کفی‌ و کفش‌های طبی

ممکن است شما هم کفش‌هایتان را تنها یک کالای زینتی بدانید، اما حقیقت این است که آن‌ها نقش مهمی در سلامت پاهایتان ایفا می‌کنند. شما می‌توانید با انتخاب کفی‌ و کفش‌های طبی خوش‌ساخت و مناسب، به بهبود سلامت کلی پاهایتان کمک کنید. البته، کفی کفش طبی و کفش‌های طبی برای کمک به افراد مبتلا به ناهنجاری‌ها و عارضه‌های پا نیز طراحی می‌شوند. آن‌ها به تسکین درد کمک می‌کنند.

مزایا

•    آن‌ها درد ناشی از آسیب‌ها و عارضه‌های دردناک پا را تسکین می‌دهند.
•    آن‌ها به حفظ وضعیت طبیعی استخوان‌های مچ پا، قوزک پا و زانوها، و در نهایت، مفاصل ران و پایین کمر کمک می‌کنند.
•    آن‌ها می‌توانند خستگی عضلات را کاهش می‌دهند؛ این قابلیت خصوصاً برای اشخاصی مهم است که به اقتضای شغلشان مجبورند به مدت طولانی بایستند یا راه بروند.

چرا باید کفی و کفش‌های را سفارشی ساخت؟


ساخته شدن کفی طبی کفش یا کفش‌های طبی از طریق قالبگیری، تضمین می‌کند که محصول تولید شده کاملاً متناسب ساختار و فرم پاهایتان است. کفی‌ها و کفش‌هایی که منحصراً متناسب با نیازهای شما ساخته نشده باشند، می‌توانند با وارد کردن فشار بیش از حد به عضلات، استخوان‌ها و مفاصل پاهایتان باعث دردناک شدن آن‌ها شوند.

کفی طبی چیست؟


کفی‌ و کفش‌های طبی

کفی‌های طبی کفی‌هایی هستند که با طراحی ویژه‌ای که دارند، تکیه‌گاه مناسبی برای پا فراهم کرده، وضعیت قرارگیری مچ پا را بهبود داده و هرگونه عدم توازن را اصلاح می‌کنند. کفی‌های طبی، اگر متناسب با عارضه پزشکی شخص تجویز شده و به درستی‌ قالبگیری و ساخته شوند، می‌توانند درد را، نه تنها در مچ پاها، بلکه در سایر بخش‌های بدن مثل زانو‌ها، مفاصل ران و پایین کمر نیز تسکین دهند. ورزشکاران هم می‌توانند، جهت کمک به اصلاح برخی از عارضه‌های پا که سطح عملکردشان را تضعیف می‌کند، از کفی‌های طبی استفاده کنند.کفی‌های ورزشی برای استفاده مردان و زنان ورزشکار ساخته شده‌اند. از این کفی‌ها به طور اختصاصی در کفش‌های ورزشی مخصوص گلف، اسکیت این لاین، دوچرخه‌سواری کوهستان، اسکی سرعت و فوتبال استفاده می‌شود. کفی‌های طبی ورزشی به طور مثال کفی فوتبالی تأثیر مثبتی بر وضعیت قرارگیری پاها، کاهش فشارهای ناشی از فعالیت ورزشی، جذب شوک وارد بر پاها و توزیع متعادل وزن بدن بر روی کف پا دارند. 

کفی‌های طبی چه ناهنجاری‌هایی را درمان می‌کنند؟

بعضی از مشکلات مچ پا که با کفی‌های طبی قابل درمان هستند عبارتند از:
•    میخچه‌ها و کال‌ها (زوائد استخوانی)
•    زخم‌های  پا
•    تاندونیت
•    پیچ‌خوردگی‌های مکرر مچ پا
کفی‌های طبی سفارشی
کفی‌های طبی سفارشی از روی تصویر سه‌بعدی تهیه شده از مچ پاها و با استفاده از مواد خام ساخته می‌شوند.

کفش طبی چیست؟


کفش طبی

در بسیاری از موارد، می‌توان عارضه‌های مچ پا را با استفاده از کفش‌های بازاری یا آماده‌ای که با ویژگی‌های خاصی مثل عمق اضافی یا عرض اضافی طراحی شده و به آن‌ها کفش طبی گفته می‌شود درمان کرد. همچنین، کفی‌های طبی سفارشی که در کفش‌های طبی قرار می‌گیرند هم می‌توانند به درمان این عارضه‌ها کمک کنند.

کفش‌های طبی چه ناهنجاری‌هایی را می‌توانند درمان کنند؟

کلاً، در مواقعی که هرگونه مشکل بهداشتی باعث دردناک شدن پاها هنگام راه رفتن می‌شود، پوشیدن کفش طبی فکر خوبی خواهد بود.
همچنین اشخاص مبتلا به عارضه‌های پزشکی زیر می‌بایست از کفش‌های مخصوص استفاده کنند تا بتوانند با کمترین ناراحتی و بدون هیچ خطری راه بروند:
•    بدشکلی‌های استخوان مانند خار پاشنه
•    آسیب‌دیدگی ناشی از یک حادثه
•    اختلالات عصبی مثل بیماری پارکینسون یا فلج مغزی
•    برخی از عارضه‌های ناشی از دیابت

کفش‌های طبی سفارشی

ما برای کفش‌های سفارشی از مواد خام و یک «قالب» تهیه شده از مچ پاهایتان (که شبیه به یک مچ پای پلاستیکی است) استفاده می‌کنیم. «قالب»، یک مدل سه‌بعدی دقیق از مچ پای یک شخص است که با استفاده از قالب سه‌بعدی تهیه شده از مچ پای آن شخص ساخته می‌شود. کفش طبی حول این قالب و با استفاده از الگوهایی که ویژگی‌های مچ پای شخص را منعکس می‌کنند ساخته می‌شود.

جلسه ارزیابی چگونه خواهد بود؟

بعد از اینکه کفی و کفش طبی سفارشی برایتان تجویز شد یا به هر دلیلی تصمیم گرفتید از کفی‌ها و کفش‌های طبی سفارشی استفاده کنید، باید به یک متخصص مجاز مراقبت از پا  مراجعه کنید.

این متخصص، ارزیابی جامعی از شما به عمل می‌آورد تا مطمئن شود که کفی و کفش طبی بهترین گزینه بوده و اینکه طراحی آن‌ها متناسب با نیازهایتان انجام می‌شود. متخصص مذکور، در طول ارزیابی اولیه، تاریخچه پزشکی، علائم و آسیب‌دیدگی‌های قبلی‌تان را ثبت کرده و سبک زندگی و کفشی که معمولاً می‌پوشید را هم مدنظر قرار می‌دهد. او در طول معاینه، موارد زیر را بررسی می‌کند:

•    وضعیت قرارگیری بدنتان
•    ساختار، راستا، قدرت و دامنه حرکتی پاها و مچ پاهایتان
•    عارضه‌ای که دارید و علائمی که نشان می‌دهید
•    کفش فعلی‌تان، از لحاظ مناسب بودن اندازه، الگوی پوشیدن و کارایی.

در مرحله آنالیز راه‌ رفتن، نحوه راه رفتنتان بررسی شده و هرگونه نیاز به تغییر یا ناهنجاری‌های موجود شناسایی می‌شوند. متخصص مراقبت از پا، با توجه به ارزیابی انجام شده، با شما درمورد گزینه‌های درمانی‌تان صحبت کرده و توضیح می‌دهد که درمان با این محصولات چگونه می‌تواند به شما در رفع نیازهایتان کمک کند.
فرایند ساخت کفی‌ها و کفش‌های طبی سفارشی

مشاهدات

برای اینکه متخصص مراقبت‌های پا بتواند کفی‌ها و کفش‌های طبی سفارشی مناسبی تهیه کند، به یک قالب سه‌بعدی نیاز دارد که فرم دقیق مچ‌ پاهایتان را در وضعیت عملکردی ایده‌آل‌شان منعکس کند. تکنیک‌های تأیید شده ریخته‌گری عبارتند از ریخته‌گری فوم باکس ، ریخته‌گری پلاستر اسلیپر ، ریخته‌گری با استفاده از مدل مومی، کنتاکت دیجیتایزینگ  و اسکن لیزری/نوری.

ساخت

از آنجا که برای تولید کفی‌ها و کفش‌های طبی سفارشی باید اطلاعات به‌دست آمده آنالیز شوند، معمولاً ساخت این محصولات یک هفته (یا بیشتر) طول می‌کشد. کفی‌ها و کفش‌های طبی سفارشی مطابق اندازه‌های بدست آمده و با استفاده از مواد خام و قالب سه‌بعدی تهیه شده از مچ پاهایتان ساخته می‌شوند. وقتی کفی‌ها  و کفش‌هایتان آماده شدند، سازنده از شما می‌خواهد که در وقت تعیین شده برای تحویل گرفتن آن‌ها مراجعه کنید، تا مطمئن شود کفی‌ها و کفش‌ها کاملاً مناسب پاهایتان هستند. در اینجا، راه رفتنتان دوباره و این بار درحالی‌که کفی‌ها و کفش‌های جدیدتان را پوشیده‌اید آنالیز می‌شود.

یکی از ابداعات جدید مطرح شده در زمینه ساخت ارتز و کفی بهره‌گیری از تکنولوژی فیبر کربنی است. تکنولوژی کربن از فیبر کربن پیش اشباع در ساخت ارتز استفاده می‌کند. به‌کارگیری تکنولوژی کربن در ساخت ارتز و پروتز مزایایی دارد که بعضی از آن‌ها عبارت است از:

سبک‌تر بودن
افزایش انعطاف پذیری
دوام بیشتر
قدرت بیشتر
ارتزها و كفی کربنی تهیه شده با استفاده از تکنولوژی کربن به طور میانگین نیمی از وزن فراورده‌های تهیه شده به روش‌های قدیمی را دارند و محکم‌تر، بادوام‌تر و منعطف‌تر هستند، بنابراین دوام بیشتر و عملکرد بهتر دارند.

در کلینیک دکتر یزدانی با شما درمورد آنچه باید هنگام پوشیدن کفی طبی و کفش‌های طبی‌تان حس کنید، اینکه چگونه به آن‌ها عادت کنید، چه موقع باید آن‌ها را بپوشید، چگونه از آن‌ها مراقبت کنید و همچنین، گزینه‌های موجود در صورت نارضایتی از محصولات، با شما صحبت خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن