۱۰ درمان خانگی گردن درد

با پیشرفت تکنولوژی و رواج شغل های جدید یکی از مشکلات شایع این روزها گردن درد است. دردهای عضلانی و شاید عصبی افراد را چنان تحت فشار قرار می دهد که گاه انجام فعالیت های عادی روزانه را با مشکل جدی مواجه می کند.

بسیاری از اشخاص از همان ابتدا به مراکز پزشکی مراجعه می کنند؛ اما درمان های پزشکی هزینه های بالایی می طلبد و در اکثر موارد به جز مصرف داروهای شیمیایی راهکار مناسبی برای کاهش درد و درمان ارائه نمی شود.

بسیاری از افراد در طول زندگی درد در ناحیه گردن را تجربه کرده اند. چه عواملی باعث درد در ناحیه گردن می شود؟ آیا درمان خانگی گردن درد در درمان آن موثر است؟ چه شیوه هایی را جهت درمان طبیعی می شناسید؟

در این مقاله به ۱۰ شیوه مفید جهت درمان گردن درد در منزل اشاره می کنیم. روش های زیر را به کار ببرید و تاثیر آن را در بهبود مشاهده کنید. با ما همراه باشید.

10 درمان خانگی گردن درد

عوامل ایجاد گردن درد را بشناسید

پیش از اشاره به درمان خانگی گردن درد باید با عوامل بروز این مشکل آشنا شوید. در این رابهط باید بدانید که علاوه بر استرس و فشارهای عصبی، عوامل بسیاری در ایجاد درد در ناحیه گردن دخیل هستند. گاهی اوقات درد گردن کل عضلات اسکلتی و عضلانی را نیز درگیر می کند و بسیار دردناک است. اگر به دنبال منشا درد گردن هستید؛ موارد زیر را مطالعه  و تا حد ممکن مراقبت های لازم را انجام دهید.

  1. کار با رایانه به مدت طولانی و قرارگیری نامناسب گردن؛
  2. فرم نشستن نادرست بر صندلی نامناسب؛
  3. استفاده بیش از حد از تلفن همراه و وضعیت نادرست گردن؛
  4. استفاده از بالش نامناسب در زمان خواب و گرفتگی عضلات؛
  5. آسیب های ورزشی و ضربه به سر؛
  6. بلندکردن اجسام سنگین و فشار به عضلات؛
  7. واردشدن ضربه به گردن در اثر حوادث ناگهانی.

موثرترین درمان خانگی گردن درد

همان طور که گفته شد؛ دلایل مختلفی برای ایجاد درد گردن وجود دارد. برخی از آن ها قابل پیشگیری نیستند و ناخودآگاه با آن روبه رو می شوید. بنابراین باید به درمان خانگی گردن درد بپردازید. در ادامه راه هایی اصولی و رایج جهت درمان این مشکل را بیان می کنیم:

10 درمان خانگی گردن درد

عادت های اشتباه را ترک کنید و به شیوه ای نو زندگی کنید

تکنولوژی و فناوری های جدید باعث بروز بسیاری از دردها و آسیب های جسمی شده است. بنابراین لازم است که سبک زندگی خود را تغییر دهید و راهکارهای متناسب با تکنولوژی را جایگزین کنید. اگر صندلی نامناسبی در محیط کار دارید؛ از ابزارهای کمکی و بالشتک های مخصوص استفاده کرده و صندلی را به حالت ارگونومیک نزدیک کنید.

در صورتی که حالت نشستن های شما طولانی و غیراصولی است؛ شیوه ای مناسب برای نحوه قرارگیری ستون فقرات به شکل استاندارد انتخاب کنید. زیرا وضعیت قرارگیری زانو و پاها نیز بر ساختار گردن تاثیر می گذارد.

همچنین رایانه و صفحه کلید باید در ارتفاع مناسبی نسبت به صندلی و روبه روی چشمان شما قرار گیرد. نکته نهایی برای درمان خانگی گردن درد این است که زمان مناسبی را جهت انجام چند حرکت ورزشی بین کار اختصاص دهید.

استفاده اصولی از تلفن و کاهش درد گردن

استفاده مداوم از تلفن همراه جزئی از برنامه های کاری و زندگی بسیاری از افراد شده است؛ اما برای کاهش دردهای عضلانی گردن چه باید کرد؟ در ادامه به چند درمان خانگی گردن درد در این رابطه اشاره می شود:

  • برای صحبت با تلفن از هدفون یا هندزفری استفاده کنید؛
  • بهتر است که تلفن همراه را در وضعیتی مشاهده کنید که گردن به حالت خمیده نباشد؛
  • گاهی اوقات حرکات کششی و نرمشی در بین کار انجام دهید.

10 درمان خانگی گردن درد

اهمیت تغییر در وضعیت خوابیدن

مکان و بالش مناسب برای خواب اهمیت زیادی دارد. زیرا بسیاری از گرفتگی های عضلانی به دلیل وضعیت نامناسب خواب است. خستگی های مفرط در طول روز باعث می شود که خواب شبانه سنگینی داشته باشید و متوجه وضعیت قرارگیری گردن نشوید. استفاده از بالش طبی نیز در کاهش دردها کارساز است.

10 درمان خانگی گردن درد

گرمادرمانی یا سرمادرمانی

یکی از راه های درمان خانگی گردن درد استفاده از کمپرس گرم یا سرد است. این اقدام درمانی گرفتگی عضلات گردن را برطرف کرده و باعث کاهش درد شما می شود. همچنین باید بدانید که دوش آب گرم نیز برای رهایی و باز کردن ماهیچه ها مفید است. بنابراین به سادگی و در مدت زمان کوتاهی از گرفتگی و درد گردن رهایی پیدا کنید.

10 درمان خانگی گردن درد

از ماساژ  اصولی غافل نشوید

بهترین راه درمان خانگی گردن درد، ماساژ ناحیه آسیب دیده است. با توجه به اینکه گردن عضوی مهم و حساس به شمار می رود؛ ابتدا بررسی کنید که گردن درد به چه علتی به وجود آمده است و سپس از این راه حل استفاده کنید. ماساژ تجربه و تخصص می خواهد؛ بنابراین به فردی که اصول ماساژ استاندارد را نمی داند؛ اعتماد نکنید.

10 درمان خانگی گردن درد

آب، معجزه ای برای دردهای عضلانی  

از قدیم تاکنون هیدروتراپی یکی از شیوه های اصولی درمان دردهای عضلانی به شمار می رود. اگر امکانات رفتن به استخر دارید؛ از شنا به عنوان درمان خانگی گردن درد استفاده کنید. توجه داشته باشید که حرکت های تند و خسته کننده در شنا بر روند بهبودی تاثیر منفی دارد.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که آب گرم طبیعی دارند؛ توصیه می کنیم که از خواص درمانی چشمه های آب گرم بهره مند شوید. املاح موجود در چشمه های طبیعی بر سلامت انسان موثر هستند. زیرا استفاده از آب گرم به نوعی فیزیوتراپی محسوب می شود.

ترک دخانیات

مصرف سیگار تاثیرات منفی بر درد گردن دارد. زیرا دخانیات باعث غلظت خون و کاهش گردش خون می شود و این امر سفتی عضلات گردن را به همراه خواهد داشت.

10 درمان خانگی گردن درد

کاهش وزن

چاقی و افزایش وزن بر عملکرد اعضا تاثیر منفی دارد. بنابراین یکی از راه های درمان خانگی گردن درد کاهش وزن و تغذیه سالم است.

10 درمان خانگی گردن درد

تاثیر سرکه سیب در کاهش درد گردن

یکی از مواد طبیعی و پرخاصیت جهت درمان گردن درد سرکه سیب است. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان بوده و یک ضدالتهاب قوی به شمار می رود. بنابراین جهت کاهش درد گردن پارچه ای تمیز آغشته به سرکه را برای مدت کوتاهی روی گردن قرار دهید.

این ماده مفید حتی برای ریلکس کردن و بهبود درد گردن توصیه می شود. شیوه دیگر استفاده به این صورت است که مقداری از آن را در وان آب ولرم بریزید و به مدتی کوتاهی در آن دراز بکشید.

10 درمان خانگی گردن درد

زردچوبه و زنجبیل، ضدالتهاب قوی

این دو ماده ضدالتهاب قوی به حساب می آیند و هر دو طبیعی هستند. به طوری که یکی از شیوه های ایده آل برای درمان خانگی گردن درد استفاده از زردچوبه و زنجبیل محسوب می شود. بنابراین زردچوبه را در شیر ولرم ریخته و با مقداری عسل مخلوط کرده و بنوشید. همچنین زنجبیل را به صورت روزانه همراه با چای و عسل نوش جان کنید.

10 درمان خانگی گردن درد

سخن آخر

در این مقاله گفته شد که گردن یکی از اندام های حیاتی بدن انسان است و پیچیدگی های بسیاری دارد. تحمل وزن سر به عهده گردن خواهد بود و همچنین معبر مهم نخاع محسوب می شود. بنابراین کوچک ترین ناملایمات و عدم نگهداری صحیح باعث ایجاد درد و گرفتگی در آن می شود.

درمان عوارض و ناراحتی های حاصل از بیماری هایی همچون درد گردن را نباید همیشه به علم جدید و روش های نوین بسپارید. گاهی اوقات لازم است که قبل از طب فیزیکی تدابیری اتخاذ کرده و راهکارهای طلایی درمان خانگی گردن درد را امتحان کنید. به طور حتم درمان خانگی تاثیرات بسیاری در روند درمان دارد.

Source: www.healthline.com

جراحی دیسک کمر با لیزر، عمل بسته دیسک کمر، بیورزونانس درمانی، توانبخشی فعال، درمان پوکی استخوان، لیزر درمانی و ...

توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی - دکتر امیرحسین یزدانی

دریافت مشاوره رایگان تلفنی:
۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است