10 درمان خانگی کمر درد در خانه

کمردرد آنقدر مشکل گسترده است که حداقل هشتاد درصد بزرگسالان حداقل یک بار در زندگی خود این مشکل را تجربه کرده اند. کمردرد بیش از هر عامل دیگری باعث ناتوانی می شود. زیرا عضلات پشت در نشستن، ایستادن و راه رفتن شرکت می کنند و با احساس درد در این ناحیه، حرکت طبیعی مختل می شود. این درد گاهی اوقات در قسمت فوقانی و میانی کمر احساس می شود. زیرا عضلات پشت و ستون فقرات بخش عمده ای از وزن بدن را تحمل می کنند.

داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن و همچنین مسکن های موضعی می توانند در تسکین کمردرد موثر باشند. اگر می خواهید داروهای خانگی را امتحان کنید، برخی از روش های زیر می تواند به شما کمک کند. البته دقت داشته باشید که این روش ها همانطور که در عنوان مقاله مشاهده کردید، درمان های خانگی و طبیعی است، در صورت دردهای بسیار شدید که حرکت و زندگی روزمره را مختل می کند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، جایگزین ویزیت و مراجعه به متخصص نمی شود.

ورزش کنید

درمان خانگی کمر درد با ورزش کردن

اگر کمر درد دارید، ممکن است بلند شدن و حرکت کردن برایتان مشکل باشد. با این حال، پیاده روی کوتاه، یوگا، ورزش های آبی و سایر ورزش های سبک می تواند به کاهش درد کمک کند. ورزش استرس و تنش را در عضلات شما کاهش می دهد و اندورفین (هورمون های کاهش دهنده درد در مغز) ترشح می کند. همچنین می توانید یک برنامه ورزشی روزانه را دنبال کنید که شامل حرکات کششی و قدرتی برای افزایش قدرت و انعطاف عضلانی است.

برای انجام این مرحله باید نکاتی را رعایت کنید:

دست های خود را به طرفین بدن باز کرده و کف دست ها را روی زمین قرار دهید. در حین انجام حرکت مطمئن شوید که شانه هایتان از زمین بلند نشوند.

  • پشت خود را مانند شانه هایتان روی زمین قرار دهید تا در هنگام حرکت دادن پاها، بالاتنه به چپ و راست تغییر نکند.
  • هنگام حرکت پاها را کنار هم نگه دارید.
  • ابتدا شش تا هشت تکرار در یک طرف (راست یا چپ) و سپس شش تا هشت تکرار در طرف دیگر انجام دهید.
  • به آرامی حرکت کنید تا زمانی که احساس کنید عضلات کمر فعال هستند.
  • در حین انجام حرکت مکث کنید و ضربه نزنید.

استفاده از سرما و گرما

تحقیقات نشان می دهد که گرما و سرما در کاهش کمردرد موثر هستند. اگر بلافاصله پس از آسیب، کیسه یخ را روی محل قرار دهید، التهاب را کاهش می دهد و درد را تسکین می دهد. سرما همچنین ناحیه دردناک را بی حس می کند. برای جلوگیری از سرمازدگی، کیسه یخ را با پارچه بپوشانید. مطمئن شوید که یخ بیش از 20 دقیقه در جای خود باقی نمی ماند

یک پد گرم کننده همچنین می تواند عضلات دردناک و سفت را تسکین دهد. البته باید به دمای پد حرارتی توجه کنید تا خیلی داغ نباشد. اگر پد حرارتی در دسترس نیست، می توانید از یک بطری آب گرم یا یک کیسه پارچه ای حاوی گندم یا برنج خام که در مایکروویو گرم شده است استفاده کنید.

انجام حرکات کششی

درمان خانگی کمر درد با انجام حرکات کششی

حرکات کششی به عنوان یک درمان خانگی برای کمردرد در بیشتر موارد موثر است. حرکات کششی زیر را برای تسکین کمردرد انجام دهید و به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که دیگر احساس ناراحتی نکنید، نگه دارید:

  • لمس انگشتان پا

در این حرکت علاوه بر کشش همسترینگ، خم شدن به جلو تا رسیدن به انگشتان پا باعث کاهش اسپاسم کمر می شود. البته نباید فشار زیادی برای لمس انگشتان پا وارد کنید، بلکه باید تا حد امکان خم شوید تا به تدریج عضلاتتان برای تحمل کشش بیشتر آماده شوند.

 

نکته مهم: برای انجام این حرکت زانوی خود را قفل نکنید و کمی خم کنید. زیرا اگر این حرکت را با پای صاف و بدون ایجاد پتانسیل کشش کافی انجام دهید، عصب سیاتیک درگیر می شود و درد تشدید می شود.

  • حرکت کششی گربه

کف دست ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید. ابتدا پشت خود را به سمت بالا و سپس پایین بچرخانید و برای چند دقیقه به آرامی این کار را تکرار کنید. در تصویر زیر دو قسمت متفاوت از این حرکت را مشاهده می کنید. بهتر است ژست سمت چپ را برای مدت زمان بسیار کوتاهی - حدود 2 ثانیه - و ژست سمت راست را برای 5 تا 8 ثانیه انجام دهید.

توجه: از آنجایی که زانو در این حرکت روی زمین قرار دارد، انجام این حرکت روی پتو یا تشک یوگا سالمتر است تا زمین سفت.

استفاده از محصولات ضد درد

انواع مختلفی از محصولات تسکین درد وجود دارد که می توانید آنها را از داروخانه ها خریداری کنید یا آنلاین سفارش دهید. پماد های حاوی کپسایسین، ماده ای که در فلفل تند قرمز یافت می شود، می تواند با گرم کردن ناحیه درد را تسکین دهد. کپسایسین در درمان دردهای آرتریت نیز مفید است.

پماد های حاوی منتول خاصیت خنک کنندگی دارند و به طور موقت کمردرد را تسکین می دهند. منتول نوک های درد روی پوست را بی حس می کند. با این حال، مصرف بیش از حد منتول می تواند شما را نسبت به درد حساس تر کند.

استفاده از آرنیکا

عصاره آرنیکا برای درمان جراحات جزئی، دردهای عضلانی، کبودی و تورم مفید است. می توانید آن را مستقیماً روی پوست بمالید. طبق تحقیقات، استفاده از کرم آرنیکا همراه با طب سوزنی و ماساژ به کاهش درد مزمن آرتروز کمک می کند.

تعویض کفش هایتان

پوشیدن کفش هایی که اندازه پای شما مناسب نیست می تواند باعث کشیدگی عضلات پشت، پاها و حتی گردن شود. به عنوان مثال اگر کفش های پاشنه بلند بپوشید بدن شما نامتعادل می شود و این باعث کمردرد می شود. همچنین پوشیدن کفش های تخت فشار روی پاها و کمر شما را افزایش می دهد. اگر دائماً از کمردرد رنج می برید، باید کفشی را انتخاب کنید که کاملاً متناسب با پای شما باشد و مجهز به کفی های ارتوپدی باشد.

رعایت اصول ارگونومی در محیط کار

درمان خانگی کمر درد با رعایت اصول نشستن

داشتن وضعیت نامناسب در پشت میز می تواند منجر به کمردرد و درد عضلانی شود. تطبیق شرایط ارگونومیک با نیازهای بدن می تواند به درمان کمردرد کمک کند. به عنوان مثال ، صفحه رایانه شما باید دقیقاً در سطح چشم شما باشد و صندلی شما باید در موقعیت صحیح قرار بگیرد تا برای استفاده از ماوس و صفحه کلید خود نیازی به تکیه به جلو نداشته باشید. همچنین، پشتی صندلی باید از قوس طبیعی کمر شما حمایت کند

اگر در حین کار مجبور به حمل و بلند کردن اجسام هستید، بهتر است ابتدا چمباتمه بزنید و به جای کمر از فشار پاهای خود استفاده کنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که قسمت تحتانی یک مفصل بزرگتر و قوی تر از زانوها است ، اما در واقعیت ، کمر به اندازه مهره های شما کوچک و ظریف است و از زانوهای شما آسیب پذیر تر است. زانوهای شما بسیار قوی تر از مهره های کوچک پشت شما هستند.

اگر مجبور هستید اجسام بسیار سنگین را جابجا کنید، از کسی کمک بخواهید یا از ویلچر استفاده کنید. حتی اگر چندین بار اجسام سنگین را جابجا کنید و احساس درد نکنید. صدمات جزئی و ظریف در طول زمان جمع می شوند و می توانند باعث ناتوانی شوند.

خواب به اندازه

این درمان خانگی برای کمردرد بسیار آسان است. مطالعات نشان داده ‌اند که اختلالات خواب می‌تواند درد را بدتر کرده و بر میزان دردی که فرد می‌ تواند تحمل کند، تأثیر می ‌گذارد. به طور معمول، هر فرد بالغ روزانه به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارد. کمبود خواب آستانه تحمل درد را کاهش می دهد.

اگر از تشک نامناسب یا بالش با اندازه نامناسب استفاده می کنید، احتمالاً از کمردرد رنج خواهید برد. برای اینکه صبح ها بدون کمردرد از خواب بیدار شوید و خواب خوبی داشته باشید، باید تمام اعضای بدن در هنگام خواب راحت و صاف باشند. اطمینان حاصل کنید که سر و گردن شما کاملاً روی بالش و در یک سطح قرار دارند. اگر به یک طرف می خوابید، یک بالش کوچک بین زانوهای خود قرار دهید.

اختلالات خواب معمولا قابل درمان هستند. اگر به طور مزمن از این مشکل رنج می برید، حتما با پزشک مشورت کنید. خواب کافی بدن را سالم نگه می دارد و می تواند به تسکین درد کمک کند.

مدیریت استرس

استرس باعث اسپاسم و افزایش اسپاسم دردناک عضلانی می شود که منجر به افزایش درد می شود. اگر به دلیل استرس طولانی مدت یا یک رویداد آسیب زا، کمردرد را تجربه می کنید، در اینجا تکنیکی برای کاهش استرس آورده شده است:

مدیتیشن: کاهش استرس از طریق مدیتیشن مبتنی بر ذهن آگاهی، کمردرد را کاهش می دهد. ذهن آگاهی به معنای آگاهی از آنچه بدن انجام می دهد و استفاده از تکنیک های مدیتیشن برای کمک به کاهش درد است.

کم کردن وزن

برخی از افراد به دلیل وزن ناسالم خود از کمردرد رنج می برند. کمردرد را می توان با کاهش وزن کاهش داد که منجر به استرس و فشار کمتری بر روی کمر و ستون فقرات می شود.

جمع بندی

مسکن های طبیعی ممکن است برای همه انواع درد موثر نباشند یا در صورت شدید بودن درد بی اثر شوند. در این موارد می توانید از مسکن های طبیعی در کنار سایر روش های تسکین درد استفاده کنید تا اثربخشی آن ها افزایش یابد.

اگر درد شدید دارید باید به پزشک مراجعه کنید. او بهترین درمان را برای کنترل درد به شما توصیه خواهد کرد. همچنین اگر دردی دارید که علت آن را نمی دانید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک علت درد را تشخیص داده و بهترین درمان را توصیه می کند.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: