کمر درد در سمت راست قسمت فوقانی کمر

کمر درد در سمت راست قسمت فوقانی کمر می تواند از خفیف تا بسیار شدید و ناتوان کننده باشد. درد قسمت فوقانی کمر می تواند حرکات شما را محدود کند و انجام کارهای روزانه را دشوار نماید.

یک چهارم سمت راست فوقانی کمر شما از پایه گردن شروع می شود و در سمت راست قفسه دنده ادامه می یابد. این ناحیه از بدن شامل قسمت بالای ستون فقرات قفسه سینه است که به قسمت کوچکی از کمر شما منتهی می شود.

کمردرد در سمت راست قسمت فوقانی کمر

درد در سمت راست قسمت فوقانی کمر غالباً در اثر مشکلات ستون فقرات ایجاد می شود، از جمله:

مهره ها.

این استخوان های کوچک ستون فقرات شما را تشکیل می دهند و به قفسه دنده شما وصل می شوند.

دیسک های ستون فقرات.

دیسک ها بین مهره ها قرار دارند. دیسک ها دارای بافت داخلی اسفنجی و بیرونی سخت هستند. دیسک های شما طوری طراحی شده اند که هنگام راه رفتن، دویدن یا پرش، شوک را به خود جذب می کنند.

عضلات، رباط ها و تاندون ها.

اینها نوارهایی از بافت پیوندی فیبری هستند که ستون فقرات را در جای خود نگه می دارند.

اعصاب.

اعصاب دسته هایی از الیاف هستند که ارتباط بین مغز، نخاع، عضلات و اندام های داخلی را تسهیل می کنند.

گاهی اوقات، درد در این ناحیه از بدن می تواند ناشی از شرایط جدی و بالقوه کشنده باشد، مانند عفونت ستون فقرات، سرطان ریه، آمبولی ریوی یا کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا).

دلایل کمر درد در سمت راست قسمت فوقانی

کمردرد در سمت راست قسمت فوقانی می تواند مزمن یا حاد باشد. همچنین نوع دردی که احساس می کنید می تواند از درد شدید و تیز تا خفیف متغیر باشد. کمر درد در سمت راست قسمت فوقانی کمر در اثر طیف وسیعی از شرایط ایجاد می شود. نوع دردی است که احساس می کنید، تعیین کننده علت کمردرد و همچنین بهترین درمان برای آن است.

استفاده بیش از حد، فشار عضلانی یا آسیب دیدگی

فشار عضلانی پیچ و تاب یا پارگی عضله یا تاندون است. گسترش بیش از حد یا حرکات مکرر که درگیر فعالیت هایی مانند پارو کردن برف، قوز کردن در مقابل کامپیوتر و یا بعضی از ورزش ها، دلایلی هستند که می تواند منجر به فشار عضلانی شود.

پیچ خوردگی ناگهانی یا بلند کردن اجسام سنگین نیز می تواند باعث این وضعیت شود. افتادن، تصادف اتومبیل یا هر نوع ضربه ناگهانی باعث آسیب دیدگی خفیف تا شدید کمر می شود.

آسیب های خفیف می تواند به شکل فشار عضلانی، گرفتگی عضلانی و اسپاسم باشد. گرفتگی به کشیدگی یا پارگی رباط اشاره دارد. اسپاسم انقباض ناگهانی در عضله است. علائم دیگر عبارتند از:

کاهش دامنه حرکت در بازو یا شانه

افزایش درد با حرکت شانه، بازو یا کمر

کمردرد در سمت راست قسمت فوقانی کمرفشار بر روی اعصاب نخاعی

فتق دیسک می تواند در اثر بلند کردن اجسام سنگین یا آسیب دیدگی ایجاد شود. به این حالت لغزش دیسک یا پارگی دیسک نیز گفته می شود. با پاره شدن دیسک های کمر ممکن است روی اعصاب نخاعی فشار وارد شود.

فتق دیسک زمانی ایجاد می شود که مایع نرم داخل دیسک از طریق پارگی پوشش بیرونی دچار بیرون زدگی شود و به بیرون راه پیدا کند. فتق دیسک ها شایع ترین علت درد در قسمت تحتانی کمر هستند اما می توانند در گردن نیز ایجاد شوند و باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی کمر شوند. فتق دیسک در افرادی که اضافه وزن دارند یا در افراد مسن با احتمال بیشتری دیده می شود.

علائم دیگر فتق دیسک شامل موارد زیر است:

درد بازو یا شانه که ممکن است با سرفه یا عطسه بدتر شود

احساس سوزن سوزن شدن

بی حسی

ضعف عضلات در بازو یا شانه

شکستگی های مهره ای

شکستگی های مهره ای که همچنین به اصطلاح شکستگی نخاعی نیز نامیده می شوند، ممکن است در اثر ضربه ناشی از افتادن، حوادث ورزشی، تصادف اتومبیل یا آسیب های دیگر ایجاد شود.

شکستگی های مهره ای باعث شکسته شدن استخوان های ستون فقرات و احتمالاً قطعه قطعه شدن آن ها شده و در نتیجه باعث سوراخ شدن یا فشرده شدن نخاع یا اعصاب می شود. شکستگی های مهره ای می توانند از خفیف تا فاجعه انگیز باشند.

علاوه بر کمردرد، علائم شما با توجه به شدت آسیب بروز خواهند کرد. این علائم شامل موارد زیر هستند:

گردن درد

اسپاسم عضلانی

ضعف

احساس سوزن سوزن شدن

مشکل در حرکت دادن بازو یا بازوها

فلج

پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی بیماری استخوانی است که خطر شکستگی را افزایش می دهد. افراد مبتلا به پوکی استخوان معمولاً تا زمانی که دچار شکستگی فشاری در مهره های ستون فقرات نشوند، نمی دانند که دچار پوکی استخوان شده اند.

علائم پوکی استخوان شامل موارد زیر است:

شروع ناگهانی درد کمر

افزایش درد هنگام ایستادن یا راه رفتن

کاهش قد

پس روی لثه ها

ضعیف شدن قدرت چنگ زدن

ناخن های شکننده

آرتروز

استئوآرتریت (OA) یا آرتروز بر روی مفاصل بدن تأثیر می گذارد. بیشتر مهره های ستون فقرات به مفاصل فاست متصل می شوند و این قسمت از بدن مستعد ابتلا به آرتروز است.

آرتروز می تواند باعث کمردرد در سمت راست قسمت فوقانی بدن یا درد در هر نقطه ای در امتداد ستون فقرات شود. گاهی این حالت با اسکولیوز همراه است. علائم دیگر آرتروز عبارتند از:

گسترش درد به گردن، بازوها یا شانه ها

ضعف

بی حسی

گرفتگی عضلات

سفتی

 

 اگر این مطلب برایتان مفید بود از از مقالات مرتبط زیر نیز دیدن فرمایید و نظرات و سوالات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

  1. قوز کمر و پشت

  2. سرخوردگی یا جابجایی مهره های کمر چیست؟ رازهای درمان ها ، علت و علائم

  3. علائم دیسک کمر پیشرفته و رازهای درمان آن

  4. شایع ترین علائم دیسک کمر پیشرفته چیست؟

  5. درمان گودی و قوس زیاد کمر با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

Source: www.healthline.com

جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته دیسک کمر، بیورزونانس درمانی، توانبخشی فعال، درمان پوکی استخوان، لیزر درمانی و ...

توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - دکتر امیرحسین یزدانی

دریافت مشاوره رایگان تلفنی:
۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳
به این پست امتیاز دهید.
کمر درد در سمت راست قسمت فوقانی کمر
۴ از ۴ رای