درمان پای کج در بزرگسالان: چرخش مچ پا به داخل و خارج

چرخش مچ پا به داخل، ناهنجاری شایعی است که بسیاری از افراد به آن دچار شده و ناشی از صاف بودن کف پا است. در افرادی که چرخش مچ پایشان زیاد است، هنگام ایستادن قوس کف پا کاملاً پایین افتاده یا خیلی کم است. افزایش چرخش مچ پا به داخل، باعث به هم خوردن راستای مفاصل و متعاقباً درد یا آسیب‌دیدگی قوزک یا زانو و حتی مفاصل ران و پایین کمر می‌شود.

چه چیزی باعث چرخش شدید مچ پا به داخل می‌شود؟


دلیل اصلی چرخش شدید مچ پا به داخل یا هایپرپروناسیون، عدم پایداری استخوان قوزک روی استخوان پاشنه است. این عارضه اغلب مادرزادی است و سبب درد مچ پا می گردد. اکثر اوقات هایپرپروناسیون با پایین بودن قوس کف پا ارتباط دارد، با این حال افراد بسیاری هستند که با وجود داشتن قوس کف پای طبیعی، یا حتی بالا، هم به این عارضه دچارند.

نظریه‌های زیادی در مورد دلیل بروز این عارضه پزشکی مطرح شده است. منطقی‌ترین آن‌ها این است که عارضه ناشی از معماری خاص بالای استخوان پاشنه است که شیب زیادی نسبت به سطح مفصل دارد. این وضعیت، قوزک را مجبور می‌کند به سمت جلو و داخل بلغزد.

این عارضه، به هر دلیلی که رخ دهد، یک عارضه پاتولوژیک بوده و برخلاف باور عمومی خودبه‌خود رفع نمی‌شود. درست است که کودکان خردسالی که کف پای صافی دارند بعد از بین رفتن چربی نوزادیشان صاحب قوس کف پا می‌شوند، اما در هیچ یک از تحقیقات علمی نشان داده نشده که استخوان قوزکی که کج شده با رشد کودک، راستای خود را بدست آورد. در عین حال، عکس این حالت مشاهده شده است، به طوریکه گاهی اوقات با بالا رفتن سن، وضعیت جابجایی استخوان قوزک بدتر می‌شود.

چرخش شدید مچ پا به سمت داخل، سبب ایجاد چه مشکلاتی می گردد؟


اگر اسکلت بدن را فندانسیون ساختمان بدن در نظر گیریم، مچ پا، حکم پیِ بدن را دارد. از دست رفتن راستای استخوان قوزک منجر به چرخش شدید مچ پا به داخل، باز شدن استخوان‌های مچ پا از یکدیگر و در نهایت، باعث کشیده شدن بیش از حد بافت‌های نرم درون مچ پا می‌شود. چرخش شدید مچ پا به سمت داخل می تواند دلیل زمینه‌ای اکثر مشکلات مچ و قوزک پا، از جمله موارد زیر، باشد:

 • دردهای ناشی از پروسه رشد جسمانی و دردهای قدامی پا
 • درد پاشنه پا و اختصاصا خار پاشنه
 • اختلال در عملکرد تاندون تیبیال خلفی
 • درگیری اعصاب مچ و قوزک پا و نوروپاتی و نوروما
 • بانیون‌ها
 • انگشت چکشی
 • آسیب‌دیدگی در نتیجه خار پاشنه
 • محدودیت حرکتی برای انگشت شست

چرخش مچ پا، همچنین می تواند به صورت زنجیروار باعث کشیده شدن برخی تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات که بر زانوها، مفاصل ران، لگن و کمر تأثیر می‌گذارند، گردد. وقتی استخوان قوزک از جای خود حرکت کرده و روی استخوان پاشنه می‌لغزد فضایی به نام سینوس تارسی، بسته می‌شود. این وضعیت، فوراً باعث کوتاه‌تر شدن فاصله بالای استخوان قوزک و کف پاشنه و در نهایت کوتاه‌تر شدن طول پا می‌شود.

درمان چرخش مچ پا به داخل7

چرخش رو به داخل استخوان قوزک باعث چرخش خود قوزک نیز می‌شود. این وضعیت باعث کشیده شدن بافت‌های نرم درون زانو و ساییده شدن رباط‌های پشتیبانی‌کننده آن می‌شود.‌ در این حالت، کشکک زانو بیش از اندازه حرکت کرده و در نهایت غضروف تخریب می‌شود. این «ساییدگی و پارگی» شدید منجر به آرتروز می‌شود.

درمان چرخش مچ پا به داخل 8

چرخش شدید مچ پا به داخل باعث کوتاه شدن پا و افتادگی لگن می‌شود که در نتیجه بافت‌های طرف دیگر باسن بیش‌ازحد کشیده می‌شوند. بسیاری از مواقع عصبی که وارد باسن می‌شود (عصب سیاتیک)، نیز درگیر شده و بیمار دچار درد سیاتیک می‌شود. این عارضه بسیاری دردناک بوده و درمان آن مشکل است. همچنین، چرخش شدید مچ پا به داخل و متعاقب آن چرخش غیرعادی پا، در بسیاری از افراد باعث بروز سندرم نوار ایلیوتیبیال می‌شود.

کج شدن لگن یکی از عوامل اصلی کمردرد است. در این حالت، عضلات کمر تلاش می‌کنند تا منقبض شده و لگن را دوباره صاف کنند، که این منجر به درد مزمن کمر می‌شود. به علاوه، ستون فقرات راستای خود را از دست داده که این باعث وارد آمدن فشار نابرابری به دیسک‌های بین مهره‌های کمر می‌شود. در نهایت، این فشار نابرابر باعث بیرون‌زدگی دیسک و رسیدن مهره‌ها به یکدیگر می‌شود. از دست رفتن راستای کمر، همچنین منجر به کشیدگی شدید بافت‌های نرم پشتیبان و متعاقباً کشیده شدن غیرعادی استخوان‌ها و در نهایت بروز استنوز ستون فقرات می‌شود.

چه افرادی مستعد چرخش مچ پا به سمت داخل هستند؟


اثرات چرخش مچ پا به داخل به ندرت در محل شروع عارضه دیده می‌شوند، به عبارت دیگر اکثر افراد در جاهای دیگری از بدنشان دچار علائم این عارضه می‌شوند. در واقع، اکثر علائم عارضه در زانو‌ها، باسن و کمر بروز می‌کنند، نَه خود مچ پا. و به همین خاطر عده زیادی علائم این عارضه را با کمردرد یا درد های نظیر سیاتیک و … اشتباه می گیرند. به همین علت است که تشخیص درست می تواند منجر به ریشه کن شدن درد و درمان قطعی درد پاشنه اعم از خار پاشنه و … شود.

بهترین گزینه درمانی برای چرخش مچ پا به داخل چیست؟


درمان چرخش مچ پا و درمان پای کج در بزرگسالان

اگر شما، یا یکی از دوستانتان دچار چرخش مچ پا به داخل شده‌اید، برای درمان پای کج در بزرگسالان می‌توانید به کلینیک تخصصی آسود تحت نظارت مستقیم جناب دکتر امیر حسین یزدانی مراجعه کنید. درمان، هر چه زودتر شروع شود بهتر است. دکتر یزدانی، بسته به شدت عارضه، یک یا چند مورد از گزینه‌های درمانی که در ادامه ذکر خواهد شد را توصیه می‌کند. البته، نهایتاً انتخاب روش درمان به تصمیم شما بستگی دارد. اجازه ندهید چرخش رو به داخل مچ پایتان کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرد. سلامتی‌تان را دوباره بدست بیاورید و همین امروز برای گرفتن نوبت ویزیت با مطب دکتر یزدانی تماس بگیرید.

چرخش مچ پا به داخل، مشکلی جدی است که بدون درمان بهتر نشده بلکه بدتر می‌شود. برای این عارضه چندین روش درمانی، از محافظه‌کارانه گرفته تا تهاجمی، وجود دارد. متأسفانه، بسیاری از بیماران آنقدر صبر می‌کنند تا اینکه تنها گزینه بریدن و جوش دادن استخوان‌ها برای آن‌ها باقی می‌ماند. در کل، بهترین گزینه درمان به انعطاف‌پذیری و شدت کج شدگی مچ پا بستگی دارد. بهترین راه برای یافتن مناسب‌ترین گزینه، معاینه مچ پاها توسط یک متخصص مچ پا است.

درمان پای کج در بزرگسالان با تحت نظر گرفتن

درمان پای کج در بزرگسالان یک گزینه ارزان بدون عوارض جراحی یا واکنش منفی به داروها و مواد بیهوشی است.

درمان چرخش مچ پا به داخل درمان پای کج در بزرگسالان

 راه رفتن روی مچ پایی که به داخل چرخیده به مرور زمان مچ پاها، زانوها، مفاصل ران و کمر را تخریب می‌کند. تصور کنید درمان آسیب‌های وارده به این اندام چه هزینه بالایی دارد. تحت نظر گرفتن، گزینه عاقلانه‌ای برای دراز مدت نیست، زیرا در نهایت یک یا چند بخش از بدن دچار مشکل شده و شاید زمانی که این بخش‌ها دچار درد شوند دیگر برای نجات یک مفصل یا ترمیم بافت‌های نرم دیر شده باشد.

فیزیوتراپی و تجویز دارو

درمان‌های غیرجراحی زیادی وجود دارد که هدف آن‌ها بهبود بافت‌های ملتهب است. مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب درد را کاهش داده یا از بین می‌برند.

گزینه‌های فوق برای رفع علائم دردناک چرخش مچ پا به داخل مناسبند، اما متأسفانه نمی‌توانند پایداری یا راستای استخوان قوزک را به آن بازگردانند و به همین دلیل آن‌ها تنها درمان‌های موقتی بوده و با قطع شدن آن‌ها درد دیر یا زود برمی‌گردد. اساساً این گزینه‌ها مثل باد کردن تایری هستند که هوا به آرامی از آن نشت می‌کند و باعث می‌شوند تایر دوباره پنچر شود، زیرا سوراخی که در تایر است تعمیر نشده. هزینه‌های بسیار زیادی صرف داروهای مسکن و فیزیوتراپی می‌شود، با این وجود مشکل سر جای خود باقی می‌ماند.

تقویت و آموزش عضله

به بسیاری از بیماران گفته می‌شود که مشکل تنها ضعف ساختار مچ پای آن‌ها است و اگر بتوانند تاندون‌ها و عضلات مچ پایشان را تقویت کنند، دوباره می‌توانند قوس کف پایشان را ساخته و راستای مچ پایشان را به آن بازگردانند.

چرخش مچ پا به داخل زمانی رخ می‌دهد که استخوان قوزک از وضعیت پایدار خود خارج شده و روی استخوان پاشنه می‌لغزد. این یک مشکل استخوانی است که باعث کشیدگی بیش از حد تاندون‌ها و رباط‌ها می‌شود. عضلات نیز به سختی تلاش می‌کنند تا بر نیروهای شدیدی که در درون و روی مچ پا در حال اعمال شدن هستند غلبه کنند. در کل، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد تأثیرات مثبت تقویت عضله قادرند پایداری و راستای استخوان قوزک را به آن برگرداند.

تکیه‌گاه‌های قوس کف پا (ارتوزهای مچ پا)

این یک درمان غیرجراحی برای کمک به قوس کف پای «افتاده» است.‌ این تکیه‌گاه‌ها را می‌توان سفارشی ساخت یا به صورت آماده از بازار تهیه کرد. به بسیاری از والدین گفته می‌شود که اگر کودکشان از این وسایل استفاده کند استخوان‌های مچ پای او بعد از مدتی راستای خود را دوباره بدست می‌آورند.

درمان چرخش مچ پا به داخل12

استفاده از تکیه‌گاه‌های قوس کف پا نکات مثبت بسیاری دارند، اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد یک تکیه‌گاه قوس کف پا می‌تواند استخوان قوزک را به موقعیت درست خود نسبت به استخوان پاشنه برگردانده و آن در آنجا نگه دارد. یکی از تحقیقات اخیر نشان داده که تکیه‌گاه‌های قوس کف پا نه تنها نمی‌توانند راستای استخوان قوزک را به آن برگردانند، بلکه در برخی موارد مشکل را بدتر می‌کنند.

جراحی ترمیمی پشت پا

این یک گزینه جراحی است که در آن استخوان‌ها و/یا مفاصل بریده شده و جابجا می‌شوند تا استخوان‌های مچ پا راستای خود را دوباره بدست بیاورند. در این روش از ورق‌ها و پیچ‌هایی استفاده می‌شود که استخوان‌ها را در دوره بهبودی در جای خودشان نگه می‌دارند.

درمان چرخش مچ پا به داخل13

این یک جراحی بسیار تهاجمی است که ریسک‌ها و عوارض احتمالی زیادی دارد. به زبان ساده‌تر، این درمان بدتر از خود درد است. این روش نیازمند انجام یک جراحی گسترده است که می‌تواند تا ساعت‌ها طول بکشد. بیمار در 6 تا 8 هفته اول بعد از جراحی نمی‌تواند وزن بدنش را روی پای جراحی شده بگذارد. بهبودی کامل تا یک سال یا بیشتر طول می‌کشد. بعد از جراحی اول، بیمار باز هم باید برای جراحی به کلینیک مراجعه کند؛ این مراجعات برای خارج کردن پین‌ها یا پیچ‌ها و یا بررسی پا جهت اطمینان از عدم بروز عوارض انجام می‌شوند. عموماً، بعد از عمل احتمال تورم طولانی مدت، خطر عفونت، لخته‌های خونی، عفونت استخوان و بهبود نیافتن استخوان‌ها وجود دارد.

متأسفانه، بسیاری از بیماران به اندازه کافی درمان نشده یا پزشک مشکل آن‌ها را جدی نمی‌گیرد تا اینکه چرخش مچ پای آن‌ها آنقدر زیاد می‌شود که جراحی ترمیمی تنها گزینه باقی مانده برای آن‌ها است.

مقالات مرتبط و مکمل زیر را مطالعه کنید:

درمان چرخش پنجه پا به داخل

70 دیدگاه دربارهٔ «درمان پای کج در بزرگسالان: چرخش مچ پا به داخل و خارج»

 1. سوسن عليزاده نوحي

  سلام آقاي دکتر يزداني من در کودکي دچار مشکل نداشتن قوس کف پا بودم و به تا اول راهنمايي از کفش مخصوص استفاده مي کردم که به علت سنگيني کفشها زانوهايم درد مي گرفت و به سختي راه مي رفتم و در بجواني و بزرگسالي ديگه از آن استفاده نکردم اکنون نزديک به 50سال سن دارم و مشکل انحراف مچ پاي من به داخل واقعا جدي شده دوست ندارم به جراحي کشيده شوم و چون ورزشکار هم هستم به من راه درماني مناسب پيشنهاد بدهيد . لازم به ذکر است اطراف مچ پاي من ورم هاي زيادي داره و دوست دارم بدوم و پياده روي کنم اما درد پاي من اذيتم مي کند.

  1. دکتر یزدانی

   فقط کفی طبی و کفش مناسب و اگر درد ادامه داشت ارتوکین تراپی مناسب هست

   1. سلام
    من ۱۶ سالمه و از اول پام خیلی صاف بوده
    فکر میکردیم زانوم ضرب دریه که عکس گرفتیم و معلوم شد ضرب دری نیست
    از اون موقع من بیشتر تحقیق کردم و دیدم ممکنه کجی زانوم از صافی پا باشه
    ولی بعدا متوجه شدم که مچ پام هم بیش از حد و خیلی زیاد با داخله
    این باعث شده هم بد جوری زانوی راستم درد بگیره و هم تا یکم فوتبال بازی میکنم یا میدوم مچ، شصت، ساق،لگن، نرمی زیر شصت، زانو و کمرم درد بگیره
    احساس میکنم مچ پای راستم چرخش بیشتری داره
    چون هم درد زانوش بیشتره هم درد مچ و انگشت ها
    چون هم به فوتبال و هم به دودن علاقه دارم لطفا راهنماییم کنید

 2. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر بنده 32 ساله و حسابدار هستم از بدو تولد به صورت زشتی راه میرم و نمیدونم علتش چیه و آیا در حیطه کاری شما هست یا ن اگه امکان داره کمکم کنید مرسی 09392821767

 3. ولی پور

  سلام دکتر پسرو دختر من چرخش مچ پا ب داخل دارن همراه با صافی کف پا بردمشون پیش ی دکتر گفت پسرت وقت نداره چون سیزده سالشه حتما باید عمل شایا واقعا بعد از سیزده سال بجز عمل راهی نیست از طرفی عمل و نوشتین حالا حالاها خوب نمیشه و درد زیادی داره میشه راهنماییم کنین ممنونم

 4. امیرحسین سعیدی

  سلام ممنون میشم اگه جواب منو بدید و اگه نفهمیدید چی گفتم لطفا ایدی تلگرامتونو بدید دقیق توضیح بدم میخواستم بگم من موقع راه رفتن ران و زانو هایم به داخل میرود و بد استیل نشان میدهد پاهام ضربدری نیس خیلی هم صاف هستش و فقط موقع راه رفتم پاهام به داخل میچرخد و اذیت میکند

  1. دکتر یزدانی

   نیاز به حرکات اصلاحی دارید بعداز تیرماه با ۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳ تماس بگیرید

 5. سلام مادر بنده ۵۵ سالشونه و۲۵ ساله که دیابت دارن چرخش مچ پاشون به شدت دفرمه شده یا همون چرخیده ،مچ پاشون بخاطر شکستگی عمل شده و بعد عمل به این روز افتاده عکسشو دارم براتون میفرستم فقط میخواستم بپرسم بدون عمل جراحی میتونیم به حالت اولیه برشگردونیم ؟
  ممنون

  1. دکتر یزدانی

   به حالت اولیه خیر،ولی دردشون رو با ارتوکین میشه کم کرد

 6. سلام اقای دکتر خسته نباشید من 43 سالمه و مچ پام خیلی انحراف داره،ینی از بچگی همین بوده اینجا خیلی دکتر رفتم که همه بمن کفش مخصوص معرفی کردن ولی با اون اصلا تغییر نمیکرد اخرین دکتری که رفتم بمن گفتن مادرزادیه و هیچ درمانی نداره باید باهاش بسازی،ایا واقعا میشه درمان بشه؟از این تصویری هم که گذاشتین کج تره باعث شده پام لاغر تر از اون یکی بشه و زانوهامم کج کرده و خیلی روی زندگیم تاثیر گذاشته،من از نظر مالی هم وضعیت ضعیفی دارم،مدد جوی کمیته امداد هستم خیلی هزینه داره اگه درمان بشه؟تو رو خدا جوابمو بدین اقای دکتر

 7. سلام جناب دکتر،پسرمن متولد سال ۱۳۹۰ هست هم کف پایی صاف،هم نزدیکی زانو .وچرخش پا ب داخل داره-در۶ سالگی بردمش دکتر.گفت کفش طبی ولی چند مال بیشتر نپوشید.گفت سنگین؛بعد یک سال هم کفی استفاده کرد.خیلی هم زمین میخورد؛الان دکتربردم اصفهان گفتند عمل.ولی منو پدرش راصی ب عمل نیستیم.ولی ی دکتر دیگه گفت عمل واسه زیبایی.عمل نکنید.طور خدا راهنمایم کنید

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   اگر درد نداره هیچ مشکلی نداره و به هیچ وجه نباید جراحی کنید
   در حال حاضر دیدگاه ها نسبت به انحرفات پا تغییر کرده و اگر مشکل خاصی ندارن به هیچ وجه جراحی و حتی بریس هم توصیه نمیشود
   تشکر

   1. امیرعلی

    سلام پسر سه ساله ای دارم که مشکل چرخش مچ پا به داخل داره و یعنی قوس پا کاملا صاف و افتاده به داخل ،و پاشنه پاها به خارج چرخش کرده و انگشت کنار شست پاش هم روی انگشت سومی قرار گرفته،زانو ها هم ضربدری،لطفا راهنمایی کنین
    درد نداره،فقط ظاهر مناسبی نداره

 8. سلام آقای دکتر ممنون میشم اگه به سوال من پاسخ بدین ….
  من فوتبالیستم و طی یک سال گذشته شاید ده بار پای راستم پیچ خورده باشه و با مراجعه به دکتر بهم گفتن اندام های درونی پات ساییده ، ولی خوب با استراحت و خوردن دوا برای دو ماه نه تنها ورم پام ننشسته بلکه زانو و کمرم هم درد میکنه …
  ممنون میشم اگه پاسخ ارائه کنین …..

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   توانبخشی ورزشکارها، یک توانبخشی مخصوصی است که با استراحت، درد شما تحت هیچ عنوان بهبود پیدا نمیکنه و حتماً باید یک توانبخشی فعال تحت نظر یک متخصص انجام بدین.
   ارتوکین تراپی نیز میتواند به بهبودتون کمک کند. ارتوکین تراپی، کیت های مخصوصی هست که خون شما گرفته شده و با یک فرآوری سرم ضدالتهاب از آن استخراج می شود و اون سرم رو توی موضع تزریق میکنیم اما بدون معاینه نمیتوان گفت که چه اتفاقی افتاده و چه درمانی مناسب هست ولی حتماً راه حل درمان داره
   تشکر

 9. matdin mansuri

  سلام پای من مثل همون تصویری که کذاشتین ۱۴سالمه چرخش مچ پا دارم به اندازی توی عکس راه درمان چیه مرسی

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   با ورزشهای اصلاحی و کفی طبی میشه جلوی بیشتر شدن اون رو گرفت ولی برگشتش معمولاً سخت هست و خیلی انتظار برگشت نداریم. فقط اینکه از اثرات نامناسبی که روی کمر و زانو میذاره جلوگیری کنیم.
   تشکر

 10. سلام آقای دکتر من یک پسر 8 ساله دارم که جدیدا متوجه شدم انحراف مچ پا داره و کف پاش صافه یعنی با کفش و کفی طبی درمان نمیشه؟

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   با کفی طبی اصلاح نمیشه اما از پیشرفت و عوارضی که ممکن هست روی کمر و زانو بذاره جلوگیری میکنه
   ولی کفی طبی اصلاح نمیکنه، البته نیازی به اصلاح هم نیست، یک فرم از آناتومی است که الان دیگه اون دیدگاه قدیمی رد شده و حالا هر کسی میتونه یه مقدار انحراف داشته باشه یا کف پاش صاف باشه و مشکلی ایجاد نمیکنه
   تشکر

 11. سلام من مشکلم اینجور حاد نیس فقط پامو یکم کج میذارم به داخل از بچگی میذاشتم اما درمان نکردنم اگ حواسم باشه صاف میذارم پامو وکف پامم صاف نیس درمانی داره که همیشه پامو صاف بزارم کسی بم چیزی نمیگه اما خودم دوست ندارم

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   اصلا بهش فکر نکنید. موضوع مهمی نیست و اگر درد و محدودیت حرکت ندارید نیازی به هیچ اقدامی نیست
   تشکر

 12. سلام پسری ۳ ساله دارم که صافی کف پا داره و مچ پاش وقتی رو زمین میزاره به سمت داخل هست الان ۵ ماه است که از کفش مخصوص استفاده میکنه اما هیچ تاثیری نداشته. بنظر شما پای پسرم خوب میشه؟ شما چه پیشنهادی دارید آقای دکتر؟
  سپاس از شما

  1. دکتر یزدانی

   با درود
   کفی طبی، کف پا را اصلاح نمیکند. کفی برای این داده می شود که بیمار بتواند بهتر راه برود و کمتر اذیت شود. استفاده از کفی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری هست و نیازی به هیچ اقدام دیگری ندارد
   تشکر

 13. سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه پای سمت چپم موقع راه رفتن میره ب سمت داخل مادرم میگ قبلا بهتر بود الان مثل ادمایی هستی ک عضو ناقص دارن من دوماهه باشگاه میرم طی این مدت بدتر شده لطفا بگین چیکار کنم ک درست بشه

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   ابتدا با معاینه بشید تا بعد از معاینه تشخیص داده بشه مشکل چی هست و اینکه چه درمانی مناسب آن هست
   تشکر

 14. اکرمی آذر

  سلام خسته نباشید پسرم پنج سالشه از چند ماه پیش متوجه شدیم پاهاشو کج میذاره طوری که آدم احساس میکنه کف پاش صافه بردیم دکتر کف طبی تجویز کرد ولی درد نداره آیا امکان درست شدن پاش وجود دارد حالا کفی ها رو استفاده بکند یا نه چون درد ندارد؟

  1. دکتر یزدانی

   با سلام
   کفی طبی برای اصلاح نیست، فقط برای این هست که بهتر راه بروند و کمتر خسته شوند
   تشکر

 15. روبینا

  سلام دکتر من شونزده سال و خورده ای دارم. از دوران کودکی پاهایم را روو به داخل می‌گذاشتم. در هشت سالگی چند ماهی کفش طبی داشتم ولیکن به دلیل آزار دهنده بودنش اون رو کنار گذاشتم. حالا کمی نگران وضع پاهایم هستم. نکنه مشکلم حاد باشه؟ در آینده زمینگیر نشم؟ درضمن کف پایم صاف نیست و درد هم ندارم. فقط فرم راه رفتنم ناجوره البته اگه حواسم پرت نشه صاف راه میرم. یادمه دکترم توی بچگی گفته بودن که مشکلم از طرز نشستن نامناسب در طفولیت ایجاد شده.

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   اگر درد ندارید، هیچ مشکلی ندارید و به راحتی و با خیالی آسود به زندگی خود ادامه دهید
   تشکر

   1. سلام. من 16 سال دارم و از بچگی مچ پام و استخوان های که به انگشت های پام می‌ره و زانوی راستم درد میگرفت. الان متوجه شدم دوار اسکولیوز ۳۵ درجه به سمت چپ هستم. آیا این دو به هم مرتبط هستند و نیاز هست که برای مچ پام به دکتر مراجعه کنم یا با رفع اسکولیوز اونم درست میشه؟

 16. نیلوفر

  سلام
  دختری ۹ ساله دارم ،مچ پای چپش به سمت داخل انحراف داره،کف پاش هم صافه،بردمش دکتر کفش مخصوص تجویز کرده ،سفارش دادم،یک ماه دیگه آماده میشه مدتی هست بعد از پیاده روی درد داره ،،الان باید چکارکنم .

 17. عبدالهی

  سلام دختری هستم هفده ساله پی پام کوتاه بوده درکودکی با انگشتان پام راه میرفتم در دوسال و نیمگی عمل جراحی داشتم الان خداروشکر پاهام روی زمین هستند، پای راستم کفش صاف هست و تمام انگشتای پای راستم کج شده و پشت پام چرخش داره به بیرون و خداروشکر دردی نداره
  میخواستم ببینم درمانی براش وجود داره؟

 18. عبدالهی

  سلام دختری هفده ساله هستم از زمانی که راه رفتم با انگشتان پام راه میرفتم. در دوسال و نیمگی عمل جراحی داشتم الان خداروشکر پاهام روی زمین هستندو لنگی پام خیلی کم است ولی پای راستم صافی کف پا داره و تمام انگشتاش کاملا کج شده و مچ پام هم به بیرون چرخش داره ولی اصلا دردی ندارم. میخواستم ببینم راه درمانی براش وجود داره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 19. عبدالهی

  سلام دختری هفده ساله هستم از زمانی که راه رفتم با انگشتان پام راه میرفتم در دوسال و نیمگی عمل جراحی داشتم الان خداروشکر پاهام روی زمین هستنداما انگشتان پای راستم کاملا کج شدن و مچ پام چرخش داره به بیرون و کف پام صافه و کمی هم موقع راه رفتن میلنگم اما خب دردی حس نمی کنم
  میخواستم بدونم راه درمانی براش وجود داره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 20. سلام من چرخش پای شدید به داخل دارم به طوری که میتونم یکی از پاهامو 180درجه به داخل پیچ بدم درحالی که اون یکی پام ثابت به سمت جلو باشه همچنین کمرم هم میتونم 90درجه به سمت عقب خم کنم یعنی استایل ایستادم 90درجه بشه وقتی هم مشکل مفصلی پیدا میکنم مثلاً پام یا انگشتام ضرب میبینه خیلی طول می‌کشه تا دردش کاملن خوب بشه و مشکل کمبود ویتامین Dهم دارم من سرباز هستم آیا میتونم از این طریق معافیت بگیرم؟

 21. با سلاممن 40سالمه هر دو پاهام ب داخل اتحراف دارن.قبلا اینجوری نبود فکر کنم از بعد از زایمان بخاطر فعالیت زیاد اینجور شدن .بطوری کفشام کج میشن

 22. سلام آقای دکتر خواهشا جواب منو بدین. من دیسک گردن دارم. پیش‌ دکتر شهرام قاسمی رفتم و اون گفت مشکل تو از کف پاته. ممکنه همچین چیزی؟

 23. سلام دکتر خسته نباشید من مشکل حادی ندارم کف پای صاف دارم و پایم را هم کمی کج میگذارم اما هیچ درد و مشکلی ندارم چگونه میتوانم این مشکل را برطرف کنم؟

   1. سلام آقای دکتر، دختر ۲۳ ماهه دارم که دوماهی هست که مچ پاش هنگام راه رفتن به سمت داخل انحراف داره مخصوصا پای چپش، ارتوپد بردم گفت که کف پاش صاف نیست و خودبخود درست میشه، حتی کفش و کفی هم نداد، آقای دکتر اگه این روند ادامه دار بود و خوب نشد الان سن مناسبی برای درمان هست یا فعلا زوده؟؟؟

  1. سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر 8 ساله ای دارم که یک ساله متوجه شدیم کف پای صاف داره زیر نظر پزشک براش کفی طبی گرفتیم ولی خیلی زود به پاش کوچیک شد الان احساس میکنم که مچ پای راستش به داخل چرخیده و گودی کمرش خیلی زیاد شده لطفا راهنماییم کنید

   1. دکتر یزدانی

    ورود نیاز به معاینه دقیق و در صورت لزوم و ارزش های اصلاحی دارند

 24. سلام آقای دکتر
  من یک پسره ۱۴ ساله و ورزش کار هستم
  هر دو مچ پای من مقداری به داخل کج شده و این روی زانو های من هم تاثیر گذاشته و باعث شده که کمی پرانتزی بشه.
  من در حین راه رفتن ، دویدن یا ورزش کردن مشکلی ندارم و دردی هم ندارم .
  بیشتر ترس و اضطراب من اینه که وقتی بزرگ شدم دیگه نتونم ورزش کنم یا به سختی راه برم و تنها راهش عمل باشه و خاله من هم به علت همین موضوع عمل کرد ، شاید ارثی باشه.
  باید چه کار کنم؟
  تشکر

  1. دکتر یزدانی

   نیاز به هیچ اقدامی ندارید ورزش‌ها را انجام دهید و نگران نباشید

 25. سلام جناب دکتر ۳۸سالمه پای چپم مادرزادی چرخش پنجه به داخل داره درست درمان نشده حتی یه عمل جراحی هم روش انجام شده به دلایلی نتونستم پیگیرشم وندونستن پدرومادرم هم ازروند درمان بماندومن یه پای سالم دارم ویه پای ناقص وزشت میشه درمانش کرد ؟

 26. تاجی اسدی

  سلام وعرض ادب
  مادرم ۶۶سالشونه ومچ پاشون به مرور زمان وبه دلایل مختلف(ژنتیک صافی کف پا وزن نسبتا زیاد و..)به سمت داخل منحرف شده واز نظر حرکتی دچار مشکل شدن تا حدی که چند قدم راه رفتن خستشون میکنه ومجبورن بشینن بارها به متخصصین مختلف مراجعه کردن کفشهای طبی وکفی دادن ولی مفید نبود انگار روز به روز بدتر میشه میشه لطف بفرمایید چکار باید بکنن که حداقل بتونن از پیشرفت انحراف پا جلوگیری کنن ممنون وبه چه متخصصی مراجعه کنن که بتونه کمک کنه. ممنون از پاسخگویی شما.

  1. دکتر یزدانی

   بادرود بایستی جهت معاینه حضوری و شرح حال دقیق مراجعه نمایید

 27. سلام جناب دکتر عزیز
  پسر من ۷ سالشه و اغلب رو پنجه پا راه میره ولی وقتی بهش میگیم درست راه برو درست میره ولی تا حواسش پرت میشه باز رو پنجه میره مچ پاهاشم یه کم انحراف به بیرون پیدا کرده ایا راه حلی داره و اینکه نیاز به جراحی هست یا اگر خدمتتون بیاریم درست میشه ؟

  1. دکتر یزدانی

   بادرود نیاز به جراحی نیست با ورزش و حرکات اصلاحی بهبود می یابند

 28. شهبدشایان

  سلام آقای دکتر… پسر 8 ساله دارم مچ پاهاش به داخل چرخیده و تو دوران کرونا که چاق شد خیلی بدتر شده ولی هیچ دردی نداره دکتر متخصص بهش کفی داد گفت وزنش را کم کن و یکسال دیگه بیا ولی یه دکتر دیگه گفت عمل جراحی میخواد نمیدونم چیکار کنم و آینده چه اتفاقی میوفته اگر عمل جراحی نشه لطفا راهنمایی کنید

 29. سلام آقای دکتر من 17 سالمه و همین مشکل چرخش مچ پا به داخل رو دارم و میخوام فوتبالیست بشم این تازگیا متوجه این عارضه شدم و اینکه تمارین هوازی که انجام میدم کف پا و صاق پاهام بد دردی میگیره بعد از 5 دقیقه !
  آیا راه درمالی داره یا میتونم با همین وضعیت فوتبالیست بشم؟
  اگر جراحی کنم ممکنه بعدش بتونم فوتبالیست بشم؟

  1. برای درمان چرخش مچ پا به داخل نیاز به جراحی ندارید نیاز به بررسی جهت کشف استعداد ورزشی دارید که شاید استایل بدن شما برای فوتبال مناسب نباشد و ورزش دیگری برای شما مناسب باشد

 30. سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه مچ پام کجه الان الان دوهفته اقدام کردم برای پیاده روی برای لاغر شد قدم۱۶۰ وزنم۹۰ میخوام لاغر کنم کناره های پاشنه پام که کجه تاول میزنه دل مج پا ندارم ولی پیاده روی برای مچ پام ضرر نداره که؟؟؟

  1. هرچه وزن کمتر بشه فشار از روی مفاصل برداشته میشه باید حرکتهای ورزشی مناسب تقویت مفاصل رو قبل از پیاده روی داشته باشید

 31. سلام آقای دکتر وقت بخیر پسرم ده سالشه و به علت لخته روی مغز پای سمت راستش لمس شد که با آب درمانی و کاردرمانی فعلا راه می‌ره ولی پای سمت راستش به هنگام راه رفتن به سمت خارج انحراف داره که باعث میشه کج راه بره چه کار کنم که این کج راه رفتن در پای راستش اصلاح شود ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 32. سرور رهنمایی

  سلام من با بعضی کفش ها مچ پامو به داخل کج میکنم ولی با بعضی کفش ها نه دلیلش چیه ایا درمان داره؟

   1. سلام اقای دکتر ببخشید من حدود یکسالو نیم پیش از ارتفاع هشت متری سقوط کردم و هردوتا پام اسیب جدی دید پای چپم بدلیل کج جوش خوردن مچ پا شکستن وپلاتین گذاشتن الان بعد ازمدتی مچ پام به داخل کج میشه دوبار عمل کردم راست میشه بعذ ازمدت کمی دوباره کج میشه آیا دلیلش چی هست و باید چیکارکنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن