بهترین متخصص دیسک کمر جردن

بهترین متخصص دیسک کمر جردن

یکی از بیماری‌های شایع در بین اغلب، دیسک کمر است. بی‌تحرکی که در زندگی مدرن امروزی وجود دارد، باعث شده است تا این بیماری بسیار گسترش پیدا کند. بین مهره‌های ستون فقرات بالشتک‌هایی وجود دارد که در هنگام بروز دیسک کمر این بالشتک‌ها دچار بیرون‌زدگی می‌شوند.

در چند دهه اخیر پیشرفت‌های پزشکی باعث شده است تا بسیاری از افرادی که دچار کمر درد و دیسک عمل شده‌اند، بتوانند به راحتی درمان شوند. در این مقاله به برای آشنایی شما با دکترهای متخصص، به بررسی  متخصص دیسک کمر جردن پرداخته‌ایم. اگر به دنبال بهترین متخصص دیسک کمر جردن هستید، با ما همراه باشید.

چه خدماتی در کلینیک کمر درد انجام می‌شود؟

کلینیک کمر درد در جردن

در کلینیک دیسک کمر در جردن شما می‌توانید به درمان کمر درد و دیسک کمر خود بپردازید. در این مجموعه شما می‌توانید با بهترین متخصص دیسک کمر جردن ، در مورد کمر‌ درد خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی برای شما اجرا شود. معمولاً در اغلب کلینیک‌های کمر درد، به روزترین روش‌های درمان برای بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس بهتر است که برای درمان قطعی بیماری خود به کلینیک‌های مربوط به بیماری خود مراجعه کنید.

اطلاعاتی درباره دیسک

دیسک ستون فقرات دارای بخش‌های زیر است:

 • یک قسمت بیرونی سفت‌تر
 • مرکز ژله‌ای نرم

به لایه سفت بیرونی و به بخش نرم دیسک به ترتیب آنولوس و هسته گفته می‌شود. هنگامی که به دلیل پارگی در لایه بیرونی مقداری از بخش هسته بیرون زده باشد، فرد دچار پارگی دیسک یا فشرده شدن دیسک می‌شود. در هر بخشی از ستون فقرات فتق دیسک می‌تواند، بروز پیدا کند و موجب تحریک اعصاب مجاور خود شود. دیسک کمر باعث ایجاد درد، ضعف و بی‌حسی در پا یا بازو خواهد شد. ما در کلینیک کمر درد در جردن به بیماران توصیه می‌کنیم برای درمان دیسک کمر خود از روش‌های غیرجراحی استفاده کنند.

مجموعه‌ای از استخوان‌های متصل به نام مهره در ستون فقرات وجود دارد.  یک مهره روی مهره دیگر از طریق بافت‌های همبند قرار داده شده است که بین مهره‌ها به عنوان کوسن عمل می‌نماید. با افزایش سن مرکز دیسک خشک‌تر می‌شود؛ چون مقداری از آب خود را از دست می‌دهد. خشکی دیسک موجب شده این کوسن هنگامی که روی ستون فقرات فشار وارد می‌شود، کارآیی آن کاهش پیدا کند.

این ناتوانی باعث جابه‌جایی هسته و پارگی لایه خارجی دیسک می‌شود که به این حالت پارگی دیسک می‌گویند. درد، ضعف پا و بی‌حسی  به دلیل فشاری است که رو اعصاب ستون فقرات وارد می‌شود.

متخصص ستون فقرات کیست؟

بهترین متخصص دکتر کمر درد در تهران باید بتواند بدون عمل جراحی به درمان دیسک کمر بپردازد؛ چون بین 80 تا 90 درصد افرادی که دچار دیسک کمر هستند، بدون عمل جراحی درمان خواهند یافت‌. پزشک از درمان‌های غیرجراحی در چند هفته اول استفاده می‌کند؛ ولی اگر بعد از این مدت درد همچنان وجود داشته باشد به طوری که زندگی روزمره برای بیمار سخت باشد، درمان جراحی پیشنهاد خواهد شد.

در کلینیک کمر درد برای درمان فتق دیسک از چه روش‌های درمانی استفاده می‌شود؟

اولین روش برای درمان دیسک کمر، استفاده از روش‌های غیرجراحی است که این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • تزریق استروئید اپیدورال
 • ورزش درمانی
 • فیزیوتراپی
 • داروهای ضد درد
 • داروهای ضد التهابی

بهترین فیزیوتراپی در جردن به شما آموزش می‌دهد که چگونه به کاهش استرس اضافی روی کمر خود کمک کنید. در این جا لازم است به این نکته اشاره کنیم که استراحت باید در مدت زمان مناسبی انجام شود؛ چون استراحت بیش از حد باعث ایجاد دو مشکل زیر می‌شود:

 • ضعیف شدن عضلات
 • سفتی در مفاصل

برای بهبود وضعیت جسمی و کاهش تحریک عصبی پزشک برای درمان دیسک کمر از روش‌های غیرجراحی استفاده می‌کند. دومین روش درمانی برای فتق دیسک، استفاده از درمان‌های دارویی است. از مسکن یا داروی ضد درد برای کنترل درد افرادی که به فتق دیسک مبتلا هستند، استفاده می‌‌شود. از داروهای ضد درد که برای کاهش درد فتق دیسک استفاده می‌شود به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره نمود:

 • استامینوفن
 • ناپروکسن
 • ایبوپروفن
 • آسپرین

متخصص دیسک کمر جردن ممکن است داروهای شل کننده عضلانی را برای شما تجویز کند. به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک مصرف داروها را طولانی مدت نکنید؛ چون عوارض زیادی را ممکن است برای شما به بار بیاورد. برای کاهش تورم و التهاب ناشی از دیسک کمر از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده می‌شود. داروهای ضد التهابی باید با تجویز پزشک مصرف شوند تا برای شما عوارضی ایجاد نکنند. افراد مبتلا به دیسک فتق که دچار پا درد شدید هستند، برای آن‌ها تزریق اپیدورال انجام می‌شود. در این روش درمانی به ناحیه اطراف عصب نخاعی (فضای اپیدورال) کورتیکواستروئید تزریق می‌شود.

عمل جراحی آخرین روش برای درمان دیسک کمر است‌. انجام این عمل جراحی باعث می‌شود، اعصاب فشرده به حالت عادی بازگردد و دیسک از فشار خارج شود. دیسککتومی جزئی یا دیسککتومی برای درمان دیسک کمر متداول‌ترین روش درمانی است. برای این که دیسک واضح دیده شود باید بخشی کمی از لایه استخوان پشت دیسک برداشته شود. اگر پا درد و کمر درد نداشته باشید به وسیله عمل جراحی می‌توانید درمان خوبی داشته باشید. برای این که فشرده شدن عصب را بهتر مشاهده شود و پزشک راحت‌تر دیسک کمر را تشخیص دهد از آزمایش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • سی تی مایلوگرافی
 • سی تی اکسن
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

مراقبت‌های لازم بعد از عمل جراحی دیسک کمر

بعد از عمل جراحی در مورد محدودیت‌های حرکتی پزشک به شما توصیه‌های لازم را می‌دهد. پزشک معمولا توصیه می‌کند بعد از ریکاوری از تخت بلند شوید و قدم بزنید. بعد از 24 ساعت از عمل جراحی بیمار از بیمارستان خارج می‌شود. تا چهار ماه بعد از مرخص شدن بیمار باید از انجام کارهای زیر خودداری کند:

 • خم شدن به جلو
 • بلند کردن اجسام بیش از حد سنگین
 • رانندگی کردن

برخی از بیماران بعد از عمل جراحی باید تحت نظارت یک برنامه توانبخشی باشند. این که برای تقویت عضلات کمر خود می‌توانید، ورزش کنید یا نه باید با پزشک خود مشورت نمایید و مشاوره‌های لازم را بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله با فتق دیسک یا همان دیسک کمر آشنا شده‌اید و همان طور که در بالا اشاره کرده‌ایم، متخصص دیسک کمر جردن برای درمان ابتدا از روش‌های غیرجراحی استفاده می‌کند. تمام روش‌های که برای درمان فتق دیسک استفاده می‌شوند برای شما عزیزان شرح داده شده‌اند. مراقبت‌های بعد از عمل جراحی برای شما در این مقاله بیان شده است تا شما با رعایت آنها بهترین بهترین درمان را برای دیسک کمر خود انتخاب کنید.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: