تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل در کلینیک دکتر یزدانی

تزریق دیسکوژل

تزریق دیسکوژل کلینیک دکتر یزدانی

دیسک کمر در پی آسیب دیدگی و پارگی دیسک بین مهره­‌ای و نشت محتوای ژل مانند درون آن به فضای اطراف دیسک را می­‌دهد، در این فضا گیرنده‌های عصبی بسیار زیادی وجود دارد. دیسک بین  به عنوان ضربه گیر عمل می­‌کند. آناتومی دیسک و مهره شباهت بسیار زیادی به دونات دارد که اجزای داخلی آن توسط یک ماده ژله مانند پر شده است. دیسک بین مهره­‌های ستون فقرات در برابر ضربه و آسیب دیدگی محافظت می‌­کند و انعطاف پذیری کافی برای کمر و گردن را فراهم می‌­کند. متاسفانه دیسک بین مهره‌­ها نسبت به ضربه آسیب پذیر است.

دیسکوژل یکی از روش­‌های موجود برای درمان فتق دیسک کمر است. دیسکوژل روشی است که طی آن ترکیبی از الکل، تنگستن، و سلولز که به صورت ژل در آمده است، به درون دیسک تزریق می‌­شود. در اکثر موارد، فتق دیسک در پی فشار دیسک به ریشه عصب ایجاد می­‌شود. این امر می‌­تواند باعث درد، بی حسی، و ضعف در نقاطی از بدن شود که اعصاب تا آن محل امتداد می‌یابند. روش­‌های مختلفی برای درمان فتق دیسک وجود دارد. علائم و نشانه­‌های فتق دیسک به صورت خود به خود طی مدت یک هفته تا یک ماه بهبود یابند، در اکثر موارد این عارضه ظرف مدت 6 ماه رفع می­‌شود. دیسکوژل یک روش ایمن و ساده است و هیچ گونه عوارضی در ارتباط با محل تزریق گزارش نشده است.

 علت فتق دیسک کمر


پارگی­‌های مکرر دیسک که در پی بلند کردن اجسام سنگین یا فرایند طبیعی پیری رخ می­‌دهد می­‌تواند باعث ایجاد پارگی­‌های کوچک در قسمت خارجی دیسک شود. دیسک آسیب دیده می­‌تواند باعث بیرون زدگی، و برآمدگی دیسک به سمت خارج شود. برخی از علائم شایع فتق دیسک (که تحت عنوان لغزش دیسک نیز از آن یاد می­شود) عبارتند از:

 • بیماری تحلیل برنده دیسک: با بالا رفتن سن، مایع درون دیسک از بین می­رود و دیسک خشک می­‌شود. از آنجایی که مایع ژله مانند درون دیسک از ستون فقرات در برابر ضربه و آسیب دیدگی محافظت می­کند، از دست دادن انعطاف پذیری دیسک می­تواند ریسک ابتلا به فتق دیسک را افزایش دهد.
 • ضربه به ستون فقرات: تصادفات خودرویی، آسیب دیدگی ناشی از ورزش، و سقوط ناگهانی از ارتفاع می­‌تواند باعث فتق دیسک شود.
 • کشیدگی مزمن: آثار ناشی از بلند کردن اشیا سنگین یا حالت نامناسب بدن هنگام بلند کردن اشیا می­تواند باعث تحلیل رفتن دیسک شود.
 • عادات ناسالم: چاقی شکمی، استعمال دخانیات، و عدم تحرک با افزایش میزان خشک شدگی دیسک، اعمال فشار غیر ضروری بر ناحیه لومبر، و کاهش انعطاف پذیری طبیعی دیسک منجر به فتق دیسک می­شود.

این موارد باعث تغییر شکل دیسک می‌­شوند و میزان انعطاف پذیری آن را کاهش می‌­دهند. به این ترتیب برخی از حرکات عادی روزمره مانند عطسه کردن، یا چرخاندن کمر می­‌تواند باعث پارگی کوچک درون دیسک شود.

علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک کمر


معمولا قسمت پایین کمر بیشتر تحت تاثیر فتق دیسک قرار می­گیرد. برخی از علائم و نشانه­‌های شایع فتق دیسک عبارتند از:

 • دردی که در یک قسمت از بدن رخ می­‌دهد.
 • درد تیر کشنده در یک قسمت از پا، ران، یا باسن و بی حسی سایر نقاط بدن. ممکن است درد و بی حسی در قسمت پشت ساق یا کف پا نیز احساس شود و ضعیف شدن پا را به دنبال داشته باشد. این موارد از علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک در قسمت پایین ستون فقرات محسوب می­‌شوند.
 • احساس درد هنگام حرکت دادن گردن یا احساس درد عمیق در نزدیکی استخوان کتف. ممکن است درد در قسمت بازو، ساعد، و سایر انگشتان احساس شود یا آنکه بیمار دچار بی حسی شانه، بازو، آرنج، انگشتان و ساعد شود. این موارد از علائم و نشانه‌­های شایع فتق دیسک گردن محسوب می­شوند.

در شرایط زیر درد فتق دیسک بدتر می­شود:

 • پس از نشستن یا ایستادن
 • هنگام خواب شبانه
 • هنگام عطسه کردن، سرفه، یا خندیدن
 • هنگام خم شدن به سمت عقب یا راه رفتن

درمان دیسک کمر


معمولا پزشک در ابتدا برای درمان فتق دیسک کمر از روش‌­های غیر جراحی به منظور کاهش درد استفاده می­‌کند، که این موارد عبارتند از:

 • تمرین کششی و فیزیوتراپی
 • تجویز داروهای ضد التهاب خوراکی
 • تزریق دارو به درون ستون فقرات (داروهای بی حسی یا استروئیدی به طور مستقیم به درون منبع درد تزریق می­‌شوند).
 • رعایت نکات مربوط به تغذیه و راهنمای ورزشی، چاقی یکی از مواردی است که در ابتلا به فتق دیسک نقش دارد بنابراین پزشک به بیمار توصیه می­‌کند وزن خود را کاهش دهد.

 

تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

تزریق دیسکوژل (Discography) یا تزریق محلول تشخیصی به دیسک مهره‌ای، یک روش تشخیصی است که برای بررسی و تشخیص دقیق مشکلات دیسک کمر و گردن استفاده می‌شود. این روش اغلب به عنوان یک مرحله از تشخیص قبل از انجام تزریق دیسکوژل معمولاً شامل مراحل زیر است: 

تهیه تصاویر تصویربرداری مانند MRI یا CT Scan: ابتدا، پزشک تصاویر تصویربرداری از ناحیه مهره و دیسکها می‌گیرد تا مشکلات موجود را تشخیص دهد. 

تزریق محلول تشخیصی (دیسکوژل)در مرحله بعد، محلول تشخیصی که معمولاً شامل یک ماده که تشخیص می‌دهد که آیا دیسک تا چه اندازه می‌تواند در توضیح علائم شرکت کند یا خیر، تزریق می‌شود.

بررسی واکنش دیسک: پزشک مشاهداتی می‌کند که چگونه دیسک به تزریق واکنش نشان می‌دهد. اگر دیسک متاثر باشد، ممکن است نشانگانی از درد یا علائم دیگر ظاهر شود.

تشخیص نهایی: اطلاعات به دست آمده از تزریق دیسکوژل به پزشک اطلاعات دقیق‌تری در مورد مشکلات دیسک فراهم می‌کند و به تصمیم‌گیری درباره روش‌های درمانی مناسب‌تر کمک می‌کند.

مزایا و عوارض تزریق دیسکوژل

مزایا و عوارض تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر و گردن چیست

مزایا:

تشخیص دقیق‌تر: تزریق دیسکوژل به پزشک اطلاعات دقیق‌تری در مورد مشکلات دیسک فراهم می‌کند. با این روش، پزشک می‌تواند نحوه واکنش دیسک به مواد تزریقی را ارزیابی کند و اطلاعات بیشتری در مورد محل و شدت مشکل دیسکی دریافت کند.

راهنمایی در درماننتایج تزریق دیسکوژل به پزشک کمک می‌کند تا یک برنامه درمانی مناسب‌تر را برای بیمار تعیین کند. این شامل استفاده از ترکیبات ضد التهاب، فعالیت‌های تنظیمی، فیزیوتراپی، یا در موارد بسیار شدید‌تر، جراحی می‌شود.

کمترین تهاجم: تزریق دیسکوژل معمولاً یک فرآیند کم تهاجمی است که نیازی به جراحی باز ندارد. این برای برخی از افراد مزیت مهمی است.

عوارض:

درد و التهاب موقت: بعد از تزریق، برخی افراد ممکن است درد موقتی و یا افزایش التهاب در ناحیه تزریق را تجربه کنند. این عوارض معمولاً کوتاه‌مدت هستند.

عدم تطابق نتایجممکن است نتایج تزریق برخی افراد به نسبت به دیگران متفاوت باشد، و برخی از بیماران ممکن است به تزریق دیسکوژل به‌خوبی پاسخ ندهند.

خطر عفونت: همواره وجود خطر عفونت در هر تزریقی وجود دارد. اطمینان از استفاده از تکنیک‌های بهداشتی مناسب بسیار مهم است.

ریسک‌های مرتبط با تزریقاگرچه تزریق دیسکوژل به‌طور کلی کم تهاجمی است، اما همواره ریسک‌های مرتبط با هر تزریقی وجود دارد. این می‌تواند شامل ناراحتی در محل تزریق، خونریزی، یا تحریک عصب‌های مهره‌ای شود.

تزریق دیسک کمر چیست

تزریق-دیسکوژل

تزریق دیسک کمر چیست ؟ کلینیک تخصصی آسود به عنوان یکی از مراکز درمانی تزریق دیسکوژل در تهران مفتحر است که از آخرین روشهای جدید درمان دیسک کمر بهره می برد. همجنین هزینه تزریق ژل برای دیسک کمر در مقایسه با بعضی از درمان های دیگر مقروم به صرفه بوده و قیمت مناسب تری دارد.

در این روش ژل اتانول (الکل) به درون قسمت برآمده دیسک که باعث ایجاد فتق دیسک شده است، تزریق می­‌شود. این ژل از حرکت الکل به سمت دیسک جلوگیری می‌کند و الکل را درون خود نگه می­دارد ، خروج الکل از ژل باعث خشک شدن دیسک می­شود. در این روش آب درون دیسک تخلیه می­‌شود و فشاری که به ستون فقرات یا ریشه اعصاب وارد می­شود ، برطرف خواهد شد. پس از لیفت دیسک، درد ریشه عصب و فشردگی آن به سرعت بهبود می‌­یابد. ممکن است بیمار تا چند هفته پس از درمان دچار درد و ناراحتی باشد. معمولا درد ظرف مدت 6 هفته پس از انجام درمان دیسک کمر با دیسکوژل از بین می­رود. ممکن است پزشک برای بهبود نقاط دردناک از داروی ضد التهاب استفاده کند و دارو را به درون دیسک تزریق نماید. این امر باعث تسریع فرایند بهبود بیمار می­شود. همچنین تزریق استروئید برای درمان دیسک کمر یکی دیگر از درمان ها می باشد.

مزایای استفاده از دیسکوژل چیست؟

 • در صورت نیاز امکان تکرار تزریق وجود دارد.
 • تزریق ژل با هیچ گونه عوارضی از قبیل واکنش آلرژیک، عفونت، ایجاد بافت اسکار و چسبندگی همراه نیست.
 • امکان انجام این روش در بیمارانی که دچار فشار خون بالا، بیماری قلبی و ریوی هستند، وجود دارد.
 • تزریق ژل باعث ایجاد بافت اسکار نمی­شود و زیبایی بیمار را تهدید نمی­کند.

در تزریق این ژل از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

برای حفظ آرامش بیمار و پیشگیری از استرس و اضطراب به او داروی آرام بخش تزریق می‌شود. در این روش از بی حسی موضعی برای پیشگیری از بروز درد استفاده می­‌شود. بیمار در طول تزریق ژل کاملا هوشیار است. هنگام تزریق ژل برای پیشگیری از عوارض بالقوه ناشی از نوع بیهوشی از بیهوشی عمومی استفاده نمی­‌شود.

بیمار چه مدت در بیمارستان بستری می‌شود؟

در اکثر موارد تزریق ژل به صورت سرپائی انجام می‌شود و بیمار می­‌تواند کمی پس از دریافت ژل مرخص شود و به منزل برگردد.

پس از تزریق ژل چه مدت طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد؟

معمولا بین 1 تا 6 هفته طول می­‌کشد تا بهبودی حاصل شود و علائم بیماری فروکش کند، این در حالی است که در جراحی معمولا فرایند بهبودی طی مدت 3 ماه محقق می­‌شود.

اثرات درمانی دیسکوژل تا چه مدت باقی می‌ماند؟

از آنجایی که دیسکوژل درون دیسک کاشته می­‌شود، ماندگاری آن دائمی است.

آیا عمل جراحی می‌تواند باعث ممنوعیت استفاده از این روش شود؟

یکی از مزایای دیسکوژل این است که ساختار آناتومی استخوان و رباط‌­های ستون فقرات حفظ می­‌شود و بیمار می­تواند از عمل جراحی دیسک نیز بهره بگیرد.

علت کاربرد تنگستن چیست؟

تنگستن شباهت زیادی به اشعه ایکس دارد و از آن برای مشاهده ژل زیر فلوئوروسکوپ استفاده می‌­شود تا پزشک بتواند به طور دقیق در عکسبرداری از ستون فقرات محل تزریق ژل به درون دیسک را مشخص نماید.

بیمار پس از چند روز می‌تواند فعالیت جسمانی خود را از سر بگیرد؟

معمولا فرایند بهبود بیمار و توانایی انجام فعالیت جسمانی به نوع فعالیت و وضعیت بدن فرو بستگی دارد اما حدود 3 تا 6 هفته طول می‌کشد تا بیمار بهبود یابد، این در حالی است که فرایند بهبود در عمل جراحی حدود 3 ماه طول میکشد.

آیا پس از تزریق ژل در ناحیه گردن استفاده از بریس ضروری است؟

پاسخ این سوال منفی است. پس از تزریق ژل در ناحیه مورد نظر نیازی به بستن بریس نیست زیرا این کار می‌­تواند در دوران بهبود بیمار به عضلات او فشار وارد کند.

آیا احتمال عود فتق دیسک پس از تزریق دیسکوژل وجود دارد؟

طبق تحقیقاتی که در 7 سال گذشته انجام شده است، تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر عود فتق دیسک گزارش نشده است. خاطر نشان می­‌کنیم که حتی در صورت فتق دیسک میتوان تزریق ژل را مجددا تکرار کرد.

پس از عمل جراحی احتمال چسبندگی موضع تخت جراحی وجود دارد، که این امر می‌تواند باعث بروز عوارض دردناک شود، آیا دیسکوژل می‌تواند ریسک این عارضه را کاهش دهد؟

پاسخ این سوال مثبت است زیرا در درمان دیسک کمر با دیسکوژل یکپارچگی ستون فقرات حفظ می­‌شود. در تزریق ژل، عضلات اطراف مهره مربوطه دستکاری نمی‌شود که این امر باعث کاهش ریسک تشکیل منبع کلاژن و چسبندگی می­‌شود و در نتیجه از گیر افتادگی پایانه اعصاب پیشگیری می­‌کند.

آیا روش­‌های دیگری برای درمان فتق دیسک کمر وجود دارد؟

به علت تحلیل رفتن دیسک در پی افزایش سن و پیری، ممکن است علائم ناشی از فتق دیسک به خوبی به روش‌های غیر جراحی پاسخ ندهند. در این حالت انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود. معمولا پزشکان از روش‌های درمانی سنتی و کم تهاجمی برای جراحی کمر و ستون فقرات استفاده می­‌کنند. در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • دیسککتومی: در این روش بخشی از دیسک از درون ستون فقرات خارج می‌شود. می­توان از این روش جراحی در کنار سایر روش­های درمانی استفاده کرد. عمل دیسککتومی به عنوان یک عمل سرپائی انجام می­شود و اغلب بیماران پس از تزریق ژل از بیمارستان مرخص خواهند شد.
 • لامینکتومی: از این روش به منظور ایجاد فضای بیشتر برای اعصاب استفاده می­شود و پزشک لامینای یک یا چند مهره را خارج می­کند. می­توان از این روش به تنهایی یا در کنار سایر روش‌­های درمانی استفاده کرد.
 • فیوژن نخاعی: در این روش رو یا چند مهره به صورت دائمی به هم پیوند داده می­‌شوند . جراح سعی می‌کند تا حد امکان از روش‌­های درمانی کم تهاجمی برای فیوژن نخاعی استفاده کند تا از میزان درد کاسته شود و فرایند بهبود بیمار تسریع شود.
 • جراحی فورامینوتومی: از این روش برای رفع فشار از روی ریشه عصب استفاده می­‌شود و قسمت کوچکی از استخوان اطراف ریشه عصب درگیر، برداشته می­‌شود. میتوان از این روش به تنهایی را در کنار دیسککتومی یا لامینکتومی استفاده کرد.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: