علت درد لگن در زنان: درد لگن کجاست؟درمان درد لگن کمر راست چپ

فیلم ورزش های تقویت عضلات لگن:

علت درد لگن در زنان سمت راست و چپ و درد لگن در مردان با روش های طب فیزیکی بهترین نوع درمان می باشد. شاید این سوال را از خود پرسیده باشید که درد لگن کجاست؟ درد لگن و باسن شدید و مزمن شامل درد اطراف مفصل ران است که در کشاله ران یا زانو حس می شود و ممکن است ایجاد کمر درد کند.

لگن در پایین‏‌ترین بخش شکم قرار دارد . اندام‌های موجود در  لگن شامل روده، مثانه، رحم و تخمدان می‏‌باشد. درد لگن معمولا” به معنای دردی است که از یکی از این اندام‌ها شروع می‏‌شود. در برخی از موارد این درد مربوط به استخوان‏‌های لگن است‏ که در کنار این اندام ها قرار دارد. برخی آن را با درد سیاتیک اشتباه می گیرند و یا ناشی از عضلات، اعصاب، رگ‌های خونی و مفاصل مجاور می‏‌باشد.  بنابراین، علل بسیاری برای درد لگن وجود دارد. درد لگن در زنان شایع‏تر از مردان است. این مقاله به بررسی رایج‏ترین عوامل و علت درد لگن در زنان و مردان می‏‌پردازد.

درد لگن برحسب منبع آن ممکن است  پیوسته یا متناوب، خفیف یا شدید باشد این درد می‏تواند گاهی اوقات منجر به کمر درد و یا درد ران یا باسن نیز شود. البته همیشه باید این نکته را در نظر گرفت که کمر درد را با درد کلیه اشتباه نگیریم! زیرا در مواردی علائم این دو شبیه یکدیگر بوده و افراد ممکن است درد ناشی از کلیه را با کمردرد اشتباه می گیرند. برای آشنایی با “علت درد لگن سمت راست در زنان” مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید تا با علائم دقیق هر یک و تفاوت آن ها با یکدیگر آشنا شوید.درد لگن ممکن است به طور ناگهانی، شدید و خفیف باشد ( عارضه حاد لگن ) و یا در طولانی مدت بروز کند (عارضه مزمن لگن). برخی آن را با درد سیاتیک اشتباه می گیرند و حتی ممکن است برای تسکین آن از پماد برای درد سیاتیک استفاده کنند. درد مزمن لگن به هر درد ثابت یا متناوب لگن گفته می‏شود که بیش از چند ماه ادامه یابد. ممکن است بیمار تنها در زمان‏ های خاص، مثلا هنگام ادرار یا در حین فعالیت جنسی متوجه درد لگن گردد.

 

علت درد لگن در زنان و درد باسن


انواع مختلفی از بیماری‏ها و اختلالات می ‏تواند علت درد لگن در زنان باشد. درد لگن ممکن است ناشی از دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی یا ادراری باشد . اخیرا پزشکان تشخیص داده‏ اند که  منشاء برخی از دردهای لگنی، به ویژه درد مزمن لگن،  ممکن است از عضلات و بافت همبند (رباط ها) در ساختار کف لگن و همچنین نکروز لگن و ران باشد . گاهی اوقات، درد لگن ممکن است به دلیل تحریک اعصاب لگن ایجاد شود و سبب تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا گردد.

دستگاه تناسلی زنان و درد لگن

درد لگن ناشی از دستگاه تولید مثل زنان، ممکن است تحت شرایط زیر ایجاد شود:
• آدنومیوز
• اندومتریوز
• درد شدید قاعدگی (دیسمنوره)
• حاملگی خارج رحمی (یا سایر مشکلات مربوط به بارداری)
• سقط جنین (قبل از هفته 20) و یا مرگ داخل رحمی
• درد تخمک گذاری (میتل اشمرز)
•سرطان تخمدان
•کیست های تخمدان
• بیماری التهابی لگن (PID)
•فیبروئید رحم
•ناراحتی واژن (Vulvodynia)

عوامل دیگر درد لگن در زنان و مردان

نمونه هایی از سایر علل احتمالی درد لگن در زنان و مردان  عبارتند از:
  آپاندیسیت
•    سرطان روده بزرگ
•    یبوست مزمن
•    بیماری کرون
•    دیورتیکولیت
•    فیبرومیالژیا
•    فتق کشاله ران
•    سیستیت بینابینی ( سندرم دردناک مثانه)
•    انسداد روده
•    سندرم روده تحریک پذیر
•    سنگ کلیه
•    سابقه سوء استفاده جنسی یا فیزیکی
•    اسپاسم عضلات کف لگن
•    التهاب پروستات
•    آرتروز مفصل لگن و ران
•    عفونت دستگاه ادراری (UTI)

زمان مراجعه به پزشک


درد لگن عوامل مختلفی دارد که بعضی از آنها جدی‏ تر از سایر علت‌هاست. اگر با اطمینان از علت و یا نوع درد مثلا” دوره درد آگاه هستید، می‏ توانید از داروی مسکن مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

اگر از علت درد لگن خود مطمئن نیستید، شک به درد سیاتیک و دیگر امراض دارید، و یا اینکه این درد شدید باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل بروز درد لگن، موارد اضطراری هستند، مثلا حاملگی خارج رحمی، بنابراین درصورتی که به وجود آن مشکوک هستید باید فورا تقاضای کمک های پزشکی نمایید . همچنین در صورت بازگشت مداوم درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. روشهای درمانی برای بسیاری از موارد ذکر شده در بالا وجود دارد. یا اگر از وجود درد مرتبط با سیاتیک اطمینان دارید می توانید ورزش برای درمان سیاتیک را در منزل انجام دهید. درمان سیاتیک در خانه برای درد و مشکلات خفیف می تواند بسیار مناسب باشد.

تشخیص درد لگن و باسن در زنان و مردان


پزشک از شما سوالاتی پرسیده و نیز شما را معاینه خواهد کرد. آنگاه بر اساس یافته‏ های خود، ممکن است انجام تحقیقات بیشتری را  توصیه کند.

عفونت ادراری یک علت بسیار شایع درد لگن است و پزشک ممکن است انجام آزمایش ادرار  را برای شما تجویز نماید. اگر به گمان پزشک خطر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است از شما نمونه گرفته شود. درصورت عدم اطمینان انجام تست بارداری ممکن است توصیه شود. در صورتی که سقط جنین و یا بارداری خارج رحمی مشکوک باشد، در بیمارستان انجام یک سونوگرافی فوری برای شما ترتیب داده می‏شود. انجام یک سونوگرافی معمول نیز می‏تواند برای تشخیص مشکلاتی نظیر کیست تخمدان تجویز شود.

لاپاراسکوپی معمولا” توسط پزشک متخصص زنان انجام می‏شود. در این روش، یک تلسکوپ کوچک از طریق  برشی کوچک در ناف وارد شکم می‏شود. به این ترتیب پزشک می‏تواند داخل لگن را مشاهده کند .

پزشکان متخصص روده ممکن است از یک تلسکوپ انعطاف پذیر برای مشاهده داخل روده استفاده کنند. آنها از طریق روش “گاسترسکوپی” مری و معده را مشاهده می‏کنند. مشاهده بخش پایین‏تر روده  (راست روده و کولون)  “کولونوسکوپی” نامیده می‏شود.

 

روش‌ های درمان درد لگن در زنان و باسن

اگر پزشک بتواند دقیقا” یک علت خاص برای درد لگن را تشخیص دهد، درمان درد استخوان لگن و باسن شما بر از بین بردن آن علت متمرکز خواهد شد. با این حال، اگر علت درد لگن معلوم نگردد، درمان شما بر مدیریت درد متمرکز خواهد شد.

–    داروهایی مانند مسکن درد، درمان هورمونی، آنتی بیوتیک، داروهای ضد افسردگی
–    برنامه‏ های توانبخشی درد لگن

درمان فیزیکی:

تکنیک‏های فیزیوتراپی شامل برنامه های کاربردی گرم و یا سرد، تثبیت وضعیت، تمرینات کششی، کشیدن، ماساژ، “اولتراسوند” درمانی، شاک ویو تراپی، تحریک الکتریکی عصب پوستی (TENS)، و درمان دستی می‏ باشد. تکنیک های گرما، ماساژ، و کشش می‏تواند برای کاهش انقباض عضلانی و درد شدید استفاده شود. آموزشهای مربوط به کف لگن نیز توصیه می‏شود. پزشک ممکن است انجام تمریناتی را برای تقویت عضلات کف لگن توصیه نماید.

 تحریک اعصاب نخاعی:

این درمان شامل کاشت یک دستگاه است که مسیر عصب را مسدود می‏کند، به این ترتیب سیگنال درد نمی‏تواند  به مغز برسد. این روش برحسب علت درد لگن ممکن است مفید باشد.

تزریق در نقطه دردناک:

اگر پزشک یک نقطه خاص را پیدا کند که شما در آن احساس درد می‏کنید، ممکن است تزریق مستقیم یک داروی بیحس کننده به آن نقطه دردناک را برای شما تجویز کند. این دارو که معمولا” اثر بی حسی موضعی طولانی دارد، می‏تواند درد را متوقف و ناراحتی را تسکین دهد.

درمان روانشناختی – فیزیولوژیکی:

این درمان شامل اطمینان بخشی مجدد، مشاوره، تن آرامی، برنامه مدیریت استرس، و تکنیک های بیوفیدبک (بازخورد زیستی) می‏باشد. با این روش درمان،  دفعات وقوع درد و شدت درد مزمن را می‏توان کاهش داد. بیوفیدبک در ترکیب با دارو درمانی ممکن است در برخی از بیماران مفید باشد.

 جراحی لگن

پزشک برای اصلاح مشکل زمینه‏ ای  که باعث درد مزمن لگن می‏گردد، ممکن است انجام روش های جراحی را توصیه کند، از جمله:

–   جراحی لاپاروسکوپی: اگر به  اختلال “آندومتریوز” مبتلا هستید، پزشکان می‏توانند چسبندگی و یا بافت آندومتر را  با استفاده از جراحی لاپاروسکوپی از بین ببرند.  در طی جراحی لاپاروسکوپی، جراح یک ابزار بلند و باریک مشاهده (لاپاراسکوپ) را از طریق یک برش کوچک نزدیک ناف وارد نموده و بافت آندومتر را از طریق یک یا چند برش کوچک از محل خارج می‏سازد.

–   هیسترکتومی( برداشتن رحم): پزشک به ندرت ممکن است عمل هیسترکتومی و عمل برداشتن تخمدان دو طرفه را توصیه کند. برداشتن تخمدان ها  باعث محرومیت اندومتریوز از استروژن می‏شود که برای رشد خود به آن نیاز دارد. اگرچه عمل هیسترکتومی و برداشتن تخمدان ممکن است گزینه‏ ای باشد برای رفع علل خاص درد لگن در زنانی که سن باروری را پشت سرگذشته ‏اند، اما معمولا” انجام آن توصیه نمی‏ گردد.

اگر مطلب فوق برایتان سودمند بود، مقالات زیر را نیز مطالعه فرمایید:

به درد لگن دقت کنید

افتادگی لگن در زنان: علائم و درمان

پروتز کامل لگن چیست؟

درمان پوکی استخوان چیست؟

درمان آرتروز در خانه

علت شکستگی مهره کمر

آخرین درمان سیاتیک چیست؟

برای مراجعه حضوری از طریق شماره های 09353637983 و 88196179 – 021 اقدام به رزرو نوبت نمایید و همچنین از مشاوره رایگان بهرمند شوید.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: