدن مچ پایتان با هرکسی مشورت کنید، معمولاً همه شما را به یک پزشک متخصص ارجاع می‌دهند یا ممکن است داروهای ضد درد و مُسکن، مانند ایبوپروفن که در چند روز اول بعد از آسیب‌دیدگی مفید است، را به شما توصیه کنند. اگر مبتلا به بیماری آسم هستید ایبوپروفن مصرف نکنید و همیشه قبل از مصرف داروها با یک داروساز یا پزشک مشورت کنید. مصرف دارو تنها پاسخ به درمان پیچ خوردگی مچ پا نیست، از این رو همیشه باید احتیاط کرد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مُسکن‌ها می‌تواند روند بهبودی را مختل کند، بنابراین بیش از چند روز اول آسیب‌دیدگی، آن‌ها را مصرف نکنید. مصروف دارو گاهی اوقات می‌تواند هرگونه دردی را پنهان کند، بنابراین برای فرایند درمان مضر است.

برای درمان پیچ خوردن و رگ به رگ شدن مچ پا روش های دیگری از جمله تزریق پی آر پی، اوزون درمانی و … نیز وجود دارد.

مقالات مرتبط زیر را مطالعه فرمایید:

ورم زانو: علت و درمان

89 دیدگاه دربارهٔ «پیچ‌ خوردگی مچ پا: درمان پیچ خوردن مچ پا و قوزک پا»

 1. سلام آقاي دکتر…نزديک به دوسال پيش مچ پاي من پيچ خورد و درمانش نکردم يه مدت بعد دوباره پيچ خورد شديدتر از قبليرفتمم عکس گرقتم و دکتر گفت چيزيش نيست…ولي الان حدود دوساله که پام يه فشاري بهش مياد درد ميگيره ميخوام بدونم که به جراحي نياز داره يا نه…راهي به غير از جراحي….و به شکل اوليه خودش بازميگرده…با تشکر

  1. امیرعباس یاری

   سلام آقای دکتر ببخشید من تازه مچ پای راستم پیچ خورده یک هفته هست پام درد داره میخواستم بپرسم چقدر طول میکشه خوب بشم فو تبالیست هستم و به پام خیلی نیاز دارم ۱۳ سالمه ممنون میشم جواب من را بدهید

   1. دکتر یزدانی

    با درود حتماً باید معاینه شوید و درمان مناسب انجام شود ورزشکار حرفه ای نبایستی آسیب را به حال خود رها کند

    1. حمید رضاحج فروش

     با سلام
     از بلندی پریدم پایین زیر پای من نا صاف بود و به پهلو خم شد و قسمت روی پا..بیرونی..دچار درد شدید شده ..برای بهبودی چه اقداماتی انجام بدم

     1. دکتر یزدانی

      درود باید معاینه شوید و هرچه زودتر درمان مناسب که اغلب با لیزر با رزونانس در مرکز ما انجام می‌شود برای شما شروع شود

 2. غلامرضا تک زارع

  مچ پای راستم بعد از عمل جراحی روی استخوان تیبیا تحرک کمی دارد و به سمت بالا خم نمیشود.چه کنم؟

  1. دکتر یزدانی

   جز عوارض معمول جراحی محدودیت حرکت هست تا حدی با توانبخشی بهبود می یابید.

 3. منصوری

  سلام خسته نباشید ایا با وجود کشیدگی تاندم میشه باشگاه رفت الان دو هفته باشگاه زومبا و پیلاتس میرم و هنگام ورزش از پابند استفاده میکنم اما یکم دردش بیشتر شده من خیلی نگرانم که کامل پاره بشه خودم رعایت میکنم و هنگام ورزش زیاد کششی مچ پا نمیرم و میگم اگه باشگاه نرم ضعیف تر میشه الان با وجود درد باشگاه برم یا نه؟؟؟ بعد ازوقتی مچ پام درد میکن باعث شده زانومم درد کن

 4. محمد شمسی

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من فوتبالیستم ویه یکسال هستش مچ پام که پیچ خورده بود رو درمان کردم ولی تو مسابقات ناخودآگاه مچ پام پیچ میخوره و مثل اول میشه باید چیکار کنم ؟ همش هم رویۀ یک پا اتفاق میوفته

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   با روش ارتوکین تراپی، خون شما گرفته شده و با کیت های ارتوکین، سرم ضد التهاب را استخراج کرده و مجدداً تزریق میکنیم و بعد از اون توانبخشی فعال کمک زیادی به شما خواهد کرد.
   تشکر

   1. سلام آقای دکتر ببخشید من سه چهار هفته پیش مچ وام پیچ خورد و دکتر نرفتم بعد سه چهار هفته مچ وام خوب شد اما مچ وام بزرگ شده بود دیروز هم از دوباره پیچ خورد بنظرتون چی کنم تا کاملا خوب شم؟

   2. ابوالفضل

    سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من فوتبال بازی میکنم مچ پای چپ من دوبار هست که در رفته این دفعه اول رفتم‌جای شکسته بند پامو جا انداختم ولی باز دوباره در رفت دفعه دوم رفتم جای دکتر گفت باید آتل بگیری بعد من آتل گرفتم و بعد اینکه آتل رو باز کردم باید چکار کنم خیلی ممنون

   3. نغمه فاضلی

    سلام و عرض ادب خدمت دکتر یزدانی
    به مدت ۷روز است که مچ پایم پیچ خورده است عکس انداختم دکتر ارتوپد گفتن رباطهای زیر قوزک پاره شده التهاب بخوابد گچ بگیر،پریروز با عصا تلو خوردم باز افتادم روش دردش بیشتر شده هنوز گچ نگرفتم ولی واکربوت پوشیدم نظرشما چیست؟آیا نیاز به عکس مجدد و گچ گرفتن هست؟التهاب کمتر شده ولی درد نه

   4. سلام آقای دکتر امروز در زمین فوتبال پام در چمن سر خورد یعنی زیاد سر خورد و فکر کنم بعد سر خوردن تعادلم به هم خورد و افتادم روش
    الان از ناحیه مچ پا درد خیلی بدی دارم.
    آیا پیچ خوردگی هست؟
    می شه بگید که با انجام چه حرکاتی درست می شود؟!

    1. دکتر یزدانی

     در ورزشکار حرفه ای آسیب ورزشی بایستی با لیزر درمان و سریعتر به ورزش برگردد

 5. محمد امین

  سلام وقت بخیر
  دکتر من چون ورزشم پارکوره مچ پای راستم تقریبا چندین بار در رفته و درمان کردم.
  اما با یک حرکت پیچش ساده دوباره دچار دررفتگی میشه.
  چیکار کنم که با یه پیچش ساده آسیب نبینه؟؟

 6. سلام آقای دکتر من الان نزدیکه 1 هفته اس که مچ پام پیچ خورده رفتم دکتر عکس گرفتم گفت شکستگی نداره ولی تارهای عضله پشت پاش بیش از حد کشیده شده بهتره دوهفته گچ بگیرین نرفتم گچ بگیرن ولی الان همون ناحیه اسیب دیده بیش از حد خارش پیدا کرده نشانه ی خوبی هست یا خیر؟!؟

 7. سلام آقای دکتر ببخشید من سه چهار هفته پیش مچ وام پیچ خورد و دکتر نرفتم بعد سه چهار هفته مچ وام خوب شد اما مچ وام بزرگ شده بود دیروز هم از دوباره پیچ خورد بنظرتون چی کنم تا کاملا خوب شم؟

 8. رضا پیشداد

  سلام وقت بخیر اقای دکتر . حدود سه هفته پیش مچ پام پیچ خورده . در همان لحظه پیچ خوردن در ناحیه قوزک پام احساس صدای تق کردم. شب کمپرس اب سرد انجام دادم ک پماد مسکن استفاده کردم اما دکتر نرفتم. از دو سه روز بعد درد کاهش پیدا کرد و تورم هم کم شد. اما بعد سه هفته هنوز احساس سوزش در ناحیه قوزک و اندکی درد در موقع پله بالا رفتن یا دستشویی احساس میکنم. ایا نیاز به دکتر مراجعه کنم ؟ میتونم دوباره بعد سه هفته به ورزش کردنم ادامه بدم؟(فوتسال)

 9. حسین مختاری

  سلام دکتر
  وقت بخیر
  تقریبا دو ماه پیش پای چپ بنده پیچ خورد و اولش اهمیت ندادم ولی بعد از مدتی گچ گرفتم بخاطر درد
  ولی متاسفانه الان با گذشت دو ماه هنوز بهبود نیافته و همچنان درد شدید داره
  تو سی تی اسکن هم چیزی نشون نداد و سابقه پیچ خوردگی مکرر رو داره

 10. امیرحسین رمضانی

  سلام مچ پای چپ من دچار ضرب دیدگی شده و به همه جهت هم حرکت میکند ولی التهاب دارد و وقتی به جهت های مختلف حرکتش میدهم صدا میدهد درمان وعلتش چیست ممنون؟؟

 11. ابوالفضل

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من فوتبال بازی میکنم مچ پای چپ من دوبار هست که در رفته این دفعه اول رفتم‌جای شکسته بند پامو جا انداختم ولی باز دوباره در رفت دفعه دوم رفتم جای دکتر گفت باید آتل بگیری بعد من آتل گرفتم و بعد اینکه آتل رو باز کردم باید چکار کنم

 12. ابوالفضل

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من فوتبال بازی میکنم مچ پای چپ من دوبار هست که در رفته این دفعه اول رفتم‌جای شکسته بند پامو جا انداختم ولی باز دوباره در رفت دفعه دوم رفتم جای دکتر گفت باید آتل بگیری بعد من آتل گرفتم و بعد اینکه آتل رو باز کردم باید چکار کنم خیلی ممنون

 13. سلام اقای دکتر چند روز پیش پام پیچیده دو روزی درد داست ورم کرده بود هم قوزک پام وهم روی پام بعد اروم شد ودوروز پیاده روی کردم وبعدش پام دوبا ه درد گرفت کمی موقع راه رقتن نمیتونم عادی راه برم وروی پام یه ورم کوچک که سفت نیست نرمه اندازه یه سکه بوحود اومده به نظر شما چکار کنم

  1. سلام وقت بخیر آقای دکتر
   من الان چند ساله که این مشکل رو دارم در واقع هرسال تابستون مچ پای چپ من برمیگرده شاید بالغ بر 20 بار مچ پام برگشته چندین بار دکتر هم رفتم گفتن چیزی نیست ببند.ولی من از این پیچ خوردگی های مکرر خسته شدم.13،14ساله که این مشکل رو دارم میشه کمکم کنید و بگید چیکار کنم که این اتفاق مُدام برام نیفته😔ممنون🙏

   1. دکتر یزدانی

    نیاز به تقویت عضلات مچ پا و توانبخشی عضلات مچ پا دارید

 14. سلام خسته نباشین من پام پیچ خورد از پله افتادم و مچ پام رو به داخل پیچ خورده الان درد میکنه شما چ توصیه ای میکنید ؟؟؟

 15. سلام من داشتم امروز با بچه ها والیبال بازی میکردم افتادم روی پاهام و صدای مثل تق شنیدم پاهام خیلی درد میکنه نمیدونم چیکار کنم قوزک پاهام درد میکنه

 16. سلام من داشتم امروز با بچه ها والیبال بازی میکردم افتادم روی پاهام و صدای مثل تق شنیدم پاهام خیلی درد میکنه نمیدونم چیکار کنم قوزک پاهام

  1. سلام دکتر وقت بخیر
   من ۷ روز پیش پام پیچ خورد ولی نه کبود شده نه ورم کرده حالت نشسته هم درد ندارم راه میرم درد دارم چیکار کنم ؟

   1. دکتر یزدانی

    درود باید معاینه بشید و بررسی بیشتر پیچ خوردگی پای شما انجام بشه و در صورت نیاز درمان با لیزر یورزونانس انجام شود.

 17. نغمه فاضلی

  سلام و عرض ادب خدمت دکتر یزدانی
  به مدت ۷روز است که مچ پایم پیچ خورده است عکس انداختم دکتر ارتوپد گفتن رباطهای زیر قوزک پاره شده التهاب بخوابد گچ بگیر،پریروز با عصا تلو خوردم باز افتادم روش دردش بیشتر شده هنوز گچ نگرفتم ولی واکربوت پوشیدم نظرشما چیست؟

 18. سلام خسته نباشید
  مچ پام در فوتبال پیچ خورد و در رفت رفتیم شکست بند جا انداخت ولی الان حدود ۲۰ روز پام التهاب داره فکر کنم باز دررفته باشه ، اگه پام اینجوری بمونه چی میشه ؟؟ تو فوتبال برام مشکل ایجاد میکنه ؟؟!
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. دکتر یزدانی

   اگر درد دارید با لیزر و طب سوزنی می توان التهاب و درد را کم کرد

 19. سلام
  پس از پیچ خوردگی مچ پا و کاهش تورم در روز پنجم تازه احساس درد در مچ و پشت ساق پا شروع شد مخصوصا وقتی که پایم در حالت افقی ( دراز کش روی تخت یا صوفا) نباشد.
  نظر دکتر اورژانس آتل بندی به مدت ۶ هفته و مداوم است .
  هر روز که می گذرد احساس درد نسبتا بیشتر می شود.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  1. دکتر یزدانی

   بادرود ما با بی حرکت کردن عضو مخالف هستیم و با روش لیزر بایورزونانس است و با یو مگنت بهبود می یابید نیازی به آتل نیست

 20. سلام اقای دکتر در حرکت ورزشی پای من پیج خورد و غوزک پاپ روی هم چرخید که صدا سایده شدن دو استخوان رو هم شنیده شد و پا چپ به سمت بیرون چرخید تورم کم داره ولی درد شدیده وقتی می خوام راه برم انگار استخوان روی هم میاد درد شدید میشه ولی تو چرخش مچ پا هیچ دردی ندارم

  1. دکتر یزدانی

   بادرود باید با ام آر آی و گرافی بررسی شود و با مشخص شدن علت درمان مناسب انجام شود

 21. فرزاد شاهرخی

  سلام آقای دکتر یزدانی بنده پام یک روزه پیچ خورده به سمت بیرون و الان جای کشکک پام ورم کرده ولی کبودی نداره اما وقتی پامو اینور و اونور میکنم درد میگیره آیا طوریشه یا درمان داره

  1. دکتر یزدانی

   باید معاینه بشید و در صورتی که ظرف چند روز بهتر نشد حتماً درمان باید شروع بشه تا بافت زودتر ترمیم شود

 22. سلام چهار روز که پام پیچ خورده از روز اول ورمش کم نشده کبود شده دردشم کمتر شده هیچ مسکنی هم استفاده نکردم .میخواستم بدونم تو خونه هم قابل درمان هست .بخاطر کردنا دکتر نرفتم

  1. دکتر یزدانی

   با درود اگر درد ندارید و می توانید بدون درد روی پا حرکت بکنید ورزش های خوردگی مچ پا را از پیج اینستاگرام بنده انجام دهید و نگران نباشید ولی اگر درد دارید باید حتماً به پزشک مراجعه بفرمایید

 23. سلام دکتر من حدود دو ماه پیش پام پیچ خورد و بعد سه هفته دردش خوب شد طوری که تونستم برم بدوم و پیاده روی زیاد رو شروع کنم الان بعد دو ماه احساس درد میکنم و زیاد نمیتونم راه برم درد میگیره یه هفته هم تو خونه استراحت کردم برای درمان نیاز به چه کاریه؟

  1. دکتر یزدانی

   بعد از پیچ خوردگی نیاز به تقویت و هماهنگی عضلات کمر و مچ پا دارید که با ورزش های اختصاصی انجام می شود می‌توانید برای درمان معاینه دقیق مراجعه فرمایید

  2. دکتر یزدانی

   بعد از پیچ خوردگی نیاز به تقویت و هماهنگی عضلات کمر و مچ پا دارید که با ورزش های اختصاصی انجام می شود می‌توانید برای درمان معاینه دقیق مراجعه فرمایید

 24. سلام مچ پام در تصادف اسیب دیده ولی نشکسته بعد مدت هفت ماه از تصادف مَیگذره و در طی هر ماه یجاش درد میکنه و اسیب میبینه تا میخام ورزش کنم اسیب میبنه چیکار کنم اقتی دکتر؟

  1. دکتر یزدانی

   بعد از پیچ خوردگی نیاز به توانبخشی فعال و رزونانس دارید که با مراجعه به مطب می توانید این درمان را پیگیری فرمایید

  2. دکتر یزدانی

   بعد از پیچ خوردگی نیاز به توانبخشی فعال و رزونانس دارید که با مراجعه به مطب می توانید این درمان را پیگیری فرمایید

 25. سلام . خسته نباشید
  اقای دکتر پای چپم در فوتبال به سمت داخل پیچ خورد و صدای بدی هم موقع پیچ خوردن داد . راه می تونم برم ولی پام ورم شدیدی داره . رفتم پیش یکی واسم به صورت سنتی جا انداخت. الان کبود شده و ورمش هنوز هست . ۳ روزه . نیازی به رفتن پیش متخصص هست یا خیر ؟

  1. دکتر یزدانی

   بله حتما نیاز به مراجعه به پزشک و درمان توانبخشی و لیزر دارد

 26. دکتر یزدانی

  بعد از پیچ خوردگی نیاز به توانبخشی فعال و رزونانس دارید که با مراجعه به مطب می توانید این درمان را پیگیری فرمایید

 27. سلام آقای دکتر الان دو سه روزه که مچ پام تو فوتبال پیچ خورده خیلیم درد دارم چیکارکنم که درست بشه

 28. سلام اقای من سه هفته هست که پام پیچ خورده و همون روز رفتم عکس گرفتم و دکتر گفتن چیزی نیست ولی الان با گذشت سه هفته تورم از بین نرفته ولی درد ندارم موقع حرکت البته مچ بند گرفتم وقتی میبندم تورم کم میشه وقتی باز میکنم یا یکم راه میرم زیاد میشه

  1. دکتر یزدانی

   بادرود نیاز به بررسی بیشتر دارد و درمان ما توانبخشی مچ پا می باشد

 29. سلام دکتر یزدانی من مچ پام چندین بار پیچ خورده به حدی که میترسم پا به توپ بزنم. وقتی هم راه میرم احساس میکنم پام کوتاه تر شده. نمیدونم چیکار کنم پیش هر دکتری هم میرم میگن برو عکس بگیر. عکس میگیرم میگن چیزی نیست بهش استراحت بده خوب میشه :/ وضعم خیلی خرابه چیکار کنم

  1. دکتر یزدانی

   نیاز به ما استراحت نیست با توانبخشی مچ پا بهتر می شوید

 30. ابوالفضل

  سلام اقای دکتر من یک روز پیش پام تو فوتبال پیچ خورد ولی نه شدید در صورت عادی درد ندارم ولی وقتی راه می رم خیلی کم درد میگیره

  1. دکتر یزدانی

   آسیب های ورزشی بایستی هرچه سریعتر درمان شوند که بعد از ورزش کار به ورزش بازگردد

 31. مهرگان

  درود جناب دکتر یزدانی
  بنده ۴ماهه مچ پای راستم پیچ خورد‌ عکس گرفتن شکستگی نداشت ولی کبودی و ورم زیادی داشت. یک آتل گچی یکهفته بستن که اصلا پامو نگه نداشت. و بعد ۴ماه هنوز کبوده و درد شدید دارم. ۴تا دکتر رفتم ولی همه میگن چیزی نیست خودش خوب میشه. فقط قرص مسکن مینویسن. ام‌آرای و سونو هم هیچی انجام ندادن که ببینن واقعا رباط و تاندون پا آسیب دیده یا خیر!
  اصلا ۴ماهه روی پای راستم نمیتونم بشینم یا حتی چارزانو هم نمیتونم بشینم.راه رفتنم خیلی آرومه و زود خسته میشم از درد و تیرکشیدن زیاد پام.
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.
  تشکر از شما

  1. سلام.منم دقیقا مشکل شما رو دارم .راه حلی پیدا کردید برای کاهش تورم مچ پاتون؟

 32. محمدامین عبدی زاده

  سلام آقای دکتر من الان ۱۰ روزه که تاندون مچ کشیده شده یک هفته رو کامل استراحت کردم ورمش و کمی از دردش رفع شد..اما الان دو جلسه که فقزیوتراپی میرم..وقتی که راه میرم رو پام احساس میکنم پام سنگینه…با فیزیوتراپی برطرف میشه درد؟؟یا ورزش های خونگی هم وجود داره انجام بدم؟؟

  1. دکتر یزدانی

   ورود بله فیزیوتراپی باعث کاهش درد و التهاب می کردند ولی نیاز به ورزش های تکمیلی هم دارید که در پیج اینستاگرام بنده می توانید آن ها را پیدا کنید

 33. سلام دکتر پای مادرم پیچ خورده درد نداره ومیتونه راحت بره فقط بدجور کبود شده علتش چی میتونه باشه

  1. دکتر یزدانی

   با درود کشیدگی تاندون های مچ پا دارند که با درمان لیزر بایو رزونانس بهبود می یابند

 34. معراج صحرایی

  سلام اقای دکتر ببخشید بنده یه ماهی میشه تو فوتبال پای راستم به داخل کامل پیچ خورد
  رفتم پیش نزدیک ترین دکتر و گفتن باید استراحت کنم و بعد دو هفته استراحت پام هنوز درد داشت تا اینکه بهم گفتن بایستی یه امپولی داخل مفصل پام بزنن
  و بعد گذشت دو روز هنوز درد داشت و به دلیل نداشتن تعادل پام باز پیچ خورد
  و الان درد داره
  و خیلی میترسم و نگران تمریناتم هستم
  الانم دردی که داره پایین غزروف مچ پام هست
  چ کنم اقای دکتر؟!

  1. دکتر یزدانی

   بادرود ورزشکاران نیاز به درمان سریع و غیر تهاجمی جهت بازگشت سریع به درمان دارند

 35. سلام آقای دکتر
  من تقریبا ۱ سال پیش در حین ورزش دچار پیچ خوردگی مچ پا شدم بعد از دوسه ماه پیش دکتر ارتوپد رفتم ولی نتیجه ای نگرفتم قوزک پام بیرون زدگی داره و سفد شده انگار استخوان وجود داره موقه فعالیت های ورزشی درد دارم و بعد از اون درد شدید میشه که نمیتونم راه برم چه کاری باید انجام بدم؟

  1. درود باید معاینه حضوری انجام شود و تشخیص دقیق داده شود و درمان‌های ما می تواند به شما کمک کند که هرچه زودتر به ورزش بازگردید. کلینیک آسود به طور تخصصی روی درمان آسیب های ورزشی تمرکز دارد و از تکنولوژی روز در این سو بهره می بریم.

 36. سلام دکتر من ۴۰ روز پیش پام پیچ خورد صدای تق مثل شکستن چوب داد رفتم فیزیو تراپ عکس انداختم استخوان متاتارس ۵ همون انگش کوچیکم ترک خورده بود گفتم تاندونم پاره نشده؟

  گفت نه اگه پاره میشد استخوان نمی شکست

  بعد ۲۰ روز رفتم عکس انداختم پام جوش خورده

  الان ۲۰ دیگه ام خونه ام فقط زمانی که راه میرم اونجای مچ پام که پیچ خورده درد میکنه اول اصلا نمیتونستم راه برم الان میتونم اما کمی درد میکنه

  1. درود باید معاینه بشید و شاید با روش تی دی سی اس که تحریک الکتریکی مغز هست بتوان این علائم را کنترل کرد

 37. اقای دکتر من فردا صبح مسابقه دارم و همین امروز پام بدجوری پیچ خورد به طوری که نمیتونم تکون بدم یا روش بایستم میشه راهنماییم کنین ۱۵ سالمه .

 38. سلام و ممنون از اینکه به کامنت ها پاسخ میدین
  من پنج سال پیش پام دچار پیچ خوردگی شد و بعد از اون تا مدتی این اتفاق می‌افتاد
  دوماه پیش دوباره این اتفاق افتاد و الان چند روزه موقع دویدن درد از کف پا تا سمت راست مچ و پاشنه حرکت میکنه آیا ممکنه آسیب دیدگی جدی باشه؟ من تکواندو کار و کوهنوردم و سطح فعالیتم بالاست. ممنون از پاسخ‌گویی شما💫

 39. سلام
  من خارج از ایران هستم و دسترسی به هیچ دکتری ندارم ، مچ پای چپم در حین پایین آمدن از پله کاملا پیچ خورد و زیر پام رفت و صدای بدی داد ، کف پام و روی قوزک پام ورم کم دارد و بشدت درد میکنه ، چه کاری انجام بدم ؟

  1. درود یه مدتی روش فشار نیارید و با مسکن و ماساژ خیلی آرام وگرم و سردکردن اگه درد رو کنترل نشد و بیشتر از یک هفته ادامه داشت حضوری به پزشک مراجعه کنید

 40. سلام آقای دکتر من یک هفته پیش مچ پام پیچ خورد که گفتن گوشت پاره کرده و پیش یک نفر رفتم گفتی گچ بگیر و من تا چهار یا پنج روز دیگه باید برای تمرینات فوتبالم برم باید چکار کنم میشه راهنمایی کنید منو ؟؟؟؟

 41. سلام وقت بخیر بنده دوهفتس مچ پام پیچ خورده اتل بستم بعدش گچ روهم رفته ۱۵ روز شد بعدش کلافه شدم گچو باز کردم الان راه میرم پامم درد نمیکنه فقط ی مشکلی داره دور مچ پام تا ساق از داخل داغ میشه احساس سوختگی میکنم انگار پامو اتیش زدن از داخل علتشو میخواستم بدونم تشکر ممنون میشم زود راهنماییم کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن