اخرین درمان سیاتیک و درمان زود سیاتیک پای راست و پای چپ 2022

اخرین درمان سیاتیک یکی از دغدغه های مبتلایان به درد عصب سیاتیک می باشد که به دنبال درمان قطعی سیاتیک هستند و در ادامه به درمان زود سیاتیک پای راست و پای چپ خواهیم پرداخت. کمردرد یکی از دلایل اصلی از دست دادن زمان کار است و بعد از سرماخوردگی در رتبه دوم قرار دارد. 65 تا 85 درصد از جمعیت در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. شایع‌ترین علل، رگ به رگ شدن، کشیدگی یا اسپاسم است که معمولاً ناشی از تکنیک‌های ضعیف بلند کردن بدن، وضعیت بدنی نامناسب، عادت‌های بد کمر، یا یک محیط ارگونومیک ناسالم است. یکی دیگر از دلایل رایج مشکلات دیسک آسیب، سایش یا پیری است. علل دیگر عبارتند از: تنگی کانال نخاعی یا عصبی، آرتروز ستون فقرات یا تغییرات دژنراتیو در مفاصل کوچک در پشت، شکستگی های ناشی از پوکی استخوان و گاهی اوقات حتی عفونت یا تورم.
یک فناوری جدید جالب که در اینجا به آن خواهیم پرداخت، مربوط به کاهش کمردرد و سیاتیک ناشی از مشکلات دیسک است. در ایالات متحده تخمین زده می شود که تقریباً 7 میلیون مورد کمردرد مربوط به مشکلات دیسک است. لازم به ذکر است که این فناوری های جدید به اثبات نرسیده اند، بنابراین استفاده از دوز صحیح یک اقدام پیشگیرانه است. با این حال، با توجه به اینکه درمان مشکلات دیسک کمر جراحی تهاجمی است، نیاز به بررسی این درمان های جدید را احساس کردم، زیرا آنها بسیار کمتر تهاجمی هستند و بسیار امیدوارکننده هستند.

اخرین درمان سیاتیک چیست

دیسک های ستون فقرات چه کار می کنند؟

دیسک ها به عنوان ضربه گیر بین مهره ها عمل می کنند. آنها هارد دیسک های فیبری با یک لایه بیرونی (حلقه) پر از ژل (اصلی) هستند. در یک کمر سالم، دیسک ها به ستون فقرات اجازه می دهند تا انعطاف پذیر باشد. متأسفانه گذر زمان، ضربه و ضعف خاص در دیسک می تواند منجر به تخریب حلقه شود و باعث کوچک شدن هسته دیسک یا حتی بیرون آمدن آن از دیواره حلقه شود.
این ضایعات را می توان با ام آر آی یا سی تی اسکن تایید کرد. جالب اینجاست که اسکن گاهی اوقات می تواند چنین نقص هایی را در بیمارانی که درد ندارند نشان دهد، اما ما هنوز دلیل آن را نمی دانیم. با این حال، دیسک دژنراتیو می تواند منبع درد باشد و اگر دیسک ملتهب روی ریشه نخاع فشار بیاورد، درد می تواند منجر به گرفتگی عضلات پا و ایسکمی شود.

تاکنون گزینه های درمانی محدود بوده است. فیزیوتراپی می تواند به کاهش عضلات دردناکی که برای مقابله با مشکل کار می کنند کمک کند، و PT همچنین می تواند به جلوگیری از فشار غیر طبیعی در ستون فقرات کمک کند. تزریق استروئیدهای اپیدورال می تواند التهاب این ناحیه را کاهش دهد و اغلب مفید است، اما اگر مشکل زمینه ای شدید باشد، درد دوباره باز می گردد. برای مشکلات حاد، اخرین درمان سیاتیک، تنها راه برداشتن بخشی از دیسک با جراحی یا جوش دادن ستون فقرات برای کاهش فشار روی دیسک بود.

در حال حاضر برخی از روش‌های کم تهاجمی اثبات‌نشده وجود دارد که می‌تواند به درمان کمردرد و سیاتیک با تکنیک‌های دیسک فرکانس رادیویی، از جمله چیزی به نام بیوپسی دیسک داخل جمجمه (IDB) کمک کند.

 

روش درمان دیسک و سیاتیک با فرکانس رادیویی

نوکلئوپلاستی نوعی جراحی بسته دیسک کمر با فرکانس رادیویی است و از انواع اخرین درمان سیاتیک به حساب می آید که شامل وارد کردن یک سوزن بسیار نازک در دیسک می شود، اما به جای استفاده از سیم حرارتی (همانطور که قبلا در روشی به نام دیسک الکتروترموپلاستیک یا IDET استفاده می شد)، از پروب های فرکانس رادیویی مخصوص استفاده می شود. از طریق دیسک درج شد. کاوشگر به دیسک پروب یک میدان پلاسمایی بسیار متمرکز با انرژی کافی برای شکستن پیوندهای مولکولی ژل در هسته ایجاد می کند که اساساً بخشی از هسته را تبخیر می کند. در نتیجه 10 تا 20 درصد هسته برداشته می شود که باعث کاهش فشار روی دیسک و کاهش فشار روی دیسک و ریشه های عصبی اطراف آن می شود. این روش ممکن است برای نوع سیاتیک مفیدتر از IDET باشد زیرا نوکلئوپلاستی در واقع می تواند عمق دیسکی را که به ریشه عصب فشار می آورد کاهش دهد.

روش دیگری به نام بیاکوپلاستی Intradiscal Biacuplasty (IDB) یک نوع پیشرفته از فرسایش با فرکانس رادیویی است که دیسک ها را نیز به صورت داخلی درمان می کند. این تکنیک در حال حاضر محبوب ترین و آخرین پشتیبانی است – در ادبیات تحقیق، اما هنوز نگرانی هایی در مورد رویه های دیسک داخلی وجود دارد. برخی از مطالعات نشان داده اند که سوراخ کردن دیسک با سوزن می تواند باعث افزایش و تسریع انحطاط دیسک شود. با این حال، خطرات و مزایای این روش هنوز روشن نیست.

این تکنیک جدید جالب است. اخرین درمان سیاتیک توانایی درمان کمردرد دیسکوژنیک و درمان سیاتیک را با آسیب و خطر کمتر نسبت به جراحی ارائه می دهند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که اینها به عنوان آخرین درمان سیاتیک هنوز فناوری های اثبات نشده ای هستند. من به شما خواهم گفت که چگونه می توان تحقیقات را به این روش ها توسعه داد، اما اینکه ابزارهای جدیدی برای کمک به افراد در این مشکل اغلب ناتوان کننده داریم، بسیار خوب است.

 

محرک ها و پمپ ها برای تسکین درد سیاتیک

 

پمپ های نخاعی که پمپ های نخاعی اینتراکال نامیده می شوند و می توان از آنها برای تامین جریان مداوم مسکن ها استفاده کرد. اینتراتکال به مایعی اطلاق می شود که فضای اطراف نخاع را می پوشاند. مزیت تجویز مسکن از طریق پمپ نخاعی این است که داروهای خوراکی در سراسر بدن توزیع می شوند. پمپ نخاعی داروی ضد درد را دقیقاً در جایی که لازم است ارائه می دهد. (Zyconotide یک داروی غیرافیونی است که در حال حاضر در پمپ های نخاعی استفاده می شود و می تواند در درمان طیف وسیعی از شرایط درد مزمن از جمله سیاتیک موثر باشد. این یک داروی رایج نیست.) این درمان از درمان های محافظه کارانه استاندارد پیروی می کند. مورد توجه قرار گیرد. بی اثر است یا عوارض جانبی غیر قابل تحملی ایجاد می کند.

پمپ با جراحی زیر پوست شکم بیمار قرار می گیرد. یک کاتتر در سطح ستون فقرات که درد از آنجا عبور می کند، قرار می گیرد. این دارو مستقیماً به مایع نخاعی تزریق می شود و به آن اجازه می دهد تأثیر بسیار قوی بر نخاع داشته باشد. این امر به میزان قابل توجهی مقدار داروی مورد نیاز را کاهش می دهد و باعث تسکین بهتر درد با عوارض جانبی کمتر می شود.

پمپ هر 1 تا 3 ماه یکبار با وارد کردن یک سوزن از طریق پوست و داخل دیافراگم روی سطح پمپ پر می شود. چندین داروی مختلف را می توان به این روش تجویز کرد. از آنجایی که سیستم زیر پوست قرار دارد، خطر عفونت کاهش می یابد و بیمار می تواند کاملاً متحرک و فعال باشد.

تحریک ستون فقرات در سطح نخاع، تکانه های الکتریکی را برای کاهش درد ایجاد می کند. محرک‌ها شبیه پمپ‌ها هستند زیرا با جراحی در زیر پوست قرار می‌گیرند، اما در این که سیگنال‌های الکتریکی به جای دارو برای کاهش درد استفاده می‌شوند، تفاوت دارند.

سیگنال های الکتریکی از نوک کاتتر در محل دقیق نزدیک به قسمت آسیب دیده نخاع عبور می کنند. نتیجه احساس کثیفی است که درد را کاهش می دهد. تئوری فعلی این است که ورودی جریان الکتریکی پردازش درد ستون فقرات را برای کاهش درد بیمار تغییر می‌دهد. بیمار می تواند با نگه داشتن یک محرک مغناطیسی در پوست که در بالای دیسک ژنراتور قرار دارد، محرک را کنترل کند. به نظر می رسد این محرک برای بیماران مبتلا به کمردرد و پا درد که با جراحی ستون فقرات تسکین نیافته اند موثر باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این بیماران بهتر از عمل جراحی تکراری با کاشت ایمپلنت عمل می کنند.

استفاده از این روش نوین برای مشکلات مزمن گردن و کمر که به درمان های ساده تر پاسخ نمی دهند، در حال افزایش است. دستگاه های جدیدی مانند فعال کننده های فرکانس بالا Nevro اکنون در دسترس هستند. این دستگاه های جدید می توانند کاربرد و موفقیت ایمپلنت ها را برای درد کمان افزایش دهند.

 

مقالات مرتبط و مکمل زیر را مطالعه نمایید:

علت تیر کشیدن درد لگن تا انتهای پا

درمان درد لگن و باسن و علت های آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن