درمان خار پاشنه در طب سنتی چینی و طب سوزنی

درمان خار پاشنه در طب سنتی چینی و طب سوزنی چگونه است؟ خار پاشنه با درد پاشنه مشخص می شود که بسته به فعالیت های روزانه شما ممکن است متفاوت باشد. این شامل التهاب بافت ضخیمی است که در کف پای شما قرار دارد و استخوان پاشنه شما را به انگشتان پا متصل می کند – فاسیای کف پا .

التهاب کف پا یکی از شایع ترین مشکلات ارتوپدی است. فشار بیش از حد روی پاها ممکن است منجر به التهاب و درد و سفتی شود. اکثر افراد مبتلا به درد خار پاشنه اغلب با اقدامات خودمراقبتی، از جمله استراحت، یخ زدن قسمت‌های دردناک و کشش، ظرف چند ماه بهبود می‌یابند.

بهبودهای طولانی مدت را می توان با یک رویکرد جامع شامل طب سوزنی برای خار پاشنه انجام داد.، گیاهان دارویی و درمان های جایگزین. این درمان ها ممکن است درد پاشنه پا را تسکین داده و توانایی بیمار را برای راه رفتن و ایستادن راحت تر بهبود بخشد. هنگامی که با هم استفاده می شود، درمان های جایگزین برای خار پاشنه نتایج قابل توجهی را ارائه می دهد و عملکرد یکپارچه پا را تضمین می کند که به شما امکان می دهد فعالیت های روزانه خود را بدون درد یا ناراحتی انجام دهید.

خار پاشنه چیست؟

فاشیای پلانتار التهاب فاسیای کف پا (یک نوار ضخیم از بافت) است که در پایین پای شما قرار دارد. این شکایت ارتوپدی اغلب باعث درد شدید و سفتی پاشنه پا می شود و از راه رفتن یا ایستادن راحت شما جلوگیری می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “خار پاشنه چیست” را مطالعه فرمایید.

 

علائم خار پاشنه

افراد مبتلا به خار پاشنه معمولاً در قسمت پایین پاشنه یا قسمت پایین وسط پا احساس درد می کنند. درد ناشی از این موضوع ممکن است به تدریج ایجاد شود و بیشتر افراد آن را مبهم، تیز یا سوزان توصیف می کنند. معمولاً صبح هنگام بیرون آمدن از رختخواب یا پس از مدتی نشستن یا دراز کشیدن، بدتر می شود.

همچنین ممکن است هنگام بالا رفتن از پله ها یا پس از فعالیت های طولانی مدت دچار مشکل شوید. اگرچه درد معمولاً در طول فعالیت وجود ندارد، ممکن است بلافاصله پس از توقف شروع شود.

 

علت خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه اغلب در اثر تنش و فشار روی فاسیای کف پا ایجاد می شود. فشار مکرر ممکن است منجر به پارگی، تحریک و التهاب فاسیا شود و در نتیجه باعث درد و کاهش عملکرد پا شود.

اگرچه هیچ علت آشکاری برای خار پاشنه وجود ندارد، برخی از عوامل ممکن است خطر ساییدگی و پارگی رباط را افزایش دهند. مثلا:

سن: افراد بین 40 تا 60 سال بیشتر مستعد ابتلا به خار پاشنه هستند.
ورزش: فعالیت‌های خاص، از جمله دویدن در مسافت طولانی، رقص باله، یا هوازی، ممکن است فشار زیادی را روی پاشنه پا و بافت‌های متصل به آن وارد کند و در شروع این بیماری نقش داشته باشد.
مکانیک پا: نحوه راه رفتن، قوس کف پا یا صافی کف پا ممکن است فشار زیادی به فاسیای کف پا وارد کند.
اضافه وزن: چاقی و اضافه وزن ممکن است فشار بیشتری به فاسیای کف پا وارد کند و باعث درد و سفتی شود.
ایستادن طولانی مدت: معلمان، کارگران کارخانه و سایر افرادی که در طول روز زیاد روی سطوح سخت می ایستند، بیشتر در معرض آسیب به فاسیای کف پا هستند.

 

تشخیص خار پاشنه

در صورت مشاهده علائم خار پاشنه ضروری است که به یک پزشک دارای مجوز مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد برای بررسی حساسیت در پای خود و محل خاص درد برای معاینه فیزیکی بروید.

پزشک شما ممکن است قدرت عضلانی و سلامت عصبی شما را با بررسی موارد زیر ارزیابی کند:

رفلکس ها
هماهنگی
حس لامسه
تعادل
تون عضلانی.
هنگامی که این مشکل ارتوپدی برای شما تشخیص داده شد، باید درمان خار پاشنه را برای تسکین درد و بازگرداندن عملکرد طبیعی پاهای خود شروع کنید.

 

طب سوزنی برای خار پاشنه

طب سوزنی محبوب ترین درمان است که از طب سنتی چینی (TCM) نشات می گیرد . مشخصه آن استفاده از سوزن های کوچک و نازک طب سوزنی است که به آرامی در نقاط خاص (نقاط طب سوزنی) روی بدن بیمار قرار می گیرند. با تحریک این نقاط، یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز جریان انرژی و گردش خون را تشویق می کند که برای ایجاد رفاه عمومی حیاتی است.

طب سوزنی بیش از 2000 سال است که مورد استفاده قرار گرفته است. این مبتنی بر یک رویکرد کل نگر است که به علائم شما و حوزه هایی که نقش حیاتی در ارگانیسم شما دارند می پردازد. به این ترتیب، طب سوزنی سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و در عین حال علائمی را که احساس می کنید کاهش می دهد.

 

طب سوزنی و خار پاشنه

طب سوزنی عمدتاً برای درمان دردهای ناشی از شرایط مختلف از جمله شکایات ارتوپدی استفاده می شود. هنگامی که در ترکیب با سایر روش‌های درمانی، از جمله حمام پا، فرمول‌های گیاهی، تکنیک‌های انتشار فعال (ART) ، درمان‌های فیزیکی، و تغییرات سبک زندگی که شامل رژیم غذایی متعادل، سبک زندگی فعال و مدیریت استرس می‌شود، کارآمدتر است.

چگونه طب سوزنی می تواند به التهاب کف پا کمک کند؟

وقتی صحبت از خار پاشنه به میان می آید، طب سوزنی نتایج قابل توجهی در تسکین درد و ناراحتی ناشی از این موضوع ارتوپدی ارائه کرده است. طب سوزنی با تشویق بدن به تولید مواد افیونی خود، که به عنوان مسکن طبیعی بدن عمل می کنند، علائم التهاب فاسیای کف پا را بهبود می بخشد.

قرار دادن سوزن باعث اثرات موضعی روی انتهای عصبی می شود و موادی را آزاد می کند که باعث تسکین درد می شود. طب سوزنی کف پا از نقاط طب سوزنی زیر برای درمان درد و ناراحتی و تشویق به بهبود بافت استفاده می کند:

تایکسی (KD3) در قسمت داخلی پا قرار دارد و تحریک آن برای تقویت کمر، تسکین درد پاشنه و مچ پا و کاهش سنگینی و درد مفاصل حیاتی است.
رنگو (KD2) نقطه دیگری است که در قسمت داخلی پا قرار دارد و برای پاک کردن گرما از نصف النهار ضروری است.
Kunlun (BL60) نقطه طب فشاری است که در فرورفتگی وسط بین استخوان مچ پا خارجی و تاندون آشیل یافت می شود. تحریک آن ممکن است درد را تسکین دهد.
Qui xu (GB40) یک نقطه محلی است که برای کاهش ضعف و درد مچ پا استفاده می شود.
تعداد دقیق جلسات و انتخاب نقطه طب سوزنی به سلامت عمومی بیمار و سایر عوامل فردی که ممکن است بر بهبودی و خود درمان تأثیر بگذارد بستگی دارد.

طب سوزنی یک درمان مکمل عالی است که به خوبی با سایر درمان ها از جمله گیاهان دارویی کار می کند. طب سوزنی و گیاهان دارویی اغلب با هم برای رسیدگی به شرایط مختلف و ارائه نتایج بهتر و قابل توجه تری به بیمار استفاده می شوند.

وقتی صحبت از خار پاشنه به میان می‌آید، یک گیاه‌پزشک چینی مجاز ممکن است حمام پا TCM را توصیه کند که از گیاهان مختلف چینی برای کاهش درد مؤثر است. همراه با طب سوزنی، حمام پا باعث افزایش نتایج مثبت بیمار می شود.

 

تکنیک‌های آزادسازی فعال (ART): یک درمان عالی برای خار پاشنه

تکنیک‌های رهاسازی فعال (ART) یک ماساژ بافت نرم است که عضلات آسیب دیده، رباط‌ها، فاسیا، تاندون‌ها و اعصاب را با استفاده از کشش و عمق خاص درمان می‌کند. برای سردرد ، کمردرد ، شانه یخ زده ، فاسیای کف پا و شرایط مشابه ناشی از استفاده بیش از حد از عضلات مفید است.

ART بافت اسکار واقع در ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها را می‌شکند و امکان بازسازی بافت سالم را فراهم می‌کند. هر جلسه ترکیبی از معاینه و درمان است. ارائه دهندگان معتبر ART از دستان خود برای ارزیابی بافت، سفتی و حرکات فاسیا، تاندون ها، عضلات، رباط ها و اعصاب استفاده می کنند.

یک پزشک ART تمرینات و کشش‌های اصلاحی خاصی را برای بهبود الگوهای حرکتی و عدم تعادل وضعیتی، با تمرکز بر توسعه قدرت و انعطاف‌پذیری ارائه می‌کند. به این ترتیب، بیمار ممکن است بهبودی سریع‌تر و کامل‌تری را تجربه کند که از عود مشکل جلوگیری می‌کند. در ویدیوی زیر در مورد مزایای Active Release Techniques بیشتر بدانید:

درمان خانگی برای خار پاشنه

درمان‌های خانگی، از جمله استراحت، یخ، بریس‌ها و داروهای ضدالتهابی، ممکن است از بهترین راه‌حل‌های تسکین خار پاشنه باشند. با این حال، اگر حتی پس از امتحان کردن این روش‌ها درد شما همچنان باقی می‌ماند یا بدتر می‌شود، ممکن است برخی از درمان‌های زیر را انجام دهید:

اسانس اسطوخودوس دارای خواص ضد التهابی قوی است که ممکن است درد را کاهش دهد. یک یا دو قطره را در روغن زیتون یا نارگیل رقیق کنید و آن را روی کف پای خود ماساژ دهید.
زمانی که قرار است ساعت های طولانی روی پای خود بمانید، کفش های حمایتی توصیه می شود. سعی کنید از کفش های پاشنه بلند خودداری کنید، اما کفش های پاشنه بلند را انتخاب کنید که دارای قوس خوب هستند.
درج کفش ارتوز یا پد پا ممکن است به توزیع یکنواخت وزن شما کمک کند، که برای کسانی که قوس بالایی دارند ضروری است.
آتل‌های شبانه در طول شب قوس‌ها و ساق‌های شما را کش می‌دهند که ممکن است درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
کفش های ورزشی قدیمی خود را به طور مرتب تعویض کنید تا خطر ابتلا به خار پاشنه را کاهش دهید. کفش‌های فرسوده ممکن است باعث ایجاد تاول در پاها و ایجاد درد در پاها و کمر شود و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.
تکنیک های ماساژ که شامل استفاده از انگشت شست برای ماساژ قوس و پاشنه پا می شود، می تواند درد پاشنه پا را تسکین دهد.
برای کاهش فشار روی فاسیای کف پا ، چند پوند وزن کم کنید. چاقی یکی از شایع ترین علل درد پاشنه پا است، بنابراین توصیه می شود از یک برنامه غذایی متعادل و ورزش منظم پیروی کنید.

آیا درمان خار پاشنه با ابغوره حقیقت دارد؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بدانید، مقاله مربوطه را بخوانید.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: