سر و گردن به جلو: درمان، علائم و علت

سر و گردن به جلو

سر و گردن به جلو (FHP) یک اصطلاح مورداستفاده برای توصیف وضعیتي است که در آن ستون فقرات گردني رو به جلو بوده و سر جلوتر از شانه‌ها قرار مي‌گيرد. سر به جلو، یا سندرم سر به جلو (FHS)، می‌تواند پاره‌اي از علائم را ايجاد كند كه اغلب به اختلالات عصبی، آسم آلرژیک، انحطاط ديسك و مفاصل و مشکلات عروقی نسبت داده مي‌شود. موقعیت صحیح سر زمانی است که مرکز حفره گوش (مجرای شنوایی خارجی) با سرشانه‌ها )سر استخوان کتف) در یک راستا قرار گیرد. درصورتی‌که گوش‌های شما جلوتر از این ناحیه قرار گیرند، سر شما در موقعیت صحیح نبوده و جلوتر از حالت مناسب خود قرار دارد.

در کلینیک تخصصی دردهای ستون فقرات و مفاصل، دکتر یزدانی با انجام تمرينات ملايم بر تراز كردن ستون فقرات و شل كردن عضلاتي كه دچار اسپاسم شده‌اند، كار مي‌كند. سپس درمورد راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به عارضه سر به جلو در آينده به شما مشاوره مي‌دهند. اصلاح وضعیت سر به جلو در اولين فرصت، به‌منظور پيشگيري از اعمال فشار بیشتر به ساير قسمت‌های بدن از اهميت برخوردار است. کایروپراکتیک یک راه‌حل بسیار موثر و غيردارويي به شما ارائه مي‌دهد.

 علل عارضه سر به جلو


سندرم سر به جلو است ناشي از عاداتي است که موجب مي‌شود شخص براي ‌مدت‌زمان طولانی در يك وضعيت نامناسب قرار گيرد، از جمله محیط کار باعث دیسک گردن و کمر می شود:‌

 • نشستن بیش‌ازحد و عدم تحرك كافي در زندگی روزمره
 • استفاده مداوم از کامپیوتر

سر و گردن به جلو 2

 • استفاده مداوم از تلفن همراه و تبلت

سر و گردن به جلو 3

 • خوابیدن بر روي بالش خيلي بلند

سر و گردن به جلو 4

 • آسيب- سقوط؛ ضربه يا تكان محكم و غیره.
 • ورزش نامناسب
 • نگاه كردن به كيبورد در هنگام تايپ كردن و نگاه به صفحه نمایش کامپیوتر
 • راه رفتن با سر خميده یا نشستن نادرست با شانه گرد و قوز كردن
 • حمل كيف يا كوله‌پشتي سنگين بر روي يك شانه

سر و گردن به جلو 5

 • رانندگی در حالتي‌كه سر بيشتر از 3 اینچ از تكيه‌گاه سر صندلي فاصله دارد
 • تورتیکولی اسپاسمودیک که با نام دیستونی گردن نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که موجب انقباض غیرطبیعی عضلات گردن می‌شود. در این حالت ممکن است گردن شما چرخش داشته باشد و موجب شود که سر شما به یک طرف مثلاً به سمت جلو، عقب یا طرفین، خم شود. در صورتی که بیماری یا مشکل زمینه‌ای که موجب بروز کجی گردن شده است درمان نشود، ممکن است دیگر هیچ راهی برای درمان دیستونی گردن وجود نداشته باشد.

سندرم سر به جلو مي‌تواند با عارضه‌هايي چون عضلات پشت ضعیف، ستون فقرات انعطاف‌ناپذیر و لگن كوچك همراه شود.

مشکلات ناشی از عارضه سر به جلو


عارضه سر به جلو می‌تواند باعث اضافه شدن فشار واردشده تا 30 پوند به خاطر اهرم غيرعادي ايجادشده در اين حالت شود. به علت قوس گردن براي هر اينچ قرارگرفتن سر به جلو، اين فشار به مقدار 10 پوند افزايش پيدا مي‌كند و به اين ترتيب به عضلات بالاتنه و گردن فشار بيشتري وارد مي‌شود، زيرا اين عضلات بايد وزن سر (چانه) را تحمل كرده و از افتادن آن بر روي سينه جلوگيري نمايد.

عارضه سر به جلو می تواند پیامدهای متعدد برای فرد به همراه داشته باشد:

 •  این شرایط می‌تواند باعث خارج شدن کل ستون فقرات از موقعیت صحیح آن شود.
 • در این حالت ممکن است به اعصاب موجود در ناحیه ساب‌اکسی‌پیتال فشار وارد شده و فرد بیمار دچار درد گردن و سر شود.
 • مهره‌های ستون فقرات در این شرایط می‌توانند تحت فشار زیاد قرار گیرند و در نتیجه فرد دچار قوس کمر (گوز پشتی داوگر) می‌شود.
 • مشکل قوس کمر می‌تواند بر ظرفیت ریه تاثیر گذارد و عملکرد قلب را تحت‌تاثیر خود قرار دهد.
 • مشکل سر و گردن به جلو می‌تواند باعث از بین رفتن 30% از فضای ریه‌ها شود.
 • در این شرایط مهره‌های گردن ممکن است به سمت جلو حرکت کرده و در نتیجه به دیسک‌های بین مهره‌ای فشار وارد شود.
 • در این حالت جریان خون در ناحیه گردن ممکن است تحت فشار قرار گرفته و جریان خون به مغز کاهش پیدا کند. این شرایط ممکن است با تحت فشار قرار گرفتن
 • عضلات ساب‌اکسی‌پیتال که مسئولیت بالا نگه داشتن چانه را بر عهده دارند، تشدید شود.
 • سر و گردن به جلو می‌تواند باعث ایجاد احساس سوزش و بی‌حسی در بازوها شده یا حتی جریان خون به بازوها و دست ها را کاهش دهد.
 • ایجاد مشکلات عصبی که شبیه پارکینسون یا زوال عقل است.

سر و گردن به جلو 6

علائم


عارضه سر به جلو می‌تواند باعث وارد شدن فشار اضافی به عضلات در ناحیه گردن و کمر شود و نتیجتا سبب گردن درد و کمر درد گردد. امروزه بیان می‌شود برای هر اینچ قرار گرفتن سر در جلوی شانه، وزن آن به مقدار 10 پوند افزایش می‌یابد. برای تحمل این وزن اضافی ایجاد شده، عضلات شما به‌طورمداوم تحت فشار خواهند بود. این شرایط باعث اضافه شدن فشار به پایه جمجمه شده و درنهایت می‌تواند باعث سردرد، احساس سوزش و بی‌حسی در دست‌ها، و نیز احساس ناراحتی در بین تیغه‌های شانه شود.
مشکل جدی‌تر در ارتباط با مسئله سر به جلو ایجاد محدودیت در حرکت دنده‌ها است و به این ترتیب بیمار نمی‌تواند بطور عمیق تنفس کند. این شرایط می‌تواند تاثیر بسیار زیاد بر قلب و شش‌ها گذاشته و از عملکرد مناسب آن‌ها جلوگیری نماید.

درمان


راه‌های بسیاری برای کمک به درمان سندرم سر به جلو وجود دارد:

گردن بند طبی : نوارهای شانه قابل‌تنظیم و نوارهای نگهدارنده شکم می‌توانند شانه‌ها را عقب،‌ قفسه سینه را باز و شکم را هم‌تراز با بدن نگه دارند.

سر و گردن به جلو 7

 • تغییر عادات
 • درمان فیزیکی: تمرینات کششی برای شل‌کردن عضلات منقبض جلوی گردن و قفسه سینه مفید هستند. اگر این عضلات قوی‌تر از عضلات پشت و شانه هستند، انجام تمرینات تقویت عضلات قسمت فوقانی پشت می‌تواند با کشیدن سر و گردن به جایگاه مناسب به اصلاح این عدم تعادل کمک کند.
 • ماساژ درمانی: برگزاری جلساتی با درمانگران ماساژ و یا کایروپراتیک نیز ممکن است به درمان عارضه سر به جلو کمک کند.
 • طب سوزنی
 • نشستن کمتر
 • استفاده کمتر از تلفن همراه و کامپیوتر
 • تقویت عضلات پشت
 • ورزش هوشمندانه

5 گام برای رفع عارضه سر به جلو

 

ورزش گردن درد می تواند تا حد زیادی به بهبود شما کمک کند. تمامی این تمرینات به گونه‌ای ملایم و بدون‌درد طراحی شده‌اند.  برای رسیدن به نتایج قابل‌توجه،‌ شما نیاز به انجام تمرینات زیر حداقل 2 بار در روز هستید. انجام صحیح این حرکات باید در حدود 15 دقیقه طول بکشد.

آزاد کردن گردن

ساب‌اكسي‌پيتال

یک گروه از عضلات به‌طورفشرده در زیر پایه جمجمه قرار گرفته‌اند (به عکس نگاه کنید: ‌علامت × نشان‌دهنده این نقطه است).
پیش از اصلاح وضعیت سر این عضلات باید شل شوند. اگر به گردن درد مبتلا هستید، این احتمال وجود دارد که یک احساس سنگینی یا حساسیت در این ناحیه خاص را تجربه کنید.
این عضلات معمولاً در افراد مبتلا به عارضه سر به جلو بسیار فعال هستند و می‌توانند عامل ایجاد علائمی چون سرگیجه و یا سردرد باشند.

سر و گردن به جلو 8

ماساژ ساب‌اكسي‌پيتال

الف) استفاده از توپ تنیس: توپ تنیس (و یا هر شيئي با شکل مشابه) یک ابزار عالی برای شل کردن عضلات این ناحیه است. توپ را زیر سر خود قرار دهید به‌طوری‌‌که فشار به نواحی زیر پایه جمجمه اعمال شود.

سر و گردن به جلو 9

ب) کشش: دستان خود را در پشت سر قرار دهید، و سر خود را به‌آرامی به سمت جلو فشار دهید، به‌طوری‌که کشش را در پشت گردن خود احساس کنید. حداقل به مدت 30 ثانیه مکث کنید و 3 مرتبه این حرکت را تکرار کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تمرینات کششی گردن این پست را چک کنید: 5 نمونه از بهترین تمرینات کششی برای گردن‌درد.

پايين آوردن چانه

 پس از شل‌کردن آن گروه از عضلات منقبض می‌توانیم تقویت عضلاتی که مسئول حفظ موقعیت صحیح سر می‌باشند را شروع کنیم.

الف) پايين آوردن چانه: درحالی‌که كاملاَ صاف نشسته‌ايد، به آرامی چانه خود را پايين بياوريد تا غبغب ايجاد شود. شما باید در هنگام انجام اين تمرين، يك كشش خفيف را در پشت گردن خود را احساس کنید.

سر و گردن به جلو 10
ب) پايين آوردن چانه بر خلاف جاذبه: درحالی‌که بر روي شكم دراز كشيده‌ايد و سر خود را لب تخت گذاشته‌ايد،‌(مانند شكل)‌، چانه خود را به‌گونه‌اي كه در بالا توضيح داده شد، پايين آوريد. ازآنجاكه شما درحال حرکت سر در جهت خلاف جاذبه هستيد، عضلات شما بيشتر درگير مي‌شوند. 5 ثانیه مكث كنيد و تمرين را 30 مرتبه تکرار كنيد.

سر و گردن به جلو 11
ج) پايين آوردن چانه با كش: اين تمرين همانند تمرين بالا است، اما  بوسيله كش انجام مي‌گيرد. 5 ثانيه مكث كنيد و تمرين را  30 مرتبه تکرار كنيد. اگر بتوانيد اين تمرين را به شيوه صحيح انجام دهيد، عضلات گردن شما به‌خوبي تقويت مي‌شوند.

سر و گردن به جلو 12

گره زدن چانه

ما همچنین به تقویت عضلات جلويي گردن (به نام عضلات فلکسور عمقی گردن) نياز داريم که در رابطه با عضلات پشت کار مي‌كنند. در حالی که بر روي يك بالش نازك كه محافظ گردن است،‌ دراز کشیده‌ايد، چانه خود را به‌آرامي پايين بياوريد (همانند شكل) و غبغب ايجاد كنيد (مانند زماني‌كه سر خودرا به نشانه تأييد پايين مي‌آوريد).

سر و گردن به جلو 13

افزايش تحرك قفسه سينه

ستون فقرات در اصل قسمت فوقانی پشت شما است. سفت بودن بيش‌ازحد اين ناحيه (که در اکثر افرادی که پشت ميز كار مي‌كنند، اتفاق مي‌افتد)، به‌طورغيرمستقيم منجر به عارضه سر به جلو مي‌شود. تصاویر بالا 3 تمرین اصلي تحرک قفسه سینه را نشان مي‌دهند.

سر و گردن به جلو 14

باز کردن ناحيه جلویي قفسه سینه / شانه

اگر به عارضه سر به جلو مبتلا هستيد، به احتمال زیاد به دليل انحناي شانه‌ها، شما دچار گرفتگي در ناحيه جلويي سينه/ شانه مي‌باشيد. براي كسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه ايجاد عارضه سر به جلو توسط مفاصل ضعيف اين پست را چك كنيد: آيا شانه‌هاي شما موجب وضعيت ناهنجار بدن مي‌گردند؟‌

الف) کشش قفسه سینه: درحالی‌كه به سمت جلو قدم برمي‌داريد، هر دو بازوي خود را باز كنيد و به چارچوب در تكيه دهيد.  این تمرين را در زوایای مختلف انجام دهيد تا نواحي مختلف دچار گرفتگي را تحت‌تأثير قرار دهد. حداقل 30 ثانيه مكث كنيد و حركت را 3 مرتبه تكرار كنيد.

سر و گردن به جلو 15

ب) کشش شانه به جلو: درحالی‌که دستان خود را بر روی یک صندلی كه پشت سر شما است،‌ گذاشته‌ايد، به آرامی چمباتمه بزنيد تا زمانی‌که در ناحيه جلوی شانه خود كشش را احساس كنيد. مطمئن شوید که بدن شما در حالت قائم قرار دارد. آرنج خود را به سمت بيرون نبريد. حداقل 30 ثانيه مكث كنيد و حركت را 3 مرتبه تكرار كنيد.

سر و گردن به جلو 16

ج) تقویت کتف: برای پيشگيري از گردشدن شانه‌ها به سمت جلو  و منقبض شدن آنها، شما نیاز به تقویت عضلات تیغه کتف داريد. تمرین کشیدن تیغه‌های شانه به به سم عقب و پایین را انجام دهيد. حداقل 30 ثانيه مكث كنيد و حركت را 3 مرتبه تكرار كنيد.

سر و گردن به جلو 17

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن