آسیب دیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه

پارگی تاندون شانه 8

روتاتور کاف از چهار عضله تشکیل شده که به پایداری و حرکت مفصل شانه کمک می‌کنند. هر یک از این عضلات یا همگی آن و تاندون‌هایی که این عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند ممکن است به خاطر صدمات حاد، استفاده بیش از حد در طولانی مدت یا فرایند تدریجی پیری دچار آسیب‌دیدگی شوند. این آسیب‌دیدگی  موسوم به التهاب تاندون یا پارگی تاندون شانه باعث درد شدید، کاهش دامنه حرکتی و ناتوانی در استفاده از مفصل شانه می‌شود.

شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای است که به بازو اجازه می‌دهد در جهات مختلف حرکت کند. این مفصل متشکل از سر استخوان بازو (انتهای بالایی استخوان بازو) است که در درون حفره گلنوئید اسکاپولا (تیغه شانه) جای گرفته است. سر استخوان بازو توسط کپسول مفصل و لابروم در جای خود نگه داشته شده‌ است. لابروم یک نوار ضخیم و حلقوی از جنس غضروف است که با قرار گرفتن روی حفره گلنوئید مخروط بزرگی را تشکیل می‌دهد که سر استخوان بازو در آن قرار می‌گیرد. عضلات روتاتور کاف پایدار کننده‌های دینامیک و حرکت دهنده‌های مفصل شانه بوده و در هنگام حرکت شانه سر استخوان بازو و اسکاپولا را در وضعیت صحیح‌شان حفظ می‌کنند.

پارگی تاندون شانه 9

چهار عضله روتاتور کاف عبارتند از:
• سوپرااِسپیناتوس
• اینفرااِسپیناتوس
• ساب‌اسکاپولاریس
• ترس مینور

با آسیب دیدن رتاتور کاف، مشکلات زیادی بروز می‌کند:

درد شانه  و اسپاسم ،دامنه حرکتی شانه را محدود می‌کند و ممکن است منجر به بیماری شانه منجمد گردد.

• عضلات، دیگر نمی‌توانند با ایجاد تغییرات جزئی در وضعیت مفصل به حرکت روان سر استخوان بازو کمک کنند.

• تجمع مایع در مفصل که ناشی از التهاب تاندون است حرکت را محدود می‌کند.

آرتروز شانه و رسوبات کلسیم که به مرور زمان شکل می‌گیرند دامنه حرکتی را محدود می‌کنند.

شدت آسیب‌دیدگی می‌تواند از یک کشیدگی خفیف و التهاب تاندون یا عضله، که منجر به هیچگونه صدمه دائمی نمی‌شود، تا پارگی جزئی یا کامل عضله، که ممکن است برای ترمیم به جراحی نیاز داشته باشد، را در برگیرد.‌

انواع آسیب‌های روتاتور کاف


دلایل متعددی برای آسیب دیدن روتاتور کاف وجود دارد که شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از التهاب تاندون‌های روتاتور کاف و پارگی تاندون شانه و عضلات.

تاندینوپاتی روتاتور کاف

ممکن است تاندون‌های روتاتور کاف بین یکی از ساختارهای دیگرِ تشکیل دهنده مفصل زانو گیر کرده و فشرده شوند. این وضعیت باعث التهاب تاندون‌ها می‌شود که به آن تاندینوپاتی گفته می‌شود. تاندینوپاتی روتاتور کاف اغلب تاندون‌هایی که از فضای زیر آکرومیون می‌گذرند را درگیر می‌کند. به حالتی که در آن تاندونی گیر کرده یا فشرده می‌شود، ﺍﯾﻤﭙﯿﻨﺠﻤﻨﺖ تاندون شانه می‌گویند.

پارگی روتاتور کاف

در این حالت یک یا چند عضله و تاندون تشکیل دهنده روتاتور کاف پاره می‌شوند. پارگی می‌تواند جزئی یا کامل باشد؛ می‌تواند ناشی از تروما، مثل افتادن، باشد؛ یا ناشی از پارگی‌های ریزی در تاندون‌ها باشد که به مرور زمان به دلیل استفاده بیش از اندازه و فرسودگی به وجود آمده‌اند.

پارگی تاندون شانه 9

علائم آسیب‌ های روتاتور کاف


علائم آسیب‌دیدگی روتاتور کاف عبارتند از:

• شانه درد (یا دردی که تا پایین بازو کشیده می‌شود)، خصوصاً هنگامی که دست بالا یا پایین برده می‌شود

• مشکل در بردن دست به پشت کمر

• شانه درد شبانه، خصوصاً هنگامی که شخص روی طرف درگیر می‌خوابد

• احساس ضعف در شانه در هنگام بالا بردن یا چرخاندن دست

درد ناشی از تاندینوپاتی به تدریج بروز می‌کند. اما اگر پارگی روتاتور کاف ناشی از یک تصادف یا افتادن باشد درد آن شدید و ناگهانی خواهد بود.

البته این علائم می‌توانند ناشی از مشکلاتی غیر از آسیب‌دیدگی‌های روتاتور کاف نیز بروز کنند. اگر هر کدام از علائم فوق را داشتید با یک پزشک مشورت کنید.

علت آسیب‌ روتاتورکاف


برخی از علل آسیب‌دیدگی‌های روتاتور کاف عبارتند از:

• استفاده از یک حرکت سریع برای بلند کردن یا کشیدن شیئی که برای شخص بیش از حد سنگین است

• فرود آمدن روی دستی که شخص برای جلوگیری از افتادنش آن را به حالت کشیده ستون کرده است

• انجام مکرر برخی حرکات شانه مثل پرتاب کردن یا بلند کردن اجسام

• نرسیدن خون کافی به تاندون‌ها، به دلیل پیری. این حالت به این دلیل منجر به پارگی و التهاب تاندون می‌شود که توانایی بدن برای ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها را کاهش می‌دهد.

• رشد زوائدی به نام خارهای استخوانی. گاهی اوقات با بالا رفتن سن چنین زوائدی زیر آکرومیون رشد کرده و روی تاندون‌های کاف روتاتور ساییده می‌شوند.

عواملی وجود دارد که احتمال آسیب‌دیدگی روتاتور کاف را بالا می‌برند، از جمله:

• بالاتر بودن سن از 35 سال. دلیل این امر آن است که اکثر آسیب‌دیدگی‌های روتاتور کاف به خاطر ساییدگی و فرسودگی ناشی از بالا رفتن سن رخ می‌دهند.

• انجام کارهایی که مستلزم بالا بردن مکرر دست‌ها به بالای سر هستند، از جمله شنا کردن، وزنه‌برداری، انجام وزش‌های راکتی و کارهایی مانند نقاشی ساختمان، آذین‌بندی دیوارها یا تمیز کردن پنجره‌ها.

تشخیص پارگی تاندون شانه


پزشک از شما در مورد علائمتان پرسیده و شما را معاینه می‌کند. او همچنین در مورد تاریخچه پزشکی‌تان و فعالیت‌هایی که می‌توانند باعث چنین مشکلی شده باشند سؤال می‌کند.

ممکن است برای انجام برخی تست‌ها و معاینات به یک جراح ارتوپد، پزشک ورزشی یا کلینیک ارجاع داده شوید. این تست‌ها شامل یک یا چند مورد از تست‌های زیر می‌شوند:

• ام‌آرآی: در این تکنیک با استفاده از جریان‌های مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویری از درون بدن تولید می‌شود.

• اسکن اولتراسوند: در این تکنیک با استفاده از امواج صوتی تصاویری از درون شانه تولید می‌شود.

• عکسبرداری رادیولوژی: در این تست از تابش اشعه برای تولید تصویری از درون بدن استفاده می‌شود.

درمان پارگی تاندون شانه


هر چه آسیب‌دیدگی روتاتور کاف زودتر درمان شود بهتر است. انجام درمان طی 48 تا 72 ساعت اول، نقش بسیار مهمی در بهبودی سریع و کامل آسیب‌دیدگی دارد.

درمان یک آسیب‌دیدگی روتاتور کاف به نوع و شدت آسیب بستگی دارد.

خود درمانی

اقدامات زیر به بهبودی شما کمک خواهند کرد:

• به شانه‌تان استراحت دهید. فعالیت‌هایی که مستلزم بردن دست به بالای سر هستند را محدود کرده و هیچگونه حرکتی که باعث شروع درد می‌شود را انجام ندهید. برای جلوگیری از خشک شدن شانه، در اولین فرصت انجام حرکات آرام را شروع کنید.

• برای تسکین درد می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول یا داروهای ضدالتهابی استروئیدی (NSAIDها)، مانند ایبوپروفن استفاده کنید. همیشه برگ راهنمای مصرف دارو که در جعبه داروهاقرار دارد مطالعه کنید.

فیزیوتراپی

ممکن است پزشک شما را به یک فیزیوتراپ (یک متخصص سلامت که در زمینه حفظ و بهبود قابلیت حرکت و دامنه حرکتی تخصص دارد) ارجاع بدهد. فیزیوتراپ تمرینات مناسبی به شما می‌دهد، که کمک می‌کنند تا عضلات شانه‌تان را کشش داده و قدرت و قابلیت حرکت شانه‌تان را بهبود دهید. تمرینات متناسب با آسیب شما طراحی می‌شوند.

اگر بعد از امتحان کردن انواع دیگر درمان پارگی تاندون شانه بهتر نشد، پزشک تزریق استروئید به مفصل شانه را توصیه خواهد کرد.‌ برای اطلاعات، به بخش پرسش‌های متداول مراجعه کنید.

شما نقش مهمی در بهبودیتان دارید. حتماً از راهنمایی متخصصین ما پیروی کنید، به موقع در تمام جلسات درمانی تعیین شده حضور پیدا کنید، و تمرینات ورزشی‌ خانگی‌تان را انجام دهید. با پزشکتان در مورد اینکه درمان چگونه خواهد بود و چه موقع بهبودتان شروع می‌شود صحبت کنید. اگر هر کدام از علائم آسیب‌دیدگی روتاتور کاف را دارید لطفاً با کلینیک ما تماس بگیرید تا برای همان روز یک وقت ویزیت به شما داده شود.‌ متخصصان ما علائمتان را چک کرده و بهترین گزینه‌های درمانی را به شما ارائه می‌دهند.

تحریک الکتریکی (TENS)

در TENS (تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست) از الکترودهایی برای ارسال جریان الکتریکی پالسی به شانه استفاده می‌شود (که یک احساس سوزن سوزن شدن به بیمار می‌دهد). TENS پایانه‌های عصبی را طوری تحریک می‌کند که مغز سیگنال‌های درد را دریافت نکند.

اولتراسوند

حرارت جریان خون به بافت را افزایش داده، التهاب تاندون را کاهش داده و به بهبود سرعت می‌دهد. حرارت همچنین، انعطاف‌پذیری را بهبود داده و اسپاسم‌های عضلات را رفع می‌کند تا راحت‌تر بتوانید تمرینات بهبود دهنده دامنه حرکتی و قدرت شانه را انجام دهید.

طب سوزنی

در یک تحقیق، 52 ورزشکار مبتلا به درد روتاتور کاف به مدت چهار هفته و هر هفته دو بار تحت درمان طب سوزنی قرار گرفتند، که باعث کاهش 50% از دردشان شد. مسدود شدن جریان خون یا انرژی باعث درد می‌شود، و طب سوزنی می‌تواند با رفع این انسدادها باعث بهبود گردش خون و در نتیجه کاهش درد و التهاب تاندون شود.

تزریق کورتیزون

اگر سایر درمان‌ها جواب ندهند، پزشک تزریق کورتیزون (استروئید) را امتحان می‌کند. اگر انجام یک تزریق باعث تسکین طولانی مدت شد، ارزشش را دارد که در آینده نیز یک تزریق دیگر دریافت کنید.

جراحی

اگر روتاتور کاف پاره شده باشد و سایر درمان‌ها جواب ندهند، جراح یا پزشک ورزشی انجام جراحی را توصیه می‌کند.

چند نوع جراحی برای ترمیم آسیب‌دیدگی روتاتور کاف وجود دارد.

• جراحی باز: جراح پوست شانه را شکاف داده و از طریق شکاف ایجاد شده آسیب‌دیدگی را ترمیم می‌کند.

• آرتروسکوپی شانه: نوعی جراحی سوراخ کلید است که در آن از یک دوربین کوچک برای دیدن داخل مفصل شانه و درمان آن استفاده می‌شود.

• جراحی باز کوچک: ترکیبی از آرتروسکوپی و ترمیم از طریق یک برش کوچک است که معمولاً 3 تا 5 سانتی‌متر طول دارد.

74 دیدگاه دربارهٔ «آسیب دیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه»

 1. با سلام و عرض خسته نباشید مدتی هست که من در شانه ام احساس درد میکنم پزشک تشخیص دادن که پارگی تاندون هست میخاستم ببینم با توجه به اینه سنم ۳۵ سال است از روش های غیر از جراحی میشه استفاده کرد یا نه و اینکه دستم را هم نمیتونم زیاد حرکت بدم ممنونم از راهنماییتون

 2. سلام آقای دکتر، نتیجه mri شانه راست من خدمت تان ارسال می شود لطفا بفرمایید معنای آن چیست و آیا هیچ راهی به جز عمل کردن وجود دارد؟
  با سپاس از وقتی که می گذارید

  1. سید حسین

   سلام خدمت شما دکتر
   من دو ماه پیش از فاصله ۵ متری به زمین خوردم و شانه سمت راست ام بشدت اسیب دید و از بیجا شدگی پیدا کرده بود و درد شدید داشت اما دکتر در آن روز با چند حرکت کششی بجا آورد، اما بعد از دو ماه تا حالا درد شدید احساس میکنم در حرکات مختلف ، چی کار کنم دکتر لطفا مشوره بدهید ، در کشور تایلند هستم اینها هم زبون نفهم آن نمیدونم چی کار کنم

 3. احمد خوانساری

  سلام, تاندو شانه راست من احتمالا به علت زمین خوردن پاره شده دکتر خوانساری و دکتر ناظم ام آر آی را مشاهده و بعلت کم بودن محدودیت ها ورزش پیشنهاد کردند ولی محدودیت حرکتی و دردم بسرعت در حال پیشرفت است دکتر ناظم گفت برای سن تو جراحی موفقیت آمیز نخواهد بود .سوالم این است که آیا واقعا برای سن 58 سالگی با وزن 57 گیلو امکان جراحی و بهبودی نیست؟ لطفا در صورت امکان به آدرس ایمیلم پاسخ بفرمایید.ضمنا تزریق در محل شانه هم انجام شده ولی تاثیر چندانی نداشت .با تشکر

  1. دکتر یزدانی

   اگر پارگی کامل بوده عمل ارتروسکوپی فوق شانه کمک کننده است

 4. سلام و وقت بخیر.
  بنده صخره نورد حرفه ای هستم. متاسفانه دیروز هنگام تمرین سنگنوردی روی دیواره، صدایی در قسمت پشتی سرشانه ام شنیدم و قادر به ادامه نبودم. در حال حاضر ایران نیستم که حضوری خدمت برسم. تا جایی که علائم رو مطلالعه کردم آسیب سوپرااسپیناس ممکنه باشه. میدونم که نیاز به ام ار آی هست. اما اگر‌ممکنه بفرمایید حدودا کی میتونم به ورزش برگردم ؟
  با احترام

 5. حسن سودمند همدان

  دکتر جان سلام. دوستت داریم. ارادت. از مطالب مفیدتون استفاده کردیم. در ورزش (وزنه و بدنسازی) ، شانه ام دچار کشیدگی شدید تاندون ویا پارگی پارشال شده، علاوه بر دارو ودرمان های معمولی، چکار کنم؟؟
  ممنون
  به امید دیدار

  1. دکتر یزدانی

   سلام با ارتوکین تراپی بهبودی قابل توجه خواهید داشت و به ورزش برمیگردید.

 6. سلام تاندون شانه من پاره شده من کوهنورد و دوچرخه سوار هستم آیا بعد جراحی میتونم فعالیت هامو ادامه بدم .خانم 53ساله

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   بله، اگر توانبخشی مناسب انجام بشه حتماً میتونید به ورزشهای قبلیتون برگردید.
   تشکر

 7. امین طاهری

  سلام آقای دکتر
  من ۲روز قبل در اثر برق گرفتگی که سرپا هم بودم پرتاب شدم به جلو ،کتف و شانه سمت چپم درد شدیدی داره عکس رادیولوژی گرفتم دکتر گفت شکستگی و در رفتگی نمبینم دستم رو بالا و پایین برد گفت احتمال داره رباط آسیب دیده
  آویز گردنی پیشنهاد کرد بعد یک هفته برو پیش متخصص
  من هم استفاده کردم اما دردش انقدر زیاد بود شب از خواب بیدارم کرد
  شما چه توصیه ای دارید
  ممنون

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   احتمالا رباطتون آسیب دیده که با درمان لیزر بیورزونانس و درمان های محافظه کارانه، ظرف مدت 2 هفته به شرایط عادی باز خواهید گشت
   تشکر

 8. بهرامی

  سلام دکتر ضمن سلام و خسته نباشید
  من۵۸ساله و۹۰کیلو هستم حدود ۹ ماه قبل در ارر تصادف موتور به موتور به سمت راست به زمین پرت شده وتاندم سوپر اسپیتا ترس
  بازو اسیب خفیف دید وهمچنین شصت دست چپم.:-)گ پیچید درمانهای فیزیوتوراپی در دومرحله ۱۰ جلسه ای به فاصله دو ماه انجام شد وتزریق د ر مفصل بازو و شصت صورت گرفت اما تاکنون نتیجه نگرفتم وهمچنان حرکت محدود ودرد در بازو وشصت را دا رم
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  با تشکر و سپاس بهرامی

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   نیاز به معاینه دارید تا براساس آن ببینم چه تغییراتی کرده و با توانبخشی فعال و بیورزونانس میتونیم بهتون کمک کنیم که به حالت عادی برگردید
   تشکر

   1. سلام آقای دکتر خسته نباشید
    مادرم 50سالشه و دراثر یک ورزش ساده در خانه بازوی راست یعنی داخل بازو درد شدیدی داره و اصلا نمیتونه دستشو حرکت بده و بازوش یه کم سفت شده دکتر گفته 1ماهه خوب میشه وگفته رباط دستش پاره شده و الان خیلی درد میکشه به نظر شما چیکار کنیم؟ رباط کامل پاره شده؟

  2. سلام وخسته نباشید آقای دکتر من چند سال پیش روی آرنجم از ارتفاع افتادم بعد از اون اتفاق که خیلی درد کشیدم چند بار دیگه ناخودآگاه با حرکت دستم به سمت عقب کتفم از جا در میاد و وقتی تحرک زیاد داشته باشم از پشت استخوان شانه از یک نقطه درد عجیبی میگیره رادیولوژی هم رفتم دکترم گفت باید جراحی بشه ولی به علت شرایط نامناسب خودم نتونستم جراحی کنم سوالم اینه اگر دیر جراحی کنم چه جلودار داره چون چند سال هم گذشته و مرتب دارم کار میکنم کارم ام خیلی سنگینه؟

 9. سلام ، آقای دکتر ، مادر من حدودا دو ماه پیش زمین خورد و نمی تونست شانه اش رو حرکت بده با مراجعه به دکتر و تزریق آمپول به شانه و استفاده داروهای تجویز شده الان دستش رو میتونه حرکت بده ولی با انجام ام ار ای ، دکترشون گفتن که پارگی تاندون داره و باید جراحی بشه ، راهی بجز جراحی برای درمانشون هست !!!!

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   اگر پارگی تاندون کامل باشه حتماً نیاز به جراحی است اما اگر پارگی تاندول کامل نباشه میشه با توانبخشی فعال بهشون کمک کرد
   با تشکر

 10. با عرض سلام و ادب… مادرم 62 ساله هستن… مدتیست درد شانه دارند و حرکات دست چپ از ارنج تا انگشتان سخت شده… دکتر با معاینات ابتدایی گفتند که دو عضله کتف پاره شده…. ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم
  ضمنا. ورزش کششی روزانه هم تجویز کردند…

  1. دکتر یزدانی

   با درود
   اگر پارگی کامل هست باید عمل آرتروسکوپی انجام بدید ولی اگر پارگی کامل نیست با توانبخشی میتونن بهبود پیدا کنند
   تشکر

 11. سلام خسته نباشید
  من کشتی گیرم و علائم پارگی تاندون شانه را دارم ولی ام ار ای گرفتم ولی جواب چیزی را نشان نداد فیزیوتراپی هم رفتم ولی باز وقتی کشتی را شروع کردم جلسه دوم به بعد درد گرفت اگه میشه راهنمایی کنین
  ممنون

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   احتمالاً یک کشیدگی متخصر دارید، که ابتدا با بیورزونانس درمانی و در صورتی که بهبود نیافت با ارتوکین تراپی، التهاب درمان میشه
   تشکر

   1. محمدرضا

    سلام دکتر خسته نباشید من 8ماهه پیش تو باشگاه وزنه سنگین زدم وسرشانم به شدت درد گرفت رفتم دکتر ام ار ای دادم گفت که هردوتاندونت نیمه پارس و التهاب داری باید استراحت کنی دوماه من 8ماهه استراحت میکنم ولی هنوز خوب نشده چکار باید بکنم

    1. صابرمرادی تبار

     سلام دکترمن 52سالمه از بچگی ورزش ژیمناستیک وآکروبات حرفه ای انجام دادم ومربی هستم درکمک کردن به شاگردم پارکی تاندون پیداکردم شش ماه گذسته هنوز دردمیکنه

     1. دکتر یزدانی

      با درود بایستی معاینه شوید و در صورت لزوم درمان مناسب انجام شود

 12. سلام .چند روز پیش در حال ورزش بر روی دست هایم راه میرفتم که یک دفعه با شانه راست به زمین برخورد کردم درد شدیدی در استخوان بالای شانه ام احساس کردم عکس رادیولوژی گرفتم شکستگی نداشت دامنه حرکتی شانه ام خوبه و کامل بدونه مشکل اما شب هنگام خواب و بعضی اوقات که دستمو تکان میدم کمی درد داره احتمال اسیب به تاندن وجود دار.با تشکر و درود فراوان.

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   تا یکی دو هفته به آرامی ورزش کنید
   حرکاتی که باعث درد میشه رو انجام ندید، دستتاتون رو روی زمین نذارید. اگر بعد از دو هفته درد یا مشکلی داشتید نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک متخصص دارید
   تشکر

 13. با سلام .آقای دکتر mri گرفتم از شانه ام چطور می توانم عکس mriرو براتون بفرستم اینم جوابشه there is a little fluid in teh acromioclavicule joint and soft
  . tissue around it
  .the labrum is okay
  there is tendonitis of s.s.m tendon با چه روشی درمانش کنم الان حدودا 4 هفتس دردش کمتر شده ولی هنوز درد داره با تشکر و درود فراوان.

 14. سلام و ادب مدت ۳ ماه است که یه دفعه دچار دست درد شدید شدم .دکترای متفاوتی رفتم mri گردن گرفتمگفتن مشکلی نداره درmri شانه و بازو گفتن در تاندوم شانه سوراخ ریزی ایجادشده البته ۲۰ جلسه فیزیو تراپی هم رفتم ولی تاثیری نداشت و دکتر نظرش تزریق بود .از شما راهنمایی خواستم در مورد اینکه ۱_ایا تزریق باعث بهبودی میشه ۲_طب سوزنی میتونه باعث بهبودی بشه ۳_ ایا حرکات ورزشی خوبه ؟ممنون ازشما

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   درمان توانبخشی شامل کاهش درد هست و شروع ورزش و توانبخشی فعال
   حال این کاهش درد با روش های مختلفی میتونه انجام بگیره: فیزیوتراپی، طب سوزنی، لیزر، بیورزونانس و تزریق. همه این روش ها میتواند درد را کم کند. ولی مهمتر از آن بعدش هست که برای بعدش چه برنامه ای دارید، اگر تنها یک تزریق داشته باشیم و بهتون بگیم برو خونه که خب بعد از مدتی درد بر میگرده، اگر طب سوزنی کنید و بعد به خونه برید، باز بعد از مدتی درد بر میگرده، بعد از این مراحل که درد بیمار کم شد، باید یکسری ورزشهای تخصصی دریافت کنه تا بتونه عضلاتش رو به حالت عادی برگردونه
   با تشکر

 15. سلام درد شانه داشتم و ام ار ای پارگی تاندوم شانه نشان داد دکتر گفت حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پارگی داره مدت ۴۰ روز گذشته شانم تق تق میکنه و درد میگیره دکتر گفت باید پی ار پی تزریق کنی بعضی دکترها میگن پی ار پی کلک پول لطفا راهنمایی کنید چکار کنم با سپاس.

  1. دکتر یزدانی

   با سلام و درود
   یکی از آسیب های درد شانه PRP هست و کلک نیست و یکی از درمان های معتبر هست که انجام میشه ولی روشی که خودم در ابتدا جهت درمان استفاده میکنم، PRP نیست، لیزر بیوروزنانس و ورزش درمانی در ابتدا استفاده میشه و اگر جواب نگرفتیم، PRP یا ارتوکین تراپی که جدیداً نوعی از سلول درمانی هست استفاده میشه و به صورت کلی روشهای اول، روشهای تهاجمی یا تزریق نیست.
   تشکر

 16. اکبر سهامیه

  سلام و خسته نباشید
  بنده دچار پارگی تاندون کاف به اندازه حدود 8میلیمتر شده ام و درد شانه خصوصا شبها خیلی زیاد است ولی از نظر حرکت دادن دست خیلی مشکل ندارم و درد کمی هنگام حرکت دست دارم – جراحان شانه بالاتفاق عمل آرتروسکوپی توصیه کرده اند . ولی متخصص اورتوپدی فیزیوتراپی و دارو درمانی تجویز کرده اند . با توجه به سن بنده ( 40 سال ) و نیاز به فعالیتهای نسبتا سنگین با دست در آینده به نظر حضرتعالی با فیزیوتراپی و دارو درمانی بسازم ؟ آیا عمل ارتروسکوپی باعث خوب شدن پارگی می شود ؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر یزدانی

   با درود
   اگر بعد از فیزیوتراپی هنوز درد دارید باید درمان ترمیم آرتروسکوپیک انجام بشه
   ممنون

   1. سلام اقاي دكتر
    من ورزش حرفه ايي ميكنم ٢هفه پيش تو تمرين از ناحيه شانه اسيب ديدم ام ار اي تازه دادم دكتر گفتن پارگي داره ٢هفته ديگه استراحت كن مسكن بخور مگه با استراحت پارگي درمان ميشه،؟؟؟
    ي دكتر ديگه رفتم گفتن فيزيوتراپي انجام بده فيزيوتراپي بد تر نميكنه؟؟؟

    1. دکتر یزدانی

     با درود با استراحت مشکل شما حل نخواهد شد و نیاز به توانبخشی فعال دارید اگر پارگی کامل باشد نیاز به ترمیم آرتروسکوپیک شانه داریم

   2. باسلام وخسته نباشید،درام آر ای انجام شده مشخص شده که ربات کتف راستم هرزشده درحال حاضرمشکل دررفتگی کتف دارم همراه با درد شدیدو محدوده حرکتی دارم ممنون میشم رهنمایی کنیدکه چکارکنم؟

    1. دکتر یزدانی

     دررفتگی مکرر کتف بایستی با عمل آرتروسکوپیک ترمیم میشود

 17. حمیدرضا عسکری

  سلام.خسته نباشید.خیلی ممنون بابت اطلاعات بسیار عالیتون.
  اقای دکتر من تقریبا دو ساله نمیتوتستم رو شونه هام بخوابم.از تابستون درد شونه هام بیشتر شد و الان حتی با گوشی کار میکنم درد دارم دردم ب سمت بازو هم میاد.ام آر ای گفته تاندونات پاره س.فوتبال هم بازی میکنم.چ راه درمانی هست؟واینکه بعدش میتونم ب فعالیتم ادامه بدم؟

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   اگر درد شبانه شبانه دارید باید ابتدا یک دوره توانبخشی انجام بدین. اگر دردتون کاهش پیدا کرد که هیچ ولی اگر دردتون کاهش پیدا نکرد و پارگی کامل بود حتما باید عمل آرتروسکوپی و ترمیم آرتروسکوپی شانه انجام بدید

 18. باسلام مادرم ۷۷سالشونه حدود یک‌ماهه که بطور تدریجی قدرت عضلانی دستشون به ۱۰-۲۰ درصد رسیده و از بدن نمیتونه دورکنه و با کمک دست دیگر بالا ببره سریع میوفته به نظر شما ضعف کدوم عضله است و آیا می‌تونه پارگی تاندون باشه ؟ البته با کمک دست دیگه بالا می‌بره و درد هم ندارن پیشنهادتون چیست آقای دکتر

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   باید نوار عصب و عضله گرفته بشه و متاسفانه در حال حاضر نمیتوان گفت مشکل از کدام عضله هست، ممکن هست مشکل از گردن باشه یا مشکل از تاندون عضله باشه
   تشکر

   1. کیمیاگری

    آقای دکتر سلام
    وقت بخیر
    مادرم مدتی است که درد بسیاااار زیاد در شانه احساس میکنند به طوریکه حرکت دست به پشت بدن و یا بالا بردن دستشان غیر ممکن است.
    پس از انجام MRI مشخص شد دو تا از تاندون های دست حدود یک سوم پاره شده و دیسک گردن هم دارند. پزشک مربوطه استراحت مطلق دست( در حدی که حتی گفته با دست آسیب دیده دکمه لباس هم باز نشود) و ده جلسه فیزیوتراپی ثابت نگه‌داشتن گردن با استفاده از گردنبند را تجویز نموده است. پزشک فیزیوتراپ و توان درمان ایشان معتقد است که این مقدار درد و ناتواتی در حرکت بیمار، به جهت عارضه ای به نام شانه ی یخ زده (frozen shoulder) بوده و پارگی تاتدون نقشی در درد ایشان ایجاد نمیکند یا تاثیر بسیار کمی دارد. و در چند حرکتی اصلاحی_ ورزشی در همین راستا تجویز نموده است. سوال بنده از جنابعالی این است که آیا امکان ایجاد این دو عارضه همزمان ممکن است؟ و اینکه درمان کدام یک در اولویت است؟ و همچنین این میزان درد به دلیل وجود کدام بیماری میباشد؟
    باتشکر از توجه شما

 19. سلام .من یک بار عمل کردم 4 ماه پیش دست چپ.دوباره بر اثر پرت شدن با دوچرخه .بعد از 2روز ام آر آی گرفتم و پارگی تاندون و آسیب لابرم خلفی نشان داده شده ودوهفته است فیزیو تراپی میکنم ولی درد شبانه دارم .فیزیو تراپ من میگه زود ام آر آی گرفتم احتمال تشخیص اشتباه وجود داره. لطفا نظرتون رو بفرمائید.سپاس

  1. سلام دکتر
   من ورزشکار هستم رشته م رزمیه یکسال پیش بالانس زدم و دستم پیچ خورد.با همون حال ورزش میکردم و بعد ی ماه خود به خود خوب شد.یک ماه قبل بر اثر ی اتفاقی دستم دقیقا تو همون حالت پیچ خورد.الان ی ماهه دستم به جایی میخوره یا توی زاویه کج قرار میگیره درد میکنه.
   رفتیم دکتر بدون عکس و ام ار ای یا حتی معاینه با تکان دادن دست میگه کپسول شونه پاره شده.
   گفت برو فیزیوتراپی اگه خوب نشد عمل! دیگه ورزشت رو هم ادامه نده.
   احتمال پارگی تاندون هستش؟ چون من درد استخوانی دارم نه مفصلی.

 20. سلام خسته نباشین مادرم۷۸ساله دوهفته پیش بصورت ناگهانی دچاردردشدیدشانه راست ومحدودیت حرکت دراین ناحیه شدپس ازMRIپارگی دوتاازروتاتورهای کاف رو دکتر تشخیص دادن وگفتن این تاندونهامدتهاست که پاره شده وقابل جراحی نیس وآمپول داخل مفصل تریامسینولون تزریق کردنددردخیلی شدیده .میخواستم سوال کنم دردمفصل کی تموم خواهد شد وآیا بدون جراحی ترمیم چطور وچه مدت طول خواهد کشید ممنون ازلطفتون

 21. سلام اولش ضعف شدید وخستگی ممتد در دست راستم داشتم گفتند با روغن سیاه دانه هرشب ماساژبده دردش بیشترشد ام ار ای گرفتم گفتن التهاب داریدباچندتاکپسول ضدالتهاب ومسکن چند روزی سرکردم گفتن تزریق به شانه کن دوباره برو فیزیوتراپی حالابه ماهیچه گردنم رسیده چکارگنم؟

 22. کیانوش پارسی

  سلام و درود خدمت شما و با تشکر از مطالب مفیدتان
  ۱. ایا با عکس رادیولوژی میشود پارگی تاندون شانه را تشخیص داد یا حتما باید ام ار ای انجام شود؟
  ۲. میتونم عکسها رو برای شما بفرستم و نظرتون رو جویا بشم؟

 23. کیمیاگری

  آقای دکتر سلام
  وقت بخیر
  مادرم مدتی است که درد بسیاااار زیاد در شانه احساس میکنند به طوریکه حرکت دست به پشت بدن و یا بالا بردن دستشان غیر ممکن است.
  پس از انجام MRI مشخص شد دو تا از تاندون های دست حدود یک سوم پاره شده و دیسک گردن هم دارند. پزشک مربوطه استراحت مطلق دست( در حدی که حتی گفته با دست آسیب دیده دکمه لباس هم باز نشود) و ده جلسه فیزیوتراپی ثابت نگه‌داشتن گردن با استفاده از گردنبند را تجویز نموده است. پزشک فیزیوتراپ و توان درمان ایشان معتقد است که این مقدار درد و ناتواتی در حرکت بیمار، به جهت عارضه ای به نام شانه ی یخ زده (frozen shoulder) بوده و پارگی تاتدون نقشی در درد ایشان ایجاد نمیکند یا تاثیر بسیار کمی دارد. و در چند حرکتی اصلاحی_ ورزشی در همین راستا تجویز نموده است. سوال بنده از جنابعالی این است که آیا امکان ایجاد این دو عارضه همزمان ممکن است؟ و اینکه درمان کدام یک در اولویت است؟ و همچنین این میزان درد به دلیل وجود کدام بیماری میباشد؟
  باتشکر از توجه شما

 24. سلام خدمت آقای دکتر من خانمی ۳۵ ساله هستم یک ماه پیش در اثر زمین خوردن دچار درد شدید در ناحیه شانه وبازو شدم MRIانجام دادم تشخیص پارگی تاندون دادند تزریق در شانه انجام دادم قرص گاباپنتین و سلوکسیب هم مصرف میکنم ولی شدت درد کم نشده الان هم که تا دو هفته پزشکا تعطیلند باید چه کاری انجام بدهم ممنون میشم راهنمایی کنید

 25. سلام وقتتون بخیر
  بنده ۶ ماهی بود که ورزش کیک بوکس رو تمرین میکردم و همیشه قبل تمرین خوب گرم میکردیم و در اثر یه ضربه مشت به حریف قسمت سرشونه و کتفم صدا داد
  اوایل اهمیت ندادم و گذشت و روزای آینده که میرفتم این روند ادامه دار شد و ورزش و ترک کردم و رفتم پیش دکتر متخصص و گفتن ام ار ای بگیرم از کتفم و بیارم و ۳ حرکت اصلاح و ژل واسه کتفم دادن که درد رو کم کنه دکترم میگفت عضلت کوچیک شده بود که ضربه میدید
  مدتی گذشت و رفتم بدنسازی و عضله رو قویی کردم ولی باز بدنسازی هم بخاطر کرونا دیگه نشد ادامه بدم
  ۱ ماهی شده که وقتی چیزی رو برمیدارم و میخوام پرتاپ کنم یا کشتی بگیرم کتفم تیلیک صدا میده ولی به اون صورت دردی نداره
  نگران این قضیم که کتفم بعدا به مشکل بخوره ممنون میشم راهنمایی کنین

 26. سلام خسته نباشید کتف راستم کمی درد میکرد و نگاه کردم کمی نسبت به اون یکی کتف بالا تر بود الان دردش کم تر شده ولی همان حالت رو داره و یک حس گرفتکی تو این قسمت هست ممنون میشم راهنماییم کنید ۵ روزه این درد رو دارم

  1. دکتر یزدانی

   اگر درد دارید به مطب مراجعه فرمایید تا با تشخیص مناسب درمان مناسب انجام شود

 27. باسلام وخسته نباشید،درام آر ای انجام شده مشخص شده که ربات کتف راستم هرزشده درحال حاضرمشکل دررفتگی کتف دارم همراه با درد شدیدو محدوده حرکتی دارم ممنون میشم رهنمایی کنیدکه چکارکنم؟

  1. دکتر یزدانی

   دررفتگی مکرر کتف بایستی با عمل آرتروسکوپیک ترمیم میشود

 28. با سلام خدمت شما دکتر عزیز من عصب هردوتا کتفم پاره شده و در حال ترمیم بود اما حالا ترمیم نشده که هیچ کتف ها و دستهام بینهایت لاغر و داغون شده اند من شغلم کارگری هست و درآمد زیادی ندارم دکتر رمضانی ارتوپدی هستند میگن حتما باید به تهران پیش نورولوژ بروم ممنون میشم کمکم کنید چون واقعا دارم عذاب میکشم

  1. دکتر یزدانی

   بادرود حتماً باید نوار عصب و عضله بگیرید و اگر عصب آسیب دیده باشد باید عصب ترمیم شود

 29. سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون
  از ارتفاع افتادم دست راستم را به حالت ستون هنگام افتادن روی زمین گذاشتم از اون موقع کتف ام درد می کنه بخصوص موقع از خواب بیدار شدن و کار کردن
  و مچ هم آسیب دید و درد دارد چیکار کنم راهنمایی بفرمایید دستم را بالا می برم کتفم درد میگیره
  مهمتر از اینکه به هیچ وجه نمی تونم از ام ار ای بدلیل تنگنا هراسی استفاده کنم یعنی ترجیح می دم درد بکشم ولی ام ار ای نشم
  ممنونم از زحمات جنابعالی و راهنماییتون

  1. دکتر یزدانی

   با درود با معاینه دقیق بررسی بیشتر می‌توان مشکل شما را بررسی کرد و درمان مناسب انجام داد ورزش های شانه را از پیج اینستاگرام می توانید انجام دهید

 30. سلام خسه نباشید ، دکتر من گرم نکردم و تمرین سنگین بدن سازی انجام دادم و از روز بعدش هنگام جلو بازو زدن احساس بدی رو تو سر شونه ام حس کردم. مربی م گفت تاندون شونه ت کش اومده ، الان هم از خواب ک بیدار میشم درد نیست ی حس بدی تو شانه ام دارم ، در حالت عادی دردی ندارم اما وقتی تمرین میکنم حس ضعف تو شونه ام دارم. آیا تاندون دستم پاره شده ؟ چه مدت دیگ میتونم دوباره مثل قبل تمرین کنم؟ ممنون از وقتی ک میزارید

  1. دکتر یزدانی

   بادرود نیاز به درمان توانبخشی و لیزر بایورزونانس دارید

 31. سلام. وقت بخیر. من کتف چپم محدودیت حرکتی پیدا کرده. در واقع دستمو به پشت و یا بالای سر میبرم درد میگیره البته من ورزش قدرتی انجام میدم و هیچ ضعفی تو قدرت دست چپم ندارم اما وقتی کتفم میره تو موقعیت مورد نظر کتفم درد میگیره. بیشترین چیزی که داره منو اذیت میکنه اینه که وقتی به پشت دراز میکشم دستمو میبرم بالای سرم کامل نمیخوابه روی زمین و گرنه تو باشگاه تمام حرکات انجام میدم منتها شاید در بعضی از مواقع همراه با درد متوسطی هم باشه. عکس زیر عکس MRI شانه منه. https://s4.uupload.ir/files/screenshot_2021-08-31-16-52-40-1_iyx6.png https://s4.uupload.ir/files/screenshot_2021-08-31-16-52-48-1_5a6.png https://s4.uupload.ir/files/screenshot_2021-08-31-16-52-54-1_ijb6.png https://s4.uupload.ir/files/screenshot_2021-08-31-16-53-00-1_bzo5.png

 32. علی هوشمند

  سلام خسته نباشید. بنده یک ماه پیش بر اثر تمرین سنگین شانه ام آسیب دید .MRl گرفتم و پیش فوق تخصص شانه رفتم گفتند کپسولی سرشانه قدامی خفیف پاره شده، و باید عمل شود . خواستم بدونم فیزیو تراپی یا درمان دیگه کارساز نیست؟

  1. درود ابتدا درمان های غیر جراحی پیشنهاد می گردد و در صورت عدم بهبود درمان جراحی پیشنهاد می‌شود.

 33. سلام و عرض ادب
  آقای دکتر تاندون کتف راست مادرم با توجه به ام آر آی که گرفته شده پاره شده و مادرم در شب شانه درد شدید دارد مخصوصا وقتی روی همان کتف میخوابد، در جواب ام آر آی آمده تاندون سوپر اسپیناتوس گیر افتادگی با تاندونوپاتی مزمن و پارگی قابل توجهی رانشان می دهد ، این یعنی حتما باید عمل شود؟

  1. اگر پارگی تاندون شانه کامل باشد نیاز به ترمیم آرتروسکوپی دارد ولی تمام پارگی های پارشیال نیاز به جراحی ندارند و با اقدامات توانبحشی و طب فیزیکی ما بهبود می یابند

 34. سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من مادرم 53 سالشه و الان یه چند ماهیه که شانه‌ی چپش مشکل پیدا کرده و دامنه‌ی حرکاتش به شدت محدود شده و خیلی درد داره. عملا نمی‌تونه با اون دست هیچ کار خاصی انجام بده. ام‌.آر‌.آی هم گرفت و به دکتر نشون داد، گفتش که دوتا از رباط‌های شونه‌ش پوسیده شده و این درد به خاطر همینه. به نظر شما باید چی کار کنه؟ ممکنه فیزیوتراپی واسش خطرناک باشه و باعث آسیب بیشتر بشه؟؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید واقعا نگرانشم 🥺🙏

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن