غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

 مقدمه

آرتریت پسوریازیک یک بیماری خود ایمنی مزمن است که با التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت التهابی) همراه است. این بیماری بیشتر روی مفاصل انگشتان و مهره های کمری و گردن تاثیر می گذارد ولی ممکن است هر یک از مفاصل بدن مبتلا شوند.

خبر خوب این است که با تنظیم رژیم غذایی خود می توانید علائم ناراحت کننده پسوریازیس و ورم مفاصل پسوریاتیک را مدیریت کنید. گرچه وجود ارتباط میان رژیم غذایی و عود کردن این بیماری ها از نظر علمی اثبات نشده است، اما ممکن است بعضی مواد غذایی برای برخی افراد برانگیزاننده باشد.

قبل از تغییر رژیم غذایی خود حتماً با پزشکتان مشورت کنید، به خصوص اگر برای کنترل التهاب و سفتی ورم مفاصل پسوریاتیک، داروهای سیستمیک مصرف می کنید.

مصرف شکر را کاهش دهید
غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

کاهش میزان مصرف قند در رژیم غذایی ممکن است پسوریازیس آرتریت را تسکین دهد. طبق گزارش CDC، شکر می تواند میزان التهاب را در بدن شما بالا ببرد و باعث افزایش وزن شود. هر چه وزن شما بیشتر شود فشار بیشتری نیز بر مفاصل دردناک شما وارد خواهد شد.

اگر هوس شیرینی کردید بهتر است میوه توت فرنگی را جایگزین آب نبات و شکلات کنید. بر اساس پژوهشی در مجله آمریکایی تغذیه، توت فرنگی که غنی از فیبر است، سطح پروتئین واکنشی C (CRP) را در خون کاهش می دهد. CRP زمانی افزایش می یابد که سطح التهاب بدن بالا باشد.

مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید
غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

گوشت قرمز ممکن است سطح کلسترول را افزایش داده و درد مفاصل را بیشتر کند. بنابراین سعی کنید رژیم غذایی شما سرشار از سبزیجات و میوه های تازه باشد تا سطح سلامت تان ارتقاء یابد. اگر گوشت می خورید از گوشت های کم چربی مثل ماهی، مرغ و بوقلمون استفاده کنید. بهتر است مصرف گوشت شما ۳ اونس در روز یا به اندازه یک کف دست باشد.

باورهایی غلط در مورد لبنیات
غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

مصرف شیر را محدود نکنید. این قضیه که محصولات لبنی می توانند علائم آرتروز را تشدید کند، یک باور غلط است. مطالعات نشان داده است که محصولات لبنی، التهاب همراه با آرتریت را افزایش نمی دهند.

در واقع، مصرف محصولات لبنی حتی ممکن است برای افرادی که مستعد ابتلا به نقرس - نوع دیگری از ورم مفاصل- هستند، مفید هم باشد. با این حال، افراد مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک باید از شیر، ماست و پنیر کم چرب استفاده کنند.

مراقب مصرف روغن ها باشید
غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

چربی های اشباع شده می توانند موجب افزایش وزن شده، فشار را بر روی مفاصل شما بیشتر کنند و سطح کلسترول مضر بدن را نیز افزایش دهند. بنابراین بهتر است مصرف فست فود، غذاهای سرخ شده و تنقلات شور را محدود کنید و از این چربی های "بد" پرهیز کنید.

زمانی که آشپزی می کنید از چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آفتابگردان، هسته انگور، آوکادو و گردو استفاده کنید. این چربی های "خوب" همچون عوامل ضد التهاب طبیعی عمل می کنند.

مصرف آنتی اکسیدان ها را افزایش دهید
غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک

غذاهای رنگارنگ مصرف کنید تا آنتی اکسیدان زیادی به بدنتان برسد و بدن بتواند با حساسیت، تورم، و خشکی ناشی از ورم مفاصل پسوریاتیک مبارزه کند. سیب- به خصوص سیب قرمز- و پیاز جز غذاهای غنی از آنتی اکسیدان هستند. برای حفظ سلامتی خود غذاهای سرشار از ویتامین A و C را نیز فراموش نکنید. (میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ حاوی این ویتامین ها هستند.)

راه هایی دیگر برای درمان آرتریت پسوریاتیک

غذاهایی برای تسکین ورم مفاصل پسوریاتیک
گرچه تغذیه صحیح اولین گام برای تسکین بیماری است، اما کارهای دیگری نیز می توانید برای بهبود خود انجام دهید: روزانه چند تمرین ساده ورزشی انجام دهید تا از سفتی عضلات جلوگیری شود، نحوه صحیح نشستن، ایستادن و خوابیدن را فرا بگیرید تا از وارد آمدن آسیب های اضافی به مفاصل جلوگیری شود. فعال بودن برای بهبود سلامت جسمی و روحی شما نیز مفید است.

Source: www.healthline.com