عمل جراحی دیسک کمر با لیزر درمانی

14

به لطف استفاده از آخرین تکنولوژی‌های لیزری، توانسته‌ایم به میزان قابل‌توجهی دردهای مزمن، کمردرد، دردهای ناشی از آرتروز و بیرون‌زدگی دیسک کمر را در بیمارانمان درمان نماییم.  مأموریت ما این است که شما از درد رهایی یافته و کیفیت مطلوب زندگی خود را دوباره به دست آورید. ما با داشتن فضایی پیشرفته، خدمات صمیمانه، و پزشکان باتجربه در کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل، قادریم بهترین خدمات را به بیماران خود ارائه دهیم.

PLDD یک روش پیشرفته لیزر دیسک کمر است که حداقل تهاجم را در بردارد. این روش هم برای تشخیص و هم برای درمان دردهای مزمن کمر و ناحیه قفسه سینه بکار گرفته می‌شود. در این روش کم تهاجمی از تکنیک‌های مختلفی (تکنیک‌های شیمیایی، حرارتی و یا مکانیکی) استفاده می‌شود تا فشار موجود بر دیسک و فضای بین مهره‌ای کاهش یابد. هدف اصلی جراحی بسته دیسک کمر این است که فشار داخل دیسک را کاهش دهد، بنابراین فضای ایجادشده باعث می‌شود، فتق و بیرون‌زدگی دیسک به عقب و به سمت داخل برگردد. درنتیجه فشار بر ریشه‌های عصبی کاهش‌یافته و درد کنترل می‌گردد. درمان با لیزر پرتوان، یک روش جدید برای رهایی از بسیاری از عارضه های دردناک می باشد. عمل دیسک کمر با لیزر، سلول ها را با وارد کردن انرژی نور لیزر به بافت، تحریک می کند. لیزر پرتوان با قدرت بالا یک روش بدون درد، ایمن و نسبتا عاری از عوارض لیزر تراپی می باشد که از آن به عنوان یکی از شیوه های جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات و همچنین برای رفع درد های عصبی، عضلانی و اسکلتی استفاده می شود. مطالعات زیادی نشان می دهند که لیزردرمانی ، فرایند بهبود یک زخم یا جراحت را تسریع می کند و همین اثر را بر روی درمان درد های عصبی، عضلانی و اسکلتی نیز دارد.

انواع مختلف تکنیک‌های رفع فشار بر روی دیسک کمر


 • رفع فشار دیسک از راه زیر جلدی (PDD)
 • برداشت فتق دیسک زیر جلدی به‌صورت خودکار (APLD)
 • رفع فشار دیسک زیر جلدی با کمک لیزر (PLDD)
 • درمان دیسک با کمک جریان‌های الکتریکی و حرارت (IDET)
 • نکلئوپلاستی دیسک‌ها (IDN)

روش جراحی لیزر ستون فقرات (PLDD)


درمان PLDD به‌صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش، یک سوزن نازک به داخل فتق دیسک با راهنمایی اشعه ایکس وارد می‌شود. یک فیبر نوری از طریق سوزن وارد دیسک شده و انرژی لیزر از طریق فیبر به دیسک فرستاده می‌شود. در پی آن بخش کوچکی از هسته دیسک تبخیر می‌شود. این امر باعث ایجاد یک خلاء نسبی در دیسک می‌شود و درنتیجه، فتق و بیرون‌زدگی دیسک کاهش‌یافته و فشار از ریشه‌های عصبی برداشته می‌شود و در پی آن درد تسکین می‌یابد. اثر این روش معمولاً فوری ظاهر می‌شود. بیماران از روی تخت تنها با یک پانسمان کوچک بلند می‌شوند و به خانه باز می‌گردند. آن‌ها باید به مدت 24 ساعت در رختخواب به استراحت بپردازند.

سپس بیماران باید شروع به راه رفتن کنند، حدوداً 1.5 کیلومتر. اکثر افراد می‌توانند ظرف 4 یا 5 روز به سر کار خود بازگردند. ازآنجایی‌که در این روش تنها از یک سوزن نازک استفاده می‌شود، هیچ جای برش و زخمی وجود نخواهد داشت. ازآنجایی‌که، تنها مقدار بسیار کمی از دیسک بخار می‌شود، پس از درمان هیچ‌گونه بی‌ثباتی در ستون فقرات مشاهده نخواهد شد.   PLDD از عمل جراحی باز دیسک کمر و عوارض جراحی دیسک کمر متفاوت است، چرا که هیچ آسیبی به عضلات پشت وارد نمی‌شود. همچنین استخوانی برداشته نمی‌شود و دیگر خبری از برش‌های بزرگ بر روی پوست نخواهد بود. بسیاری از عوارض که ممکن است حین عمل جراحی باز رخ دهد، با روش PLDD حذف خواهند شد. این روش جایگزینی امن و معتبر برای جراحی‌های باز می‌باشد که میزان موفقیت آن به بیش از 80 درصد می‌رسد. به‌ویژه اگر این روش با کمک سی‌تی‌اسکن انجام بپذیرد. این روش باعث می‌شود ناحیه بزرگ‌شده دیسک تقلیل یابد. درمان ستون فقرات به کمک لیزر در فیزیوتراپی کمترین میزان تهاجم را دارد، بنابراین بسیاری از عوارض جانبی (عود مجدد در 8 الی 15 درصد موارد- بیش از 6 الی 10 درصد موارد ایجاد جای زخم‌های پریدورال– پارگی کیسه سخت‌شامه – خونریزی- بی‌ثباتی‌های جزئی در اثر جراحی و …) که در روش‌های برداشت فتق دیسک ممکن است روی دهد، با این روش عمل بسته ستون فقرات حذف می‌شود. PLDD باعث کاهش فشار فضای بین مهره‌ای می‌شود درنتیجه تا حد زیادی دردهای دیسکوژنیک و فشار به عصب، کاهش خواهد یافت. کاهش فشار منجر به حرکت بخش بیرون زده دیسک به داخل شده و فشار از ریشه‌های عصبی برداشته می‌شود.

15

برای چه کسی جراحی لیزر ستون فقرات مناسب است؟


روش لیزر در فیزیوتراپی به‌طور خاص برای بیماران مبتلابه مشکلات دیسک کمر همراه با علائم زیر طراحی‌شده است:

 • درد شدید پا، بازو، گردن و یا کمر.
 • دردی که پس از شش هفته از درمان‌های محافظتی (استراحت در رختخواب، دارو یا فیزیوتراپی) هنوز باقی بماند.
 • فتق دیسک کمر یا علائم دیسک کمر  که توسط اشعه ایکس و یا آزمون‌های زیر تأیید شده باشد:
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • CAT اسکن
 • میلوگرافی
 • دیسکو گرافی

هدف انجام این روش درمانی چیست؟


معمولا لیزر تراپی به‌منظور کاهش درد و بازگشتن مجدد شما به حرکت و فعالیت‌های روزمره انجام می‌شود. شما و پزشکتان ممکن است لیزردرمانی را در نظر بگیرید، اگر:

 • درد بسیار شدیدی در پا داشته باشید یا دچار بی‌حسی یا ضعفی شوید که شما را از انجام دادن فعالیت‌های روزمره زندگی بازدارد، لیزر درمانی دیسک کمر مفید خواهد بود .
 • اگر علائم شما پس از 4 هفته از درمان‌های غیر جراحی بهبود نیابند.
 • اگر نتایج معاینه فیزیکی بیانگر این باشد که شما دچار ضعف، از دست دادن حرکت و یا احساس غیرطبیعی هستید که به‌احتمال‌زیاد با عمل دیسک با لیزر برطرف می‌شوند.
 • در برخی از شرایط اضطراری مانند مبتلا شدن شما به سندرم دم اسب. علائم آن عبارت‌اند از:
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه.
 • ضعف جدید در پاها (معمولاً هر دو پا).
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در باسن، ناحیه تناسلی و یا پاها (معمولاً هر دو پا).

بعد از عمل جراحی لیزر ستون فقرات چه نتایجی حاصل می‌شود؟


این موضوع به میزان مشکل بیماران بستگی دارد، همچنین مهم است که آیا بیمار قبلاً تحت عمل جراحی قرارگرفته است یا نه. مقدار آسیب‌دیدگی عصب‌ها نیز در این خصوص مهم می‌باشد. برای بیمارانی که عمل جراحی ستون فقرات را تابه‌حال انجام نداده باشند، نتیجه لیزر درمانی دیسک کمر و ستون فقرات همانند جراحی‌های متداول است. در حدود 70 تا 90 درصد از بیماران رهایی از درد بعد از جراحی دیسک کمر را بین “خوب تا عالی” توصیف می‌کنند. در مقایسه با عمل‌های جراحی متداول، 50 تا 70 درصد بیماران شرایط خود را “خوب تا عالی” توصیف می‌کنند. به‌طورکلی مشکلات گردن بهتر از مشکلات کمر برطرف می‌شود و نتایج در بیمارانی که قبلاً تحت عمل جراحی بسته دیسک قرار نگرفته‌اند بهتر از کسانی می‌باشد که قبلاً جراحی ستون فقرات را انجام داده‌اند.

 • پس‌ازآنکه اثرات بی‌حسی برطرف شد، شما انگیزه بیشتری خواهید داشت تا از رختخواب خارج شده و شروع به راه رفتن نمایید.
 • شما می‌توانید به‌آرامی ورزش و فعالیت‌های دیگر خود را از سر بگیرید.
 • در ابتدا شما نمی‌توانید راحت بنشینید. اکثر افراد از نشستن بیش از 15 الی 20 دقیقه اجتناب می‌ورزند. اما با گذشت زمان شما هنگام نشستن احساس بهتری خواهید داشت.
 • در طی چند هفته اول تا آنجایی که می‌توانید سعی کنید راه بروید. اغلب راه رفتن کمک خواهد کرد تا خطر جراحت‌های بافتی کاهش یابد.
 • بسیاری از افراد پس از عمل جراحی قادر هستند به کار و فعالیت‌های روزمره زندگی خود بازگردند. در برخی موارد، ممکن است پزشک برنامه توان‌بخشی را برای شما تجویز نماید. این برنامه می‌تواند شامل فیزیوتراپی و تمرینات خانگی باشد.
 • اگر شما در یک دفتر کار می‌کنید، ممکن است پس از 2 الی 4 هفته قادر باشید به سر کار خود بازگردید. اگر کار شما نیاز به فعالیت‌های فیزیکی (مانند بلند کردن اجسام یا کار با ماشین‌های که ارتعاش دارند) داشته باشد، ممکن است، 4 الی 8 هفته بعد از عمل جراحی زمان نیاز باشد تا به سر کار خود بازگردید.

مزایای استفاده از جراحی لیزر ستون فقرات (دیسک کمر)


 • PLDD یک روش درمانی عمل دیسک کمر با لیزر است که با حداقل تهاجم به درمان فتق دیسک و دردهای کمر می‌پردازد. مزایای کلیدی این روش عبارت‌اند از: استفاده از بی‌حسی موضعی، بهبودی سریع و کاهش عوارض جانبی در مقایسه با روش‌های تهاجمی دیگر.
 • امکان استفاده از طول‌موج‌های مختلف
 • بدون نیاز به برش
 • بدون ایجاد جای زخم
 • بدون بیهوشی عمومی
 • بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 • دوره کوتاه بهبودی
 • هزینه آن یک‌سوم تا یک‌دوم هزینه‌های جراحی‌های متداول می‌باشد (هزینه درمان به حداقل رسیده است و بهینه‌سازی شده است).

4 دیدگاه دربارهٔ «عمل جراحی دیسک کمر با لیزر درمانی»

 1. سجادکاظمی

  باسلام واحترام.اینجانب دارای32سال سن می باشم ودرآذرماه96جراحی دیسک کمر راانجام دادم .اما بعد از گذشت مدتی درهنگام خواب شبانه دچارگرفتگی عضلات پشت ساق پای راست گردیدم که بعداز مراجعه به پزشک معالج وتوصیه به آب درمانی و انجام آن،مشکلم برطرف نگردید ومراجعه مجددبه پزشک متخصص مغزواعصاب و گرفتنmri مشخص شده دیسک بین دوتامهره3و4 مشکل داره واین باعث فشاربه عضلات وتاثیرآن گرفتگی عضلات پای راستم میشود،حال یک نفراز پزشکان جراح مغزواعصاب توصیه به جراحی بالیزر نموده خواستم ببینم جنابعالی چه پیشنهادی می دهید

  1. دکتر یزدانی

   اول باید توانبخشی فعال انجام بدید و بعدا آزادسازی چسبندگی از طریق عمل بسته،لیزر زیاد کمک نمی کند.

 2. حسین بدرخانی از شهر ساوه

  سلام وخسته نباشید ، پسر 22ساله ای دارم که از درد ناحیه کتف شکایت میکرد تا اینکه بعد از مدتی این درد تشدید شد وبه بازو و قفسه سینه سرایت کرد البته این دردها دائمی نیست و هراز چند گاهی به طور ناگهانی تشدید میشود، بعد از معاینات و ام آر آی که گرفتیم پزشکان تشخیص دادند که ازناحیه مهره 5و6 گردن دچار ضایعه دیسک شده ، درمانها و داروها و فیزیوتراپی های که پزشکان محترم شهر ما تجویز کردند افاقه نکرده ، لطف بفرمایید نظر خودتون را برای ما در مورد اینکه آیا موافق لیز درمانی هسیتید یا نه اعلام بفرمائید ، ،ممنون از لطف شما ، در ضمن من آدرس شما را ندارم

  1. دکتر یزدانی

   با روش ما که توانبخشی فعال هست بهبود می یابید .ولی سه هفته درمان طول میکشد و باید تهران باشید
   🔷دکتـــر یـزدانــی🔷
   کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل
   doctoryazdani.ir
   آدرس مطب: تهران، خیابان ولیعصر، بعد از سه راه شهید بهشتی، به سمت ونک، ساختمان پزشکان ۲۱۰۹، بلوک شرقی، طبقه همکف
   تلفن تعیین وقت در مطب:02188707778

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن