زانو بند طبی (بریس و ارتز زانو) و انواع آن

1

زانوبند‌های طبی (یا بریس و ارتز‌های زانو)، یک پوشش حفاظتی برای پشتیبانی و کمک به مفصل زانو هستندزانو بند طبی در صورت داشتن زانودرد یا آسیب دیدن زانو و برای درمان آرتروز زانو استفاده می‌شوند.  برخی افراد نیز برای پیشگیری از بروز آسیب‌دیدگی زانو در هنگام ورزش کردن از زانوبند طبی استفاده می‌کنند. زانوبند‌های طبی می‌توانند از ترکیبی از مواد مختلف مانند فلز، فوم، پلاستیک، کش و نخ ساخته شوند. زانوبندهای طبی در طرح‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند.

انواع زانوبند طبی و کاربردهای آن چیست؟


زانوبند‌های طبی در چهار نوع اصلی دسته‌بندی می‌شوند:

  1. زانوبندهای مخصوص پیشگیری از آسیب (پروفالاکتیک): این زانوبندها برای پیشگیری از بروز آسیب‌های زانو در حین انجام ورزش‌های پربرخورد، مانند فوتبال آمریکایی، طراحی شده‌اند.
  2. زانوبندهای فانکشنال (کاربردی): این زانوبندها برای پشتیبانی از مفصل زانو در هنگام آسیب‌دیدگی زانو به کار می‌روند.
  3. زانوبندهای توانبخشی: این زانوبندها یا بریس‌ها در دوره‌ی ریکاوری بعد از آسیب‌دیدگی یا جراحی زانو و به منظور محدود کردن دامنه‌ی حرکتی زانو و جلوگیری از حرکت زانو در محدوده‌ی آسیب رسان، طراحی می‌شوند.
  4. زانوبندهای پاتلوفمورال (Patellofemoral): این زانوبندها به حرکت روان‌تر استخوان کشکک، روی مفصل زانو، کمک می‌کنند.

آیا استفاده از زانوبند طبی مفید است؟


در واقع تاثیر زانوبند‌های طبی کاملا مشخص نیست. معمولا زانوبندهای طبی در مراحل آزمایشی، نسبت به استفاده‌ی عملی که بعدا از آن می‌شود، تاثیرات بسیار بهتری را از خود نشان می‌دهند.

به طور کلی، زانوبندهای فانکشنال و زانوبندهای توانبخشی، بیشترین تاثیر را دارند. زانوبندهای طبی برای برخی از افرد، بیشتراز دیگران، موثر هستند. برخی از افراد از این موضوع واهمه دارند که ممکن است استفاده از زانوبند طبی در واقع میزان آسیب‌های ورزشی را بیشتر کند. به طور کلی، اغلب افرادی که از زانوبند طبی استفاده می‌کنند، احساس می‌کنند که پوشیدن زانوبند طبی به آن‌ها کمک می‌کند. در حال حاضر پزشکان در تلاشند که در مورد نحوه تاثیرگذاری زانوبند‌های طبی روی زانو و بهترین زمان استفاده از آن، اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. به خاطر داشته باشید، که این پزشک متخصص است که می‌تواند تعیین کند که شما به زانوبند طبی نیازدارید یا خیر.

چه زمان از زانوبند طبی استفاده کنیم؟


مشکلات و آسیب‌های مختلف زانو، هر یک به نوع متفاوتی از زانو بند طبی نیاز دارند. دکتر یزدانی بعد از جراحی زانو، احتمالا پوشیدن یکی از انواع زانوبند‌های طبی را برای شما تجویز می‌کند. ممکن است در مواردی دکتر یزدانی، برای درمان پارگی رباط، به جای جراحی زانو، استفاده از یکی از انواع زانوبند‌های طبی را تجویز کنند. همچنین در صورتی که شما به درد جلوی زانو دچار هستید و این درد به کمک ورزش‌های تقویتی و کششی در حال بهبودی است، ممکن است به یکی از انواع زانوبند‌های طبی نیاز داشته باشید. در صورتی که قصد استفاده از زانوبندطبی را دارید، می‌توانید در این رابطه با دکتر یزدانی مشورت کنید.

نحوه استفاده از زانوبند طبی


استفاده از زانوبند طبی در هنگام ورزش، باید طبق دستور پزشک انجام شود. در هنگام پوشیدن زانوبند دقت کنید که بند‌های آن دقیقا در جایی قرار گیرند که زانو از آن قسمت خم می‌شود. بند، یا چسب یا نوار‌های مخصوص بستن زانوبند باید روی ران پا قرار بگیرند. در هنگامی که در حال فعالیت هستید مرتبا وضعیت زانو بند خود را چک کنید تا مطمئن شوید که در جای درست قرار دارد و از جای خود حرکت نکرده است. در صورتی که زانوبند در جای درست روی زانو قرار نگیرد، ممکن است به جای کمک کردن، موجب آسیب رساندن به زانو شود.

برای آن که پوشیدن زانوبند تاثیرگذار باشد، لازم است در حین انجام تمامی فعالیت‌هایی که احتمال آسیب رساندن به زانو را دارند، آن را بپوشید. قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی، فراموش نکنید که باید بدن خود را به خوبی گرم کنید.

نحوه مراقبت از زانو بند طبی


زانوبند‌های طبی معمولا به تدریج و با استفاده‌ی عادی که از آن می‌شود، خراب می‌شوند. شما باید مرتبا زانوبند خود را وارسی کنید تا متوجه پارگی یا فرسوده شدن آن بشوید. بهتر است زانوبندهای پارچه‌ای را مرتبا با آب و صابون بشویید. در هنگام شست‌وشو قسمت‌های فلزی زانوبند را بپوشانید تا خیس نشوند و آسیب نبینند. برای آن که زانوبند بیشترین تاثیر را داشته باشد، بهتر است در صورتی که فرسوده شده است، آن را عوض کنید. در صورتی که هنگام خرید زانوبند از انواعی که با مواد مقاوم‌تر ساخته شده‌اند بخرید، باید هزینه بیشتری بپردازید اما در عوض این زانوبند‌ها عمر طولانی‌تری دارند.

آیا همزمان با پوشیدن زانوبند طبی باید به انجام ورزش‌های زانو ادامه داد؟


پوشیدن زانوبند طبی، کم اهمیت‌ترین فاکتور در پیشگیری از آسیب‌دیدگی زانو یا بهبودی پس از آسیب‌دیدگی است. حتی در صورتی که زانوبند طبی پوشیده باشید نیز ممکن است زانوی شما آسیب ببیند. انجام دادن حرکات کششی، ورزش‌های تقویت زانو و بهبود تکنیک‌های حرکتی، نقش بسیار مهمتری در این زمینه دارند.

برای آن که از میزان فشار وارد شده به زانو کم کنید، لازم است شدت تمرینات خود را به آهستگی و به تدریج تغییر دهید. برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی یا دچار شدن به زانودرد بهتر است قدرت عضلات پای خود و همچنین انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهید. شما می‌توانید برنامه‌ی تمرینی خود را با کمک و مشورت با یک پزشک متخصص تنظیم کنید تا بتوانید بهترین برنامه‌ی مناسب با شرایط خود را داشته باشید. اجازه ندهید که زانوبند طبی برای شما تبدیل به یک عصا شود.

مراقبت از زانوبند طبی


برای آن که بتوانید بهترین نتیجه را از زانوبند طبی خود بگیرید و بتوانید برای مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید، سعی کنید دقیقا طبق دستور پزشک از زانوبند خود استفاده کنید و دستوالعمل‌های مربوط به نحوه‌ی بستن و تنظیم کردن زانوبند را به دقت اجرا کنید. هر بار که زانوبند خود را می‌پوشید مطمئن شوید که محور میانی زانو بند درست در محل خم شدن مفصل زانو قرار دارد و چسب یا بند‌های زانوبند به درستی در جای خود روی ران پا بسته شده‌اند. در حین انجام فعالیت، مرتبا وضعیت زانوبند خود را چک کنید تا مطمئن شوید که از جای خود حرکت نکرده است.

2

نحوه بستن و تنظیم کردن زانوبند


پزشک شما تمامی اندازه‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که زانوبند (بریس) شما دقیقا اندازه‌ی مناسبی دارد. برای تطابق اندازه زانوبند با اندازه‌های پای شما، پزشک دور ران و ۶ اینچ بالاتر از کشکک زانو را اندازه می‌زنند.

هرکدام از زانوبندهای طبی دارای دستورالعملی هستند که در آن مشخص شده که چگونه باید زانو بند را بپوشید. انجام دادن دقیق تمامی مراحل پوشیدن و تنظیم کردن زانوبند روی زانو، از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که بعد از پوشیدن زانوبند می‌خواهید یکی از بند‌های آن را سفت کنید، لازم است تمامی بند‌های زانو بند را باز کنید و از ابتدا آن‌ها را تنظیم کنید، نه این که فقط همان بند به خصوص را به تنهایی سفت کنید. توصیه می‌شود که در ابتدا با یک فیزیوتراپیست یا پزشک برای بستن نحوه‌ی صحیح زانوبند مشورت کنید و تا زمانی که به راحتی بتوانید زانوبند خود را به شکل صحیح ببندید، از آن‌ها کمک بخواهید. همچنین اکثر زانوبندها دارای دفترچه‌ی راهنمایی برای نحوه پوشیدن و استفاده از زانوبند هستند که لازم است به دقت به این دستورات عمل کنید.

3