کیست زانو چیست؟ کیست جلوی زانو، درمان کیست بغل زانو

کیست زانو چیست

 

کیست زانو چیست؟ علت و انواع کیست زانو از جمله کیست جلوی زانو و پا، کیست بغل زانو، غده چربی برآمدگی، کنار زانو، توده کنار زانو و روش هاب درمان از جمله تزریق استروئیدی، ورزش درمانی، دارو درمانی و درمان با لیزر، همگی از مباحثی هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

کلینیک تخصصی آسود با ارائه مشاوره‌های تخصصی، بهترین راه کارهای درمانی را برای پارگی مینیسک و کیست زانو در اختیار شما قرار می‌دهد. رویکردهای درمانی ما لزوماً نیازی به جراحی ندارد. ما در درمان صدمات و بیماری‌های زانو، از جمله کیست و مینیسک از تخصص بالایی برخورداریم. برنامه‌های درمانی دکتر یزدانی با بهره‌گیری از درمان‌های غیر جراحی و ترکیب آن‌ها با سایر درمان‌ها و ارائه توان‌بخشی باعث می‌شود، درد شما کاهش یافته، عضلات اطراف مفصل زانو تقویت شوند، دامنه حرکت مفصل افزایش یابد. همچنین التهاب و ورم زانو فروکش خواهد نمود. مجموع این عوامل باعث می‌شود که عملکرد کلی زانوی شما بهبود یابد. این شیوه درمانی تسکین درد زانو، مختص کسانی است که به دنبال روشی ایمن، مؤثر، غیرتهاجمی و بدون درد برای حل مشکل خود هستند. ما برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای بیمارانمان متعهد شده‌ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن‌های 02188196179 و 09353637983 با ما تماس بگیرید.

تمام مفصل‌های بدن با بافتی بسیار نرم به نام “غضروف مفصلی “پوشش داده می‌شوند. غضروف مفصلی زانو انتهای استخوان فمور (استخوان ران)، سطح بالای استخوان درشت نی (استخوان ساق پا) و سطح پشت کشکک زانو را پوشش می‌دهد. علاوه بر غضروف مفصلی، مفصل زانو نیز دارای نوعی بافت دیگری است که به آن غضروف مینیسک می‌گویند.

آناتومی مینیسک


مینیسک به‌عنوان جذب کننده شوک‌های وارده به مفصل زانو عمل می‌کند. دو مینیسک در زانوجود دارد – یکی از آن‌ها در قسمت داخلی و دیگری در قسمت خارجی مفصل زانو واقع شده است. با همکاری هم، این دو مینیسک کمک می‌کنند تا مفصل زانو ثبات خود را حفظ کرده و در بهترین شرایط ممکن قرار بگیرد. مینیسک داخلی، حدود 50 درصد ضربه وارده به مفصل زانو را جذب می‌کند. که در صورت غیر این شرایط فرد دچار کیست مینیسک زانو است.

مینیسک خارجی یا لترال شوک بیشتری را نسبت به مینیسک داخلی جذب می‌کند. مینیسک خارجی حدود 70 درصد ضربه وارده به زانو را جذب می‌نماید.

پارگی مینیسک و کیست زانو 12

علت کیست مینیسک زانو


کیست مینیسک زانو مشابه کیست “بیکر” است. کیست بیکر زانو در پشت مفصل زانو ایجاد می‌شود. همراه کیست بیکر ما شاهد بروز مشکلات زیادی برای زانو می‌باشیم از جمله تجمع مایع، تورم و درد.

 پارگی مینیسک علت کیست زانو می باشد . به این نوع پارگی، “پارگی افقی مینیسک” یا “پارگی کمپلکس” می‌گویند که باعث برش افقی مینیسک می‌شود. این کیست‌ها اغلب در مینیسک خارجی ایجاد می‌شوند. آن‌ها با مایع ژله‌ای همانند مایع مفصلی پر شده‌اند. توجه داشته باشید وقتی از واژه “کیست” استفاده می‌کنیم، منظورمان وجود کیسه‌ای است که داخل آن مایع می‌باشد، منظورمان یک کیست واقعی نیست. به عبارت دیگر این کیست رشد غیرطبیعی ندارد و تومور به‌حساب نمی‌آید. دلیل وجود مایع در این کیست این است که در اثر پارگی مینیسک مایع مفصلی به درون آن نشت کرده و باعث ورم پشت زانو می‌شود. بدن به‌طور مداوم مایع مفصلی جدید ترشح می‌کند و مایعات اضافی را جذب می‌کند. اما زمانی که مایع به درون کیست نشت می‌کند، نمی‌تواند از آن خارج شود و یک کیسه حاوی مایع را تشکیل می‌دهد که به آن کیست مینیسک می‌گویند. دلیل باقی ماندن کیست، آن است که مانند یک شیر یک طرفه عمل می‌کند، یعنی مایعات وارد کیست می‌شوند ولی نمی‌توانند از آن خارج شوند.

 

انواع کیست زانو

 

پریمنیسکال کیست

این نوع کیست زانو توسط ضایعه کوچکی ایجاد می‌شود و درون آن را مایعات پر می‌کنند:

 • کیست داخلی: در قسمت خلفی مینیسک ایجاد می‌شود.
 • کیست خارجی: در قسمت قدامی یا بخش میانی مینیسک ایجاد می‌شود.

کیست داخلی کمی شایع‌تر از کیست خارجی می‌باشد، تقریباً دو برابر.

پارامنیسکال کیست (مانند کیست بیکر)

کیست خارج شده از مینیسک، معمولاً بین عضله سمی ممبرانو سر داخلی عضله گاستروکنمیوس قرار می‌گیرد.

فیزیولوژی بیماری

 

مکانیسم آسیب

پارگی مینیسک همانند یک شیر یک طرفه عمل کرده و باعث نشت مایع مفصلی به درون کیست می‌شود که بعداً غلیظ شده و ساختاری شبیه ژله پیدا می‌کند.

آسیب شناختی آناتومیک

 • معمولاً پارگی افقی و کمپلکس باعث ایجاد کیست پارامنیسکال می‌شود.
 • معمولاً پارگی شعاعی و یا عمودی باعث ایجاد کیست پریمنیسکال می‌شود.

بیماری‌های مرتبط

 • آسیب غضروف مفصلی
 • پاره شدن رباط متقاطع قدامی
 • ضربه داخلی یا ناگهانی.
 • خونریزی یا خونریزی داخلی مفصل.
 • عفونت مزمن که ممکن است باعث شکل‌گیری کیست شود.
 • انحطاط مخاطی که آن هم معمولاً با این بیماری مرتبط است.

علائم پارگی مینیسک و کیست زانو

 • ممکن است بدون علامت باشد.
 • درد موضعی در قسمت داخلی یا خارجی مفصل و یا پشت زانو
 • علائم مکانیکی – قفل کردن و ایجاد صدا در زانو
 • تورم با تأخیر و یا متناوب زانو
 • ضعف و یا لنگیدن (سندرم گیر افتادگی نورواسکولار)
 • گاهی اوقات اندازه کیست تغییر خواهد کرد.
 • تورم در سمت داخلی و کناره‌های مفصل زانو.
 • برآمدگی کیست، اغلب در سمت خارجی زانو.
 • قفل شدن مفصل زانو.
 • انحراف زانو.

پارگی مینیسک و کیست زانو 13

معاینه

 • بازرسی – وجود توده در پشت حفره زانو، میزان گسترش زانو
 • لمس – بررسی حساسیت به لمس مفصل زانو، توده‌های قابل لمس
 • ارزیابی حرکات زانو، صدا دادن زانو

تصویربرداری

خصوصیات رادیوگرافی

 • عکس ساده
 • رادیوگرافی ساده – بافت نرم متورم را در مکان مورد نظر نشان می‌دهد.
 • سونوگرافی – سونوگرافی اسکلتی – عضلانی با وضوح بالا می‌تواند بسیار حساس باشد و معمولاً ضایعه‌های بدون پژواک را همراه با ماهیت کیست نشان می‌دهد. همچنین می‌تواند پارگی مینیسک همراه کیست را نیز نشان دهد.
 • MRI- MRI حساس‌ترین روش تشخیصی برای کیست و پارگی مینیسک محسوب می‌شود. از طریق آن باید بررسی گردد که اختلالات دیگری مثل بیماری التهاب “بورسیت پس آنسرین” منشأ درد بیمار نباشد. چراکه کیست هم می‌تواند دردناک باشد و هم بدون علامت. بسیاری از کیست‌ها غیرقابل لمس هستند بنابراین بیمارانی که از درد زانو رنج می‌برند، اگر دچار کیست یا پارگی مینیسک شده باشند، با کمک MRI مشخص می‌شود.

در برخی از موارد که MRI قادر به شناسایی حضور کیست نمی‌باشد، آرتروسکوپی زانو به کمک می‌آید و با تشخیص دقیق‌تر پزشک را بهتر راهنمایی می‌کند.

درمان کیست زانو و پارگی مینیسک


به دلیل امکان بازگشت مجدد کیست مینیسک، پارگی مینیسک زانو که مسبب اصلی است نیز باید درمان شود. اگر علت زمینه‌ای پارگی مینیسک درمان نشود، معمولاً کیست دوباره عود خواهد کرد. معمولاً برداشت کیست لازم نیست؛ به‌سادگی با هدف قرار دادن علت زمینه‌ای این بیماری، همانند درمان کیست بیکر می‌توان آن را درمان نمود.

درمان کیست زانو بدون جراحی

 

 • داروها

  • داروهای مسکن – داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (آسپرین و ایبوپروفن)، مسکن‌های خفیف (استامینوفن)
  • داروی هومیوپاتی (بریونیا آلبا) – در مدیریت درد، تورم اطراف مفصل زانو بهبود دامنه حرکتی مفصل مفید می‌باشد.
  • NSAIDS (مانند ژل ولتارین)
  • آسپیراسیون – تخلیه کیست از طریق سوزن
  • تزریق آستروئید (کورتون) – در موارد شدید باعث کاهش التهاب می‌شود.
 • تحریک الکتریکی و اولتراسوند

با کمک سونوگرافی می‌توان آن را به سمت کیست هدایت نمود.

 • سرما درمانی

سرما درمانی (استفاده از یخ) باید هر 10 تا 15 دقیقه بافاصله زمانی 2 الی 3 ساعت بر موضع استفاده شود. این کار باعث التهاب و درد می‌شود.

 • فیزیوتراپی

انجام تقویت تمرینات و کششی.

 • درمان با لیزر سرد

مزایای اصلی لیزر سرد برای زانو عبارت‌اند از:

   1. کاهش التهاب
   2.  افزایش جریان خون
   3. افزایش ATP برای سرعت بخشیدن به درمان کیست مینیسک زانو

عمل جراحی کیست

برداشت کیست ممکن است به‌صورت کامل یا به‌صورت جزئی باشد. برداشت ناقص کیست ممکن است باعث عود مجدد کیست شود. بر اساس یافته‌های تصویربرداری درمان یک کیست متفاوت است:

 • اگر کیست در ارتباط با پارگی مینیسک ایجاد شده باشد معمولاً از روش آرتروسکوپی استفاده می‌گردد.
 • اگر کیست مرتبط با پارگی مینیسک نباشد، ممکن است از جراحی باز استفاده شود.

برداشت بافت از طریق آرتروسکوپی – یک تلسکوپ فیبر نوری که به آن یک دوربین متصل است وارد مفصل زانو می‌شود، تصویر داخل مفصل زانو بر روی یک مانیتور نشان داده می‌شود. معمولاً جراحی آرتروسکوپی به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و معمولاً بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

 

برداشتن کیست به روش جراحی باز از پشت زانو

 

عمل جراحی باز کیست می‌تواند هم‌زمان با ترمیم پارگی مینیسک انجام شود.

خالي کردن زانو اصطلاحي است که براي توصيف احساس ناپايداري و بي‌ثباتي ناگهاني در مفصل زانو به کار مي‌رود. اين حالت در بين افرادي که سابقه آسيب‌ديدگي از ناحيه مفصل زانو را دارند، خيلي شايع است. علت خالی شدن زانو و ناپايداري مفصل زانو در افرادي که از روماتيسم زانو، آرتروز زانو و زانو درد رنج مي‌برند، مي‌تواند منجر به افزايش خطر زمين خوردن و شکستگي اندام‌ها شود.

26 دیدگاه دربارهٔ «کیست زانو چیست؟ کیست جلوی زانو، درمان کیست بغل زانو»

 1. سلام اقای دکتر..من چند سالی هس که کناره داخلی زانوم ورم داره و وقتی ضربه وارد میشه ورم میکنه و حالت ژله ای هست دکترم گفته احتمالا کیست باشه..میشه بپرسم با چه درمانی رفع میشه؟!

 2. با سلام و احترام
  با تشكر از راهنماي سايت شما 16 سال دارم زانو هايم خالي مي كردند به دكتر ارتوپد مراجعه كردم پس از انجام ام ار اي مشخص شد زانو هايم اب اورده و كشكك هايم ساييدگد پيدا كرده ايا من بايد تا اخر عمر از اين مشكل رنج ببرم يا درمان خاصي دارد و اگر ورزش خاصي را بايد انجام بدهم لطفا من را راهنمايي نماييد با تشكر

  1. دکتر یزدانی

   نیاز به توانبخشی دارید با تشخیص هایی که براتون گذاشتند موافق نیستم

 3. مریم تاراج بر

  با سلام و احترام
  آیا درمانی بجز عمل جراحی برای نیست زانو وجود دارد؟

 4. با عرض سلام و خسته نباشید
  مادر من سالهاست از ارتروز شدید زانو رنج میبرد و گاهی حتی به انگشتهای پا سرایت کرده و قدرت حرکت را از ایشان میگیرد. درد شبانه روزی روحیه باقی نذاشته. ایا داروی جدیدی امده که واقعا تاثیرگذار باشد و یا جراحی زانو برای سن ایشون که هشتاد سال دارند توصیه میفرمایید؟ قرصهای غضروف ساز و پوکی استخوان و مسکن و دی سی مصرف میکنن که معده ایشان را ضعیف کرده.
  با سپاس از پاسخ و توجه شما

 5. دانلود آهنگ عاشقانه

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 6. سلام آقای دکتر
  مادرم در زانو سمت چپ کیست داره موقع نشستن زانو قفل میکنه و باید با کمک بلند بشه و موقعی راه میره پاهاش میلرزه یک دفعه زانو خالی میکنه
  به خاطر داشتن بیماری قند خون دکترش عمل نمیکنه میگه ممکن هست عفونت کنه که موجب قطع پا میشه
  آیا راه حلی به جز عمل هست یا نه

  1. دکتر یزدانی

   سلام
   درد زانو ارتباطی به کیست نداره و زانو احتمالاً آرتروز داره که با لیزر درمانی و کارهای توانبخشی بهتر میشوند و میتوانند بهتر راه بروند
   تشکر

   1. سلام و عرض ادب
    آقای دکتر من 15 سال میشه یه ورم جلوی زانوم دارم خیلی هم سفت است مثل استخوان ودرد ندارد مگر بهش ضربه وارد شود چند بار به متخصص مراجعه کردم گفتن چیزی نیست زیاد اذیتش نکن فقط، آیا تا حالا به همچین موردی برخورد کردی که خوب شده باشه یا راحلی برای رفع اون برآمدگی هست؟
    خیلی ممنون

 7. سلام خسته نباشید پشت زانوی من باد کرده باید عمل شه دارویی یا چیز دیگه به غیر از عمل داره. دکتر رفتم گفت باید عمل کنی

 8. قریب زاده

  باسلام 39سال سن دارم در شدید زانو دارم که باعث شد تا زانو خم نشود کمی تورم دار د mrlکردم گفتن کیست کوچک دارد آیا با دارو رفع میشه یا جراحی لازم داره

 9. سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من 15 سال میشه یه ورم جلوی زانوم دارم خیلی هم سفت است مثل استخوان ودرد ندارد مگر بهش ضربه وارد شود چند بار به متخصص مراجعه کردم گفتن چیزی نیست زیاد اذیتش نکن فقط، آیا تا حالا به همچین موردی برخورد کردی که خوب شده باشه یا راحلی برای رفع اون برآمدگی هست؟
  خیلی ممنون

 10. سلام آقای دکتر من تازگی ها در زانوی سمت راستم یک یک توده حس میکنم ک در حالت عادی دیده نمیشه فقط زمانی ک زانوم رو خم میکنم ب صورت ی برجستگی ک نرم هم هست دیده میشه آیا کیست هست؟؟ برای درمانش چه راه حلی وجود داره!؟ ممنون از پاسخگوییتون

 11. سلام وقت شما بخیر
  من حدود دو ماه پیش خوردم زمین، جدیدا متوجه شدم بالای زانوی من یه تورمی پیدا کرده، زمانی که لمسش میکنم انگار یه چربی مانند داخل اون هست که تکون میخوره، البته من دردی ندارم اما زانوم گاهی صدا میده، ممنون میشم راهکار درمانش رو بفرمائید

 12. فاطمه مهرابی

  باسلام، پشت پای چپم 2ماهه درد میکنه که فقط موقع نشستن واستراحت خیلی اذیتم. پیش دکتر رفتم یکی احتمال کیست داده، ویکی دیگه فقط ورزش وتوصیه های خم نشدن زانوراداده+مسکن ویتامین دی. ولی هیچ فرقی نکرده که بدتر هم شده، تشخیص شما چیه وچکارباید کرد؟؟

  1. دکتر یزدانی

   بایستی معاینه دقیق انجام شود و متناسب با تشخیص درمان مناسب برای شما انجام شود

 13. ابراهیمی

  سلام آقای دکتر یک کیست در قسمت بیرونی زانو که گاها بزرگ به اندازه گردو وگاها محل میشود البته درد هم هنگام را رفتن ندادم جراحی لازم هست یا با دارو درمان‌میشود

  1. دکتر یزدانی

   هیچ جراحی نیاز ندارد و به مرور زمان جذب می شود اگر شما از دستشویی فرنگی استفاده کنید و فشار روی عضلات پشت زانو نیاورید

 14. سلام خسته نباید..نزدیک به ده سال هست ک کنار زانوی سمت راست یه چیز سفت هست مثل استخوان .یه مدت درد گرفت بعد الان نزدیک پنج ساله درد نداره میشه راهنمایی کنید ک چی هست نیاز ب درمان یا جراحی داره

 15. کیومرث

  سلام آقای دکتر بنده بغل زانوسمت چپ مثل یک قوده چربی مشاهده میکنم درمانش چیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ ٪ تخفیف برای رزرو اینترنتی از سایت کلیک کنید
به بالای صفحه بردن