علت درد مفاصل در زنان باردار و جوان چیست

علت درد مفاصل در زنان چیست ؟ همه افراد گاه به گاه دچار درد یا درد می شوند، مانند درد خفیف در شانه، تورم در زانو ، درد مچ دست اما زنان بیشتر و اغلب شدید تر از مردان به علت درد مفاصل و استخوانها به ما مراجعه می کنند و گاها این سوال را میپرسند که برای درد مفاصل چه بخوریم. CDC تخمین می زند که آرتریت یا علائم مزمن مفصلی بیش از 70 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد که 41 میلیون نفر از آنها زن هستند. تعدادی از عوامل در ایجاد این نابرابری نقش دارند: زنان بیشتر از مردان در معرض شرایطی قرار می گیرند که باعث درد مفاصل می شود، تغییرات هورمونی را تجربه می کنند که بر آسیب پذیری آنها تأثیر می گذارد و می توانند از نظر فیزیولوژیکی با درد مقابله کنند.

علت درد مفاصل در زنان

علت درد مفاصل در زنان

 

درد مفاصل چیست ؟ از حدود 27 میلیون آمریکایی مبتلا به آرتروز (AO)، 60 درصد زن هستند. آرتریت روماتوئید (RA)، یک بیماری خود ایمنی، زنان را سه برابر بیشتر از مردان مبتلا می کند. سایر بیماری‌های خودایمنی که باعث درد مفاصل می‌شوند، مانند لوپوس، مولتیپل اسکلرودرمی و مولتیپل اسکلروزیس، زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهند: زنان نه برابر بیشتر در معرض ابتلا به لوپوس، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به اسکلرودرمی و دو برابر بیشتر احتمال دارد به بیماری اسکلرودرمی مبتلا شوند. اسکلرودرمی ابتلا به ام اس و فیبرومیالژیا یک بیماری کمتر شناخته شده است که می تواند باعث درد مفاصل شود و زنان را هشت برابر بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار دهد.

رابطه بین استروژن و درد مفاصل

 

تاروز تاکر، متخصص درد و مدیر کلینیک درد در مرکز پزشکی دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون، می‌گوید: «زنان بیشتر و بیشتر از مردان درد را در قسمت‌های خاصی از بدن تجربه می‌کنند». تصور می شود که هورمون های زنانه در آسیب پذیری بالای زنان در برابر درد نقش دارند. بسیاری از زنان مبتلا به استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، لوپوس و فیبرومیالژیا گزارش می دهند که درد مفاصل فقط قبل یا در طول قاعدگی افزایش می یابد. این به احتمال زیاد به دلیل کاهش ناگهانی سطح استروژن قبل از قاعدگی و افزایش پس از پایان چرخه قاعدگی زنان است. دکتر تاکر می گوید: اعتقاد بر این است که استروژن از درد محافظت می کند. در دوران بارداری به اوج خود می رسد و احتمالاً از زنان در برابر درد زایمان محافظت می کند. برخی از مطالعات نشان می دهد که 80 درصد از زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید تسکین علائم را در دوران بارداری و افزایش سطح استروژن در طول دوره پس از زایمان تجربه می کنند. علاوه بر این، گمان می رود که هورمون های تولید مثلی در میزان بالای بیماری های خودایمنی در زنان نقش داشته باشند، زیرا بیماری هایی مانند RA و لوپوس در سال های باروری شایع تر هستند.

درد در بدن زن و مفاصل

 

با این حال، هورمون ها تنها بخشی از تصویر هستند. مغز زنان را می توان برای درد سیم کشی کرد. تصور می شود اندورفین ها که دردهای طبیعی بدن هستند در مردان موثرتر از زنان هستند. پاتریک وود، محقق درد در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در شروپورت و مشاور پزشکی می گوید: «مطالعات نشان داده است که زنان در پاسخ به محرک های دردناک، دوپامین کمتری در مغز ترشح می کنند. بدون دوپامین، اندورفین نمی تواند به طور موثر عمل کند. به انجمن ملی فیبرومیالژیا

اما دقیقا علت درد مفاصل و استخوانها در زنان چیست؟ تفاوت های ساختاری در زنان نیز می تواند به تعدادی از دردهای مفصلی کمک کند. به عنوان مثال، زنان بیشتر مستعد ابتلا به آرتروز زانو هستند. یک توضیح احتمالی: بروس سولیتر، متخصص روماتولوژی، خاطرنشان می کند: “زنان نرم تر و شفاف تر از مردان هستند، بنابراین تحرک بیشتری در این ناحیه وجود دارد و خطر مالیدن مفصل زانو به استخوان های زیر آن افزایش می یابد.” بیمارستان NYU برای بیماری های مفصلی، نیویورک. این می تواند منجر به علائم آرتروز در ناحیه زانو شود.

برای ورم و درد مفاصل چه بخوریم

 

برای درد و ورم مفاصل چه بخوریم ؟ واکنش زنان در مورد برخی داروها برای تسکین درد مفاصل نسبت به مردان متفاوت است. به عنوان مثال، تغییرات در سطح هورمون می تواند مقدار دارو را در جریان خون کاهش دهد، به این معنی که زنان به دوزهای بیش از حد معمول نیاز دارند. علاوه بر این، سیستم گوارش زنان کندتر است و برخی از داروها (مانند مسکن ها) طولانی تر از طریق دستگاه گوارش حرکت می کنند، جایی که کاملاً جذب می شوند. و از آنجایی که حساسیت زن به درد درست قبل از قاعدگی افزایش می یابد، ممکن است در این زمان از ماه به مسکن های بیشتری نیاز داشته باشد. دکتر یزدانی می گوید: «زنان باید از این عوامل آگاه باشند، سؤالات درست بپرسند و بر تشخیص دقیق و درمان مناسب پافشاری کنند. به آنها بیاموزید که چگونه درد مفاصل بر آنها تأثیر می گذارد.

💡توصیه: برای پیشگیری و درمان درد مفاصل، مقاله درمان درد مفاصل را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن