شاک ویو تراپی-فیزیوتراپی با شاک ویو ✔️| دکتر یزدانی

شاک ویو یک دستگاه است که در ارتوپدی، فیزیوتراپی، پزشکی ورزشی، اورولوژی و دامپزشکی و درمان خار پاشنه مورد استفاده قرار می گیرد. مزایای اصلی این روش، کاهش سریع درد و بازیابی تحرک بدن می باشد. این موارد و همچنین غیر جراحی بودن این روش و عدم نیاز به مسکن، باعث شده است که شاک ویو تراپی به روش درمانی ایده آلی برای تسریع بهبودی و درمان عوارض مختلفی که درد مزمن و حاد ایجاد می کنند، تبدیل شود.

مکانیسم عمل


شاک ویو تراپی، یک موج صوتی است که انرژی زیادی را به محل درد و بافت های اسکلتی -عضلانی مبتلا به عوارض مزمن، تحت مزمن و تحت حاد منتقل می کند. این انرژی فرآیند ترمیمی و بازسازی را در استخوان ها، تاندون ها و سایر بافت های نرم بهبود می بخشد.

بالا بودن دامنه، ماكزيمم فشار مثبت و كوتاه بودن زمان رسيدن به حداكثر فشار، از ویژگی های امواج شاک ويو می باشد.

انرژی جنبشی دستگاه توسط هوای فشرده ایجاد می شود و به فرستنده واقع در انتهای اپلیکاتور و سپس به درون بافت منتقل می شود.

اثرات بالینی


امواج صوتی با انرژی زیاد که در شاک ویو تراپی مورد استفاده قرار می گیرند، در بافت های بدن اثر کرده و موجب تسریع رشد سلولی، ترمیم بافتی، تسکین درد و بازیابی تحرک بدن می شود. تمامی فرآیندهایی که در این بخش به آن ها اشاره می شود، به طور معمول به صورت همزمان انجام می گیرند و برای درمان عوارض مزمن،  و حاد استفاده می شوند.

تشکیل رگ خونی جدید: جریان خون حامل مواد مغذی برای شروع و حفظ فرآیندهای ترمیمی بافت آسیب دیده ضروری می باشد. به کارگیری امواج صوتی پارگی های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت هدف ایجاد می کنند و در نتیجه موجب افزایش تعداد مویرگ های بدن می شوند.

درمان التهاب مزمن: ماستوسیت ها یکی از اجزای کلیدی در فرآیند التهاب می باشند. فعالیت این سلول ها را می توان با استفاده از امواج صوتی فراگیر افزایش داد.

تحریک تولید کلاژن: تولید میزان کافی کلاژن، پیش شرط ضروری برای انجام روند ترمیم در آسیب های ساختارهای لیگامانی و اسکلتی عضلانی می باشد. شاکویو تراپی تولید پیش سازهای کلاژن را تسریع می بخشد.

انحلال فیبروبلاست های کلسیفیه شده: تجمع کلسیم اغلب در نتیجه ی پارگی و یا سایر آسیب های وارده به تاندون ایجاد می شود. امواج صوتی می توانند کلسیفیکاسیون های موجود را تخریب کنند.

پراکنده شدن واسطه های درد “ماده ی P”: ماده ی P یک نوروترانسمیتر است که پیام درد را به فیبرهای C می رساند. این نوروپپتید به طور کلی با دردهای مزمن، شدید و ماندگار مرتبط است.

رها سازی نقاط ماشه ای: نقاط ماشه ای علت اصلی درد کمر، گردن، شانه و دست ها و پاها هستند. انرژی صوتی منتقل شده، پمپ های کلسیم را باز می کند و بحران متابولیکی میوفیلامنت ها را برطرف کرده و نقاط ماشه ای را رها می سازد.

کاربردها


مراحل درمان با شاک ویو


شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و انجام آن بسیار ساده و آسان است. با تقبل هزینه شاک ویو تراپی درمان را در سه مرحله آغاز کنید:

مرحله ی 1: تعیین محل درمان: محل دقیق درمان از طریق لمس تعیین می شود.

مرحله ی 2: استفاده از ژل: بر روی ناحیه تعیین شده در مرحله ی 1، به میزان کافی ژل قرار داده می شود. استفاده از ژل برای انتقال کارآمد امواج صوتی ضروری است.

مرحله ی 3. شروع درمان: دستگاه شاک ویو تراپی به آرامی بر روی محل مورد نظر قرار داده می شود و دکمه ی شروع فشار داده می شود.

کلینیک دکتر یزدانی یک کلینیک تخصصی جهت درمان درد است.این کلینیک از تکنولوژی پیشرفته روز دنیا جهت ارائه هر چه بهتر خدمات به بیماران استفاده می کند.شاک ویو تراپی یکی از جدید ترین و اثرگذارترین دستگاه ها در درمان درد می باشد که کلینیک ما مفتخر است از این دستگاه نیز جهت درمان بیماران استفاده می کند.به بیماران در این کلینیک تخصصی فرصتی داده می شود تا با بهترین و اثرگذارترین درمان ها هر چه زودتر سلامتی خود را باز یابند.

پرسش های متداول


آیا شاک ویو تراپی به من کمک خواهد کرد؟

اغلب بیماران مبتلا به درد مزمن، از انواع روش های درمانی طب فیزیکی استفاده کرده اند، اما این روش ها برای آن ها ناموفق بوده است. بیش از 80 درصد از همین بیماران در سراسر جهان، که تحت درمان توسط شاک ویو درمانی قرار گرفتند،گزارش داده اند که این روش به برطرف کردن مشکلات آنها کمک کرده است.

آیا این روش درمانی دردناک است؟

ممکن است در طول درمان، کمی احساس ناراحتی ایجاد شود که به دردی که بیمار در محل تحت درمان تجربه می کند، بستگی دارد. به هر حال، از آن جا که انجام این روش تنها حدود 5 دقیقه طول می کشد، اغلب بیماران قادر به تحمل این ناراحتی و عوارض شاک ویو هستند. علاوه بر این، می توان شدت درمان را در طول جلسه تنظیم کرد.

به چند جلسه درمانی نیاز خواهم داشت؟

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بسته به علایم بیماری و پاسخ بافتی متفاوت خواهد بود. به طور معمول به بیش از یک جلسه (حدود 3_5) درمان نیاز خواهد بود. به هر حال، در اغلب موارد، به محض پایان اولین جلسه ی درمان، احساس بهبودی خواهید داشت.

چند وقت یک بار باید برای درمان مراجعه کنم؟

در اغلب موارد به 3 تا 5 جلسه ی درمانی نیاز است، که بسته به تحمل بیمار و پاسخ بافتی وی، با فواصل 3 تا 10 روز انجام می شوند.

آیا پس از پایان درمان، محدودیت هایی وجود خواهد داشت؟

به بیماران توصیه می شود که به مدت حدود 48 ساعت پس از هر جلسه ی درمانی، از انجام فعالیت های فیزیکی خودداری کنند.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: