پیاده روی برای درد سیاتیک خوب است یا مضر؟

پیاده روی برای درد سیاتیک خوب است یا مضر؟

پیاده روی برای درد سیاتیک خوب است؟ مضر است؟ احتمالا برای درمان درد عصب سیاتیک خود بار ها این سوالات به ذهنتان آمده است. درد سیاتیک اغلب می تواند از ناحیه کمر شروع شود و به پایین ران و ساق پا سرایت کند. همچنین ممکن است روی باسن، باسن، پاها و انگشتان پا تاثیر بگذارد. درد می تواند از خفیف تا بسیار شدید باشد. اغلب اوقات زمانی اتفاق می افتد که دیسک بین مهره های ستون فقرات از پوشش خارجی آن می شکند و اعصاب پشت شما را فشرده می کند.

اینکه پیاده روی به تسکین یا بدتر شدن درد کمک می کند به علت سیاتیک و شدت درد شما بستگی دارد. بهتر است با یک دکتر متخصص طب فیزیکی یا فیزیوتراپیست مشورت کنید تا برنامه درمانی، ورزش برای درمان سیاتیک و کشش مناسب خود را بیابید.

سیاتیک معمولاً در عرض چند هفته خود به خود برطرف می شود. درمان هایی برای کمک به درد در دسترس هستند و در بیشتر موارد پیش آگهی خوب است.

حقایق سریع در مورد سیاتیک

عصب سیاتیک طولانی ترین عصب بدن شماست که از نخاع شروع می شود و از باسن و باسن شما می گذرد و به سمت پایین هر پا منشعب می شود.
قبلاً استراحت در بستر تجویز می شد، اما اکنون درمان های فعال تری مانند پیاده روی برای درد سیاتیک توصیه می شود.
بروز سیاتیک سالانه در جمعیت عمومی بین تخمین زده می شود1 و 5 درصدمنبع مورد اعتماد، اما تا 40 درصدمنبع مورد اعتمادافراد ممکن است در طول زندگی خود سیاتیک را تجربه کنند.
حدود 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به سیاتیک در طول زمان بدون جراحی بهبود می یابند.

 

پیاده روی برای درد سیاتیک

آیا پیاده روی برای درد سیاتیک خوب است یا مضر؟

آیا پیاده روی برای سیاتیک خوب است؟ پاسخ کوتاه این است: “این بستگی دارد.”

اینکه آیا باید راه بروید و چقدر باید راه بروید، سؤالاتی است که باید با پزشک یا فیزیوتراپیست خود در میان بگذارید. دیدگاه کلی در حال حاضر این است که حرکت و فعالیت برای مبتلایان به سیاتیک چیز خوبی است، به شرطی که به درستی راه بروید و دردتان افزایش نیابد.

JD Bartleson، MD، استاد بازنشسته نورولوژی در کلینیک مایو و عضو آکادمی نورولوژی آمریکا، گفت: “اگر راه رفتن درد سیاتیک را آزار نمی دهد، راه خوبی برای حفظ وضعیت و کاهش خطر ابتلا به این بیماری است. ترومبوفلبیت ورید عمقی و لخته شدن خون به این دلیل که شما به طور فعال پاهای خود را حرکت می دهید.

او هشدار داد: «اما برای برخی افراد درد با راه رفتن تشدید می‌شود.»

استوارت فیشر، MD، توصیه مشابهی داشت. از یک طرف، حرکت و فعال بودن همیشه خوب است. از طرف دیگر، پیاده روی بیش از حد در زمانی که عصب سیاتیک شما تحریک شده است می تواند حتی مشکل را بدتر کند. و چیزی که من همیشه به افرادی که در حال پیاده روی هستند می گویم که به خاطر بسپارند، این است که هر جا که می روید، فقط نیمی از راه است. باید برگردی.»

دکتر فیشر بیش از 40 سال است که در عمل فعالیت می کند و سردبیر سابق OrthoInfo ، وب سایت بیماران انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا است.

 

نحوه راه رفتن با سیاتیک

رابرت گیلندرز، DPT، متخصص بالینی معتبر در فیزیوتراپی ارتوپدی، به Healthline گفت که پیاده روی می تواند مفید باشد زیرا “اغلب یکی از اولین تمرینات درمانی است که می توان انجام داد.”

من مرتباً از بیمارانی می‌خواهم که این کار را با چندین پیاده‌روی کوتاه در روز شروع کنند. عضلات وضعیتی استقامت خود را در حالت واکنشی از دست می دهند، همانطور که در سیاتیک مشاهده می شود، بنابراین تغییرات منظم وضعیت بدن مفید است.

او پیشنهاد کرد «پیاده روی کوتاه، کشش ملایم، به دنبال آن یخ، در حالی که دراز کشیده به پشت [رو به بالا] یا دراز کشیده [رو به پایین]». او گفت این روند را اغلب تکرار کنید. سرعت باید مکالمه باشد. زمین باید صاف باشد. فاصله ها را کوتاه نگه دارید و در صورت لزوم استراحت کنید.»

او همچنین توصیه کرد: «حالت خوب هم در ایستادن و هم در نشستن ضروری است. کفش‌های پیاده‌روی حمایتی ضروری هستند.»

 

چه زمانی پیاده روی برای درد سیاتیک مضر است

فیشر تاکید کرد که «هدف شما از درمان این است که سعی کنید التهاب را کاهش دهید تا درد بهتر شود. بنابراین اغلب به افراد مبتلا به سیاتیک می گوییم که فعالیت خود را محدود کنند تا التهاب کاهش یابد. و اغلب با استراحت بهتر می شود.»

 

نحوه استراحت برای درد سیاتیک چگونه است؟

فیشر توصیه کرد: «در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید در حالت استراحت با ران و زانوی خود کمی خمیده باشید، زیرا این کشش عصب سیاتیک را از بین می‌برد. افراد مبتلا به سیاتیک زمانی که کارهایی را انجام می دهند که باعث کشش عصب می شود بیشترین درد را دارند. معمولاً بدتر از همه رانندگی است، زیرا این امر اعصاب را در موقعیتی ناخوشایند و ناراحت کننده قرار می دهد.

چه زمانی پیاده روی برای درد سیاتیک مضر است؟ دکتر بارتلسون گفت که برای برخی از افراد درد ستون فقرات می تواند هنگام ایستادن افزایش یابد.

بارتلسون گفت: “اگر دست خود را در قسمت کوچک پشت خود قرار دهید، زمانی که می ایستید کمی انحنا پیدا می کنید، و این منحنی سوراخ هایی را که اعصاب از ستون فقرات خارج می شوند باریک می کند.” این در واقع می تواند درد ستون فقرات شما را افزایش دهد. پیاده روی این افراد را بدتر می کند.»

بارتلسون گفت: «این افراد با عصا یا واکر کمک می‌شوند. من این را به ویژه در آنچه که تنگی نخاعی کمری نامیده می‌شود، دیده‌ام، جایی که کانال نخاعی باریک می‌شود، بنابراین وقتی آنها می‌ایستند، درد بیشتری می‌گیرند، اغلب در یک طرف بیشتر از طرف دیگر. تنگی کمر معمولاً باعث درد دو طرفه (و سایر علائم) می شود در حالی که سیاتیک معمولاً یک طرفه است.

گیلندرز فیزیوتراپ مشخص کرد که چه زمانی و چه زمانی نباید راه برود. وقتی درد بیشتر از 7 از 10 است، بیمارانی که هیچ کاری انجام نمی دهند، فقط استراحت کنند. (نور قرمز.) درد از 4 تا 6 از 10 یک نور زرد است، جایی که من افراد را مجبور می کنم دوره های کوتاه تری را پیاده روی کنند. دردی که 0 تا 3 از 10 باشد، چراغ سبز است. فعالیت باید فقط به حداقل محدود شود.»

 

گزینه هایی برای تسکین و درمان درد سیاتیک

درد سیاتیک می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. داروهای تسکین درد عبارتند از:

بسته به درجه درد و ناراحتی خود، می توانید برخی از اقدامات زیر را امتحان کنید:

  • بسته های گرما یا سرد را به طور متناوب در قسمت پایین کمر خود قرار دهید.
  • از داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید. برخی از افراد با انواع متناوب ضدالتهاب های OTC تسکین می یابند.
  • کشش های ملایم طراحی شده برای سیاتیک را انجام دهید .
  • از ماساژ یا یوگا برای کمک به کاهش درد خود استفاده کنید. اگر یوگا آن را دردناک تر می کند، متوقف شوید و با یک متخصص پزشکی صحبت کنید.
  • به گفته گیلندرز، فیزیوتراپیست، بستن کمربند طبی یا بریس کمر ممکن است در برخی موارد مفید باشد.
  • پیاده روی برای درد سیاتیک در آب یا ورزش های آبی را امتحان کنید.
  • از نشستن روی صندلی ها و کاناپه های نرم خودداری کنید که ممکن است درد را تشدید کند.
  • هر فردی متفاوت است، و در مورد درمان سیاتیک هیچ مشکلی برای همه وجود ندارد.
  • اگر درد شما شدید و مداوم است، سایر درمان ها را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

رفتار

درمان های دیگری برای درد سیاتیک در دسترس است. پزشک شما ممکن است یک شل کننده عضلانی ، یک داروی ضد درد قوی تر ، یا انواع دیگر داروها را تجویز کند.

پزشک همچنین ممکن است تزریق استروئید را برای تسکین التهاب و فشار روی عصب آسیب دیده پیشنهاد کند.

اگر درد شما پس از 3 ماه درمان محافظه کارانه شدید و ناتوان کننده باشد، ممکن است پزشک جراحی را پیشنهاد دهد. جراحی برای برداشتن فتق دیسک کمر میزان موفقیت خوبی دارد.

فیزیوتراپی

پزشک ممکن است شما را برای فیزیوتراپی برای یک برنامه تمرینی و کششی طراحی شده به صورت جداگانه معرفی کند. اما بسیاری از متخصصان بهداشت ترجیح می دهند بیماران منتظر بمانند و ببینند که آیا سیاتیک خود به خود بهبود می یابد یا خیر.

شواهد اخیر ممکن است پزشکان بیشتری را به تجویز فیزیوتراپی ترغیب کند.

یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده در سال 2020 نشان داد که مداخله اولیه با فیزیوتراپی برای سیاتیک باعث بهبود بیشتر درد و تحرک می شود.

فیزیوتراپیست ممکن است از تکنیک های مختلفی برای کمک به درد، بهبود انعطاف پذیری و قدرت و رفع سفتی مفاصل استفاده کند. اینها ممکن است شامل تکنیک های غیرفعال و تمرینات فعال تر باشد.

فیزیوتراپیست جولی فریتز ، معاون پژوهشی دانشکده بهداشت دانشگاه یوتا، برنامه ای از تمرینات فیزیوتراپی برای سیاتیک را توصیف می کند که شامل حرکات مکرر در جهت های خاص برای کمک به تسکین درد است.

فریتز بر نیاز افراد مبتلا به سیاتیک به فعال بودن و خوش بین بودن و اطلاع از درمان های موجود تاکید می کند.

چه زمانی به دکتر متخصص سیاتیک مراجعه کنیم؟

اگر کمردرد مداوم دارید که به پایین ران و ساق پا می رسد، ایده خوبی است که زودتر به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید.

این به شما تشخیص دقیق سیاتیک و علت آن را می دهد. اگرچه در90 درصد مواردمنبع مورد اعتماد سیاتیک ناشی از فتق دیسک است، مشکلات دیگری مانند تنگی کانال نخاعی از علل احتمالی آن است.

همچنین این فرصت را به شما می دهد که در اسرع وقت به دنبال فیزیوتراپی یا سایر درمان های ممکن باشید.

کلام آخر

درد سیاتیک می تواند ناتوان کننده باشد، اما در بیشتر موارد چشم انداز بهبودی بسیار خوب است.

اگر بتوانید بدون درد راه بروید، پیاده روی برای درد سیاتیک می‌تواند به شما کمک کند که انعطاف‌پذیری افزایش یافته و در شرایط بهتری بمانید.

بسیاری از تکنیک های کاهش درد در دسترس هستند. شواهد جدید حاکی از آن است که فیزیوتراپی هدفمند شروع شده در مراحل اولیه می تواند به بهبودی شما کمک کند.

 

Source: www.healthline.com

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: