درمان و علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر و تنگی نخاع چیست؟ آیا طبیعی است؟

علت درد پا بعد از عمل دیسک کمر و تنگی نخاع چیست؟ ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ علت درد شدید پا و گردن بعد از عمل جراحی ستون فقرات چیست؟

اکثر بیماران بعد از جراحی ستون فقرات بهبود یافته و درمان می‌یابند، بااین حال شماری از بیماران بهتر نمی‌شوند و متاسفانه شرایط تعداد کمی از آنان حتی وخیم‌تر می‌شود.

با توجه به این که کلینیک دکتر یزدانی یکی از مراکز شناخته شده تخصصی ستون فقرات است، بیماران بسیاری به این کلینیک معرفی می‌شوند که دردشان پس از جراحی تسکین نیافته است. ما به پشتوانه تجربه بسیار و دانش و آگاهی جامع پزشکان متبحر خود می‌توانیم این مشکل موسوم به “جراحی ناموفق ستون فقرات” را به خوبی درمان کنیم؛ از این رو به خود می‌بالیم که تاکنون توانسته‌ایم به بیماران بسیاری کمک کنیم

دلایل موفقیت‌آمیز نبودن عمل دیسک کمر و جراحی ستون فقرات


دلایل بسیاری باعث می‌شود که جراحی ستون فقرات موفقیت‌ آمیز نباشد. بر اساس پژوهش انجام شده در این زمینه، تنگی کانال‌های عصبی (فورامن عصبی) و درد ناشی از خود دیسک کمر (درد دیسکوژنیک) رایج‌ترین دلایل این مشکل به شمار می‌آید، اگرچه گاهی بیش از یک دلیل به بروز درد دامن می‌زند. دلایل متعددی را می‌توان برای ناموفق بودن این جراحی نام برد، بعضی از آنها تخصصی هستند و به روش انجام جراحی مربوط می‌شوند، به این معنا که جراح نتوانسته است مشکل را برطرف کند. حال آن که بعضی دلایل ناشی از تشخیص اشتباه هستند، یعنی این که جراحی به منظور رفع مشکل مشاهده شده در اسکن‌ها یا تصاویر پرتونگاری انجام شده است، اما عارضه تشخیص داده شده در واقع منشأ اصلی درد نبوده است. البته تعدادی از جراحی‌هایی که در آنها مشکل اولیه درمان شده است، از آن رو ناموفق پنداشته می‌شوند که مشکل کاملاً جدیدی با علائم یکسان بروز می‌یابد. پزشکان متخصص کلینیک دکتر یزدانی منشأ اصلی درد هر بیمار را به دقت پیدا می‌کنند.

علائم و نشانه های عمل ناموفق دیسک کمر و ستون فقرات


عمل ناموفق ستون فقرات علائم گوناگونی را در شدت‌های مختلف به دنبال دارد که بعضی از آنها عبارت‌اند از:

 • درد مداوم یا مزمن
 • عارضه‌های جدید ستون فقرات
 • درد در بالا یا پایین سطحی از ستون فقرات که درمان شده است.
 • محدود شدن توانایی حرکت
 • از بین نرفتن علائم پیشین
 • درد سنگین در ناحیه گردن، کمر و پشت بدن یا پاها
 • درد تیز یا خنجری در پایین تنه
 • عدم تحرک مفصل‌های ستون فقرات
 • گرفتگی یا اسپاسم
 • اضطراب
 • افسردگی
 • وابستگی به داروهای تجویزی

روش یافتن دلیل و راه حل برای درمان


ما در کلینیک دکتر یزدانی برای یافتن منشأ دقیق درد از آزمایش‌های پیشرفته، روش‌های تصویربرداری با بالاترین کیفیت و تزریق‌های کاملاً تخصصی بهره می‌گیریم. پس از اطمینان یافتن از دلیل بروز درد بهترین درمان را به بیمار پیشنهاد می‌دهیم.

بر روی برخی بیماران باید جراحی دیگری انجام شود، اما تجویز دارو یا تحریک نخاع یا ترکیبی از روش‌های درمانی غیرجراحی برای درمان بسیاری از بیماران کفایت می‌کند. دیگر بار بر این نکته تاکید می‌کنیم که برای هر بیمار باید برنامه درمانی منحصر به فردی متناسب با شرایط و نیازهای وی طراحی شود. جراحی بسته ستون فقرات نیز یکی از راه های بدون جراحی است که امروزه کاربرد فراوانی دارد.

به بسیاری از بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند گفته شده است که مشکل‌شان مربوط به بافت همبند می‌شود. اما هر بیماری، حتی فردی که پس از جراحی بهبود می‌یابد، پس از جراحی با مشکل بافت همبند جای زخم مواجه می‌شود. بنابراین ما معتقد نیستیم که بافت همبند جای زخم علت اصلی ناموفق بودن جراحی ستون فقرات باشد، در واقع برخی پزشکان زمانی که هیچ دلیل دیگری را نمی‌یابند، از این علت نام می‌برند. اما از آنجایی که ما می‌دانیم به دنبال چه هستیم، دقیق‌تر جستجو می‌کنیم و در نهایت منشأ اصلی درد تقریباً تمام بیماران را مشخص می‌کنیم.

راه ها و روش های درمان


چون درد پس از جراحی ناموفق ستون فقرات و درد پا بعد از عمل دیسک کمر یک عارضه خاص ستون فقرات محسوب نمی‌شود، علائم و شرح حال پزشکی هر بیمار باید به دقت و به طور کامل بررسی شود و مشکل اصلی به خوبی تشخیص داده شود تا بهترین روش درمان تعیین گردد.

 • تزریق در فضای اپیدورال:

تزریق کورتیکواستروئید درد و التهاب ناشی از فتق دیسک کمر، سیاتیک یا تنگی کانال نخاع را بدون نیاز به انجام جراحی کاهش می‌دهد.

متخصصین در کلینیک دکتر یزدانی با بهره‌گیری از فن‌آوری نوین منشأ درد را با دقت تشخیص داده، مورد هدف قرار می‌دهند و در نهایت با تسکین دادن درد این امکان را برای بیمار فراهم می‌آورند تا یک سبک زندگی پویا را در پیش بگیرد.

 • تزریق در مفصل فاست:

درد و التهاب نشأت گرفته از این مفصل‌ها به کمک این تزریق برطرف می‌شود. تسکین درد برای زمانی طولانی یکی از مزایای این درمان کارآمد است.

پزشکان مجرب ما در کلینیک دکتر یزدانی با تخصص در زمینه تشخیص و درمان بیماری التهابی مفصل و سندرم فاست، برنامه‌های درمانی هر بیمار را با استفاده از روش‌های غیرجراحی مؤثر طرح‌ریزی می‌کنند تا بیمار بتواند به روال سابق به زندگی خود ادامه دهد.

 • تحریک نخاع:

پالس‌های برق ملایمی با قرار دادن تجهیزات مخصوص در بدن به نخاع ارسال می‌شود.

تحریک نخاع (SCS) فن‌آوری نوینی است که شماری از سخت‌ترین مشکلات دردناک را درمان می‌کند. این روش با توجه به کارآمد بودن‌اش در تسکین دردهای مزمن غالباً در مواجهه با درد عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر از درد مزمن عصبی رنج می‌برید، تحریک الکتریکی نخاع به شما کمک خواهد کرد تا درد را کنترل و آرام کنید. متخصصین درد کلینیک دکتر یزدانی مناسب بودن این روش را برای هر بیمار ارزیابی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند درد زندگی بیمار را مختل سازد.

 • رادیو فرکانس:

قطع عصب‌ها به وسیله حرارت انرژی امواج رادیو فرکانس، درد ناشی از آسیب دیدگی مفصل‌های فاست را کاهش می‌دهد.

رادیوفرکوئنسی صرفاً زمانی انجام می‌شود که پزشک مطمئن شده بود مفصل‌های فاست منشأ درد هستند. این مفصل‌ها مفصل‌های کوچکی هستند که بین مهره‌ها قرار دارند و انعطاف پذیری و پایداری ستون فقرات را تامین می‌کنند. سندرم فاست هنگامی رخ می‌دهد که یک یا چند مفصل فاست ملتهب یا تحریک شده باشد.

بر اساس گزارش‌های بیماران در خصوص فرایند التیام و بهبود پس از رادیوفرکوئنسی، تأثیرگذاری این عمل معمولاً پس از گذشت دو هفته آغاز می‌شود و تسکین دردی 6 تا 12 ماهه را در صورت موفقیت آمیز بودن به ارمغان می‌آورد و درد در برخی موارد حتی به مدت 2 سال یا بیشتر بروز نمی‌یابد.

پیشگیری و اقدام‌های احتیاطی


از آنجایی که علت کمر درد پس از جراحی کمر در عوارض گوناگون مرتبط با جراحی گردن یا کمر ریشه دارد، یگانه راه جلوگیری از بروز این درد اجتناب از انجام این جراحی است.

اما اجتناب از انجام این جراحی دشوار خواهد بود، اگر تنها درمان موجود برای تسکین درد کمر یا گردن باشد. به این ترتیب بیمار بر سر این دوراهی می‌ماند که آیا بهتر است تمام عمر با دردی مداوم دست و پنجه نرم کند یا با انجام جراحی‌ای موافقت کند که شاید عارضه را بهبود بدهد، شاید هم تأثیری نداشته باشد یا حتی شرایط را وخیم‌تر کند.

جراحی ستون فقرات معمولاً به منظور کاهش فشار روی ریشه‌های عصبی در تنگنا قرار گرفته یا پایدار ساختن مفصلی دردناک انجام می‌شود. دلیل انجام جراحی باز گردن یا کمر هر چه که باشد، نقص مادرزادی، آسیب دیدگی یا فرسایش طبیعی ناشی از افزایش سن یا استفاده بیش از حد، تفاوتی نمی‌کند و جراحی ممکن است ناموفق باشد و درد تسکین نیابد.

ما در کلینیک دکتر یزدانی به منظور پیشگیری از بروز درد پس از جراحی ستون فقرات از روش‌های پزشکی پیشرفته‌ای با حداقل تهاجم بهره می‌گیریم که در آنها نیازی به ایجاد برش‌های بزرگ بر روی بدن بیمار نیست.افرادی که می‌خواهند خطرهای احتمالی مرتبط با جراحی باز کمر را کاهش دهند یا بیمارانی که از علائم ناشی از جراحی ناموفق ستون فقرات رنج می‌برند، می‌توانند از عمل‌های کلینیک دکتر یزدانی بهره بگیرند. ما در این کلینیک با استفاده از روش‌های نوین و فن‌آوری پیشرفته طی عملی سرپایی احتمال بروز عفونت و دیگر عوارض پس از عمل را به حداقل می‌رسانیم.

نویسنده : دکتر یزدانی، متخصص طب فیزیکی

* - لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله بیان بفرمایید: