بهترین متخصص طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی (Acupuncture) روشی است که بدن را تشویق می‌کند تا به صورت طبیعی سطح روند درمان را بالا ببرد و عملکرد بهتری داشته باشد. این روش با فرو کردن سوزن و اعمال گرما یا تحریک الکتریکی در نقاط بسیار دقیق و خاصی انجام می‌شود.

 

دکتر یزدانی با توجه به شرایط بیمار، نقاطی را انتخاب می‌کند که بیشینه‌ی تاثیر را بر مکانیسم کلی بدن او بگذارد. استعمال طب سوزنی باعث ترشح مواد طبیعی ضددرد در بدن می‌شود که علاوه بر خاصیت سرکوب کنندگی درد، کمک به افزایش ایمنی بدن، تعدیل متابولیسم و همچنین سیستم گوارشی می‌کند.
برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی مختلف طب سوزنی یا برای دریافت رزرو نوبت می توانید با شماره‌های ۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳ - ۰۲۱۸۸۷۰۷۷۷۸ - ۰۲۱۸۸۷۰۷۷۷۸تماس حاصل نمایید.

طب سوزنی چه حوزه‌هایی را در بر می‌گیرد؟


طب سوزنی سیستمی است که می‌تواند سه حوزه از سلامت و درمان را تحت تأثیر قرار دهد:

 • ارتقاء سطح سلامتی و رفاه
 • پیشگیری از بیماری
 • درمان بیماری‌های مختلف پزشکی

طب سوزنی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

تحقیقات نشان داده است که این روش درمانی مفید برای بسیاری از بیماری‌ها ازجمله موارد زیر بوده است:

 • درد مزمن: میگرن، گردن و کمر درد، التهاب تاندون‌ها، سیاتیک، درد مچ دست، سندرم تونل کارپال در مچ دست، فیبرومیالوژی و رماتیسم مفاصل.
 • اختلالات دستگاه گوارش: سندرم تحریک‌پذیر روده، ورم مخاط روده بزرگ، ورم معده و یبوست.
 • اختلالات ادراری و تناسلی: درد شکم در دوران قاعدگی، قاعدگی نامنظم یا سنگین، ناباروری و علائم یائسگی.
 • اختلالات روانی و عاطفی: افسردگی، اضطراب، استرس و بی‌خوابی.
 • مدیریت اثرات ناسازگار ناشی از شیمی درمانی و پرتو درمانی، ازجمله: خستگی، تعمیم درد، خشکی دهان، نوروپاتی محیطی (اختلالات عصبی)، تهوع و استفراغ.
 • آلرژی‌های فصلی
 • فشار خون بالا
 • اعتیاد به نیکوتین، الکل و مواد مخدر
 • درمان چاقی با طب سوزنی، زمانی که با رژیم غذایی و ورزش همراه باشد.
 • دیسک گردن

چگونه یک متخصص طب سوزنی انتخاب کنیم؟


از بسیاری جهات، انتخاب یک متخصص طب سوزنی شبیه به انتخاب هر ارائه‌دهنده‌ی خدمات سلامت و درمان است: محل مطب، هزینه، تخصص و سبک شخصی پزشک از ملاحظات اولیه به شما می‌روند.

توصیه‌ها را بپذیرید

در طول چند سال گذشته محبوبیت این روش فوق‌العاده رشد کرده است، بنابراین به احتمال زیاد شما کسی را می‌شناسید که این روش درمانی را تجربه کرده باشد. به دنبال توصیه‌ها باشید، به خصوص از کسانی که برای بیماری شبیه به بیماری شما نزد یک متخصص طب سوزنی رفته‌اند.

جستجوی آنلاین

در صورتی که نتوانستید نظر شخصی را بپرسید یا کسی که بیماری مشابه شما را داشته باشد یافت نکردید، اینترنت می‌تواند یک منبع بزرگ باشد؛ به خصوص اگر شما در جستجوی یک متخصص طب سوزنی با یک تخصص خاص باشید.

نکاتی برای انتخاب صحیح متخصص طب سوزنی

وقتی که یک لیست از متخصصان این طب را در دست دارید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

۱) آموزش آنها چگونه بوده است؟

مشتریان طب سوزنی بر این باورند که هر پزشکی که برای این روش آموزش دیده و گواهی کسب کرده است، در هنر تشخیص و درمان استفاده از اصول و مبانی طب چینی مجرب است.

در اینجا برخی از انتخاب‌های شما آورده شده است:

طب سوزنی

یک پزشک بعد از ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساعت آموزش می‌تواند طب سوزنی را انجام دهد. در صورتی که در نظر دارید طب سوزنی دریافت کنید، به دنبال پزشکی باشید که عضو آکادمی طب سوزنی امریکا باشد؛ اعضای این آکادمی برای عضویت لازم است حداقل ۲۰۰ ساعت آموزش طب سوزنی ببینند.

کایروپراکتور (ماساژ دهنده‌ی ستون فقرات)

یک کایروپراکتوری که طب سوزنی انجام می‌دهد ممکن است تنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت آموزش نامشخص در طب سوزنی دیده باشد (بسته به دولتی که به آنها مجوز می‌دهد). معمولاً این افراد به ضمانت انجمن کایروپراکتیک محلی خود یک امتحان می‌دهند و مبلغی می‌پردازند تا به آنها مجوز داده شود. کایروپراکتورهایی که طب سوزنی انجام می‌دهند به خودشان متخصصین طب سوزنی مجاز انجمن می‌گویند. علاوه بر این معمولاً این افراد از نظر قانونی تنها محدود به انجام روش‌هایی از طب سوزنی هستند که کایروپراکتیک غیرسازمانی آن روش‌ها را تنظیم کرده است.

متخصصان طب سوزنی دارای مجوز (LAc)

متخصصان این طب باید یک مدرک ارشد یا دکتری در این رشته یا طب شرقی داشته باشند. همچنین لازم است آنها بسته به نیازهای دولت خود حداقل ۱۸۰۰ تا ۲۴۰۰ ساعت تعلیم و آموزش‌های بالینی را دیده باشند.

۲) آیا متخصص طب سوزنی می‌تواند به شما کمک کند؟

برخی از متخصصان این روش هرگونه بیماری را درمان می‌کنند. با این حال بسیاری از آنها در درمان بیماری‌های خاصی مانند درد مفاصل و عضلات، استرس و اضطراب، ناباروری و بیماری‌های زنان تخصص دارند. پرسیدن اینکه آیا پزشک در درمان بیماری خاص شما تجربه‌ای داشته است یا خیر مهم است. همچنین پرسیدن نوع نتایجی که پزشک در درمان بیماری داشته نیز مهم است.

۳) متخصصین طب سوزنی چه تسهیلات و امکاناتی دارند؟

در صورتی که طب سوزنی را در محیطی دریافت کنید که بتوانید در آنجا به طور کامل استراحت کنید، بهترین نتایج را خواهید گرفت. شما در چه نوع محیطی احساس راحتی بیشتری می‌کنید؟ در صورتی که هیچ تصویری روی وب‌سایت پزشک وجود نداشته نباشد، سری به مطب او بزنید تا امکانات آن را ببینید که آیا با انتظارات شما مطابقت خوبی دارد یا خیر. همچنین بازدید شخصی می‌تواند یک راه خوب برای دریافت حس و سبک درمانگاه نیز باشد.

۴) آسودگی و سهولت

اگرچه برخی بیماری‌ها می‌تواند تنها در یک جلسه قابل‌درمان باشد، اما این روش معمولاً یک درمان مداوم و پیوسته است، طوری که ممکن است چند هفته تا چند ماه به تداوم درمان نیاز باشد. بنابراین محل دریافت درمان و برنامه‌ی درمانی از اهمیت اولیه برخوردارند، به ویژه زمانی که برنامه‌ی درمانی فشرده باشد.

۵) پزشک چه نوع طب سوزنی را انجام می‌دهد؟

انواع بسیار مختلفی از طب سوزنی وجود دارد مانند سنتی چینی، گوش، سبک ژاپنی، دست کره‌ای، طب سوزنی برای زیبایی پوست. برخی از این انواع مختلف این روش برای بیماری‌های خاص مؤثرترند. برای مثال طب سوزنی گوش برای اعتیادهایی مانند ترک سیگار و برای کاهش وزن به طور ویژه موفق است و طب سوزنی پوست سر ممکن است برای بیماری‌های ناشی از سیستم عصبی مؤثرتر باشد. حتماً در مورد اینکه نوع طب سوزنی پزشک شما برای چه نوع بیماری‌هایی بهترین اثر را دارد پرس و جو کنید.

۶) شما به چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت؟

هیچ پزشکی قبل از اینکه شما را ببیند، تاریخچه سلامتی شما را بپرسد و بیماری شما را تشخیص دهد نباید به صورت تلفنی بگوید که به چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت. در حقیقت هر کسی با یک شیوه‌ی متفاوت بهبود می‌یابد. ممکن است بیماری شما در یک تا دو جلسه درمان شود یا ممکن است فرایند درمان بسیار بیشتر طول بکشد. به طور کلی مدت زمانی که طول می‌کشد تا شما بهبود پیدا کنید به مدت زمان بیمار شدن، شدت علائم، سلامتی کلی و علت زمینه‌ای بیماری شما بستگی دارد.

۷) آیا پزشک چیزی فراتر از طب سوزنی ارائه می‌دهد؟

انواع دیگری از راه‌های درمانی وجود دارد که زیر چتر روش چینی قرار دارند و پرسیدن اینکه پزشک کدام نوع را ارائه می‌دهد مهم است. بسیاری از متخصصان دارای مجوز این طب گواهی گیاه‌شناسی را نیز کسب کرده‌اند و می‌توانند برای درمان بیماری خاص شما داروهای گیاهی نیز تجویز کنند. ممکن است گیاهان در قالب یک قرص کوچک، کپسول، چای، پودر و گیاهان خامی باشند که باید پخته شوند. طب گیاهی یک راه خوب برای تقویت برنامه درمانی طب سوزنی است و می‌تواند درخور نیازهای خاص شما باشد.

بسیاری از متخصصان طب سوزنی کمک‌هایی در قالب درمان با نوع تغذیه نیز ارائه می‌دهند. آنها می‌توانند در ترکیب غذاها در رژیم غذایی که برای بیماری شما بسیار مفید است، به شما کمک کنند. علاوه بر درمان با نوع تغذیه، برخی متخصصان این روش در انتخاب سبک زندگی نیز به بیمار مشاوره می‌دهند و آن را با روش درمانی خود ترکیب می‌کنند.

دیگر روش‌های درمانی که ممکن است ارائه شود شامل کار با بدن (bodywork)، گرما درمانی و حجامت است.

۸) در مورد هزینه‌ها سؤال بپرسید

هزینه‌ی درمان با طب سوزنی بسته به تجربه پزشک، سبک انجام و شهری که شما در آن زندگی می‌کنید، بسیار متفاوت است. برای مثال، هزینه‌ی طب سوزنی در شهرهای بزرگ‌تر بیشتر از شهرهای کوچک‌تر است. حتماً در مورد هزینه‌ها و عوارض طب سوزنی از پزشک سؤال کنید، هم در مورد درمان اولیه و هم در مورد ملاقات‌های بعدی. همچنین در مورد نوع و زمان پرداخت هزینه‌ها نیز سؤال کنید. بسیاری از پزشکان بعد از درمان هزینه را دریافت می‌کنند.

۹) آیا پزشکان بیمه‌های درمانی را می‌پذیرند؟

در حال حاضر بسیاری از بیمه‌های درمانی برای طب سوزنی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. در نتیجه بسیاری از متخصصان طب سوزنی برای ارائه‌ی خدمات هزینه دریافت می‌کنند. در صورتی که فکر می‌کنید بیمه درمانی شما ممکن است هزینه‌های این درمان را پوشش دهد، حتماً بررسی کنید تا از این قضیه مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که پزشکی که در نهایت انتخاب می‌کنید، بیمه درمانی شما را می‌پذیرد یا خیر.

اگر شما یک طرح پس‌انداز یا طرح انعطاف‌پذیر هزینه‌ها داشته باشید، تقریباً همیشه این روش محدود به بازپرداخت هزینه‌ها می‌شود. بعد از ملاقات حتماً در مورد جزئیات برگه رسید از پزشک خود سؤال کنید. سؤال‌هایی که می‌توان از ارائه‌دهنده‌ی خدمات پرسید:

 • آیا طب سوزنی تحت پوشش بیمه است؟
 • چه بخش‌هایی از درمان خارج از شبکه بیمه است؟
 • چه مقداری از مبلغ قابل‌کسر پرداخت شده است؟
 • برای هر ملاقات با پزشک، چه مقدار از هزینه‌ها بازپرداخت می‌شود؟
 • آیا در تعداد ویزیت‌های متخصص طب سوزنی که تحت پوشش بیمه باشند، محدودیتی وجود دارد؟

Source: www.Asudclinic.com