علائم روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید): درمان و علت بیماری

روماتیسم مفصلی چیست؟

 

عکس روماتیسم مفصلی 3

 

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید بیماری مربوط به مفاصل است. نوع درمان رماتیسم مفصلی به چندین عامل ازجمله سن بیمار، وضعیت کلی سلامت، سابقه پزشکی و شدت روماتیسم بستگی دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

روماتیسم مفصلی یک نوع آرتریت مزمن است که در مفاصل هر دو طرف بدن (مانند هر دو دست، هر دو مچ دست و هر دو زانو) آرتروز زانو رخ می‌دهد. آرتریت روماتوئید یک اصطلاح کلی است که التهاب مفاصل را توصیف می‌کند. التهاب با مشخصه‌های قرمزی، گرمی، تورم و درد در مفصل مشخص می‌شود. این درگیری متقارن در مفاصل متعدد به تشخیص روماتیسم مفصلی از دیگر انواع آرتریت کمک می‌کند. روماتیسم مفصلی روی هر فرد تأثیری متفاوت دارد. در اکثر افراد ممکن است علت و علائم روماتیسم به تدریج و در طول چند سال توسعه پیدا کند. در افراد دیگر ممکن است روماتیسم مفصلی به سرعت پیشرفت کند.

بسیاری از افرادی که به روماتیسم مفصلی مبتلا هستند، بیماری‌شان به موقع تشخیص داده نشده و درمان نمی‌شود. در زمانی که روش‌های درمانی بی‌خطر و مؤثر پیشرفته وجود دارد، درمان‌های بالینی ضعیف را انجام ندهید. روش‌های درمانی پیشرفته علائم بیماری شما را کنترل می‌کنند، از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند و یا اینکه بیماری را شکست می‌دهند و کارایی شما را بازمی‌گردانند.

ما با ارائه درمان و آموزش به شما کمک می‌کنیم از علائم بیماری و در نهایت از مصرف دارو رهایی یابید و بیماری‌تان بهبود یابد. ما با همکاری شما عمل می‌کنیم و شما را در فرایند تمام تصمیم‌گیری‌ها مشارکت می‌دهیم.

کلینیک تخصصی دردها و آرتروز ستون فقرات و مفاصل، یک تیم حرفه‌ای است که در راس آن دکتر یزدانی قرار دارند و به منظور بهبود نتایج بالینی برای بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی تاسیس شده است.

علائم روماتیسم مفصلی دست و پا


برخی یا تمام علائم روماتیسم مفصلی به شرح زیر است :

 • درد مفاصل
 • ورم مفاصل
 • سفتی و کوفتگی عضلات- به خصوص در صبح یا بعد از نشستن برای یک مدت طولانی
 • خستگی- بهترین تعریف برای آن خستگی و خواب آلودگی مفرط است.

عکس روماتیسم مفصلی 2

علت‌ها و دلایل روماتیسم مفصلی


علت دقیق روماتیسم مفصلی ناشناخته است. با این حال اعتقاد بر این است که علت روماتیسم مفصلی زانو به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی، غیرعادی بودن سیستم ایمنی بدن، عوامل محیطی و عوامل هورمونی ایجاد می‌شود.

به طور معمول سیستم ایمنی در مقابل بیماری‌ها از بدن محافظت می‌کند. در روماتیسم مچ پا ، سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌شود تا به مفاصل و برخی اوقات به دیگر اندام‌ها حمله کند. گمان می‌رود عوامل تحریک‌کننده‌ی روماتیسم مفصلی شامل عفونت، سیگار کشیدن و استرس جسمی و عاطفی است. جنسیت، وراثت و ژن‌ها تا حد زیادی خطر ابتلای فرد به روماتیسم مفصلی را معین می‌کند. به طور مثال، زنان حدود سه برابر بیشتر از مردان احتمال ابتلا به روماتیسم مفصلی را دارند.

عکس روماتیسم مفصلی

تشخیص روماتیسم مفصلی


تشخیص روماتیسم مفصلی بر اساس ترکیبی از عوامل زیر است:

 • سفتی و کوفتگی عضلات در صبح که حداقل یک ساعت طول بکشد و حداقل شش هفته است که این اتفاق می‌افتد.
 • تورم در سه یا چند مفصل به مدت حداقل شش هفته
 • تورم در مچ دست، دست و یا مفاصل انگشتان برای حداقل شش هفته
 • تورم مفاصل مشابه در هر دو طرف بدن
 • تغییرات در رادیوگرافی دست که مشخصه‌ی روماتیسم مفصلی است.
 • برآمدگی‌هایی روماتیسمی روی پوست
 • آزمایش خون مثبت برای فاکتور روماتیسم و یا آنتی سیترولینت پپتید/ پروتئین

درمان روماتیسم مفصلی


اهداف درمان روماتیسم مفصلی به شرح زیر است:

 • برای کنترل علائم و نشانه‌های بیمار
 • برای جلوگیری از آسیب به مفاصل
 • برای حفظ کیفیت زندگی بیمار و توانایی او برای کار کردن

نوع درمان تجویزشده به چندین عامل ازجمله سن بیمار، وضعیت کلی سلامت، سابقه پزشکی و شدت روماتیسم وی بستگی دارد. از جمله درمان های روماتیسم مفصلی عبارتند از:

داروها

داروهای بسیاری برای کاهش درد، تورم و التهاب مفاصل وجود دارند که با امیدواری از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند یا آن را به حداقل می‌رسانند. نوع داروهایی که دکتر یزدانی توصیه می‌کند به شدت روماتیسم و چگونگی واکنش بیمار به داروها بستگی دارد.

این داروها عبارتند از:

 • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDها مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن)
 • کورتیکو استروئیدها (به شکل خوراکی و تزریقی)
 • مهارکننده‌های COX-2 (سلکوکسیب)
 • داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده‌ی بیماری (DMARDها) مانند هیدروکسی کلروکین، متوترکسات، سولفاسالازین و لفلونومید
 • برای بهبود علائم ممکن است به چهار تا شش هفته درمان با متوترکسات نیاز باشد. برای درمان با سولفاسالازین ممکن است به یک تا دو ماه زمان نیاز باشد و برای درمان با هیدروکسی کلروکین دو تا سه ماه زمان لازم است.

درمان روماتیسم با روش اولتراسوند

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌کند تا از ساختارهای درونی بدن تصویربرداری کند.

دکتر یزدانی از یک ترانسفورماتور استفاده می‌کند که یک پرتو از امواج صوتی با فرکانس بالا را به بدن می‌فرستد. این امواج به اندام‌ها، عضلات و بافت‌ها برخورد کرده و یک انعکاسی ایجاد می‌کند که روی صفحه کامپیوتر به یک تصویر تبدیل می‌شود. امواج صوتی به صورت ایمن در نظر گرفته شده‌اند و با اشعه ایکس که تشعشع منتشر می‌کند، مخالف هستند. به همین دلیل در زمان بارداری نیز از اولتراسوند استفاده می‌شود.

درمان روماتیسم مفصلی با طب سوزنی

طب سوزنی می‌تواند بخشی از درمان برای دردهای مزمن مانند ورم مفاصل و درد بعد از عمل باشد. طب سوزنی با استفاده از باز کردن گرفتگی عضلات، آزاد کردن سفتی‌ها و گرفتگی‌ها و کوتاه کردن عضلات به حالت استراحتشان، درد را کاهش می‌دهد.

شما نباید برای درمان بیماری‌های مزمن و جدی روی طب سوزنی تکیه کنید مگر اینکه ابتدا با پزشک مشورت کنید. برای بیماری‌های خاص شما باید طب سوزنی را تنها در ترکیب با دیگر درمان‌ها به کار گیرید.

عمل جراحی

هنگامی که آسیب وارده به استخوان به دلیل آرتریت شدید شده است و یا درد مفاصل با استفاده از داروها قابل‌کنترل نیست، عمل جراحی گزینه‌ای است که برای بازگرداندن کارایی مفاصل آسیب‌دیده، پیشنهاد می‌شود.

جراحی برای افرادی که مبتلا به روماتیسم مفصلی شدید هستند شامل موارد زیر است:

 • آرتروپلاستی، برای جایگزینی تمام یا قسمتی از مفصل مانند ران یا زانو
 • آرتروسکوپی، که از یک ابزار کوچک و سبک استفاده می‌کند تا بافت آسیب‌دیده و یا ملتهب را از مفصل بردارد.
 • آزاد کردن تونل کارپال، برای از بین بردن فشار وارده بر روی عصب مدیان در مچ دست
 • ستون فقرات گردن، برای درمان گردن درد و مشکلات عصبی
 • عمل جراحی انگشت و دست، برای اصلاح و رفع مشکلات مفاصل دست‌ها
 • عمل جراحی پا مانند برش ابتدای بند انگشتان
 • سینووکتومی، به منظور برداشتن بافت ملتهب مفصل

درمان خانگی روماتیسم مفصلی

 

1. استراحت

وقتی مفاصل ملتهب هستند، خطر آسیب زدن مفاصل به خودشان و به ساختارهای با بافت نرم مجاورشان (مانند تاندون‌ها و رباط‌ها) بالاست. به همین دلیل مفاصل ملتهب باید استراحت کنند. با این حال تا جایی که ممکن است آمادگی جسمانی باید حفظ شود.

2. برای درمان روماتیسم مفصلی چی بخوریم؟

 

خوراکی های ضد روماتیسم

یک رژیم غذایی مناسب می تواند التهاب را کاهش داده و به درمان روماتیسم مفصلی (آرتروز) کمک کند. مواد غذایی ای که به خوراکی های ضد روماتیسم مفصلی مشهور هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ماهی های حاوی امگا 3 بالا مانند: سالمون، ساردین و قزل آلا
 2. سبزیجاتی مانند کلم بروکلی دارای خواص ضد التهابی فراوانی می باشند
 3. سیر معجزه می کند
 4. گردو
 5. زنجبیل یکی از قوی ترین مواد غذایی ضد التهاب است
 6. روغن زیتون
 7. انگور

همچنین برای برنامه ریزی یک رژیم غذایی مناسب برای درمان روماتیسم مفصلی، به شدت از مصرف موارد زیر اجتناب کنید:

 1. نمک برای روماتیسم مفصلی (آرتروز) سم است.
 2. قند و شکر
 3. فست فود و غذاهای سرخ شده
 4. الکل
 5. سیگار

3. ورزش

ورزش منظم به خصوص در یک حالت کنترل‌شده و با کمک درمانگرهای فیزیکی و درمانگر‌های حرفه‌ای، می‌تواند به پیش‌گیری و شکست اثرات روماتیسم مفصلی کمک کند. انواع ورزش‌هایی که برای این بیماری مفید به نظر می‌رسند عبارتند از طیف وسیعی از ورزش‌های حرکتی برای حفظ و احیای حرکت مفاصل، ورزش‌هایی برای افزایش قدرت و ورزش‌هایی برای افزایش استقامت (پیاده‌روی، شنا و دوچرخه سواری).

4. درمان‌های فیزیکی و حرفه‌ای

درمان‌های فیزیکی و حرفه‌ای برای بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی می‌تواند درد را آرام کند، التهاب را کاهش دهد و به حفظ ساختار مفاصل و عملکرد آنها کمک کند.

دکتر یزدانی روی کمک به افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی تمرکز می‌کنند تا این افراد با توجه به حفظ عملکرد خوب دست‌ها و بازوهایشان بتوانند به طور فعال در کار و فعالیت‌های تفریحی شرکت کنند.

دکتر امیر حسین یزدانی بیماری روماتیسم مفصلی

6 دیدگاه دربارهٔ «علائم روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید): درمان و علت بیماری»

 1. سلام من الان ازمایش دادم براروماتیسم باید جوابش رو براکدوم متخصص ببرم براتشخیص. مفاصلم ورم کردن

 2. سلام مبتلا به رماتیسمم التهاب مفصلهای انگشت دست راست همراه بادرد دارم مچ پای چپم هم متورم شده دارو کورتن مصرف میکنم روزی یکی ولی دیگه نمیتونه کنترلش هم بکنه لطفا راهنماییم کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن