علت درد کشاله ران سمت چپ و راست در مردان و زنان چیست + درمان

درد کشاله ران

درد کشاله ران یکی از مشکلات سلامتی متداول است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. درد کوتاه مدت ممکن است در بسیاری از قسمت های بدن به دلیل زندگی بی تحرک ، استرس شدید یا خستگی ایجاد شود. این دردها اغلب بر زندگی روزمره تأثیر نمی گذارد. اما اگر این دردها طولانی بمانند ، باید علت آن بررسی شود.

علت درد کشاله ران:

علت درد کشاله ران در زنان چیست؟

درد در کشاله ران تنها یک بیماری نیست بلکه می تواند نشانه مشکلات سلامتی مختلف باشد. شایع ترین علت درد کشاله ران در زنان ممکن است تخمک گذاری معمول دستگاه تولید مثل باشد. بیماری هایی مانند کیست تخمدان ، عفونت واژن ، عفونت ادراری از جمله دلایل این درد هستند. همچنین در آقایان، دردهای عضلانی به دلیل کشش ماهیچه ها و سنگ کلیه است.

درد کشاله ران

درد کشاله ران چیست؟

در پزشکی ، درد کشاله ران ، که به آن درد لگن نیز گفته می شود ، احساس درد در قسمت های تحتانی شکم و ناحیه لگن است. علت درد کشاله ران در زنان و مردان که نشان دهنده مشکلات مختلف سلامتی است باید مورد بررسی قرار گیرد. درد ممکن است ثابت و مداوم باشد ، یا ممکن است متناوب باشد ، در بعضی موارد ممکن است سوزش ران پا جزئی  و در برخی دیگر ممکن است مانند فرو رفتن چاقو باشد. در موارد درد شدید نیز ممکن است این احساس در کمر و پشت منعکس شود. اگرچه بسته به علت آن متفاوت است.

ممکن است درد کشاله ران در حرکاتی که باعث تغییر وضعیت بدن می شود مانند خم شدن ،هنگام فعالیت جنسی یا هنگام ادرار افزایش یابد. درد کوتاه مدت و تیز  به عنوان درد حاد کشاله ران تعریف می شود. درد مداوم به مدت 6 ماه یا بیشتر به عنوان درد مزمن کشاله ران تعریف می شود.

ناحیه ای که درد در کشاله ران اتفاق می افتد ، در برخی موارد اطلاعاتی درباره منبع درد نیز در اختیار شما قرار می دهد. هنگام فشار بر روی هر بخشی از کشاله ران ، افزایش احساس درد اغلب نشانگر مشکلاتی در ارگان های داخلی مانند کیست تخمدان در زنان است.

علت درد کشاله ران سمت چپ:

درد در سمت چپ کشاله ران ممکن است باعث ایجاد درد در تخمدان چپ ، درد در سمت راست کشاله ران ممکن است نشان دهنده بیماری هایی در تخمدان راست یا سایر ارگان های این منطقه باشد. علت درد با معاینه فیزیکی و روش های تصویربرداری که توسط متخصص انجام می شود ، مشخص می شود. درد کشاله ران ، که یکی از نشانگرهای بیماری بسیار جدی است ، موضوعی حساس است که باید بر آن تأکید شود و علت آن باید بررسی شود.

علت درد کشاله ران سمت راست در مردان:

ممکن است دلایل و علت های زیادی برای درد در کشاله ران وجود داشته باشد. درد کشاله ران در مردان ممکن است به دلایل ساده ای از قبیل فشار در عضلات ناحیه لگن و همچنین مشکلات جدی تر ناشی از عفونت جمله تورم غدد لنفاوی در این منطقه ، عفونت مثانه ، تورم بیضه ، سنگ کلیه ، فتق کشاله ران و پیچ خوردگی باشد. در زنان ، اندام های تولید مثل قسمت بزرگی را در این ناحیه اشغال می کنند، همچنین وقوع اتفاقاتی در بدن در طول چرخه قاعدگی سبب درد می شود. بنابراین می توان گفت که درد کشاله ران در زنان بیشتر از مردان است.

از سایر دلایل درد در کشاله ران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • ترکیدن کیست و پیچیدگی به دور خود
 • کیست روی دیواره بیرونی رحم که بزرگتر از 5 سانتی متر است
 • اندومتریوز و آدنومیوز
 • پولیپ آندومتر
 • عفونت مجاری ادراری ، سیستیت
 • مثانه بیش فعال
 • فتق در کشاله ران
 • آپاندیسیت
 • یبوست
 • بارداری خارج رحمی
 • سقط
 • دیسک کمر
 • استرس
 • افسردگی و سایر اختلالات روانی
 • سیاتیک (مقاله ورزش برای درمان سیاتیک را مطالعه کنید)

درد کشاله ران

درد کشاله ران چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص درد کشاله ران به معنای یافتن منبع درد است. علاوه بر معاینه فیزیکی که توسط متخصص انجام شود ، آزمایش های تشخیصی ، تصاویر سونوگرافی و تاریخچه دقیق بیمار به منظور شناسایی مشکل ایجاد درد ارزیابی می شود. تست ها و آزمایش هایی که در این فرایند انجام می شود از بیمار به بیمار متفاوت است. آزمایشات تشخیصی که برای تعیین علت درد کشاله ران انجام می شود عبارتند از:

 • آزمایش خون و ادرار
 • بررسی واژن در آزمایشگاه
 • تست بارداری
 • تست مدفوع
 • معاینه اشعه ایکس و سونوگرافی لگن
 • تست تراکم استخوان
 • کولونوسکوپی و هیستروسکوپی
 • سی تی اسکن لگن و شکم

علائم و نشانه ها

با کشیدگی کشاله ران، ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را در ناحیه کشاله ران یا پایین شکم تجربه کنید:

 • درد، درد عمیق و/یا اسپاسم.
 • تورم.
 • کبودی.
 • تنگی.

همچنین ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه کنید:

 • ضعف در پا هنگام تلاش برای راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا حرکت دادن پا.
 • لنگیدن هنگام راه رفتن.
 • مشکل در انجام فعالیت های روزانه که نیاز به ایستادن و راه رفتن دارند.

درمان درد کشاله ران پا

نتیجه آزمایش ها ، برای تشخیص علت درد کشاله ران و شروع برنامه درمانی  کافی است. پس از شناسایی بیماری زمینه ای که باعث ایجاد درد می شود ، درمان این بیماری نیز در بهبود درد کشاله ران موثر خواهد بود.

گزینه های درمان سبک زندگی

برای برخی از انواع درد کشاله ران، می توانید در خانه با مراقبت از خود ساده بهبود پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر دچار کشیدگی کشاله ران هستید، پزشک ممکن است موارد زیر را برای کمک به کاهش درد و تورم توصیه کند:

 • استراحت
 • یخ زدن ناحیه آسیب دیده
 • قسمت بالای ران را با یک پوشش فشرده الاستیک بپیچید

برای استئوآرتریت یا آرتروز لگن، درمان ممکن است شامل محدود کردن فعالیت‌هایی باشد که درد را بدتر می‌کند.

برای موارد درد کشاله ران ناشی از بیضه، پزشک ممکن است بالا بردن و یخ زدن ناحیه را توصیه کند.

دارو ها (قرص):

برای کاهش درد کشاله ران می توان از دارو درمانی استفاده کرد. مسکن هایی (قرص) مانند ایبوپروفن ، استامینوفن و آسپیرین بر درد کشاله ران بسیار مؤثر هستند. اگر علت درد اسپاسم عضلات در کشاله ران باشد ، می توان از قرص های شل کننده عضلات و کرم استفاده کرد. دارو درمانی می تواند برای برخی شرایط مفید باشد. از جمله:

 • فشار کشاله ران
 • آرتروز
 • پارگی لابروم لگن
 • اوستیت پوبیس
 • یک عصب فشرده در پشت

در درمان درد ناشی از تغییرات هورمونی در روزهای قاعدگی یا تخمک گذاری می توان از داروهای حاوی هورمون استفاده کرد. در صورت درد ناشی از عفونت واژن ، رحم ، تخمدان ها ، لازم است در نتیجه معاینه و تست های گرفته شده از منطقه ، عامل ایجاد کننده عفونت را شناسایی کرد. در نتیجه ، عفونت باید قبل از پیشرفت با استفاده از آنتی بیوتیک ها ، داروهای ضد ویروسی یا ضد قارچ از بین برود. به نظر می رسد استفاده از داروهای ضد افسردگی در برخی از دردهای مزمن کمک می کند. در چنین مواردی ممکن است استفاده از داروهای ضد افسردگی با توصیه  متخصص مناسب باشد.

آمپول برای کشیدگی کشاله ران:

تزریق استروئید مانند کورتون استات ( کورتیزون ) ممکن است به برخی شرایط کمک کند. افراد مبتلا به استئوآرتریت لگن ممکن است تزریق در لگن دریافت کنند. برای یک عصب فشرده، تزریق به قسمت پایین کمر ممکن است مفید باشد.

اگر درد ناشی از عفونت باشد، ممکن است آنتی بیوتیک لازم باشد. این ها همچنین پس از جراحی برای مفصل ران عفونی استفاده می شوند.

فیزیوتراپی

درمان بیشتر علل درد کشاله ران مربوط به لگن معمولاً شامل فیزیوتراپی است. زمان این امر بستگی به عامل ایجاد مشکل دارد.

به عنوان مثال، ممکن است پس از جراحی تعویض مفصل ران به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. اگر به آرتروز لگن مبتلا هستید، ممکن است به فیزیوتراپی طولانی مدت نیاز داشته باشید.

فیزیوتراپی شامل تمریناتی است که به تقویت عضلات ساق پا و لگن کمک می کند. برخی تمرینات همچنین می توانند دامنه حرکتی و انعطاف پذیری را بهبود بخشند.

اگر مشکل لگن دارید، ممکن است به یک وسیله راه رفتن مانند عصا، عصا یا واکر نیز نیاز داشته باشید.

درمان درد کشاله ران در طب سنتی

 

داروی گیاهی برای درد کشاله ران:

عصاره گیاهان و روغن هایی مانند روغن نعناع، ​​روغن سدر سفید، روغن آویشن قرمز، روغن شمعدانی بوربن و لینالول، مواد موثری برای کمک به تسکین علائم درد و ناراحتی ناشی از آسیب کشاله ران هستند.

از عصاره نعناع و علف لیمو استفاده کنید، زیرا فیتونوترینت های موجود در این گیاهان به تسکین سیستم عصبی کمک می کنند.

ریحان و بابونه انتخاب های عالی برای جلوگیری از اسپاسم در کشاله ران در دوران نقاهت هستند. استفاده از دمنوش اسطوخودوس، نعناع فلفلی یا بابونه به کاهش تنش در کشاله ران کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می کند.

هنگام استفاده از روغن‌ های فوق، توصیه می‌کنیم چند قطره را به یک قاشق چای‌خوری روغن حامل، مانند روغن نارگیل فوق بکر اضافه کنید و آن‌ها را مخلوط کنید. روغن را روی پوست اطراف کشاله ران بمالید و اجازه دهید جذب عضلات و رباط ها شود. این درمان را به طور مکرر در طول روز تکرار کنید، و باید متوجه کاهش قابل توجه علائم درد و ناراحتی خود شوید.

کلام آخر

در مورد درمان متخصص تشخیص می دهد که از کدام استفاده کند. اگر درد کشاله ران دارید و علت آن را نمی دانید و نمی دانید چه چیزی برای درد کشاله ران مفید است ، باید سریعاً به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید. متخصص در نتیجه تحقیقات برای فهمیدن علت درد کشاله ران می تواند روند درمانی شما را شروع کند ، می توانید از درد خود خلاص شوید.

Source: www.medicalpark.com

19 دیدگاه دربارهٔ «علت درد کشاله ران سمت چپ و راست در مردان و زنان چیست + درمان»

 1. بهمن زاده

  سلام حدود سه ماه قبل به علت این که جنین رشد نداشت و قلبش تشکیل نشد سقط داشتم بعد از سه ماه که سونو گرافی دادم دکتر گفت همه چیز طبیعی هست و میتونم دوباره باردار بشم ولی کمر درد دارم و درد در لگن و زیر شکم در سمت چپ حدود یک هفته به پریودم مونده به نظر شما مشکل خاصی دارم

 2. ترنم نورمحمدی

  سلام من همه این علائم درد سمت چپ کشاله ران و معده و مثانه و کمر درد سمت چپ و درد سینه و شانه و گردن سمت چپ دارم دکتر هم نمیتونم برم لطفا راهنمایی کنید با روش های توی خونه چیکار کنم خوب شم. دکتر عمومی شهرمون فقط داره متخصص دوره خونوادم نمیزارند خودشونم نمیبرند ورم وسوزش معده سمت چپ و پهلو کلیه واژن درد همرو دارم

 3. علی نجف پور

  سلام دکتر .همسرم مدت کوتاهی کمر درد داشت .این درد رفع شد ودرددر باسن سمت راست درد شدید دارد به مدت سه ماه است .دکترمغز و اعصاب گفته دیسک است وسیعاتیک درگیر. وباید عمل شوددکتر ارتوپد گفته عمل نیاز نیست وفادار و ودرمان رفع میشه.
  حالا موقع نشستن درد شدیدی دارد که نمی تواند بنشیند .متشکر میشم راهنمای فرمایید

 4. سلام..مدتیست درد کشاله ی ران دارم ..دخترم و ۳۶ ساله.بنده اپیلاسیون ناحیه انجام میدم آیا ممکنه عفونت کرده باشه.این درد تا گاها انتهای پیام و بکنم هست و راه رفتنم کمی بیشتر ازیت میشم.ایا ممکنه بر اثر اپیلاسیون تورم یا عفونت غده لنفاوی باشه…لطف کنید جواب بدید.سپاس

  1. دکتر یزدانی

   بله هر چیزی امکان دارد ولی باید معاینه بشید و دقیق‌تر بررسی شود

 5. خانم وفا فاضلی

  سلام همسرم مدتی است ک دردشدید کشاله ران دارد بطوری ک درد ب صورت عمودی شیاری شکل روی هر دو کشاله مشاهده میشود
  لطفا راهنمایی کنید ک علتش چیست و چکار باید بکنم؟

  1. دکتر یزدانی

   نیاز به بررسی دقیق و درمان بر اساس تشخیص دقیق دارید

 6. ایوب مرادیان

  سلام. از دو روز پیش کشاله رانم کم کم درد گرفت تا الان که خیلی شدید شده طوری که از خوابم بیدارم میکنه.درکلیه سمت چپم احساس سنگینی میکنم سنگ سازی و عفونت کلیه ارثی در خانواده شایع هست. کلیه من سنگینی میکنه اما درد یا علائمی از بیماری چیزی نشون نمیده

  1. سلام درد در ناحیه اتصال کشانه ران و بیضه دارم سمت چپ علت چیه اقای دکتر گاهی میگیره و گاهی خوبه

 7. باسلام ‌عصر بخیر
  حدود چندروزی است دقیقا در کشاله ران سمت راست درد دارم بطوریکه به کمر ، پهلو و حتی معده هم این درد کشیده شده نمیدونم واقعاً امانم رو بریده
  نظرتون. را میفرمایید دکتر

  1. دکتر یزدانی

   بادرود حتماً بایستی برای معاینه دقیق و بررسی تشخیص های محتمل مراجعه فرمایید

 8. سوگل احمدی

  باسلام من۴۸سال دارم درددرکشاله رانم خیلی شدیدهست بخصوص زمانی که راه میرم البته من فیبروم دارم حدود۱۰۰میلی هست آیا امکان دارد فیبروم بزرگتر شده باشه چه راهی برای درمان پیشنهادی کنید؟

  1. دکتر یزدانی

   فیبروم ربطی به درد لگن ندارد و نیاز به معاینه دقیق تر دارید

 9. سلام خسته نباشی به دکتر گرامی من دردازناحیه ران ی رگی که به واژن وصل میشه حس میکنم یکی ازداخل واژن این رگومیکشه ودردثانیه ای دارم

 10. سلام
  ببخشین حدود یک ماه دو هفته دچار مصدومیتی شدم از ناحیه کشاله ران تو فوتبال به محض شوت زدم احساس یه تقه از ناحیه سمت راست کشاله ران بالای الت تناسلی روز اول دوم اصلا نتونستم راه بروم با زور داشتم راه میرم ولی بعد چند روز کم کم درد اروم شد ولی بعد یه ماه دو هفته هنوز هم نمیتونم بدوم هنگامی که میخوام دویدن را شروع کنم به محضی که پام به زمین بزنم حرکت کششی انجام بدم نمیتونم احساس درد از ناحیه داخل ران بالای الت تناسی میکنم و هنگامی که پا بالا میبرم اصلا انگاری چیزی نیست علتش چیست؟

  1. درود دوست عزیز، احتمالاً آسیب تاندون های عضله داخل ران داشته باشید که باید سریعا معاینه شوید و با درمان هایی که در کلینیک ما به صورت تخصصی برای آسیب های ورزشی انجام می شود، می توانید کاملا بهبود یابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن