علائم پارگی رباط زانو (ACL,PCL) و کشیدگی : درمان و علت

کشیدگی و پارگی رباط زانوعلائم پارگی رباط زانو چیست؟ این دو رباط درداخل زانوی شما قرار دارند که با عبور از روی هم بر روی مفصل زانو، حرف “X” را تشکیل می‌دهند. رباط‌های صلیبی قدامی از روی مفصل عبور می‌کنند، در حالی که رباط‌های صلیبی خلفی، در پشت مفصل قرار دارند. آسیب رباط‌های صلیبی قدامی از جمله کشیدگی و پارگی رباط صلیبی یک علت شایع ناتوانی ، نقص و خالی کردن زانو است. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) گزارش می‌دهد که هر ساله 95000 نفر (زنان بیشتر از مردان) دچار آسیب‌ رباط‌های صلیبی قدامی می‌شوند و در ادامه به بحث پیچ خوردگی مچ پا می پردازیم.

تجربه دکتر یزدانی در تشخیص دقیق و درمان کشیدگی پارگی صلیبی قدامی و خلفی زانو، بی نظیر است. دکتر یزدانی با صرف وقت و دقت کافی به درک شرایط منحصر به فرد هر بیمار می‌پردازد، تا بهترین گزینه‌های درمان را برای آسیب‌ها و اصلاح شیوه زندگی بیماران توصیه و ارائه نماید. صرف‌نظر از اینکه مشکل و یا آسیب‌دیدگی چقدر پیچیده باشد، دکتر یزدانی متعهد به پیدا کردن راه حل درمان برای هر بیمار است.

کشیدگی و پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی


زمانی که جنبش و تحرک، بیش از حد و فراتر از تحمل رباط‌های صلیبی و قدامی باشد، کشیدگی و پارگی رباط زانو رخ می‌دهد. این وضعیت به عنوان پارگی رباط صلیبی و قدامی شناخته شده و ممکن است از پارگی نسبتاً کوچک همراه با حداقل درد باشد، تا گسست و پارگی کامل رباط صلیبی خلفی همراه با درد و ناتوانی قابل توجه باشد. درجه‌بندی پارگی رباط صلیبی زانو خلفی و قدامی می‌تواند به‌شرح زیر باشد:

 • پارگی درجه 1: تعداد کمی از الیاف رباط صلیبی پا، پاره‌شده وموجب کمی زانو درد می‌شود، اما مانع عملکرد کامل زانو نمی‌گردد.
 • پارگی درجه 2: تعداد قابل توجهی از الیاف رباط پاره شده و تا حدودی مانع عملکرد زانو می‌شود.
 • پارگی درجه 3: همه الیاف رباط پاره شده و منجر به بی‌ثباتی زانو و ازبین رفتن کامل عملکرد رباط زانو می‌شود. در اثر این جراحات، اغلب سازه‌های دیگر زانو مانند منیسک و یا رباط‌های جانبی نیز دچار آسیب می‌شود. در این صورت، توانبخشی جامع برای بازگشت به فعالیت ورزشی کامل لازم است و عمل جراحی ممکن است برای بازسازی رباط زانو و یا ترمیم سازه‌های دیگر انجام شود.

همانند تمام صدمات رباط زانو، پارگی رباط صلیبی خلفی و قدامی، اغلب در ورزشکاران زن بیشتر از مردان رخ می‌دهد.

علت‌ها و عوامل پارگی رباط زانو


پارگی رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی معمولاً در طول فعالیت‌هایی رخ می‌دهد که فشار بیش ازحدی بر روی رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی وارد می‌شود. به طور کلی این وضعیت به‌طور ناگهانی و به دلیل یک حادثه خاص رخ می‌دهد. اما گاهی اوقات ممکن است علت پارگی رباط صلیبی بخاطر  فشار مکرر بر رباط‌هاباشد. سه حرکت اصلی وجود دارد که بر رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی فشار وارد می‌سازد، این حرکات عبارتند از:

 • پیچش رباط زانو
 • کشیدگی و باز شدن بیش از حد رباط زانو
 • حرکت ساق پا بر روی استخوان ران

هنگامی که شدت هر یک از این حرکات (و یا ترکیبی از آنها) بیش از حد و فراتر از تحمل رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی باشد، ممکن است پارگی رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی رخ دهد. از میان این حرکات، چرخیدن زانو شایع‌ترین علت درد زانو و پارگی رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی است.

علت‌ها و عوامل آسیب رباط صلیبی قدامی

پارگی رباط صلیبی قدامی اغلب در ورزش‌های پربرخورد و یا ورزش‌هایی رخ می‌دهد که نیاز به تغییر جهت سریع (چرخش) دارند. این ورزش‌ها عبارتند از: فوتبال، نت‌بال، بسکتبال و اسکی در سراشیبی سبک. مکانیسم معمول آسیب برای پارگی رباط صلیبی قدامی، یک حرکت پیچش (تغییر جهت) هنگام تحمل وزن بدن، به ویژه هنگام فرود آمدن از پرش و یا تصادف است که زانو را مجبور به خم شدن در خلاف جهت می‌کند. (مانند سقوط بازیکن بر قسمت خارجی زانو). گاهی اوقات آسیب رباط صلیبی قدامی ممکن است در طی کاهش سرعت ناگهانی در هنگام دویدن رخ دهد.

علت‌ها و عوامل پارگی رباط صلیبی خلفی

کشیدگی و پارگی رباط صلیبی خلفی اغلب در ورزش‌های پربرخورد یا ورزش‌هایی رخ می‌دهد که نیاز به تغییر جهت سریع دارند. این ورزش‌ها عبارتند از: فوتبال، نت‌بال، بسکتبال و اسکی بر سراشیبی. مکانیسم معمول آسیب پارگی رباط صلیبی خلفی، ناشی از یک نیروی اتساع و باز شدن شدید است (به عنوان مثال هنگامی که یک بازیکن با جلوی زانو به زمین می‌خورد و باعث راست شدن بیش از حد زانو و رباط زانو می‌شود) و یا به دلیل یک ضربه مستقیم به جلوی استخوان ساق پا در حالی که رباط زانو در موقعیت خمیده قرار دارد. گاهی اوقات کشیدگی و پارگی رباط صلیبی خلفی ممکن است درطی حرکت چرخش زانو، به خصوص هنگام فرود آمدن از پرش رخ دهد.

نشانه‌ها و علائم پارگی رباط زانو


بیماران مبتلا به کشیدگی و پارگی رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی ممکن است در زمان آسیب، متوجه یک ضربه محکم و ناگهانی قابل شنیدن و یا صدا دادن زانوی خود شوند. در موارد جزئی، بیماران ممکن است قادر به ادامه فعالیت باشند و تنها افزایش درد، تورم و سفتی در رباط زانو را بعد از فعالیت و استراحت (به خصوص صبح‌ها ) تجربه کنند. غالباً علائم پارگی رباط زانو با پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی در اعماق زانو و یا با درد پشت زانو (گاهی اوقات ساق پا) احساس می‌شود و تعیین محل درد، دشوار است.

در موارد پارگی کامل رباط صلیبی قدامی و خلفی، درد معمولاً در زمان آسیب شدید است، با این حال، گاهی اوقات این درد به سرعت فروکش می‌کند. بیماران همچنین ممکن است احساس رفت و برگشت رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی را داشته باشند. بیماران مبتلا به پارگی کامل رباط‌های زانو، به طور کلی نمی‌توانند به فعالیت ادامه دهند، زیرا زانوی آنها ممکن است دچار بی‌ثباتی شده و یا ممکن است در طول انجام حرکت‌های خاص، ریزش کند. ورم زانو ممکن است بلافاصله و یا چند ساعت بعد از آسیب  ظاهر شود، اگر چه شدت تورم در بیماران می‌تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات، بیمار در زمان آسیب ممکن است به علت درد قادر به تحمل وزن خود نباشد و ممکن است دچار کبودی و سفتی زانو در طی روزهای بعد شود. بیماران مبتلا به پارگی کامل رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی ممکن است پس از آسیب، تکرار دوره‌های خالی کردن زانو را تجربه کنند.

تشخیص کشیدگی و پارگی رباط زانو


معمولاً یک معاینه کامل سوبژکتیو و اوبژکتیو توسط فیزیوتر‌اپیست برای تشخیص کشیدگی و پارگی رباط زانو صلیبی قدامی و خلفی کافی است. روش‌های بررسی مانند اشعه X، اسکن ام.آر.آی و یا سی تی اسکن ممکن است برای تشخیص قطعی و تعیین میزان آسیب و یا درگیری سایرساختارهای زانو و رباط زانو لازم باشد.

درمان کشیدگی و پارگی رباط زانو


فیزیوتراپی رباط صلیبی قدامی و خلفی

فیزیوتراپی برای تسریع فرایند درمان پارگی رباط صلیبی زانو بیماران است. انجام تکنیک‌های فیزیوتراپی، کسب نتیجه مطلوب را تضمین می‌کند و احتمال بازگشت این عارضه را کاهش می‌دهد. این درمان ممکن است شامل:

 • تمرینات برای درمان پارگی رباط صلیبی زانو جهت بهبود انعطاف پذیری، قدرت، تعادل اندام تحتانی و کنترل باشد.
 • ماساژ بافت نرم
 • آزاد سازی و تحرک بخشیدن به مفصل
 • الکتروتراپی (به عنوان مثال سونوگرافی)
 • استعمال بریس
 • استفاده از عصا
 • سرما درمانی و گرما درمانی
 • توصیه داروهای ضد التهابی
 • آموزش تمرینات
 • توصیه اصلاح فعالیت
 • اصلاح بیومکانیکی

تمرینات

تمرینات زیر معمولاً برای بهبود علائم پارگی رباط صلیبی قدامی و خلفی توصیه می‌شود. قبل از شروع تمرینات، در مورد مناسب بودن آنها با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. به‌طورکلی، این تمرینات باید زمانی آغاز شود که فیزیوتراپیست بی‌خطر بودن آنها را برای درمان زانو درد تایید کند؛ تنها به این شرط که موجب افزایش علائم این عارضه نگردد. فیزیوتراپیست می‌تواند زمان مناسب برای شروع تمرینات اولیه را برای شما تعیین کند و در نهایت تمرینات متوسط و پیشرفته را به شما آموزش دهد. به عنوان یک قاعده کلی، اضافه کردن تمرینات و یا انجام تمرینات پیشرفته‌تر باید بدون تشدید علائم شما صورت پذیرد.

خم و راست کردن زانو

برای شروع این تمرین، به پشت بخوابید (شکل 2). زانوی خود را تا آنجا که می‌توانید (بدون درد) خم و راست کنید، به طوری که احساس کشش خفیف تا متوسط داشته باشید. این تمرین را 10 – 20 بار تکرار کنید.

کشیدگی و پارگی رباط زانو 2

شکل 2 – خم و راست کردن زانو (پای راست)

انقباض استاتیک عضلات چهار سر

این تمرین را در حالت نشان داده شده (شکل 3) انجام دهید. عضلات جلویی ران خود (عضله چهار سر ران) را با فشار دادن زانوی خود بر یک حوله، سفت و منقبض کنید. انگشتان خود را بر روی عضله چهار سرران داخلی خود (VMO) قرار دهید تا سفت شدن عضلات در طول انقباض را احساس کنید. آن را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و این انقباض را (بدون تشدید علائم خود)، تا جایی که می‌توانید 10 مرتبه به صورت شدیدتر تکرار کنید.

کشیدگی و پارگی رباط زانو 3

شکل 3 – انقباض استاتیک عضلات چهار سر (پای چپ)

اوزون تراپی

  پرولوزون (Prolozone)  نوعی از بازسازی غیر جراحی رباط است که درمان دائمی برای درد مزمن می‌باشد. پرولوزون یک روش درمان از طریق تزریق ترکیبات تولید کننده کلاژن و گاز اوزن به بافت همبند است، که می‌تواند موجب بازسازی بافت همبند ضعیف ویا آسیب دیده در داخل و اطراف مفاصل گردد. این مواد به بافت همبند آسیب دیده در داخل و اطراف مفصل به منظور بازسازی مناطق آسیب دیده، تزریق می‌شود.

استعمال بریس برای رباط صلیبی قدامی و خلفی

بریس زانو می‌تواند یک درمان موثر برای برخی از افراد باشد، اما در جراحی زانوی ورزشکاران برای بازسازی رباط صلیبی قدامی خلفی، معمولاً باعث بازگرداندن ثبات رباط زانو و کاهش خطر ابتلا به آرتریت زانو در دراز مدت می‌شود.

درمان با جراحی

بازسازی کشیدگی و پارگی رباط زانو با عمل جراحی، برای آن دسته از بیماران مبتلا به پارگی کامل رباط صلیبی قدامی و خلفی در نظر گرفته می‌شود که برنامه توانبخشی فیزیوتراپی باکیفیت بالا برای آنها بی‌نتیجه بوده است و یا برای بیمارانی که پارگی کامل رباط صلیبی قدامی و خلفی آنها همراه با آسیب به سازه‌های دیگر زانو می‌باشد. پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی و خلفی، یک دوره طولانی توانبخشی 6 – 12 ماه یا بیشتر اجرا خواهد شد که اغلب برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب و بازگشت بیمار به فعالیت کامل و یا ورزش، مورد نیاز خواهد بود.

52 دیدگاه دربارهٔ «علائم پارگی رباط زانو (ACL,PCL) و کشیدگی : درمان و علت»

 1. بازتاب: Tracy Glastrong

  1. علیرضا

   سلام
   خسته نباشید
   من تو جواب ام ار ای این را نوشته احتیاج به عمل دارد
   پارگی درجه بالا در استخوان ران استخوان ACI

 2. رضا خسروی

  با سلام
  من به مدت نه ماهه که درد زانو دارم ولی در فعالیت عادی روزانه هیچ درد و احساس خالی کردن و از این قبیل دردها رو ندارم فقط وفتی از پله بالا میرم یا ورزشی مثل فوتبال اونم در زمان شوتیدن توپ یا اسکات پا دارم .به دکتر امانی اراک هم مراجعه کردم ایشون گفتن یک ماه استراحت کن تا خوب بشی و دارو کلسیم و امگا دادن ایا من خطر پارگی رباط دارم با توجه به اینکه ام ار ایم دادم و دکتر گفتن رباطت سالمه و ایا اینکه قسمت دیگه زانوم اسیب دیده یا نه ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. دکتر یزدانی

   فقط نیاز به توانبخشی تخصصی ورزشی دارید و با استراحت بدتر می شوید

 3. با سلام من حدود ۹ ماه پیش پام تو فوتبال پیچ خورد بعد به دکتر مراجعه کردم و بعد از ام ار ای دکتر به من گفت عکس نشان از پارگی رباط میده اما طبق معاینه من رباط پاره نشده و یه سری دارو تجویز کردن الان زانوی من کمی التهاب دارد و در دو زانو نشستن مشکل دارم و گاهی در قسمت بالای زانو یا محدوده همسترینگ احساس ناخوشایند دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام حدود یه ماه پیش تو فوتبال شوت های سنگین میزدم و بعدش با برخوردبه یکی از بازیکنا هر دو زانوم بهم برخورد کردن و افتادم رفتم پیش دکتر شکسته بند میگه تاندون زانوم کش خورده طوری که زانوم ورم کرده بودو نمیتونسم پامو جم کنم چار زانو بشینم گفته با یه هفته استراحت خوب میشم یه پماد دادحالا بهتر شدم ولی با گذشت یه ماه کاملن خوب نشدم و گاهی وقتا البته خیلی کم احساس میکنم زیر زانوم خالی میشه و وقتی پامو دراز میکنم زیر زانوم مثل اون پام به زمین نمیچسبه و نمیتونم روی این پام بایستم و در صورت انجامش دچار درد عمیق در جلوی کاسه زانو میشم و زانوهام موقع بالا پایین رفتن از پله ها صدا میده در ضمن سر کارهم میرم

 4. مهدی خاکپور

  سلام با دوچرخه خوردم زمبن دردشدید داشتم رفتم دکتر بعد از گرفتن عکس وسیتی اسکن گفتن رباط پاره شده ویه استخوان از پشت زانو ول شده که باید با عمل این روپیچ کنم. درضمن الان پایم تا ران در گچ است.سوالم اینه که آیا عمل ضروریه باید انجام بشه.ممنون

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   عمل شرایط خاصی داره، به این صورت که اگر شما سه ماه توانبخشی رو انجام بدید و هنوز مشکلی خالی کردن، قفل کردن و بی ثباتی زانو رو داشته باشید، نیاز به عمل هست. عمل در وهله اول نیاز نیست.تشکر

   1. سلام وقتتون بخیر
    بنده بر اثر تصادف چندین عمل کردم از ناحیه زانو و ران و لگن و چند ماه بعد از گذشت تصادف پزشکم متوجه شدن که رباط های هر دو پام گفتن که پاره شده
    والان یکسال و نیم از عملم میگذره فقط هنگام راه رفتن گهگاهی پام خالی میکنه و هر دکتری که رفتم یه چیزی گفتن و الان نمیدونم چمار کنم میشه لطف کنید راهنمایی ام کنید؟ممنونم از لطف و محبتتون

    1. دکتر یزدانی

     بادرود بایستی ورزش کنید و عضلات لگن و کمر را تقویت نمایید

  2. علی کوثری

   سالم دکتر زانوی من پیچ خورد وصدای از زانوم امد. ومن در راه رفتن کمی مشکل دارم ایا رباط من پاره شده؟ و چه کار هایی باید کرد تا درد زانوی من کمتر شود

   1. دکتر یزدانی

    صرفاً در صدای زانو هیچ مشکلی ندارد و با تقویت عضلات چهار سر ران زانو بهتر عمل می کند برای مشخص شدن پارگی رباط باید ام آر آی بگیرید

 5. لیلا بابایی

  سلام وقت بخیر.حدود چهار ماه پیش زانوی راستم موقع سوار شدن در ماشین به شدت درد گرفت.یه مدت با درد زانو مدارا کردم تا بهتر شد.MRI دادم که مشخص شد پارگی رباط درجه 2 دارم، اما درد و عدم کارکرد زانو ندارم.گاهی اوقات موقع خم کردن زانو درد خفیفی دارم.آیا به درمان خاصی نیاز دارم؟

 6. سلام من رباط aclم mriبردم توگزارشش نوشته پارگی خفیف‌ االان میتونم راه برم یکم‌درد داره میلنگم بنطرتون عمل میخاد یافقط بافیزوتراپی‌حل میش.!

 7. سلام من دوسال پیش در کشتی رباط aclقدامی پام پارگی درجه دو داشته خالی میکرده با تمرینات وزنه و فیزیوتراپی مشکلش رو حل کردم الان بعداز گزشت دوسال بعد تمرینات کشتی روز بعد دچار تورم میشه
  ام ار ای گرفتم دکتر گف منیسک پات له شده چون سنت کمه الان نیاز به پیوند منیسک نیست ولی aclپات مقدار زیادی ازش پاره شده ولی کامل پاره نشده نیاز به عمل داره ولی پام نه خالی میکنه نه قفل تنها مشکلش تورم روز بعد کشتی هسته که دامنه حرکتی پام رو کم میکنه بنظر شما ایا لازمه دوباره با فیزیوتراپی وتمرینات باز توانی مشکلش رو حل بکنم یا عمل کنم ۲۲سال سنمه حرفه ای هم کشتی کار میکنم

 8. رحمن رحیمی

  سلام من مدت دوماهی هست که زانوی چپم کنارش یک استخوان هست درد میکنه جوری که وقتی پاهامو جمع میکنم ومجددا میخاستم صاف کنم با درد زیادی صاف میشه وباعث سوزش وداغ شدن حوالی زانوم تا رانو وبغل ران وگرفتگی رگ کنار ران وپام تا مچ میشه مشکل ازچی میتونه باشه؟!

 9. سلام حدود یه ماه پیش تو فوتبال شوت های سنگین میزدم و بعدش با برخوردبه یکی از بازیکنا هر دو زانوم بهم برخورد کردن و افتادم رفتم پیش دکتر شکسته بند میگه تاندون زانوم کش خورده طوری که زانوم ورم کرده بودو نمیتونسم پامو جم کنم چار زانو بشینم گفته با یه هفته استراحت خوب میشم یه پماد دادحالا بهتر شدم ولی با گذشت یه ماه کاملن خوب نشدم و گاهی وقتا البته خیلی کم احساس میکنم زیر زانوم خالی میشه و وقتی پامو دراز میکنم زیر زانوم مثل اون پام به زمین نمیچسبه و نمیتونم روی این پام بایستم و در صورت انجامش دچار درد عمیق در جلوی کاسه زانو میشم و زانوهام موقع بالا پایین رفتن از پله ها صدا میده در ضمن سر کارهم میرم

 10. امیررضا

  با سلام
  بنده دچار درد در قسمت رباط صلیبی قدامی زانو راست می باشم بویژه هنگامی که از توالت ایرانی استفاده میکنم درد شدید تر است ولی در خم و راست کردن زانو مشکلی ندارم و در هنگام راه رفتن هم درد ندارم

  1. دکتر یزدانی

   مشکلی ندارد و استفاده از دستشویی فرنگی برای شما الزامی است با تقویت عضلات چهار سر ران و چهار سر زانو شما بهبود می یابید

 11. سلام وقت بخیر
  من دچار کشیدگی رباط در زانو شدم ، درد ندارم و فقط مواقعی هست که دچار خالی شدن زانوم میشم …
  و زیاد نمیتونم خم و راستش کنم و الان هم آتلش کردم ، به نظر شما کار سازه و اینکه میتونم مثل قبل راه برم بعد از مدتی ؟

 12. علی صبح خیزی

  سلام من هفته پیش در محل کار میخئاستم برم روی چارپایه وسایل بذارم پای چپم را گذاشتم وقتی پای راستم را میخواستم از زمیت بلند کنم یه صدایی از پشت پای راستم از سمت بیرونیش اومد که نزدیک بود از هوش برم بعداز انهم دور بر زانوم ورم کرد رفتم دکتر عکس و ان ار ای نوشتند و امروز جوابش را کرفتم نوشته که پارگی ریشه مینیسگ و پارگی جزئی در lcl و سایش جزئی در شبکیه داخلی کشکک دیده میشود بنظر شما چه درمانی باید انجام بدم. با تشکر

  1. دکتر یزدانی

   با درود ما درمانهای غیر جراحی شامل لیزر بایورزونانس و مگنت را پیشنهاد می کنیم

 13. زانو پای راستم مدتها نمیتونستم تاش کنم پشت پام انگار ۱ رگی کش میومد و درد داشت بعد از چند ماه الان تو زانوم خالی میکنه و ۲شب پیش هی زانوم به راست و چپ میرفت صاف نمیموند مثل لولای در که به صدا میوفته اونجوری صدا میده و الان حس میکنم که زانوم و دورو ورش و یه وقتهایی مچ پام سر و سنگین و بی حس میشود..علتشو میخوام بدونم ممکنه پارگی رباط باشه قدم میزنم انگار به پام وزنه وصل شده سنگین میشود ..قبل کرونا باشگاه میرفتم اما الان ۲ سال میشه که نرفتم

 14. سلام پسرم17ساله هست زانوی چپش رباط ومنیسک پاره کرده ودکترگفته نوع 3هست پارگی حتما باید عمل بشه آیا راهی به غیر از عمل هست دکتر گفته اگه دیر عمل شود به پا آسیب میرسه لطفاً راهنمایی کنید

  1. دکتر یزدانی

   بادرود معمولاً در سن پایین عمل توصیه نمی شود مگر این‌که علائم در رفتگی زانو و قفل کردن زانو وجود داشته باشد

 15. با سلام،
  من حدود سه ماه پیش تو فوتبال زانوم بر اثر چرخش دچار اسیب شده،الانم تو راه رفتن و حتی دویدن مشکل ندارم زانومم نه خالی میکنه ونه قفل ،فقط مشکلی که دارم موقع یه دفعه استارت زدن و شوت محکم زدن درد بدی از پشت زانوم احساس میکنم که پنج دقیقه بعدش خوب میشه،در ضمن فیزیوتراپی اینام رفتم.

 16. سلام من تصادف كردم ام ار آي گرفتم دكتر گفت رباطت پيچ خورده ميخواستم بدونم درمانش چيه چكار بايد بكنم،؟

 17. با سلام
  زانوی راست م بعداز انجام “ام آر آی” نوشته کشیدگی ACL براي درمانش چكار هايي انجام دهم؟ فيزيوتراپي برم؟ تا چ مدت استراحت كنم؟

  1. سلام داروهای ضد التهاب ، فیزیوتراپی و حرکت های اصلاحی زانو را با نظر و هماهنگی پزشک تون انجام دهید

 18. سلام وقت بخیر پای همسرم در حین دوویدن پیچ خورد و ام آر آی گرفتیم که نوشته
  افیوژن مفصل وجود دارد
  کبودی استخوان در کندیل جانبی تیبیال خلفی دیده می‌شود
  Acl پاره شده است .درجه ۲ پارگی mcl مشاهده شده
  پارگی درجه ۲ رباط داخلی کشکک رانی دیده شد
  پارگی درجه ۱ lcl قابل مشاهده است
  کشیدگی درجه ۱ عضله پولیتئوس
  و پیش یک دکتر رفتیم گفتن باید عمل کنه لیزر

 19. Rasolesmaeli

  سلام دکتر من زانوم تو فوتبال پیچ خورد و صدای بدی داد بعد ام آر ای متوجه پارگی پی سی ال شدیم درد ک دارم بعد ی مدت میخوام عمل کنم الان احساس میکنم زانوم داره کج میشه از پارگی رباط هستش؟

 20. مجتبی گشتاسبی

  با سلام من پام پیچ خورد و صدا داد الان ام آر ای دادم نوشته رباط pcl دچار پارگی درجه بالا و رباط mcl دچار پارگی درجه بالا آیا نیاز به عمل دارد.

 21. با سلام ام آر آی زانو انجام دادم ریپورتش این بود
  وجود مايع در حد خفیف در فضاي مفصلي
  2 – افزايش سیگنال در سكانس PD SAT FAT در marrow Bone استخوانهای مفصل زانوی
  راست بصورت Patchy مطابق با ادم
  افزايش سیگنال درACL در سكانس PD SAT FAT مطابق با پارگی پارشیل و متوسط در
  باندهای پوسترولترال ان
  آیا نیاز به عمل دارم؟؟؟

 22. سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من ۳ماه پیش تو تمرینات فوتبال روی زانوم افتادم بعد اون اتفاق برگشتم خونه وفردا که خواستم از خواب بلند بشم ی دردی از پشت پام گرفته بودم که نمیتونستم تکون بدم این درد نزدیک ی هفته منو خیلی اذیت کرد وبعدها دردش کم شد ولی موقعی که این اتفاق افتاد پام کبود نشد ویه کمی ورم کرده بود حالا بعد گذشت سه ماه که هیچ دردی نداشتم و خالی کردن هم نداشتم و زانوم راحت باز وبسته میشه و یه خورده در کارهای روزمره که زیاد سرپا وایستم وکار کنم ی خورده درد میکند تازه فهمیدم زانوم لقی داره ودر جواب mriهم هیچگونه پارگی وآب ننوشته است میخواستم ببینم که آیا علائم پارگی acl.pcl در زانوی من هست یا خیر ؟

 23. نازنین

  سلام وقت بخیر ما خونمون اپارتمانیه و اسنسور نداره و حدودا تا واحد ما 60تا پله داره و باعث درد زانوهام شده بود تا دیشب ک شوهرم برای اینکه کمکم کنه زودتر برم بالا دستمو میکشید ولی خب حس میکنم باعث کشیدگی شده دیشب تا صبح نتونستم از درد بخوابم صبحم ک پاشدم تا الان دردم کم نشده و درد پاهام از ساق پام هس تا قسمت بالای ران ولی بیشترین درد اطراف زانو و خود زانو هس لطفا راهنمایی کنید

 24. سلام
  دکتر خسته نباشید. تو مسابقات کاراته AClوPCl بنده دچار پارگی شده در هنگام چرخش و یا فشار بیش از حد به پای چپ پشت زانویم درد دارد و رگهای خونی ساق پا میان بالا و کاملا مشخص هستن ؛ آیا باید عمل کنم یا نه الان ۱ سالی میشه آیا به ورزش کاراته میتوانم ادامه دهم .
  ممنون میشم جواب بدهید متشکرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن