درمان سیاتیک برای همیشه: درمان درد سیاتیک پای راست و پای چپ چیست

درمان سیاتیک با روش های بدون جراحی، بهترین نتیجه را برای تسکین درد عصب سیاتیک در پی دارد. برای این که پس از بروز علائم سیاتیک، تشخیص داده شود بهترین روش درمانی برای سیاتیک چیست، باید مورد معاینه پزشک قرار بگیرید.

در این مقاله به روش های درمان درد سیاتیک از جمله ورزش برای درمان سیاتیک، درمان سیاتیک با داروهای گیاهی، اخرین درمان سیاتیک، درمان خانگی سیاتیک، درمان سیاتیک با استراحت و دارو های مصرفی سیاتیک می پردازیم. و به سوالاتی همچون برای درمان سیاتیک چی خوبه؟ بهترین روش درمانی برای سیاتیک چیست؟ درد عصب سیاتیک چیست؟ علت های درد سیاتیک چیست؟ علائم عصب سیاتیک؟ پاسخ می دهیم.

دانش واژه سیاتیک (sciatica) برای توصیف علائم پا درد و احتمالاً احساس گزگز، بی‌حسی یا سوزش دست و پا، کمر و لگن و باسن به کار می‌رود. رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) از کمر شروع می‌شود، از باسن می‌گذرد و رو به پایین در امتداد عصب سیاتیک در پشت پا منتشر می‌شود.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که رگ سیاتیک چیست ، علائم رگ سیاتیک چیست و چه چیز منجر به درد سیاتیک شده است!

باید بگوییم که سیاتیک نام یکی از عصب های بدن می باشد و به اشتباه به آن رگ سیاتیک گفته می شود و افراد همواره به دنبال گزینه هایی برای درمان رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) و کاهش درد رگ سیاتیک می باشند.

فیلم “عصب سیاتیک (رگ سیاتیک) چیست” :

سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به درد سیاتیک پیوسته با سوالات زیر رو به رو هستند: سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟ عصب سیاتیک چیست؟ برای درد سیاتیک به چه دکتری مراجعه کنیم؟ برای درد سیاتیک به چه متخصصی مراجعه کنیم؟ بهترین دکتر فوق تخصص عصب پا کیست؟ بهترین فوق تخصص عصب سیاتیک کیست؟ بهترین دکتر سیاتیک کیست؟ بهترین دکتر کمردرد کیست؟ برای این که پاسخ سوالات خود را بگیرید ابتدا باید به درک صحیحی از درد خود برسید.

بسیاری از مردم فکر می کنند که هرچه درد بدتر شود ، احتمال وقوع اتفاق ناخوشایند نیز بیشتر است. با این حال ، این برای سیاتیک (رگ سیاتیک ، عصب سیاتیک) درست نیست. بدن می تواند مواد دیسک را که باعث ایجاد علائم می شود ، حتی برای کسانی که درد شدید دارند ، دوباره جذب کند. بنابراین ، درمان بر کنترل درد و فعال نگه داشتن افراد تا حد ممکن متمرکز است. اگر درد طاقت فرسا است ، دراز کشیدن برای مدت کوتاه می تواند کمک کند ، اما استراحت طولانی مدت در رختخواب کمک نمی کند. 

بنابراین ، هنگامی که درد کم شد ، من به بیماران می گویم که برخیزند و در مسافت های کوتاه قدم بزنند. از آنجا که نشستن فشار بر دیسک های کمر را افزایش می دهد ، توصیه می کنم از نشستن طولانی مدت یا رانندگی خودداری کنید. بسیاری از افراد روش های درمانی مانند فیزیوتراپی ، ماساژ ، طب سوزنی و دستکاری کایروپراکتیک را امتحان می کنند ، اما شواهد نشان می دهد که اگرچه این روش ها به کمردرد معمولی کمک می کند ، اما برای درد سیاتیک (درمان رگ سیاتیک) کمتر مفید است.

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به عنوان داروی مسکن درد سیاتیک به شما کمک کنند. در صورت عدم استفاده ، ممکن است استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد درد (داروی سیاتیک) نسخه ای را توصیه کنم. پس تا اینجا دانش کلی نسبت به رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) دارید و می دانید که عصب سیاتیک چیست (رگ سیاتیک چیست).

سیاتیک به تنهایی تشخیصی پزشکی نیست و علامت ابتلا به عارضه‌هایی چون فتق دیسک کمر ، بیماری فرسایشی و تخریبی (دژنراتیو)دیسک و یا تنگی کانال نخاعی محسوب می‌شود.

تشخیص درد سیاتیک

سیاتیک عمدتاً با گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. طبق تعریف، بیماران به درد تشعشعی در ساق پا اشاره می کنند. ممکن است از آنها خواسته شود که توزیع درد و اینکه آیا زیر زانو تابش می کند یا نه و از نقاشی ها برای ارزیابی توزیع استفاده می شود. سیاتیک با درد تشعشعی که از الگوی پوستی پیروی می کند مشخص می شود. بیماران همچنین ممکن است علائم حسی را گزارش کنند.

معاینه فیزیکی تا حد زیادی به آزمایشات عصبی بستگی دارد. کاربردی ترین بررسی، تست “بلند کردن پای مستقیم”  است. بیماران مبتلا به سیاتیک نیز ممکن است کمردرد داشته باشند اما این درد معمولاً کمتر از درد ساق پا است. ارزش تشخیصی شرح حال و معاینه فیزیکی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است.  هیچ آیتم شرح حال یا آزمایش معاینه فیزیکی هم حساسیت و هم ویژگی بالایی ندارد. حساسیت تلفیقی تست بلند کردن پای مستقیم 91% با ویژگی ترکیبی مربوطه 26% برآورد شده است. تنها تست با ویژگی بالا، تست بالا بردن پای صاف متقاطع است، با ویژگی ترکیبی 88٪ اما حساسیت تنها 29٪. به طور کلی، اگر بیمار درد تشعشع معمولی در یک پا را همراه با نتیجه مثبت در یک یا چند آزمایش عصبی که نشان دهنده تنش ریشه عصبی یا نقص عصبی است گزارش کند، تشخیص سیاتیک موجه به نظر می رسد. کادر 2 علائم و نشانه هایی را نشان می دهد که به تشخیص درد سیاتیک و کمردرد غیر اختصاصی کمک می کند.

نشانگرهای سیاتیک

 • پا درد یک طرفه بیشتر از کمردرد

 • دردی که به پا یا انگشتان پا می رسد

 • بی حسی و پارستزی در توزیع یکسان

 • تست بلند کردن پای مستقیم باعث ایجاد درد بیشتر در ساق پا می شود

 • نورولوژی موضعی – یعنی محدود به یک ریشه عصبی

علائم سیاتیک و نشانه‌ های درد

علائم اورژانسی سیاتیک

 

به ندرت تعدادی از علائم سیاتیک (علائم رگ سیاتیک) ظرف مدتی کوتاه تشدید می‌شود و انجام جراحی برای درمان آن ضرورت می‌یابد. در صورت مواجهه با علائم زیر باید بی درنگ با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس گرفت:

•    علائمی که به طور مداوم و به تدریج در عوض بهبود یافتن، تشدید می‌شود و احتمالاً، به ویژه اگر این علائم پیشرونده، مانند ضعف پا، عصبی باشد، بیانگر بروز آسیب عصبی است.

•    بروز علائم در هر دو پا (سیاتیک دو طرفه) و بی‌اختیاری یا نقص عملکرد روده یا مثانه. این موارد می‌تواند علامت ابتلا به سندرم کودا اکوینا (سندرم دم اسب یا انتهای نخاع) باشد. این سندرم ناشی از تحت فشار بودن حاد و ناگهانی یک یا چند ریشه عصبی است که خوشبختانه به ندرت، در 2 درصد از موارد فتق دیسک کمر، بروز می‌یابد.

بیماران در صورت رویارویی با هر یک از علائم اشاره شده (علائم رگ سیاتیک) باید به سرعت به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کرده و تحت معاینه بالینی توسط دکتر فوق تخصص عصب پا (و یا کمر) و بهترین دکتر متخصص درد سیاتیک قرار گیرد.

درمان درد سیاتیک در بارداری

از علت های درد سیاتیک در بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش وزن و افزایش احتباس مایعات می تواند به عصب سیاتیک که از لگن عبور می کند فشار وارد کند و آن را فشرده کرده و باعث تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا گردد.
 • رحم در حال انبساط شما همچنین ممکن است بر روی عصب سیاتیک در قسمت پایین ستون فقرات فشار بیاورد.
 • شکم و سینه‌های در حال رشد شما مرکز ثقل شما را به سمت جلو می‌برد و منحنی لوردوتیک شما را کشیده می‌شود (شیب بالای باسن). این می تواند باعث شود عضلات باسن و ناحیه لگن شما سفت شوند و عصب سیاتیک را فشار دهند و علت درد لگن و باسن باشند.
 • وقتی کودک شما در سه ماهه سوم بارداری در موقعیت مناسب زایمان قرار می گیرد، سر کودک شما می تواند مستقیماً روی عصب قرار گیرد .
 • فتق یا لغزش دیسک ناشی از فشار اضافی رحم در حال رشد شما می تواند مقصر باشد، اگرچه این مورد کمتر رایج است.

 

درمان سیاتیک پای چپ و پای راست و درمان درد سیاتیک کمر


 

حمله‌های درد شدید یا مداوم عصب سیاتیک (رگ سیاتیک) باید هر چه سریعتر و به گونه‌ای درمان شود که درد به مرور زمان وخیم‌تر نگردد. گزینه های درمانی زیادی برای درمان قطعی سیاتیک کمر (درمان عصب سیاتیک و…) وجود دارد. اکثر افراد به دنبال راهی برای درمان زود سیاتیک و نجات از سیاتیک هستند. و برخی فقط به گزینه دارو درمانی و درمان درد سیاتیک با استفاده از داروی سیاتیک روی می آورند. درمان قطعی سیاتیک پا در اکثر بیماران با بهره‌گیری از درمان‌های غیرجراحی مثل عمل دیسک کمر با لیزر و تمرین منظم به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

 

راه‌ها و روش‌های درمان قطعی سیاتیک

 

در زیر به چند روش درمان قطعی سیاتیک اشاره شده است و برای افرادی مناسب است که به تازگی درد عصب سیاتیک را تجربه کرده اند و یا اینکه درد عصب سیاتیک دارند ولی درد آنها شدید نیست. دکتر امیر حسین یزدانی دکتر متخصص درد سیاتیک ، توصیه می کند، قبل از انجام هریک از این روش‌های درمانی در خانه، تاییدیه پزشک خود را دریافت نمایید. اگر چند هفته ای است که با درد سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنید و سبب ناتوانی شدید در کمر و پاهایتان شده است، نیاز به درمان قطعی سیاتیک پا و یا نیاز به درمان گرفتگی رگ سیاتیک دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

ممکن است هنگام درد احساس ورزش غیر طبیعی باشد اما تحقیقات نشان می‌دهد استراحت بیش از حد می‌تواند علائم کمر و پا را تشدید کند و پس ورزش آرام را در طول برنامه روزانه خود بگنجانید تا درد سیاتیک شما کمتر شود. نکته اصلی ملایمت است. ورزش نباید دردناک یا شدید باشد. پس تمامی تمریناتی که در جهت درمان انجام می دهید ، تا آستانه درد صحیح است. پیاده روی در فضای باز ( گرچه در خانه نیست اما به اندازه کافی نزدیک است) یک نمونه عالی از فعالیت بدنی است که ستون فقرات شما را بدون آسیب رساندن، اضافه قوی نگه می دارد. علاوه بر تقویت ستون فقرات، ورزش باعث ترشح اندورفین میشود تا درک شما از درد را کاهش دهد.

 

آخرین درمان سیاتیک:

 

در کلینیک تخصصی آسود ترکیبی از آخرین درمان های سیاتیک از جمله اوزون درمانی، لیزر درمانی، توانبخشی و طب سوزنی برای درمان سیاتیک برای همیشه به کار برده می شود که با یک برنامه درمانی مناسب می توانید در مدتی کوتاه به طور کامل درد سیاتیک خود را درمان کنید.

 

بهترین قرص برای درد سیاتیک:

 

داروهایی برای تسکین سیاتیک

برای درمان سیاتیک می توان از چندین نوع دارو استفاده کرد. بهترین قرص برای درد سیاتیک عبارتند از:

 • مسکن‌ها، مانند استامینوفن، آسپرین، یا NSAIDها (مانند ایبوپروفن [ادویل، موترین]، کتوپروفن، یا ناپروکسن)
 • شل کننده های عضلانی برای کاهش اسپاسم عضلانی
 • داروهای ضد افسردگی برای کمردرد مزمن
 • برای درد شدیدتر دارو تجویز کنید

به کودک 18 ساله یا کمتر آسپرین ندهید، زیرا خطر ابتلا به سندرم ری افزایش می یابد.

 

پماد برای درد سیاتیک:

 

 • کرم حاوی حداقل 0.025٪ کپسایسین را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

همچنین کمپرس های گرم یا سرد به کاهش درد کمک می کند. همه مسکن ها برای همه مناسب نیستند. افراد حتما درباره مصرف مسکن با پزشک خود صحبت کنند. برای آشنایی بیشتر با انواع پماد برای درد سیاتیک، مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

درمان سیاتیک با داروهای گیاهی

درمان سیاتیک با داروهای گیاهی همراه مورد توجه مبتلایان به درد سیاتیک بوده است. همچنین در کتب قدیمی طب سنتی رهنمود هایی برای درمان کمر درد آمده است که همگی از دسته مواد غذایی با خاصیت ضد التهابی بوده که در زیر به بخشی از آن ها اشاره می کنیم:

برای درد سیاتیک چی خوبه؟

عصاره زنجبیل را به اندازه مساوی با روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کرده و در قسمت پشت کمر ماساژ دهید.

دو یا سه فنجان دمنوش گیاهی سنبل الطیب یا بابونه بنوشید تا اسپاسم ماهیچه ها متوقف گردد.

درمان سیاتیک با سرکه سیب: در حمام قسمت پشت کمر را با مخلوط سرکه سیب و نمک ماساژ دهید.

درمان سیاتیک با زردچوبه: زردچوبه حاوی کورکومین، عامل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که مسئول بیشتر فواید سلامتی آن است .

همچنین ورزش هایی مانند پیاده روی یا کشش سبک می توانند بسیار موثر باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. از دیگر روش های درمانی کشش ستون فقرات یا تراکشن می باشد.

مدیتیشن:

نشان داده شده است که مدیتیشن هدفمند میزان درد را تا 57 درصد کاهش می دهد. کسانی که واقعاً بر این هنر مسلط هستند می توانند درد خود را تا 90 درصد کاهش دهند. این کار با تسکین الگوهای مغزی که در اثر درد تغییر کرده اند ، کار می کند ، به طوری که دیگر با همان شدت قبل درد احساس نمی کنید.

 

ورزش برای درد سیاتیک و فیزیوتراپی

 

یک برنامه تمرینی خاص کنترل شونده و مرحله‌ای، که متناسب با دلیل اصلی درد سیاتیک تهیه می‌شود، عموماً بخشی از برنامه درمانی پیشنهادی است. تمرین‌های خاص سیاتیک به منظور دستیابی به دو هدف زیر انجام می‌شود:

•    کاهش درد سیاتیک در کوتاه مدت

•    آماده سازی بدن به منظور جلوگیری از عود کردن درد در آینده

 

فیلم ورزش برای درد سیاتیک:

 

همانطور که می دانید ورزش سیاتیک یکی از بهترین روش های درمانی است که بسته به شدت بیماری و درد شما، هم به عنوان درمان اصلی و هم به عنوان درمان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو کادر پزشکی کلینیک تخصصی دکتر یزدانی به منظور آموزش درست حرکات اصلاحی، فیلم ورزش برای درمان سیاتیک را برای شما عزیزان آماده نموده اند. برای تماشای فیلم روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

درمان سیاتیک پای راست با ورزش

 

اگرچه ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما ورزش کردن معمولاً بیش از استراحت کردن برای تسکین درد سیاتیک (درد سیاتیک پا ، درمان عصب سیاتیک پای چپ و…) سودمند است. بیماران می‌توانند یک یا دو روز پس از شعله‌ور شدن درد استراحت کنند، اما باید بدانند که استراحت بیش از حد و غیرفعال بودن معمولاً به تشدید درد می‌انجامد.

عضله‌های کمر و پشت بدن و ساختارهای ستون فقرات در اثر عدم تحرک و ورزش نکردن ضعیف می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی ساختار را نگه دارند، در نتیجه کمر آسیب پذیر می‌شود و به سادگی رگ به رگ می‌شود یا صدمه می‌بیند که پی‌آمد آن درد مضاعف است. ضمناً انجام تمرین‌های فعال برای حفظ سلامت دیسک‌های ستون فقرات نیز مهم است. تحرک با کمک کردن به تبادل مواد مغذی و مایعات در داخل دیسک‌ها به حفظ سلامت آنها کمک می‌کند و مانع وارد شدن فشار روی عصب سیاتیک می‌شود.

وقتی از درد سیاتیک رنج می برید ، آخرین چیزی که می توانید به آن فکر کنید ورزش است ، اما این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید. استراحت در یکی دو روز اول به شما کمک می کند ، اما بعد از آن ، باید بلند شوید و حرکت کنید. ادامه استراحت بیش از چند روز ، باور کنید یا نه ، درد شما را بدتر و سخت تر می کند.

چند مورد از توصیه شده ترین تمرینات و ورزش درد سیاتیک عبارتند از:

 • شنا – پوزیشنی را برای شنای خود پیدا کنید که درد بسیار کمی برای شما ایجاد کند و یا اینکه اصلا درد نداشته باشد و سعی کنید بدون توقف 20 تا 30 دقیقه شنا کنید. استخر آب گرم برای شما مفید تر است!
 • راه رفتن – اگر راه رفتن در ابتدا خیلی دردناک به نظر می رسد ، سعی کنید قدم های کوچکتر بردارید. وقتی از پیاده روی برای درد سیاتیک سحن می گوییم ، ما در مورد مسابقه دوی سرعت یا استقامت صحبت نمی کنیم! این یک مسابقه نیست! پس فشار بیش از اندازه به خود وارد نکنید! بیرون بروید و حداقل 5 بار در هفته و هر بار 30 دقیقه پیاده روی کنید.

حرکات یوگا برای درمان سیاتیک و ورزش سیاتیک پای راست و چپ

حرکات یوگا شاید یکی از بهترین روش ها باشد که نه تنها درد سیاتیک را تسکین می دهد بلکه با توجه به درمان عصب سیاتیک پای چپ ، از بروز مجدد آن نیز جلوگیری می کند.

سیاتیک در لغت به معنای درد در ناحیه باسن است. چه راهی بهتر از ورزش برای درد سیاتیک، برای تسکین آن وجود دارد؟ یوگا باعث کشش ماهیچه های سفت شده و فشار بر عصب سیاتیک را کاهش می دهد. برخی از بهترین حالت های یوگا برای سیاتیک عبارتند از:

کبوتر روی صندلی

این یک حرکت عالی برای کسانی است که نمی توانند بدون درد روی زمین بخوابند. روی یک صندلی راحت بنشینید. مچ پای راست خود را در بالای زانوی چپ قرار دهید و سعی کنید زانوی راست را به سمت زمین حرکت دهید. برای کشش عمیق تر می توانید با دست خود فشار بسیار ملایمی به زانوی راست وارد کنید. نگه دارید و با پای مخالف تکرار کنید.

حالت کبوتر

اگر می توانید ، از ناحیه کمر روی پای راست خود خم شوید. اگر نمی توانید ، به سادگی در حالت کبوتر بمانید و کشش را احساس کنید. تغییر طرف.

 

کبرا

اگر می توانید بدون درد روی شکم روی زمین دراز بکشید ، پوزیشن ورزشی کبرا انتخاب خوبی است. کف دست ها را روی زمین زیر شانه ها قرار داده و دراز بکشید ، پاها را کنار هم قرار دهید. تنه خود را از زمین به سمت بالا فشار دهید اما باسن خود را روی زمین ثابت نگاه دارید.

 

مزایا و ویژگی‌های معمول برنامه تمرینی سیاتیک

 

•    تقویت عضله‌های مرکزی: بسیاری از تمرین‌های سیاتیک برای تقویت عضله‌های کمر و شکم و در نتیجه برای حمایت بیشتر از کمر مفیداند. تمرین‌های کششی نیز عضله‌های گرفته و نامنعطف عامل درد را به تحرک وامی‌دارند. بهبودی سریع‌تر و کمتر شدن احتمال بروز حمله‌های درد در آینده ارمغان مشارکت فعال در برنامه منظم تمرین‌های کششی و تقویتی ملایم است.

•    تشخیص صحیح: اکثر برنامه‌های تمرینی متناسب با شرایط بیمار به منظور درمان علت اصلی بروز درد سیاتیک، یعنی عارضه‌هایی چون فتق دیسک کمر یا تنگی کانال نخاع، طرح‌ریزی می‌شود. از آنجایی که گزینش اشتباه تمرین‌ها به تشدید درد خواهد انجامید، بنابراین پیش از شروع برنامه تمرین باید تشخیص به درستی انجام شود.

•    کشش همسترینگ: صرف نظر از تشخیص صورت گرفته، کشش منظم و روزانه عضله‌های همسترینگ، وقع در پشت ران، برای اکثر گونه‌های سیاتیک (به خصوص برای درمان عصب سیاتیک پای چپ) مفید است. گرفتگی شدید این عضله‌ها فشار روی کمر را افزایش می‌دهد و غالباً به وخیم شدن یا حتی بروز عارضه‌های مرتبط با سیاتیک می‌انجامد.

•    انجام تمرین‌ها به روش صحیح: در تکمیل نکته بالا باید گفت که انجام تمرین مناسب به شیوه اشتباه تأثیر تمرین را کاهش می‌دهد و ممکن است بیش از آن که سودمند باشد، مضر باشد. بنابراین به بیماران توصیه می‌شود تا روش انجام تمرین‌ها را تحت نظارت و راهنمایی متخصصینی مانند متخصص فیزیوتراپی، متخصص طی فیزیکی و توانبخشی یا متخصص کایروپراکتیک فرا بگیرد.

•    تمرین‌های ایروبیک (هوازی): تمرین‌های ایروبیک در کنار تمرین‌های مخصوص سیاتیک تناسب کلی بدن را افزایش می‌دهد. پیاده روی تمرینی فوق العاده برای کمر است، چون اگرچه فشار کمی به کمر وارد می‌کند، اما از تمام مزایای تمرین‌های ایروبیک برخوردار است. بیمار به تدریج باید طول مسافت پیاده روی را افزایش دهد تا در نهایت بتواند هر روز 3 مایل را به سرعت و بدون ناراحتی طی کند.

بیمار باید تمرین‌ها و درمان‌های مخصوص سیاتیک را در سبک زندگی روزانه خود بگنجاند، نه این که آنها را صرفاً در پایان روز از سر اجبار و با سهل‌انگاری به برنامه روزمره خود اضافه کند. بیماران علاوه بر پیگیری برنامه تمرینی منظم، باید فشار روزانه روی کمر را نیز با ارگونومی و تدابیر مخصوص در زمان بلند کردن اشیاء، حفظ حالت اندامی مناسب، اطمینان از تکیه گاه مناسب کمر در زمان نشستن و اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت به حداقل برسانند.

 

کمپرس گرم یا سرد

 

کمپرس‌های گرم یا سرد تهیه شده برای تسکین درد حاد سیاتیک را می‌توان از داروخانه تهیه کرد و به کمک آن پا درد را همچون درد مچ پا به ویژه در مرحله اولیه فرو نشاند. معمولاً باید کمپرس را هر دو ساعت یک بار حدود 20 دقیقه روی محل درد قرار داد. اکثر بیماران ابتدا از کمپرس یخ استفاده می‌کنند، اما عده دیگر نتیجه بهتری را از کمپرس گرم می‌گیرند؛ البته این دو را می‌توان به تناوب به کار برد. یخ را باید در یک تکه پارچه یا حوله پیچید و سپس روی پوست گذاشت تا منجر به سرمازدگی پوست نشود.

 

مسکن

 

داروهای تجویزی یا غیرتجویزی غالباً به کاهش یا تسکین درد سیاتیک کمک می‌کنند. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (مانند ایبوپروفن، ناپروکسین یا بازدارنده‌های COX-2) یا استروئیدهای خوراکی التهابی را کاهش می‌دهند که معمولاً یکی از عوامل بروز درد است.

 

جراحی بسته سیاتیک

 

تزریق یکی از روش‌های تسکین درد سیاتیک به کمک جراحی بسته است. این تزریق معمولاً پس از مصرف یک دوره دارو و یا به اتمام رسیدن دوره فیزیوتراپی و پیش از جراحی باز انجام می‌شود.

این تزریق‌ها علاوه بر این که برای درمان انجام می‌شوند، ابزاری تشخیصی نیز هستند که به تعیین منشأ درد سیاتیک کمک می‌کنند.

پزشک در طول عمل برای تعیین محل دقیق سوزن از تصاویر سی تی اسکن یا فلوئوروسکوپی بهره می‌گیرد تا این تزریق بیشترین فایده را داشته باشد.

اگرچه اثر تزریق موقت است و با تسکین دردی یک هفته‌ای تا یک ساله همراه است و حتی در برخی موارد موفقیت‌آمیز و مؤثر نیست، با این همه تأثیر آن در تسکین درد حاد سیاتیک به اثبات رسیده است. مهم‌تر این که به کمک این تزریق درد آن قدر آرام می‌شود که بیمار بتواند برنامه تمرینی و تقویت بدن را دنبال کند.

دیگر درمان‌ های سیاتیک

 

علاوه بر درمان‌های پزشکی فوق روش‌های دیگری نیز برای تسکین درد سیاتیک و درمان گرفتگی عضلات کمر و اسپاسم عضلانی و گرفتگی رگ سیاتیک وجود دارد که در ادامه سه مورد از پرکاربردترین این روش‌ها یعنی دستکاری کایروپراکتیک، طب سوزنی و ماساژ درمانی توضیح داده می‌شود.

اوزون درمانی سیاتیک:

درواقع “اوزون درمانی” روشی برای تزریق اوزون یا اکسیژن است. این روش برای انواع دردهای اسکلتی – عضلانی به خصوص درد سیاتیک و دردهای مفصلی بسیار مفید است، ازجمله می‌توان به مواردی همچون دردهای مزمن گردن و کمر، آسیب‌دیدگی عضلات شانه، تخریب و آرتروز مفاصل لگن و زانو، فرسایش مهره‌های کمر و شانه‌ها و درد آرنج، اشاره نمود. نکته مثبتی که در مورد ازن تراپی وجود دارد این است که درواقع این روش منشأ آسیب بیماری‌ها را هدف قرار می‌دهد و به همین دلیل ۷۵ درصد احتمال دارد، دردهای مزمن و طولانی، به‌طور دائم برطرف شوند.

 

 کایروپراکتیک (درمان دستی) سیاتیک

درمان دستی ستون فقرات روشی است که صرفاً باید توسط متخصصین دانش آموخته و مجربی مانند متخصصین کایروپراکتیک و استخوان انجام شود. با اعمال این روش نظم و هم‌ترازی ستون فقرات و در نتیجه شماری از عارضه‌های مولد درد سیاتیک نیز بهبود می‌یابد.اگر متخصص ماهر این دستکاری را با هدف درمان عارضه‌های اصلی انجام دهد، بیمار طی عمل احساس ناراحتی نخواهد کرد و محیط بهبودی بهتری فراهم خواهد شد.

 

طب سوزنی برای درمان درد سیاتیک

این روش بر اصل بهبود وضعیت بدن یا حفظ سلامت آن از طریق جریان یاقتن انرژی در گذرگاه‌های خاصی از بدن استوار است. سوزن‌هایی به باریکی تار مو، بدون دامن زدن به هیچ گونه ناراحتی، در نزدیکی محل درد وارد پوست می‌شود.

سازمان غذا و داروی امریکا طب سوزنی را به عنوان روشی برای درمان درد سیاتیک تایید کرده است و موسسه بهداشت ملی نیز طب سوزنی را یکی از روش‌های مؤثر کاهش کمر درد، از جمله کمر درد ناشی از سیاتیک، می‌داند.

در حالی که طب سنتی چین یا طب سوزنی ممکن است علت اصلی درد سیاتیک را درمان نکند ، اما مطالعات نشان می دهد که می تواند درد ناشی از سیاتیک مزمن را متوقف کند.

با قرار دادن سوزن های بسیار نازک در قسمت های خاصی از بدن ، سیستم عصبی با انتشار مسکن های طبیعی مانند اندورفین ، گردش خون را بهبود می بخشد و ماهیچه ها را شل می کند.

طب سوزنی نمی تواند مسائل ساختاری که باعث درد سیاتیک می شوند را درمان کند ، اما می تواند به برخی از افراد در مدیریت درد مزمن کمک کند.

برای انجام تخصصی طب سوزنی توسط جناب دکتر امیر حسین یزدانی (متخصص دیسک و ستون فقرات) و رزرو نوبت با شماره های تلفن کلینیک تخصصی آسود تماس حاصل فرمایید. 02188196179 – 09353637983

 

ماساژ درمانی سیاتیک

 

شماری از انواع ماساژ درمانی مانند ماساژ سیاتیک ، فوایدی چون افزایش گردش خون، شل شدن عضله و آزاد شدن اندورفین، مسکن طبیعی بدن، دارد که به کاهش کمر درد کمک کرده و برای درمان درد سیاتیک موثر می باشد.

تحمل درد شدید سیاتیک بسیار دشوار است و بیمار برای مقابله با آن چاره‌ای جز استراحت یک یا دو روزه ندارد. بااین حال استراحت بیشتر معمولاً توصیه نمی‌شود، چرا که استراحت یا عدم تحرک طولانی مدت درد را تشدید می‌کند و به ضعیف شدن عضله‌ها می‌انجامد. تحرک منظم برای رساندن مواد مغذی التیام دهنده به ساختارهای آسیب دیده ای مهم است که منشأ درد به شمار می‌روند.

 

درمان سیاتیک در خانه

درمان سیاتیک در خانه در موارد بسیاری می تواند شما را از شر درد عصب سیاتیک کمر و پا خلاص کند. سوالی که برای بیشتر افراد مبتلا به درد سیاتیک پیش می آید این است که آیا روش های بدون جراحی می توانند منجر به درمان زود سیاتیک و نجات از سیاتیک گردند یا خیر! تسکین درد و علائم عصبی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصبی از اهداف درمان‌ خانگی سیاتیک و خود مراقبتی به شمار می‌آید. روش‌های غیرجراحی متعددی برای درمان سیاتیک ، درمان سیاتیک پا، درمان عصب سیاتیک پای چپ و… وجود دارد که با بهره‌گیری از یک یا چند مورد از روش‌های اشاره شده در زیر در کنار انجام تمرین‌های مخصوص می‌توان به اهدف مورد نظر دست یافت. اگر می خواهید بدانید که بهترین خوراکی برای درمان خانگی سیاتیک چیست، مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

5 روش برای درمان خانگی درد سیاتیک:

 

وضعیت خود را بهبود ببخشید

یکی از دلایل طولانی مدت سیاتیک ، وضعیت نامناسب بدن است. اطمینان حاصل کنید که پشتی کمر را روی صندلی کار و اتومبیل خود دارید که می توانید با خود به مکان های مختلف ببرید. به نحوه تنظیم رایانه و میز کار خود نگاه کنید. از نیمکت و تختخواب نرم استفاده نکنید. فیزیوتراپیست ها در ارگونومی متخصص هستند و می توانند نحوه استقرار مناسب ایستگاه های کاری و فعالیت های منزل را به شما آموزش دهند.

موقعیت خود را مرتبا تغییر دهید

نشستن فشار مستقیم بر عصب سیاتیک وارد می کند. بنابراین ، تغییر موقعیت به طور مکرر مهم است. اگر مجبورید بیشتر روز خود را در پشت کامپیوتر بنشینید ، یک میز ایستاده قابل تنظیم تهیه کنید. اگر از سیاتیک رنج می برید، برای درمان درد سیاتیک ، سعی کنید 10 دقیقه دراز بکشید ، 10 دقیقه بایستید و 10 دقیقه بنشینید. تا جایی که می توانید این کار را در طول روز بچرخانید.

منیزیم را امتحان کنید

تصور می شود که منیزیم اعصاب تحریک شده را تسکین می دهد و بسیاری از ما کمبود منیزیم داریم. برای تسکین درد ، یک مکمل منیزیم و کلسیم خوب امتحان کنید. با این حال ، اگر دارو مصرف می کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

قدرت و انعطاف پذیری مفصل ران خود را بهبود ببخشید

عضلات گلوتئال از حرکات طبیعی راه رفتن که هر روز انجام می دهیم پشتیبانی می کنند. آنها با نشستن طولانی مدت ، به خصوص در محل کار ، ضعیف و سفت می شوند. این امر باعث فشار شدید عضلات ران کوچکتر در اطراف عصب سیاتیک ، هنگام راه رفتن یا ایستادن می شود.

مکانیک بدن خود را بررسی کنید

به دلیل محدود بودن حرکت مفصل یا ضعف عضلانی ، بسیاری از ما نمی دانیم که در حرکات طبیعی خود سازگاری ایجاد کرده ایم. بدن ما در انطباق با مشکلات شگفت انگیز است ، با این حال ، فقط تا مدت زمان فشار و فشار غیرطبیعی می تواند این کار را انجام دهد. داشتن یک تجزیه و تحلیل کامل حرکت بیومکانیکی توسط یکی از فیزیوتراپیست های آموزش دیده ما ، مشکل دقیق ایجاد کننده سیاتیک را مشخص می کند. این به ما امکان می دهد یک برنامه درمانی تدوین کنیم که به شما کمک کند تا به طور طبیعی حرکت ، عملکرد خود را بازیابی کنید و به سرعت درد خود را تسکین دهید.

چنان چه مقاله فوق برایتان مفید واقع شده، می توانید مقالات مرتبط و مکمل زیر را مطالعه فرمایید:

 

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر

درمان سیاتیک با حجامت

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: