درد عصب سیاتیک کمر و پا : درمان قطعی و علائم

عصب سیاتیک

دانش واژه سیاتیک (sciatica) برای توصیف علائم پا درد و احتمالاً احساس گزگز، بی‌حسی یا ضعفی به کار می‌رود. رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) از کمر شروع می‌شود، از باسن می‌گذرد و رو به پایین در امتداد عصب سیاتیک در پشت پا منتشر می‌شود. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که رگ سیاتیک چیست ، علائم رگ سیاتیک چیست و چه چیز منجر به درد رگ سیاتیک شده است! باید بگوییم که سیاتیک نام یکی از عصب های بدن می باشد و به اشتباه به آن رگ سیاتیک گفته می شود و افراد همواره به دنبال گزینه هایی برای درمان رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) و کاهش درد رگ سیاتیک می باشند. بسیاری از افراد مبتلا به درد سیاتیک پیوسته با سوالات زیر رو به رو هستند: سیاتیک چیست؟ عصب سیاتیک چیست؟ برای درد سیاتیک به چه دکتری مراجعه کنیم؟ برای درد سیاتیک به چه متخصصی مراجعه کنیم؟ بهترین دکتر فوق تخصص عصب پا کیست؟ بهترین فوق تخصص عصب سیاتیک کیست؟ بهترین دکتر سیاتیک کیست؟ بهترین دکتر کمردرد کیست؟ برای این که پاسخ سوالات خود را بگیرید ابتدا باید بخ درک صحیحی از درد خود برسید.

بسیاری از مردم فکر می کنند که هرچه درد بدتر شود ، احتمال وقوع اتفاق ناخوشایند نیز بیشتر است. با این حال ، این برای سیاتیک (رگ سیاتیک ، عصب سیاتیک) درست نیست. بدن می تواند مواد دیسک را که باعث ایجاد علائم می شود ، حتی برای کسانی که درد شدید دارند ، دوباره جذب کند. بنابراین ، درمان بر کنترل درد و فعال نگه داشتن افراد تا حد ممکن متمرکز است. اگر درد طاقت فرسا است ، دراز کشیدن برای مدت کوتاه می تواند کمک کند ، اما استراحت طولانی مدت در رختخواب کمک نمی کند. 

بنابراین ، هنگامی که درد کم شد ، من به بیماران می گویم که برخیزند و در مسافت های کوتاه قدم بزنند. از آنجا که نشستن فشار بر دیسک های کمر را افزایش می دهد ، توصیه می کنم از نشستن طولانی مدت یا رانندگی خودداری کنید. بسیاری از افراد روش های درمانی مانند فیزیوتراپی ، ماساژ ، طب سوزنی و دستکاری کایروپراکتیک را امتحان می کنند ، اما شواهد نشان می دهد که اگرچه این روش ها به کمردرد معمولی کمک می کند ، اما برای درد سیاتیک (درمان رگ سیاتیک) کمتر مفید است.

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به عنوان داروی مسکن درد سیاتیک به شما کمک کنند. در صورت عدم استفاده ، ممکن است استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد درد (داروی سیاتیک) نسخه ای را توصیه کنم. پس تا اینجا دانش کلی نسبت به رگ سیاتیک (عصب سیاتیک) دارید و می دانید که عصب سیاتیک چیست (رگ سیاتیک چیست).

سیاتیک به تنهایی تشخیصی پزشکی نیست و علامت ابتلا به عارضه‌هایی چون فتق دیسک کمر ، بیماری فرسایشی و تخریبی (دژنراتیو) دیسک و یا تنگی کانال نخاعی محسوب می‌شود.

علائم و نشانه‌ها


سیاتیک کمر و پا معمولاً تنها یک سمت پایین تنه را درگیر می‌کند و درد غالباً از کمر رو به پایین در پشت ران و سراسر پا منتشر می‌شود. گاهی علائم دیسک کمر و سیاتیک به قدری آزاردهنده است که منجر به سردرگمی فرد در تشخیص ناحیه درد می گردد.

اکثر بیماران با بروز همزمان چند مورد از علائم زیر مواجه می‌شوند:

•    کمر درد، چنانچه بیمار به این درد دچار شود، شدت آن به اندازه پا درد نخواهد بود.
•    درد مداوم در باسن یا پای یک سمت بدن، درد به ندرت هر دو سمت بدن را درگیر می‌کند.
•    درد شروع شونده از کمر یا باسن که در امتداد مسیر عصب سیاتیک رو به پایین در پشت ران تا پایین پا پخش می‌شود.
•    بهبود درد هنگام دراز کشیدن یا راه رفتن و تشدید درد زمان ایستادن یا نشستن
•    سوزان یا تیز بودن درد، درد سیاتیک عموماً سنگین نیست.
•    احساس سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا ضعف یا احساس سوزش در پایین پا
•    ضعف یا بی‌حسی هنگام تکان دادن پا
•    درد شدید یا تیرکشنده یک پا که ایستادن یا راه رفتن را دشوار می‌سازد.
•    درد و دیگر علائم بسته به محل آسیب دیدگی عصب سیاتیک ممکن است صرفاً شامل درد پایین پا یا پنجه بشود.

علائم اورژانسی سیاتیک (علائم دیسک کمر و سیاتیک)

به ندرت تعدادی از علائم سیاتیک (علائم رگ سیاتیک) ظرف مدتی کوتاه تشدید می‌شود و انجام جراحی برای درمان آن ضرورت می‌یابد. در صورت مواجهه با علائم زیر باید بی درنگ با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس گرفت:

•    علائمی که به طور مداوم و به تدریج در عوض بهبود یافتن، تشدید می‌شود و احتمالاً، به ویژه اگر این علائم پیشرونده، مانند ضعف پا، عصبی باشد، بیانگر بروز آسیب عصبی است.

•    بروز علائم در هر دو پا (سیاتیک دو طرفه) و بی‌اختیاری یا نقص عملکرد روده یا مثانه. این موارد می‌تواند علامت ابتلا به سندرم کودا اکوینا (سندرم دم اسب یا انتهای نخاع) باشد. این سندرم ناشی از تحت فشار بودن حاد و ناگهانی یک یا چند ریشه عصبی است که خوشبختانه به ندرت، در ۲ درصد از موارد فتق دیسک کمر، بروز می‌یابد.

بیماران در صورت رویارویی با هر یک از علائم اشاره شده (علائم رگ سیاتیک) باید به سرعت به مرکز فوریت‌های پزشکی مراجعه کرده و تحت معاینه بالینی توسط دکتر فوق تخصص عصب پا (و یا کمر) و بهترین دکتر متخصص درد سیاتیک قرار گیرد.

راه‌ها و روش‌های درمان + درمان خانگی


حمله‌های درد شدید یا مداوم عصب سیاتیک (رگ سیاتیک) باید هر چه سریعتر و به گونه‌ای درمان شود که درد به مرور زمان وخیم‌تر نگردد. گزینه های درمانی زیادی برای درمان سیاتیک کمر (درمان عصب سیاتیک و...) وجود دارد. اکثر افراد به دنبال راهی برای درمان زود سیاتیک و نجات از سیاتیک هستند. و برخی فقط به گزینه دارو درمانی و درمان درد سیاتیک با استفاده از داروی سیاتیک روی می آورند. درمان سیاتیک پا در اکثر بیماران با بهره‌گیری از درمان‌های غیرجراحی و تمرین منظم به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

در زیر به چند روش درمان خانگی سیاتیک اشاره شده است و برای افرادی مناسب است که به تازگی درد عصب سیاتیک را تجربه کرده اند و یا اینکه درد عصب سیاتیک دارند ولی درد آنها شدید نیست. دکتر امیر حسین یزدانی متخصص انواع درد ، دیسک و ستون فقرات ، توصیه می کند، قبل از انجام هریک از این روش‌های درمانی در خانه، تاییدیه پزشک خود را دریافت نمایید. اگر چند هفته ای است که با درد سیاتیک دست و پنجه نرم می‌کنید و سبب ناتوانی شدید در کمر و پاهایتان شده است، نیاز به درمان سیاتیک پا و یا نیاز به درمان گرفتگی رگ سیاتیک دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

ممکن است هنگام درد احساس ورزش غیر طبیعی باشد اما تحقیقات نشان می‌دهد استراحت بیش از حد می‌تواند علائم کمر و پا را تشدید کند و پس ورزش آرام را در طول برنامه روزانه خود بگنجانید تا درد سیاتیک شما کمتر شود. نکته اصلی ملایمت است. ورزش نباید دردناک یا شدید باشد. پس تمامی تمریناتی که در جهت درمان انجام می دهید ، تا آستانه درد صحیح است. پیاده روی در فضای باز ( گرچه در خانه نیست اما به اندازه کافی نزدیک است) یک نمونه عالی از فعالیت بدنی است که ستون فقرات شما را بدون آسیب رساندن، اضافه قوی نگه می دارد. علاوه بر تقویت ستون فقرات، ورزش باعث ترشح اندورفین میشود تا درک شما از درد را کاهش دهد.

درمان بدون جراحی

درمان خانگی سیاتیک

سوالی که برای بیشتر افراد مبتلا به درد سیاتیک پیش می آید این است که آیا روش های بدون جراحی می توانند منجر به درمان زود سیاتیک و نجات از سیاتیک گردند یا خیر! تسکین درد و علائم عصبی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصبی از اهداف درمان‌های غیرجراحی سیاتیک به شمار می‌آید. روش‌های غیرجراحی متعددی برای درمان سیاتیک ، درمان سیاتیک پا، درمان عصب سیاتیک پای چپ و... وجود دارد که با بهره‌گیری از یک یا چند مورد از روش‌های اشاره شده در زیر در کنار انجام تمرین‌های مخصوص می‌توان به اهدف مورد نظر دست یافت.

درمان دارویی درد سیاتیک:

 • مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن
 • کرم حاوی حداقل ۰٫۰۲۵٪ کپسایسین را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

همپنین کمپرس های گرم یا سرد به کاهش درد کمک می کند. همه مسکن ها برای همه مناسب نیستند. افراد حتما درباره مصرف مسکن با پزشک خود صحبت کنند.

درمان گیاهی درد سیاتیک:

درمان گیاهی درد سیاتبک

 • عصاره زنجبیل را به اندازه مساوی با روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کرده و در قسمت پشت کمر ماساژ دهید.
 • دو یا سه فنجان دمنوش گیاهی سنبل الطیب یا بابونه بنوشید تا اسپاسم ماهیچه ها متوقف گردد.
 • در حمام قسمت پشت کمر را با مخلوط سرکه سیب و نمک ماساژ دهید.

همچنین ورزش هایی مانند پیاده روی یا کشش سبک می توانند بسیار موثر باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مدیتیشن:

نشان داده شده است که مدیتیشن هدفمند میزان درد را تا ۵۷ درصد کاهش می دهد. کسانی که واقعاً بر این هنر مسلط هستند می توانند درد خود را تا ۹۰ درصد کاهش دهند. این کار با تسکین الگوهای مغزی که در اثر درد تغییر کرده اند ، کار می کند ، به طوری که دیگر با همان شدت قبل درد احساس نمی کنید.

فیزیوتراپی و ورزش های مخصوص درمان سیاتیک 

یک برنامه تمرینی خاص کنترل شونده و مرحله‌ای، که متناسب با دلیل اصلی درد سیاتیک تهیه می‌شود، عموماً بخشی از برنامه درمانی پیشنهادی است. تمرین‌های خاص سیاتیک به منظور دستیابی به دو هدف زیر انجام می‌شود:

•    کاهش درد سیاتیک در کوتاه مدت 

•    آماده سازی بدن به منظور جلوگیری از عود کردن درد در آینده

تمرین‌هایی برای کاهش درد سیاتیک کمر و پا

اگرچه ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما ورزش کردن معمولاً بیش از استراحت کردن برای تسکین درد سیاتیک (درد سیاتیک پا ، درمان عصب سیاتیک پای چپ و...) سودمند است. بیماران می‌توانند یک یا دو روز پس از شعله‌ور شدن درد استراحت کنند، اما باید بدانند که استراحت بیش از حد و غیرفعال بودن معمولاً به تشدید درد می‌انجامد.

عضله‌های کمر و پشت بدن و ساختارهای ستون فقرات در اثر عدم تحرک و ورزش نکردن ضعیف می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی ساختار را نگه دارند، در نتیجه کمر آسیب پذیر می‌شود و به سادگی رگ به رگ می‌شود یا صدمه می‌بیند که پی‌آمد آن درد مضاعف است. ضمناً انجام تمرین‌های فعال برای حفظ سلامت دیسک‌های ستون فقرات نیز مهم است. تحرک با کمک کردن به تبادل مواد مغذی و مایعات در داخل دیسک‌ها به حفظ سلامت آنها کمک می‌کند و مانع وارد شدن فشار روی عصب سیاتیک می‌شود.

وقتی از درد سیاتیک رنج می برید ، آخرین چیزی که می توانید به آن فکر کنید ورزش است ، اما این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید. استراحت در یکی دو روز اول به شما کمک می کند ، اما بعد از آن ، باید بلند شوید و حرکت کنید. ادامه استراحت بیش از چند روز ، باور کنید یا نه ، درد شما را بدتر و سخت تر می کند.

چند مورد از توصیه شده ترین تمرینات هنگام درد سیاتیک عبارتند از:

 • شنا - پوزیشنی را برای شنای خود پیدا کنید که درد بسیار کمی برای شما ایجاد کند و یا اینکه اصلا درد نداشته باشد و سعی کنید بدون توقف ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شنا کنید. استخر آب گرم برای شما مفید تر است!
 • راه رفتن - اگر راه رفتن در ابتدا خیلی دردناک به نظر می رسد ، سعی کنید قدم های کوچکتر بردارید. وقتی از پیاده روی سحن می گوییم ، ما در مورد مسابقه دوی سرعت یا استقامت صحبت نمی کنیم! این یک مسابقه نیست! پس فشار بیش از اندازه به خود وارد نکنید! بیرون بروید و حداقل ۵ بار در هفته و هر بار ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

تمرینات کششی/یوگا:

یوگا شاید یکی از بهترین روش ها باشد که نه تنها درد سیاتیک را تسکین می دهد بلکه با توجه به نوع سیاتیک ، از بروز مجدد آن نیز جلوگیری می کند.

سیاتیک در لغت به معنای درد در ناحیه باسن است. چه راهی بهتر از ورزش دادن ناحیه درد، برای تسکین آن وجود دارد؟ یوگا باعث کشش ماهیچه های سفت شده و فشار بر عصب سیاتیک را کاهش می دهد. برخی از بهترین حالت های یوگا برای سیاتیک عبارتند از:

کبوتر روی صندلی

این یک حرکت عالی برای کسانی است که نمی توانند بدون درد روی زمین بخوابند. روی یک صندلی راحت بنشینید. مچ پای راست خود را در بالای زانوی چپ قرار دهید و سعی کنید زانوی راست را به سمت زمین حرکت دهید. برای کشش عمیق تر می توانید با دست خود فشار بسیار ملایمی به زانوی راست وارد کنید. نگه دارید و با پای مخالف تکرار کنید.

حالت کبوتر

اگر می توانید ، از ناحیه کمر روی پای راست خود خم شوید. اگر نمی توانید ، به سادگی در حالت کبوتر بمانید و کشش را احساس کنید. تغییر طرف.

کبرا

اگر می توانید بدون درد روی شکم روی زمین دراز بکشید ، پوزیشن ورزشی کبرا انتخاب خوبی است. کف دست ها را روی زمین زیر شانه ها قرار داده و دراز بکشید ، پاها را کنار هم قرار دهید. تنه خود را از زمین به سمت بالا فشار دهید اما باسن خود را روی زمین ثابت نگاه دارید.

مزایا و ویژگی‌های معمول برنامه تمرینی سیاتیک

•    تقویت عضله‌های مرکزی: بسیاری از تمرین‌های سیاتیک برای تقویت عضله‌های کمر و شکم و در نتیجه برای حمایت بیشتر از کمر مفیداند. تمرین‌های کششی نیز عضله‌های گرفته و نامنعطف عامل درد را به تحرک وامی‌دارند. بهبودی سریع‌تر و کمتر شدن احتمال بروز حمله‌های درد در آینده ارمغان مشارکت فعال در برنامه منظم تمرین‌های کششی و تقویتی ملایم است.

•    تشخیص صحیح: اکثر برنامه‌های تمرینی متناسب با شرایط بیمار به منظور درمان علت اصلی بروز درد سیاتیک، یعنی عارضه‌هایی چون فتق دیسک کمر یا تنگی کانال نخاع، طرح‌ریزی می‌شود. از آنجایی که گزینش اشتباه تمرین‌ها به تشدید درد خواهد انجامید، بنابراین پیش از شروع برنامه تمرین باید تشخیص به درستی انجام شود.

•    کشش همسترینگ: صرف نظر از تشخیص صورت گرفته، کشش منظم و روزانه عضله‌های همسترینگ، وقع در پشت ران، برای اکثر گونه‌های سیاتیک (به خصوص برای درمان عصب سیاتیک پای چپ) مفید است. گرفتگی شدید این عضله‌ها فشار روی کمر را افزایش می‌دهد و غالباً به وخیم شدن یا حتی بروز عارضه‌های مرتبط با سیاتیک می‌انجامد.

•    انجام تمرین‌ها به روش صحیح: در تکمیل نکته بالا باید گفت که انجام تمرین مناسب به شیوه اشتباه تأثیر تمرین را کاهش می‌دهد و ممکن است بیش از آن که سودمند باشد، مضر باشد. بنابراین به بیماران توصیه می‌شود تا روش انجام تمرین‌ها را تحت نظارت و راهنمایی متخصصینی مانند متخصص فیزیوتراپی، متخصص طی فیزیکی و توانبخشی یا متخصص کایروپراکتیک فرا بگیرد.

•    تمرین‌های ایروبیک (هوازی): تمرین‌های ایروبیک در کنار تمرین‌های مخصوص سیاتیک تناسب کلی بدن را افزایش می‌دهد. پیاده روی تمرینی فوق العاده برای کمر است، چون اگرچه فشار کمی به کمر وارد می‌کند، اما از تمام مزایای تمرین‌های ایروبیک برخوردار است. بیمار به تدریج باید طول مسافت پیاده روی را افزایش دهد تا در نهایت بتواند هر روز ۳ مایل را به سرعت و بدون ناراحتی طی کند.

بیمار باید تمرین‌ها و درمان‌های مخصوص سیاتیک را در سبک زندگی روزانه خود بگنجاند، نه این که آنها را صرفاً در پایان روز از سر اجبار و با سهل‌انگاری به برنامه روزمره خود اضافه کند. بیماران علاوه بر پیگیری برنامه تمرینی منظم، باید فشار روزانه روی کمر را نیز با ارگونومی و تدابیر مخصوص در زمان بلند کردن اشیاء، حفظ حالت اندامی مناسب، اطمینان از تکیه گاه مناسب کمر در زمان نشستن و اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت به حداقل برسانند.

کمپرس گرم یا سرد

کمپرس‌های گرم یا سرد تهیه شده برای تسکین درد حاد سیاتیک را می‌توان از داروخانه تهیه کرد و به کمک آن پا درد را به ویژه در مرحله اولیه فرو نشاند. معمولاً باید کمپرس را هر دو ساعت یک بار حدود ۲۰ دقیقه روی محل درد قرار داد. اکثر بیماران ابتدا از کمپرس یخ استفاده می‌کنند، اما عده دیگر نتیجه بهتری را از کمپرس گرم می‌گیرند؛ البته این دو را می‌توان به تناوب به کار برد. یخ را باید در یک تکه پارچه یا حوله پیچید و سپس روی پوست گذاشت تا منجر به سرمازدگی پوست نشود.

مسکن

داروهای تجویزی یا غیرتجویزی غالباً به کاهش یا تسکین درد سیاتیک کمک می‌کنند. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (مانند ایبوپروفن، ناپروکسین یا بازدارنده‌های COX-2) یا استروئیدهای خوراکی التهابی را کاهش می‌دهند که معمولاً یکی از عوامل بروز درد است.

جراحی بسته

تزریق یکی از روش‌های تسکین درد سیاتیک به کمک جراحی بسته است. این تزریق معمولاً پس از مصرف یک دوره دارو و یا به اتمام رسیدن دوره فیزیوتراپی و پیش از جراحی باز انجام می‌شود.

این تزریق‌ها علاوه بر این که برای درمان انجام می‌شوند، ابزاری تشخیصی نیز هستند که به تعیین منشأ درد سیاتیک کمک می‌کنند.

پزشک در طول عمل برای تعیین محل دقیق سوزن از تصاویر سی تی اسکن یا فلوئوروسکوپی بهره می‌گیرد تا این تزریق بیشترین فایده را داشته باشد.

اگرچه اثر تزریق موقت است و با تسکین دردی یک هفته‌ای تا یک ساله همراه است و حتی در برخی موارد موفقیت‌آمیز و مؤثر نیست، با این همه تأثیر آن در تسکین درد حاد سیاتیک به اثبات رسیده است. مهم‌تر این که به کمک این تزریق درد آن قدر آرام می‌شود که بیمار بتواند برنامه تمرینی و تقویت بدن را دنبال کند.

دیگر درمان‌های سیاتیک

علاوه بر درمان‌های پزشکی فوق روش‌های دیگری نیز برای تسکین درد سیاتیک و درمان گرفتگی رگ سیاتیک وجود دارد که در ادامه سه مورد از پرکاربردترین این روش‌ها یعنی دستکاری کایروپراکتیک، طب سوزنی و ماساژ درمانی توضیح داده می‌شود.

 کایروپراکتیک (درمان دستی)

کایروپراکتیک (درمان دستی)

درمان دستی ستون فقرات روشی است که صرفاً باید توسط متخصصین دانش آموخته و مجربی مانند متخصصین کایروپراکتیک و استخوان انجام شود. با اعمال این روش نظم و هم‌ترازی ستون فقرات و در نتیجه شماری از عارضه‌های مولد درد سیاتیک نیز بهبود می‌یابد.اگر متخصص ماهر این دستکاری را با هدف درمان عارضه‌های اصلی انجام دهد، بیمار طی عمل احساس ناراحتی نخواهد کرد و محیط بهبودی بهتری فراهم خواهد شد.

طب سوزنی

طب سوزنی

این روش بر اصل بهبود وضعیت بدن یا حفظ سلامت آن از طریق جریان یاقتن انرژی در گذرگاه‌های خاصی از بدن استوار است. سوزن‌هایی به باریکی تار مو، بدون دامن زدن به هیچ گونه ناراحتی، در نزدیکی محل درد وارد پوست می‌شود.

سازمان غذا و داروی امریکا طب سوزنی را به عنوان روشی برای درمان درد سیاتیک تایید کرده است و موسسه بهداشت ملی نیز طب سوزنی را یکی از روش‌های مؤثر کاهش کمر درد، از جمله کمر درد ناشی از سیاتیک، می‌داند.

در حالی که طب سنتی چین یا طب سوزنی ممکن است علت اصلی درد سیاتیک را درمان نکند ، اما مطالعات نشان می دهد که می تواند درد ناشی از سیاتیک مزمن را متوقف کند.

با قرار دادن سوزن های بسیار نازک در قسمت های خاصی از بدن ، سیستم عصبی با انتشار مسکن های طبیعی مانند اندورفین ، گردش خون را بهبود می بخشد و ماهیچه ها را شل می کند.

طب سوزنی نمی تواند مسائل ساختاری که باعث درد سیاتیک می شوند را درمان کند ، اما می تواند به برخی از افراد در مدیریت درد مزمن کمک کند.

برای انجام تخصصی طب سوزنی توسط جناب دکتر امیر حسین یزدانی (متخصص دیسک و ستون فقرات) و رزرو نوبت با شماره های تلفن کلینیک تخصصی آسود تماس حاصل فرمایید. ۰۲۱۸۸۱۹۶۱۷۹ - ۰۹۳۵۳۶۳۷۹۸۳

ماساژ درمانی

شماری از انواع ماساژ درمانی فوایدی چون افزایش گردش خون، شل شدن عضله و آزاد شدن اندورفین، مسکن طبیعی بدن، دارد که به کاهش کمر درد کمک کرده برای درمان درد سیاتیک موثر می باشد.

تحمل درد شدید سیاتیک بسیار دشوار است و بیمار برای مقابله با آن چاره‌ای جز استراحت یک یا دو روزه ندارد. بااین حال استراحت بیشتر معمولاً توصیه نمی‌شود، چرا که استراحت یا عدم تحرک طولانی مدت درد را تشدید می‌کند و به ضعیف شدن عضله‌ها می‌انجامد. تحرک منظم برای رساندن مواد مغذی التیام دهنده به ساختارهای آسیب دیده ای مهم است که منشأ درد به شمار می‌روند.

این ۵ روش طبیعی را برای درمان درد سیاتیک خود امتحان کنید:

 • وضعیت خود را بهبود ببخشید - یکی از دلایل طولانی مدت سیاتیک ، وضعیت نامناسب بدن است. اطمینان حاصل کنید که پشتی کمر را روی صندلی کار و اتومبیل خود دارید که می توانید با خود به مکان های مختلف ببرید. به نحوه تنظیم رایانه و میز کار خود نگاه کنید. از نیمکت و تختخواب نرم استفاده نکنید. فیزیوتراپیست ها در ارگونومی متخصص هستند و می توانند نحوه استقرار مناسب ایستگاه های کاری و فعالیت های منزل را به شما آموزش دهند.
 • موقعیت خود را مرتبا تغییر دهید - نشستن فشار مستقیم بر عصب سیاتیک وارد می کند. بنابراین ، تغییر موقعیت به طور مکرر مهم است. اگر مجبورید بیشتر روز خود را در پشت کامپیوتر بنشینید ، یک میز ایستاده قابل تنظیم تهیه کنید. اگر از سیاتیک رنج می برید، برای درمان درد سیاتیک ، سعی کنید ۱۰ دقیقه دراز بکشید ، ۱۰ دقیقه بایستید و ۱۰ دقیقه بنشینید. تا جایی که می توانید این کار را در طول روز بچرخانید.
 • منیزیم را امتحان کنید - تصور می شود که منیزیم اعصاب تحریک شده را تسکین می دهد و بسیاری از ما کمبود منیزیم داریم. برای تسکین درد ، یک مکمل منیزیم و کلسیم خوب امتحان کنید. با این حال ، اگر دارو مصرف می کنید ، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • قدرت و انعطاف پذیری مفصل ران خود را بهبود ببخشید - عضلات گلوتئال از حرکات طبیعی راه رفتن که هر روز انجام می دهیم پشتیبانی می کنند. آنها با نشستن طولانی مدت ، به خصوص در محل کار ، ضعیف و سفت می شوند. این امر باعث فشار شدید عضلات ران کوچکتر در اطراف عصب سیاتیک ، هنگام راه رفتن یا ایستادن می شود.
 • مکانیک بدن خود را بررسی کنید - به دلیل محدود بودن حرکت مفصل یا ضعف عضلانی ، بسیاری از ما نمی دانیم که در حرکات طبیعی خود سازگاری ایجاد کرده ایم. بدن ما در انطباق با مشکلات شگفت انگیز است ، با این حال ، فقط تا مدت زمان فشار و فشار غیرطبیعی می تواند این کار را انجام دهد. داشتن یک تجزیه و تحلیل کامل حرکت بیومکانیکی توسط یکی از فیزیوتراپیست های آموزش دیده ما ، مشکل دقیق ایجاد کننده سیاتیک را مشخص می کند. این به ما امکان می دهد یک برنامه درمانی تدوین کنیم که به شما کمک کند تا به طور طبیعی حرکت ، عملکرد خود را بازیابی کنید و به سرعت درد خود را تسکین دهید.

چنان چه مقاله فوق برایتان مفید واقع شده، می توانید مقاله مرتبط زیر را مطالعه فرمایید:

Source: www.asudclinic.com , www.doctoryazdani.ir www.coastpt.com